هزینه اضافه بار و میزان بار مجاز ایرلاین‌ها

عازم سفر هستید،‌ چمدان‌تان را بسته‌اید،‌ لباس‌ها،‌ سوغات‌ها،‌ همه و همه. تا اینجای کار همه چیز خوب پیش رفته است. آنچه می‌تواند در ابتدا یا انتهای سفر کمی وضعیت را عوض کند، اعلام اضافه بار است. اگر قبل از بستن چمدان از اضافه بار مجاز پروازتان مطلع شوید دچار مشکل نخواهید شد.

برای اینکه از میزان بار مجاز اطمینان داشته باشید لازم است وقتی بلیط می‌خرید، قسمت “baggage weight” را مطالعه کنید. در این قسمت میزان بار مجازی که می‌توانید همراه داشته باشید نوشته شده است. اگر در بلیط اطلاعات مربوط به بار را ندیدید همیشه می‌توانید با آژانس مسافرتی‌تان تماس بگیرید و بار مجاز را چک کنید. همچنین با مطالعه این مقاله می‌توانید از میزان اضافه بار شرکت‌های مختلف هواپیمایی مطلع شوید.


جستجو و خرید بلیط هواپیما در علی بابا


هزینه اضافه بار ایرانمیزان بار مجاز در ایرلاین‌های داخلی

در سفرهای هوایی داخلی شما می‌توانید حداکثر ۲۵ کیلو بار در کلاس اکونومی به همراه ببرید. البته این میزان بار در کلاس‌های بالاتر هواپیمایی‌های ایران‌ایر و ماهان به ۴۰ و ۵۰ کیلو افزایش یافته است.

• اکونومی: ۳۰ کیلوگرم
بار دستی داخل کابین: ۵ کیلوگرم
• بیزینس کلاس یا پرواز تجاری: ۴۰ کیلوگرم
بار دستی داخل کابین: ۷ کیلوگرم

بار مجاز ایرلاین های خارجیمیزان بار در ایرلاین‌های خارجی

در اغلب پروازهای خارجی شما مجاز هستید ۳۰ کیلو بار همراه داشته باشید. بعضی از ایرلاین‌ها این میزان بار را به ۴۰ کیلو افزایش داده‌اند. اما یادتان باشد که اگر می‌توانید ۴۰ کیلو بار داشته باشید حتما باید آن را در دو چمدان تقسیم کنید.

بیشتر شرکت‌های هواپیمایی ایرانی، عربی و ترکی بار مجاز را ۳۰ کیلو اعلام کرده‌اند، اما بار مجاز در برخی ایرلاین‌های اروپایی کمتر از این میزان است. روی بلیط‌های کلاس اکونومی در این پروازها بار مجاز ۲۳ کیلوگرم درج شده است. اگر باری بیشتر از این میزان همراه داشته باشید ناچار می‌شوید به ازای هر کیلوگرم آن هزینه اضافه بار پرداخت کنید.

نرخ اضافه بار پروازهای خارجی

برخی از شرکت‌های هواپیمایی به ویژه در اروپا، و بعضی پروازهای داخلی مالزی و تایلند هزینه بار را از هزینه بلیط جدا می‌کنند. ‌یعنی شما با بلیطی که خریده‌اید می‌توانید میزان مشخصی از بار را همراه خود به کابین ببرید. این بلیط‌ها برای سفرهای اقتصادی پیش بینی شده و اگر لازم باشد بار بیشتری در پرواز همراه داشته باشید، می‌توانید با پرداخت هزینه تا حداکثر حد مجاز بار همراه ببرید.

