باغ ملی شیراز

با زیروبم باغ ملی شیراز آشنا شوید

معرفی باغ ملی شیراز و جاذبه‌های آن

سکونت در شهرهای قدیمی، سبک زندگی و فرهنگ مردم، همه در پیدایش و ظهور افرادی مثل حافظ و سعدی موثر بوده‌ است، اما اگر بخواهیم با دقت بیشتری ببینیم، متوجه خواهیم شد که طبیعت یکی از مهم‌ترین بسترهای رشد و بلوغ این افراد است. شیراز پس از تبریز و تهران سومین شهر ایران بود که شهرداری به آن تعلق گرفت. این موضوع باعث شد فضای سبز، درختکاری، طبیعت و زیبایی‌های طبیعی آن به‌‌عنوان محلی برای استراحت و دورهمی خانواده‌ها معروف باشد. باغ ملی شیراز یکی از باغ‌های محبوب و شهره شهر شیراز به شمار می‌آید که همیشه مورد توجه قرار گرفته است.

در ادامه با مجله گردشگری علی بابا همراه باشید تا باغ ملی شیراز را بهتر و بیشتر از قبل بشناسید. باغی که نه برای شیرازی‌ها، بلکه برای ایرانی‌ها میراثی باشکوه محسوب می‌شود.

ساعات کار باغ ملی شیراز چیست؟
 باغ ملی شیراز ساعات کاری مشخصی ندارد و بازدید از آن برای تمام عموم در تمام لحظات آزاد است.
آدرس باغ ملی شیراز کجاست؟
انتهای بلوار حافظ و وسط بلوار آزادی محلیست که باغ قرار گرفته  است. این باغ در ضلع جنوبی حافظیه قرار دارد.
جاذبه‌های دیدنی باغ ملی شیراز چیست؟
فضای سبز چشم‌نواز و درختان بهارنارنج، حوض آب، باغچه‌های پر از گل و… از جاذبه‌های طبیعی این باغ است.

نگاهی به سرگذشت باغ ملی شیراز

از بناهای قدیمی و تاریخچه عظیم شیراز با داشتن پایتخت هخامنشیان که بگذریم و به ادب و موقعیت هنر پرورش که توجه نکنیم، دیگر نمی‌توان به باغ‌ها و بهارنارنج‌های خوش‌عطر و خوش‌طعم آن توجه نکرد. من شنیده‌ام انسان‌ها بیشتر طعم غذا را به‌دلیل بوی آن متوجه می‌شوند. اگر در بهار به باغ ملی، نارنجستان، صفا یا دیگر باغ‌های شیراز بروید، به نظرتان طعم بهارنارنج‌های خوشبوی پیچیده در کوچه‌پس‌کوچه‌هایش چیست؟

باغ ملی شیراز یکی از معدود آثار باقی‌مانده از گذشته این شهر بزرگ است که هر دوره به دست قومی تاراج شد. شنیده‌اید که اشیا مهم باید از چشم بد دور باشند؟ ای‌ کاش شیراز هم از چشم بد دور بود. باغ ملی شیراز جزو معدود باغ‌های شیراز است که با قرارگرفتن در مرکز شهر دسترسی و بهترین شرایط را برای گذراندن اوقات فراغت دارد.

باغ ملی شیراز

این باغ سال‌های سال به‌عنوان باغ اصلی شهر شیراز شناخته شده بوده است. اصلی‌ترین بهسازی باغ هم در سال ۱۳۱۵ اتفاق افتاد که تغییرات اساسی و بزرگی در فضای باغ اعمال شد. پس از آن هم باغ ملی در دوران مختلفی از تاریخ مثل قاجار، پهلوی و جمهوری اسلامی بازسازی شد. از جمله بازسازی‌های این باغ کاشت درختان بهار نارنج، توسعه فضای سبز و خیابان‌کشی آن بود. همین موضوع نشان‌دهنده اهمیت بسیار زیاد و توجه ویژه‌ای است که نصیب باغ ملی شیراز شده است.

جالب است بدانید این باغ تا سال ۱۳۶۵ به‌عنوان باغ‌وحش استفاده می‌شد، اما در آن سال باغ‌وحش به جای دیگری منتقل شد و مرمت‌های اساسی، ساخت فضای سبز و… در این باغ مورد توجه قرار گرفت.

