بازارهای جلفا

بازارهای جلفا برای خرید مناسب است یا خیر؟

معرفی بازارهای مرزی ایران

مراکز خرید جلفا از بازارهای مرزی ایران است که در منطقه آزاد ارس واقع شده‌اند. خرید در جلفا با وجود مراکز خرید متنوع و کالاهای خاص مرزی، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد بود. بیشتر تمرکز بازارهای جلفا روی پوشاک و خوراکی  است. اگر به دنبال این مدل کالا هستید، می‌توانیم به شما بگوییم که مراکز خرید جلفا یکی از انتخاب‌های مناسب برای خریدگردی است. در این مطلب از مجله علی‌بابا می‌خواهیم شما را با بازارهای جلفا آشنا کنیم تا در سفرتان به این منطقه، خریدگردی خاطره‌سازی را تجربه کنید.

بهترین کالاهایی که می‌توانید در بازارهای جلفا بخرید، چیست؟
انواع لباس و خوراکی
بهترین بازارهای جلفا کدام است؟
بازار روسی، سیتی سنتر جلفا، مجتمع تجاری مشاهیر آذربایجان و…
آدرس بازار مرزی روس‌ها کجاست؟
جلفا، میدان عاشورا، خیابان گمرک
آدرس بازار آراز کجاست؟
بلوار امام صادق، نرسیده به میدان گمرک

۱- بازارچه مرزی روس‌ها

بازارچه مرزی روس‌ها یکی از قدیمی‌ترین مراکز خرید جلفا است که در مرکز شهر و جنوب رود ارس واقع شده است. این بازارچه در شمال میدان عاشورا و در نزدیکی پارک بازی جلفا جا خوش کرده است. بازار روس ها از معروف‌ترین بازارهای جلفا است و بخشی از آن سرپوشیده و بخشی دیگر در فضای باز است.

در گذشته این بازارچه مرزی، محصولات روسی را می‌فروخته‌اند و نام آن از قدیم تا به امروز باقی مانده است. البته امروزه تمرکز این بازار روی محصولات ترکیه و چین است و تعداد معدودی هنوز محصولات روسی را می‌فروشند.

بازارچه مرزی روس‌هابیشتر محصولات بازار روسی شامل پوشاک زنانه و مردانه، شوینده، لوازم بهداشتی شخصی و اقلام خوراکی وارداتی از ترکیه و ارمنستان است. در این بازار مغازه‌های مخصوص فروش لوازم برقی و آشپزخانه چندان وجود ندارد و پوشاک زنانه نیز بیشتر شامل شومیز است و لباس‌های راحتی زنانه معمولاً در بازار روس‌ها تنوعی ندارد.

محصولات بهداشتی همچون شامپو، قرص ماشین ظرفشویی، مایع ظرفشویی، مایع لباسشویی و… تنوع مطلوبی در این بازار دارد. خرید در جلفا با گشت‌وگذار در بازارهای قدیمی آن از جمله بازار روس‌ها، جذاب و فراموش‌نشدنی خواهد بود.

آدرس: میدان عاشورا، خیابان گمرک

بازار روس‌های جلفا روی گوگل مپ

۲- مجتمع تجاری بین‌المللی ستارخان

مجتمع تجاری بین‌المللی ستارخان ارس یکی دیگر از بازارهای جلفا محسوب می‌شود که با تنوع مطلوبی از محصولات، در نزدیکی مرز ایران و آذربایجان واقع شده است. این بنا در ۳ طبقه با نمایی از شیشه، سنگ و کامپوزیت طراحی شده است.

بیشتر مغازه‌های این مجتمع تجاری شامل انواع خوراکی است و برندهای مختلفی را پوشش می‌دهد. لوازم بهداشتی و آرایشی، مواد شوینده، لباس راحتی، لباس رسمی، کفش و لباس ورزشی، ظروف آشپزخانه، کیف، چمدان و… از دیگر محصولات موجود در این مجتمع با برندها مختلف است.

بازارهای جلفاهایپرمارکت، کافی شاپ، رستوران، فست‌فود و پارکینگ از امکانات مجتمع تجاری بین‌المللی ستارخان در جلفا است. این مرکز خرید در خارج از شهر واقع شده است و اگر جاده‌ی منتهی به کلیسای سنت استاپانوس جلفا پیش بگیرید، به مرکز خرید ستاخان ارس خواهید رسید.

آدرس: جاده کلیسا، نرسیده به پارک کوهستانی

مجتمع تجاری بین‌المللی ستارخان روی گوگل مپ

۳- مجتمع تجاری مشاهیر آذربایجان

در فهرست بازارهای جلفا این بار به‌سراغ مجتمع تجاری مشاهیر آذربایجان می‌رویم. این مجتمع در جاده مرند و در کنار کارخانه آمیکو واقع شده است. در این بنای ۳ طبقه فروشگاه‌های مختلفی واقع شده است که تعداد آن‌ها به ۶۰۰  واحد می‌رسد.

محصولات این واحدها شامل لباس مجلسی و راحتی، سیسمونی، کیف، کفش، لوزام آرایشی و بهداشتی، عطر، مواد شوینده، خوراکی، لوازم خانگی، اکسسوری‌های دکوری و… است.