هزینه اضافه بار ترکیش ایرلاین

هزینه اضافه بار در فرودگاه استانبول سوال خیلی از کاربران ماست، چرا که استانبول علاوه بر جذابیت‌های تفریحی فراوان، یک امکان فوق‌العاده برای خرید ارزان است. هزینه اضافه بار در فرودگاه استانبول به ایرلاینی که از آن خرید می‌کنید، بستگی دارد. ترکیش ایرلاین یکی از بهترین ایرلاین‌ها برای سفر به استانبول است. اضافه بار مجاز این ایرلاین برای کلاس‌های مختلف به شرح زیر است:

 • پرواز تجاری یا بیزینس کلاس: حداکثر بار مجاز برای مسافرین ترکیش ایرلاین در پرواز تجاری 30 کیلوگرم است.
 • پرواز اکونومی: حداکثر بار مجاز هواپیمایی ترکیش ایرلاین در پرواز اکونومی 20 کیلوگرم است.

برای اینکه هزینه اضافه بار در فرودگاه استانبول را بدانید، باید به سایت همان ایرلاینی که از ان بلیط خریدید، بروید و هزینه را ببیند. برای مثال برای اطلاع از هزینه‌های اضافه بار ترکیش ایرلاین به صفحه قوانین اضافه بار ترکیش ایرلاین مراجعه کنید.

باز مجاز دستی در هواپیمابار دستی با بار اصلی چه تفاوتی دارد؟

مسافران علاوه بر باری که به قسمت بار تحویل می‌دهند، می‌توانند همراه خود یک چمدان کوچک نیز به کابین ببرند. ابعاد این چمدان‌، اندازه و حجم آن در هر ایرلاین متفاوت است. خیلی پیش می‌آید که بخاطر بی‌اطلاعی از میزان این بار، مسافران مجبور می‌شوند وسایل مورد نیازشان در طول پرواز را به قسمت بار منتقل کنند. پس بهتر است قوانین مربوط به بار داخل کابین ایرلاین مورد نظر را پیش از سفر چک کنید.

باری که شما بطور رایگان، مجاز به حمل آن در کابین هستید شامل یک چمدان کوچک دستی است. بهتر است اشیا گرانبها، ‌مدارک، لپ تاپ و پول نقد را همراه خود به کابین ببرید.

اگر مجبورید بار زیادی همراه داشته باشید بهتر است با بیزنس کلاس یا فرست‌ کلاس سفر کنید. ممکن است به نظرتان بیاید که بلیط این پرواز خیلی گران است، اما گاهی مابه‌التفاوت اضافه بار شما از بلیط‌های این کلاس‌های پروازی بیشتر تمام می‌شود.

بار مجاز دستی در هواپیمامیزان بار دستی در ایرلاین‌های ایرانی و خارجی

در حالی که ایرلاین‌هایی مثل ماهان و ایران‌ایر حداکثر بار را برای کلاس اکونومی ۳۰ کیلوگرم به همراه ۵ کیلوگرم بار دستی داخل کابین و برای بیزنس کلاس ۴۰ کیلو بار و ۷ کیلو داخل کابین در نظر گرفته‌اند، ایرلاین اروپایی KLM وزن مجاز را برای کلاس اکونومی یک چمدان ۲۳ کیلویی و دو چمدان ۲۳ کیلویی برای بیزنس اعلام کرده است.
لوفت‌هانزا نیز به مسافران کلاس اکونومی اجازه حمل یک چمدان ۲۳ کیلویی، برای کلاس پرمیوم اکونومی ۲ چمدان ۲۳ کیلویی، برای کلاس بیزنس ۲ چمدان ۳۲ کیلویی و در فرست‌کلاس ۳ چمدان ۳۲کیلویی را می‌دهد.

مسافران قطر‌ایرویز و امارات در کلاس اکونومی مجاز به داشتن بار حداکثر ۳۰ کیلویی و کیف دستی ۷ کیلویی، در بیزنس‌کلاس ۴۰ کیلو بار و باردستی ۱۵ کیلویی و در فرست‌کلاس ۵۰ کیلو بار و باردستی معادل دو کیف دستی ۱۵ کیلویی هستند.

میزان بار مجاز هواپیمایی ترکیش در قسمت اکونومی یا کامفورت‌کلاس، ۲۰ کیلو بار و برای مسافران بیزنس ۳۰ کیلوگرم است. در همه کلاس‌های پروازی این ایرلاین مسافران می‌توانند ۸ کیلو بار به داخل کابین ببرند.

