بهترین غذاهای قبرس

۹ طعم به‌یاد ماندنی از غذاهای قبرس

ممکن است غذا برای شما تنها ترکیبی از چند ماده باشد که در کنار هم می‌توانند حس گرسنگی را به سیری بدل کنند؛ بعضی به مذاقتان خوش بیایند و بعضی هم نه. اما به گمان بسیاری غذا فرهنگ شگفت‌انگیزی دارد و اثری که بر بدن می‌گذارد بسیار فراتر از سیری و رساندن ویتامین‌ها و مواد مغذی است. مثل اینکه هر غذا انرژی مخصوصی داشته باشد که با میل کردن آن، این انرژی در بدن پخش شود و حال جدیدی را سبب شود. شاید همین نگاه بتواند طیف گسترده خوراکی‌هایی که در نقاط مختلف جهان محبوب و غیرمحبوب می‌شوند توصیف کند.

عموما محبوب‌ترین غذاهای ما همان‌هایی هستند که از بچگی خورده‌‌ایم و حس خوبی بهمان داده‌اند. اما سفر به نقاط مختلف جهان، می‌تواند ما را با طعم‌ها و سلیقه‌های جدید آشنا کند؛ سلیقه‌ای که شاید خیلی باب میلمان باشد و شاید هم نه. اما این تجربه قطعا خالی از لطف نیست و باید برای تجربه‌های جدید مشتاق و جسور بود.

سرگذشت هر سرزمین در شکل‌گیری ترکیب‌های غذایی آن نقش کلیدی دارند و قبرس که تاریخ پر فراز و نشیبی از سرگذرانده،‌ در غذاهای سنتی‌اش هم مانند تاریخش، غنی و شگفت‌آور است. اگر سفر به ترکیه کرده‌ باشید و طعم چاشنی‌ها و خوراکی‌هایشان به مذاقتان خوش آمده، احتمالا اینجا هم می‌توانید خوراکی‌های باب میلتان پیدا کنید که البته از سلیقه یونانی هم بی‌نصیب نمانده‌اند. (غذاهای دریایی یونان را هم در مقاله دیگری معرفی کرده‌ایم)>

 

خوشمزه‌ترین غذاهای قبرس

این لیست مجموعه‌ای از غذاهای محبوب قبرس است که در سفر به این جزیره باید حتما امتحان کنید:

۱-سولاکی  Souvlakia

سولاکی را می‌توان برداشت آزادی از یک غذای بسیار پرطرفدار یونانی دانست! اگر طرفدار کباب هستید، بدانید و آگاه باشید که سولاکی شامل گوشت کبابی همراه با ادویه‌جات خوش‌عطر است که در کنار سالاد تازه داخل نان پیتا سرو می‌شود. ورژن یونانی نان پیتا ضخیم‌تری دارد و به صورت رول شده تهیه می‌‌شود اما در قبرس گوشت کباب شده و سبزیجات داخل بافت نازک‌تری از نان پیتای پاکتی سرو می‌‌شود.

گوشت سولاکی ممکن است مرغ، بره و یا گوشت خوک باشد. البته برای گیاه‌خواران نیز این غذا همراه با هالومی و قارچ قابل تهیه‌است.

غذاهای قبرس

۲- هالومی Halloumi

شاید بتوان هالومی را محبوب‌‌ترین و خاص‌ترین غذای قبرس دانست که حتی به رستوران‌های اروپایی و خاورمیانه هم خود را رسانده و طرفداران بسیاری دارد. طعم نمکی و بافت کشسان و لطیف وقتی کنار گوشت بره یا بشقاب سبزیجات قرار می‌گیرد، حقیقتا وسوسه‌انگیز است.

هالومی در اصل یک پنیر است که از ترکیب شیر بز و گوسفند تهیه می‌‌شود و هم به صورت گریل یا سرخ‌شده همراه با سبزیجات معطر فراوان و هم به صورت سرد همراه با هندوانه به‌عنوان یک شام دلچسب تابستانی سرو می‌شود.

هالومی قبرس

۳- کوپپیا Koupepia

ترکیبی از گوشت، پیاز، گوجه‌فرنگی، برنج و انواع سبزیجات معطر که پخته می‌‌شوند و بعد داخل برگ مو تازه و یا انواع فلفل دلمه‌ای مجدد حرارت می‌بینند تا پخت کامل شود و طعم فلفل دلمه‌ای و برگ مو هم به مواد اولیه اضافه شود. این ترکیب به نظرتان آشنا است؟ بله، همان دلمه خودمان! دلمه در یونان و ترکیه هم جزو غذاهای سنتی و محبوب هستند که در قبرس هم در لیست غذاهای خاص جشن‌ها و مهمانی‌ها و هم در لیست غذاهای هفتگی قرار دارند.