یکی از بهترین ویژگی‌های این منطقه قرارگرفتن آن کنار حافظیه شیراز است. باغ ملی عطر بهاری خود را همراه بادهای جنوب به شمال به‌سمت حافظیه می‌فرستد تا پذیرایی درخور و خوبی از میهمانان هنر و ادبیات کرده باشد.

مثل اینکه گذشتگان می‌دانستند روزی حافظ در این محوطه به خاک سپرده می‌شود یا روزی ورزشگاهی کنار این باغ ساخته خواهد شد.

طبیعت زیبای پارک

دیدنی‌های مختلف باغ ملی شیراز

معماری طبیعت و درختان این پارک از نگاه خیلی از هنرشناسان به‌عنوان یکی از بهترین شاهکارهای هنری ثبت شده است. باغ ملی شیراز به‌جز درختان کهن‌سال و طبیعت بکر، با معماری و فضای چشم‌نواز و دل‌نشین یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی شیراز است. سردر این باغ در قسمت جنوبی با طراحی مینیمال و آجری از چند قوس تشکیل شده که جلوه و شکوه فوق‌العاده‌ای را برای بازدیدکنندگان به نمایش می‌گذارد.

متاسفانه نمی‌توان منکر این مسئله شد که میراث فرهنگی اهمیت بسیار اندکی به ابنیه تاریخی و کارهای هنری و مجسمه‌سازی می‌دهد. همین موضوع باعث شده به بسیاری از آثار تاریخی ایران هیچ مجسمه، سازه هنری و ساختاری اضافه نشود. با‌این‌حال در باغ ملی شیراز مجسمه‌ها و تندیس‌های متعددی قرار داده شده که به زیبایی و حس خوب موجود در فضا اضافه کرده است.

وسط این باغ میدانی احداث شده که در آن چهار حوض به‌شکل قلب و یک باغچه دایره‌ای ساخته شده است. آب‌نما و باغچه‌های جذاب باغ ملی شیراز نمای آن را به‌طور چشمگیری بهتر از قبل کرده است. صدای فواره‌های آب و پیچیدن نسیم بین درختان ترکیبی اغواکننده است که فضای باغ ملی شیراز را جادویی می‌کند.

علاوه‌ بر باغچه‌های قلبی و آب‌نما که به‌نوعی محل استراحت و  حضور خانواده‌ها کنار یکدیگر است، ستونی در این محوطه وجود دارد که چهار جهت آن اشعاری از حافظ و سعدی نوشته شده است. این محوطه می‌تواند گزینه خوبی برای حضور و استفاده از طبیعت بکر و زیبای شیراز باشد.

کمی هم از ضلع شمالی باغ بگویم. در سمت شمالی باغ، کانون فکری کودکان و نوجوانان راه‌اندازی شده است. این موسسه جایی است که اغلب نوجوانان شهر به آن تردد دارند و پویایی خاصی دارد.

باغ ملی شیراز

بعد از باغ ملی از کجا دیدن کنید؟

باغ ملی شیراز از قدیم در بهترین منطقه شهر وسط خیابان‌های زیبا و درختان بهارنارنج ساخته شد. این باغ با شرایطی که بعدا ایجاد شد، به مرکز بیشتر جاذبه‌های گردشگری در مرکز شیراز تبدیل شد و همین مسئله کمک زیادی به رونق آن کرد. شما می‌توانید به لطف دسترسی‌ها و موقعیت مناسب این باغ از دیگر جاذبه‌های گردشگری شیراز دیدن کنید.

حافظیه محیطی برای آشنایی با ادبیات و آرامش

آرامش، فضای معنوی و جذاب آرامگاه حافظ، با تماشای تنها اثر باقی‌مانده از سلطان غزل و شعر ایران می‌تواند ذهن و زندگی شما را تا مدت‌ها آرام، سبک و شاد نگه دارد. واقعا حافظیه مثل دیوان حافظ مصور مرجعی برای فراموشی مشکلات و امید به آینده است.