هزینه اضافه بار چقدر است؟

در خطوط هوایی ایران مثل سایر خطوط هوایی عمدتا مقصد، وزن و تعداد بسته‌های باری در تعیین میزان بار مجاز تاثیر می‌گذارد. گاهی اوقات شکل بسته‌بندی بسته و ابعاد آن ممکن است شما را مشمول هزینه اضافه بار کند.

بخاطر داشته باشید حداكثر وزن مجاز هر بسته نباید بیشتر از ۳۲ كیلوگرم و حداكثر جمع ابعاد آن ۱۵۸ سانتی متر باشد. به طور میانگین نرخ اضافه بار برای هر کیلوگرم برابر با یک درصد قیمت بلیط در همان مسیر است و مبلغ دقیق آن بر حسب قیمت بلیط،‌ طول پرواز و کلاس پرواز شما محاسبه می‌شود.
در صورتی که می‌دانید بار شما بیشتر از وزن مجاز است حتما نیم ساعت زودتر به فرودگاه بروید تا تشریفات مربوط به پرداخت هزینه‌ها باعث از دست دادن یا دیر رسیدن به پرواز نشود.

و در انتها

اضافه بار و مواردی از این دست، از مسائل ریز سفر هستند، که شاید خیلی‌ها اصلا به آن توجه نکنند، اما ممکن است همین نکته ریز شما را به دردسر بیاندازد و قبل از پرواز برایتان استرس و اعصاب‌خوردی بیجا ایجاد کنید. حتما حتما به این موارد توجه داشته باشید و بلیط پرواز خود را حتما حتما کامل بررسی کنید و بخوانید.

بیشتر بخوانید:

بلیط هواپیما خارجی | چه زمانی، چطور و از کجا بلیط پرواز خارجی بخریم؟

ترفندهای مالی برای کاهش هزینه‌ی سفر

۱۰ ترفند ساده‌ اما کاربردی سفر + فیلم

۱۰ اپلیکیشن سفر؛ با این اپلیکیشن‌ها سفر آسان می‌شود

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

42 دیدگاه
 1. پگاه می‌گوید

  سلام وقتتون بخیر اخیرا هواپیمایی ایران ایر وزن بار ساک دستی رو ۵ کیلو اعلام کرده که خیلی کمه میخواستم بدونم اگه بجای کیف کوچک دستی کیف لپ تاپ بیارم وزن لپ تاپ روی اون ۵ کیلو حساب میشه؟

 2. سوشا می‌گوید

  سلام وقت بخیر من میخواستم از دوبی 80کیلو پارچه با خودم بیارم آیا به غیر از هزینه اضافه بار امکان دارد مشکل دیگری برام پیش بیاد با توجه به اینکه بار پارچه دارم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سوشا عزیز 🙂
   این موارد چون بیش از مصرف شخصی هستن، شرایط متفاوتی دارن.

  2. عمر ملعون می‌گوید

   با سلام .
   صد در صد باید گمرک پرداخت کنین اگر کارت سبز ندارین .
   هزینه ی گمرک هم خیلی ناعادلانه نیست . ارزش داره و نهایتا حاشیه ی سود دارین

 3. بهناز می‌گوید

  سلام
  برای سفر به امریکا توسط ترکیش هر چمدان اضافی و هر کیلو بار اضافه چقدر هزینه دارد؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام بهناز عزیز 🙂
   درباره این موارد بهتره با تیم پشتیبانی علی‌بابا به شماره 02143900000 تماس بگیری تا بهتر راهنماییت کنن.

 4. سینا خلیلی می‌گوید

  سلام.من میخوام بلیط استانبول درچندروز آینده بخرم.امکانش هست همزمان با خرید بلیط مثلا 15 کیلو هم اضافه بار بخرم؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سینا عزیز 🙂
   در بعضی ایرلاین‌ها چنین امکانی وجود داره. در سفرهای خارجی برای چنین موضوعی باید حتما از سایت خود ایرلاین خرید کنی.