مجتمع تجاری مشاهیر آذربایجاناز دیگر جذابیت‌های این مجتمع، فودکورتی ۲ هزارمتری به‌صورت حیاطی سرپوشیده است که بخش مرکزی سازه را به‌خود اختصاص داده است. علاوه بر این فودکورت، یک رستوران هزارمتری نیز در مجتمع تجاری مشاهیر آذربایجان طراحی شده است.

کتابخانه مشاهیر از دیگر بخش‌های جذاب این مجتمع است. در این بخش مجسمه‌هایی از مشاهیر آذربایجان و همچنین تابلوهایی از بناهای تاریخی این خطه برای آشنایی بازدیدکنندگان قرار داده شده است. مشتریان واحدهای تجاری مجتمع مشاهیر آذربایجان می‌توانند از پارکینگی با ظرفیت هزار خودرو استفاده کنند.

آدرس: ۵ کیلومتری جاده جلفا به مرند، کنار کارخانه آمیکو

مجتمع تجاری مشاهیر آذربایجان روی گوگل مپ

۴- مجتمع تجاری سهند 

مجتمع تجاری سهند ارس از دیگر بازارهای جلفا است که در جاده جلفا به پلدشت با ۱۰۰ واحد تجاری فعالیت می‌کند. در میان این واحدها از ۱۸ متر تا ۱۹۰ پیدا می‌شود و تنوع کالایی مقبولی را در این مرکز خرید می‌توان به‌چشم دید. علاوه بر واحدهای فروشگاهی و نمایشگاهی در بنای دو طبقه تجاری، رستوران، کافی شاپ و فست‌فود نیز برای رفاه حال مشتریان تعبیه شده است.

مجتمع تجاری سهنداز دیگر امکانات این مرکز خرید می‌توان به پارکینگ و محوطه بازی کودکان اشاره کرد. مجتمع تجاری در منطقه آزاد ارس و نرسیده به پارک کوهستانی با نمایی از سنگ و کامپوزیت جا خوش کرده است. بخشی از واحدهای این مجتمع آماده فروش و اجاره است.

آدرس: جاده جلفا به پلدشت، نرسیده به پارک کوهستانی ارس

مجتمع تجاری سهند روی گوگل مپ

۵- مجتمع تجاری لاچین سنتر

با فاصله کمی از مرکز خرید سهند، یکی دیگر از بازارهای جلفا با عنوان مجتمع تجاری لاچین سنتر واقع شده است. این مرکز خرید در جلفا بنایی دو طبقه است و از جذابیت‌های آن می‌توان به طراحی شیک سقف شیشه‌ای آن اشاره کرد که نورگیری فوق‌العاده محسوب می‌شود.

این مجموعه از بزرگ‌ترین مراکز تجاری ارس است. ساخت مدرن و مهندسی شده و همراه با اصول استاندارد از ویژگی‌های این بنای تجاری در منطقه آزاد ارس است. طراحی این سازه، ترکیبی از معماری ایرانی با مدرن است و با کمک مرغوب‌ترین مصالح بنا شده است.

بازارهای جلفابه نیازهای یک سازه مدرن و استاندارد در این مجتمع تجاری پاسخ داده شده است و امکانات تاسیساتی با کیفیتی مطلوب در این بنا راه اندازی شده است.

آسانسورهای به‌روز نفربر و باری، سیستم تهویه استاندارد، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی مدرن، اطفا حریق و… از موارد استانداردهای تعریف شده در پروژه‍‌های عظیم معماری است که در ساخت این بنا رعایت شده است. از بخش‌های مختلف این پروژه می‌توان به فضاهای عمومی، محوطه بازی کودکان، بخش فودکورت، کافی شاپ و… اشاره کرد.

آدرس: جاده جلفا به پلدشت، نرسیده به پارک کوهستانی ارس

مجتمع تجاری لاچین سنتر روی گوگل مپ

۶– بازار آراز جلفا

منطقه آزاد ارس مراکز خرید مختلفی دارد و با سفرتان به این منطقه می‌توانید در بازارهای جلفا خرید خوبی را تجربه کنید. بازار آراز جلفا از مراکز خرید قدیمی این منطقه است و ظاهر ساده این مرکز خرید شما را به یاد بازارهای محلی و سنتی می‌اندازد.

در بین محلی‌ها این بازار با عنوان «آراز بازاری» نیز شناخته می‌شود. در جلوی در بسیاری از مغازه‌های این مجوعه بساط کالاهای آن‌ها را خواهید که همچون بازارهای سنتی، کالاها تنها در قفسه‌های فروشگاه جا خوش نکرده‌اند و روی زمین جلوی چشم مردم نیز قرار گرفته‌اند.

بازار آراز جلفاوقتی وارد این مرکز خرید در جلفا شوید، اول از همه متوجه سقف آن خواهید شد که با طرحی ساده با کمک ورق‌های گالوانیزه پوشیده شده است. در داخل مجموعه، با طرحی از مجتمع‌های تجاری امروزی روبه‌رو نخواهید شد، بلکه بازاری با صفی از مغازه‌های متعدد خواهید دید.