کوپپیا قبرس

۴-سولا Souvla

سولا بسیار شبیه به سولاکی است اما روش طبخ متفاوتی دارد؛ برای تهیه آن از گوشت گردن و کتف بره یا مرغ استفاده می‌‌‌شود که باید به آهستگی روی منقل زغالی پخته شود. سولا یکی از غذاهای شاهانه در گروه غذاهای کبابی قبرس است که شاید فرهنگ معاشرت و گفت‌‌وگویی که اطراف آن شکل گرفته به محبوب‌تر شدن آن هم کمک کرده؛ به این معنی که در زمان پخت این غذا که نسبتا هم طولانی است و شاید یک تا دو ساعت به طول بیانجامد، دوستان و آشنایان به صرف نوشیدنی و معاشرت می‌‌پردازند.

سولا Souvla - غذاهای قبرس

۵- پستیتسیو Pastitsio

ظاهر این غذا بسیار شبیه لازانیا است و در طعم هم بی‌شباهت از آن نیست. ترکیبی از ماکارونی‌های لوله‌ای بزرگ همراه با پنیر هالومی، سس بشامل، گوشت، گوجه‌فرنگی و نعنا خشک مواد تشکیل دهنده اصلی آن هستند که به صورت لایه‌ای روی هم قرار می‌گیرند.

بر روی لایه آخر مقدار کمی پنیر رنده شده اضافه می‌شود تا در زمان پخت در فر طلایی رنگ شود و ظاهر جذاب‌تری به غذا بدهد. معمولا بشقاب پستیتسو همراه با سالاد سرو می‌شود.

پستیتسیو Pastitsio

۶- لووی Louvi

غذایی بسیار ساده که در هر آشپزخانه‌ای در قبرس قابل تهیه است و ماده اصلی سازنده آن لوبیا چشم‌بلبلی است. بسیار کم‌کالری اما غنی در پروتئین و کربوهیدرات که همراه با لیمو و پیاز تهیه می‌شود. خیار، ماهی تن و گوجه‌فرنگی تازه معمولا همراه لوی سرو می‌شوند.

هنوز هم در بسیاری از خانه‌های قبرس این رسم به جا آورده می‌شود که در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه لوی پخته شود.

لووی Louvi - غذاهای قبرس

۷- کوپس Koupes

غذایی بسیار هیجان‌انگیز که اگر طرفدار کراکت باشید، حتما با ذایقه‌تان سازگار است. توپک‌هایی که داخلشان ترکیبی از گوشت چرخ‌‌کرده، جعفری، پیاز و ادویه‌جات مخصوص است و پوسته آن گندم آسیاب شده همراه با آب است که در روغن فراوان سرخ می‌شود و به چین بافت تردی تبدیل می‌شود.

این غذا جزو غذاهای ارزان قبرس است که در سواحل قبرس به راحتی می‌توانید پیدایش کنید. درباره قبرس، در مقاله راهنمای سفر به قبرس، کامل بخوانید.

7- کوپس Koupes

۸- کلفتیکو Kleftiko

این غذا پیشینه‌ای بسیار جالب دارد. نام این غذا از واژه Stolen به معنای «دزدیده شده» گرفته شده. علت این نام‌گذاری این است که در گذشته دزدها وقتی گوشت می‌دزدیدند برای پخت آن را درون حفره‌‌هایی در خاک دفن می‌کردند تا طی چندین ساعت و با حرارت خاک پخته شود. به این ترتیب نیازی به آتش نداشتند تا دود آن جایشان را لو بدهد!

در روش امروزی همچنان زمان زیادی برای پخت کامل آن همراه با آویشن و سبزیجات معطر صرف می‌کنند. کلفتیکو در سس خوشمزه‌ای از گوجه و پیاز همراه با سیب‌زمینی پخته سرو می‌‌شود. معمولا این غذا را همراه با ماست تازه میل می‌کنند.

کلفتیکو Kleftiko غذا در قبرس

۹- شفتالیا Sheftalia

این غذا مخصوص فست‌فود خورها است! یک سوسیس بسیار خوشمزه که از گوشت خوک و یا بره تهیه می‌شود و همراه با انواع سبزیجات معطر و گوجه همراه با حرارت زغال کباب می‌‌شود. اگر در سفر به قبرس هوس فست‌فود کردید، حتما این سوسیس خوشمزه را امتحان کنید.

شفتالیا Sheftalia قبرس

البته ناگفته پیداست که قبرس یک جزیره توریستی است و در اکثر هتل‌‌ها و رستوران‌‌ها می‌توانید غذاهای بین‌المللی را پیدا کنید و اگر خیلی اهل ریسک کردن و امتحان طعم‌‌های جدید نباشید، هیچ جای نگرانی نیست. اما پیشنهاد ما این است که بنا به ذائقه‌تان که اهل کباب هستید یا خانواده ماکارونی‌ها یا حتی اگر گیاه‌خوار هستید، حتما به یکی از گزینه‌های این لیست فرصت بدهید تا خوش‌طعمی‌اش را برایتان ثابت کند و بتواند جایش را در لیست محبوب‌ترین‌هایتان باز کند. درباره قبرس در این مقالات بیشتر بخوانید:

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.