 5. الهه می‌گوید

  سلام وقت بخیر
  شنیدم برای دانشجوها بار 40 کیلو مجاز هست درسته ؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂
   بستگی به ایرلاین شما داره

 6. اعظم می‌گوید

  سلام
  روی بلیط من خورده ۲۰ کیلو بار و ترکیش ایرلاین هست از ارجان به ایران که در استامبول توقف داره .داخل کابین چند کیلو میتونم بار بیارم ؟واگر بخوام اضافه بار بخرم چطوریه .!!

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام اعظم عزیز 🙂
   برای میزان بار داخل کابین، قانون ایرلاین‌ها تفاوت داره اما معمولا باید در حدی باشه که داخل کابین بالای سر جا بشه.
   برای اضافه بار هم می‌تونین به کانتر همون ایرلاین توی فرودگاه مراجعه کنین تا بهتون نرخ بدن و راهنمایی کنن 🙂

  2. شیوا می‌گوید

   سلام من از ترکیش ایرلاین برای سن پترزبورگ بلیط گرفتم بار مجاز کارگو زده ۳۵کیلو
   این باید یک چمدان ۳۵ کیلو باشد یا دوبسته
   دونفر هستیم مجموع ۷۰کیلو میتونه ۳بسته باشه

 7. فاطمه می‌گوید

  سلام وقت بخیر.برامن از اروپا دوستم بلیط رفت و برگشت به ترکیه از تهران میخوان بگیرن، گفتن اونجا پروازهای که مربوط به خطوط هوایی ایرانه نیست که بخوان بخرن.فقط مربوط به ترکیه ست.گفتن انگار بارهم مجاز نیست فقط ۸کیلو ، من سوالن اینه از شما.نمیشه پروازای که درسایت علی بابا هست اونجا خرید؟چراشما امکان خرید از کشوردیگ فعال نکردین فرضا با یورو بتونن بلیط بگیرن. و اینکه ممکنه هواپیمایی اجازه بردن بار نده؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام فاطمه عزیز 🙂
   در حین خرید بلیط هواپیما از علی‌بابا می‌تونین کشور مبدا رو کشورهای خارجی بزنین 🙂
   میزان بار هم معمولا یک محدودیتی داره اما اینطور نیست که مسافر اصلا اجازه حمل بار نداشته باشه

 8. لیدا هنر می‌گوید

  سلام روز به خیر
  راهنمائی میکنید چطور میتونم حدود 100 کیلوگرم اضافه بار از ایران ایر روی بلیطم خریداری کنم که توفرودگاه با مشکل مواجه نشم
  ممنون

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   دوست عزیز این مورد رو بهتره که کارشناس‌های گمرک راهنمایی کنن 🙂

 9. ثمین می‌گوید

  سلام من میخواهم یک بار را برای آلمان بفرستم لطفاً میشود راهنماییم کنید چگونه می توانم ارسال کنم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   این مورد رو از گمرک یا اداره پست پیگیری کنید 🙂

 10. محمد می‌گوید

  منظور از0pic در پرواز با ایر فلوت چیه یعنی نمیتونم بارم رو ببرم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محمد عزیز
   تیم پشتیبانی علی‌بابا به صورت 24 ساعته آماده هست به سوالات شما درباره بلیط، تور و اقامت جواب بده و شما رو راهنمایی کنه. کافیه شماره سفارش یا کد پیگیریتون رو داشته باشید و با شماره 02143900000 تماس بگیرید.

 11. kasra می‌گوید

  من یه پرواز داخلی قراره داشته باشم و اضافه بارم فک کنم زیاد بشه و زنگ زدم گفتن برا هر کیلو 8000تومن اضافی ولی من چن تا جا خوندم که 1 درصد قیمت بلیط . کدوم یکیش درسته؟؟

  1. بابک خدادوست می‌گوید

   شما یک درصد رو توی چه منبعی خوندی کسری جان؟

   1. محمد حسن شریفات می‌گوید

    سلام لطفا به چه نحو میتوان برای ارسال کلیشه و سی دی فیلم رادیولوژی بیمار به هانوفر آلمان اقدام کرد.آیا میتوان با پرواز فرستاد.