حافظیه در شیراز

باغ موزه هفت‌تنان زیبایی با آثار گران‌بها

هفت‌تنان را می‌توان یکی از معدود جاذبه‌های بسیار زیبای نزدیک به باغ ملی شیراز دانست که از هر دری به آن نگاه کنید، زیبایی‌های خاص خود را دارد. علت نام هفت‌تنان برای این باغ، آن است که در این باغ هفت عارف دفن شده‌اند. همچنین آثار دیدنی زیادی در آن قرار دارد که می‌توانید با بازدید از آن‌ها آشنایی خوبی با فضای تاریخی شیراز به‌ دست آورید.

هفت تنان حوالی باغ ملی شیراز

لونا پارک، فضای قدیمی برای نسل جدید

اگر از باغ ملی شیراز کمی به‌سمت دروازه قرآن بروید، چشمتان به یکی از بزرگ‌ترین چرخ‌وفلک‌های کشور می‌خورد. لونا پارک یکی از جاذبه‌های گردشگری قدیمی و جذاب شیراز است که بیشتر مسافران و جوانان برای بازی و شادی به آنجا می‌روند.

لونا پارک در شیراز

باغ جهان‌نما؛ زیبا و با عظمت

باغ جهان‌نما شیراز را می‌توان یکی از معدود جاذبه‌های گردشگری شیراز دانست که بدون شک با اولین حضور در آن عاشقش می‌شوید. طراحی بی‌نظیر محیطی جذاب با باغچه‌ها و شکل‌های جالب‌توجه که با گل‌وگیاه‌های طبیعی ساخته شده، نوازش چشمان شما را به‌ جان می‌خرند.

باغ جهان نما

باغ ملی شیراز را کی ببینیم؟

شهرهای زیادی به چهار‌فصل بودن معروف است. شیراز هم یکی از همین شهرهای جذاب است که می‌توانید در آن باغ‌هایی رویایی را ببینید که در هر فصلی رنگ‌وبوی خاص خودشان را دارد.

لازم به گفتن نیست که بهار، شیراز و باغ ملی آن به چه چیزی شهرت دارد؟ عطر شکوفه‌های درخت نارنج در بهار به تمام شهرهای کشور می‌رود. خنکی هوا، سایه درخت‌های سربه‌فلک‌کشیده، عطر خوش رقصان در هوا و… می‌تواند خستگی روزها و ماه‌ها را از تنتان به در برد.

تابستان نیز شرایط ایده‌آل باغ ملی شیراز همین است. درختان این باغ با پهن کردن سفره گسترده سبز خود، خنکا، سایه، عطر خوش و آرامش را به مردم هدیه می‌دهند. زندگی در شهری پر از درختان همیشه سرسبز، ممکن است کمی سخت و دلگیر باشد، اما در شیراز درخت‌های نارنج تازه در ماه‌های سرد سال به بار می‌نشینند و رنگ زندگی را به شهر می‌پاشند.

پس باید گفت باغ ملی شیراز زیباترین روزهای خود را به ترتیب در بهار، تابستان و شیراز دارد. اما من پیشنهاد می‌کنم اگر قصد سفر به شیراز را دارید، در یکی از ماه‌های بهار راهی آن جا شوید تا باغ را در اوج سرسبزی و شکوه بهاری آن ببینید.

فصل های مختلف باغ ملی شیراز

باغ ملی شیراز کجاست؟

انتهای بلوار حافظ و وسط بلوار آزادی جایی است که باغ ملی شیراز در آن جا خوش کرده است. به‌نوعی می‌توان گفت اول شیراز از سمت دروازه قرآن، مکانی است که این باغ نزدیک آن قرار دارد. شما می‌توانید با کمی گشت‌وگذار اطراف شیراز، بیشتر جاذبه‌های گردشگری شهر را ببینید و لذت ببرید.

آدرس باغ ملی شیراز در گوگل مپ

در آخر باید بدانید این پارک تاریخی و زیبا جایی برای آرامش و طبیعت‌گردی است. پیاده‌روی، مطالعه، عکاسی و… از بهترین فعالیت‌هایی است که می‌توانید در این باغ انجام دهید. اگر تجربه حضور در این باغ را دارید، آن را با کاربران علی بابا به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.