فروش در این بازار به شیوه‌های سنتی انجام می‌شود و این مجموعه حس‌وحال خوبی دارد. بازار آراز در نزدیکی سیتی سنتر جلفا واقع شده است و انواع پوشاک راحتی، جوراب، شال و روسری، لوازم خانه و آشپزخانه، لوازم آرایشی و بهداشتی، اسباب بازی، خوراکی و… در این مجموعه یافت می‌شود.

آدرس: بلوار امام صادق، نرسیده به میدان گمرک

بازار آراز جلفا روی گوگل مپ

۷- سیتی سنتر جلفا

در همسایگی بازار آزار و دیگر مراکز خرید جلفا، یکی دیگر از معروف‌ترین بازارهای جلفا واقع شده است. این مرکز خرید با عنوان سیتی سنتر جلفا شناخته می‌شود.

سیتی سنتر جلفاپارک جنگلی جلفا نیز در همسایگی سیتی سنتر روی نقشه دیده می‌شود. در این سازه دو طبقه می‌توانید انواع لباس‌های راحتی، شال و روسری، پوشاک مجلسی، لباس زیر، لباس بچه، لوازم خانگی و… را تهیه کنید. برای تجریه خریدی جذاب در سفر به منطقه آزاد ارس، سیتی سنتر جلفا را فراموش نکنید.

آدرس: بلوار امام صادق، نرسیده به میدان گمرک

سیتی سنتر جلفا روی گوگل مپ

در آخر

خریدگردی یکی از بخش‌های جذاب سفر است و خاطراتی خوش خلق می‌کند. بدون گشت‌وگذار در بازارهای هر منطقه، سفرتان کامل نخواهد شد. جلفا و منطقه آزاد ارس، به‌دلیل موقعیت مرزی، بازارهای جالب توجهی دارند و بسیاری از محصولات آن‌ها می‌تواند سوغات ارمنستان و ترکیه باشد. در سفرتان به این منطقه مرزی، گشت‌وگذار در بازارهای جلفا را از دست ندهید. وقت‌گذارنی در بازارهای مرزی، شیرینی سفر را دوچندان می‌کند. برای آشنایی با دیگر بازارهای مرزی ایران، مجله گردشگری علی‌بابا را دنبال کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 دیدگاه

 1. پاستیل می‌گوید

  به نظرم جلفا بسیار زیباست کلیسا و رود ارس و آسیاب و…
  برای خرید هم فوق العاده به صرفه است مخصوصا نمایندگی لوازم برقی ترک هستن که قیمت شون از ترندیول و سایت‌های ترکیه خیلی پایین تره و خرید از سایت‌ها کارمزد و باربری هم داره که میتونید با حذف کارمزد و باربری خرید ارزان تری رو داشته باشید واقعا ارزش تجربه کردن داره
  برای خوراکی فقط بازارچه مرزی یا روس‌ها خوبه ولی برای برقی پاساژ ستارخان و سیتی سنتر
  مخصوصا برندهای کرکماز، کاراجا و بام بوم و …..
  نمایندگی دارن و خرید خوبی خواهید داشت.

 2. تاری می‌گوید

  تو کدوم شهر میشه خوراکی های ترکیه رو ارزون خرید

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام حمید عزیز
   سال نوتون مبارک باشه
   معمولا خیلی از شهرهای آذربایجان (هم شرقی و هم غربی)، خیلی از خوراکی‌ها و مخصوصا شیرینی‌های ترکیه‌ای پیدا میشه چون به مرز نزدیکه. اگه اون طرف هستین، توی تبریز و خود جلفا بهترین جا برای این‌طور خوراکی‌ها هستن.

  2. زهرا می‌گوید

   جلفای تبریز قیمت کالاهای ترکیه عین خود ترکیه هست

 3. شکروی می‌گوید

  دوستان سلام. اگر مدت کوتاهی در سفر هستین،برای جلفا وقتتون رو از دست ندین.بازارها فقط برای خرید شوینده و خوراکی های خارجی خوب هستن ،بقیه اش گرما و خستگی است و دست خالی. اما کلیسا و مرز ارس زیباست

 4. جبرئیل می‌گوید

  خیلی ممنون از مقاله خوب تون
  من چندبار به جلفا سفر کردم و واقعا شهر خوبی بود و مسافرت مون خوش گذشت. به همه دوستان توصیه میکنم حتما به سمت شمالغرب سفر داشته باشن و مخصوصا شهر جلفا
  البته بهتره تو آب و هوای معتدل بهاری به این شهر سفر کنید. چون تابستون هاش خیلی گرم

  همچنین فروشگاه آرازارس رو بهتون پیشنهاد میکنم. جنس هاش خیلی خوب و با کیفیت و اصل هستن. همه اجناس جلفا اینجوری نیست و جنس تقلبی هم داره

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   جلفا یکی از زیباترین شهرهای ایران هست. ممنون که تجربه‌تون رو از این سفر با مخاطبان علی‌بابا به اشتراک گذاشتید.