    1. بابک خدادوست می‌گوید

     سلام محمد عزیز
     با بخش بار فرودگاه امام تماس بگیر؛ می‌تونن دقیق و موثق راهنماییت کنن 🙂

 12. ارش می‌گوید

  توی سایت کیش ایر برای خارجی نوشته 30 ولی در بلیط 25 لطفا بفرمائید برا دبی بار مجاز چقد ه

  1. بابک خدادوست می‌گوید

   سلام آرش جان
   عددی که روی بلیط نوشته شده موثق‌تره

 13. حمید می‌گوید

  وقتی بلیط نشون میده هر نفر ۲۰ کیلو مجاز هست، و ما هم دو نفر باشیم، میشه یک نفرمون ۴۰ کیلو بار داشته باشه و یک نفر هیچی؟

  1. الینا الله بیگی می‌گوید

   سلام دوست عزیز.
   خیر. هر نفر 20 کیلو بار مجاز می تونه داشته باشه و چنین امکانی وجود نداره.

 14. سارا می‌گوید

  اگه تو قسمت بار مجاز نوشته بود بدون بار اون وقت چیکار باید کرد؟ هزینه هر کیلو چقدر میشه؟ (تو پرواز های خارجی)

  1. الینا الله بیگی می‌گوید

   سلام دوست عزیز.
   بستگی به مسیرتون می‌تونه متفاوت باشه. باید پروازتون رو با مرکز پشتیبانی چک کنید.

 15. وحید می‌گوید

  در پرواز های داخلی هزینه یک چمدان اضافه چقدر میشه؟ برحسب وزن کیلویی حساب میشه؟

  1. الینا الله بیگی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   با شماره پشتیبانی علی بابا ۰۲۱-۴۳۹۰۰۰۰۰ تماس بگیرید.

  2. آناهیتا می‌گوید

   سلام وقت بخیر من سگ همراهم هست تز ترکیه میخوام ایران بیارمش میشه لطفا بگید هزینه اضافه بارش چجوری محاسبه میشه؟ به لیر تومان یا دلار؟

   1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    سلام آناهیتای عزیز 🙂
    این مقاله میتونه جوابتون رو بده
    https://www.alibaba.ir/mag/cost-conditions-carrying-pet-animal-airplane-bus-train/

 16. مهرداد می‌گوید

  اگر پرواز ماهان از خارج کشور مثلا کوالالامپور به تهران با 40 کیلو بار باشد و پرواز داخلی مثلا تهران به شیرازهم با همان شماره درخواست گرفته شده باشد، میزان اختلاف وزن بار پرواز خارجی چگونه با پرواز داخلی محاسبه میشود؟ آیا میتوان همان 40 کیلو را به پرواز داخلی منتقل کرد؟

  1. الینا الله بیگی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   با شماره پشتیبانی علی بابا 021-43900000 تماس بگیرید.

 17. آداک می‌گوید

  با سلام
  واقعا مطلب مفیدی بود.

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاس از توجه شما

  2. Ahmad Najjaran Kheirabadi می‌گوید

   پروازهای ایران ایر حتما از آژانس های داخل اضافه بار رو بخرید چون اگر بریم توی فرودگاه با بی رحمی تمام تیغتون میزنن و مثلا اضافه بار کیلویی ۲۹۰۰۰ تومن رو پاتون ۱۵ دلار حساب میکنن، اگر هم مدرک خواستید من ارائه میکنم. حتما به پاسپورت ایرانیتون هم اهمیت نمیدن در حالی که همه پذیرش چک این ایرانی هستن.

   1. بابک خدادوست می‌گوید

    سلام احمد عزیز
    خیلی کار خوبیه که تجربه خودت رو با بقیه به اشتراک میذاری 🙂

 18. خالد می‌گوید

  خیلی ممنون بابت مطلب مفیدتون.