سفر زمینی به باکو

سفر زمینی به باکو؛ سفری کم هزینه و جذاب

سفر به باکو یک تجربه متفاوت است

در سال اخیر، با افزایش قیمت ارز هزینه سفرهای خارجی چیزی حدود سه برابر افزایش داد؛ هزینه‌های بلیط هواپیما، رزرو هتل و بسیاری هزینه‌های دیگر. اما مگر می‌شود سفر رفتن را نادیده گرفت و در خانه نشست؟ سفر زمینی به باکو، می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای یک سفر خارجی ارزان است. من در این مقاله همه آنچه در مورد سفر زمینی به باکو لازم است بدانید را به شما آموزش می‌دهم.

همه آنچه قبل از سفر به آذربایجان به آن نیاز دارید

هر سفر خارجی یک مقدماتی دارد. در ادامه همه آنچه قبل از سفر به باکو و آذربایجان نیاز دارید را با هم مرور می‌کنیم

۱- پاسپورت برای سفر به باکو

سفر زمینی به باکو مدارک سفر به باکو

مهم نیست که مقصد شما کجا باشد، نزدیک یا دور باید برای خروج از کشور پاسپورت بگیرید. در واقع همین که بخواهید پای‌تان را از مرز بیرون بگذارید پاسپورت‌ باید همراهتان باشد. اگر تا به حال پاسپورت نگرفته‌اید باید به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کنید. پس از تهیه و ارسال مدارک مورد نیاز، بین ۱۰ تا ۱۴ روز زمان لازم است تا پاسپورت به دست‌تان برسد.

اگر هم پاسپورت دارید، دقت کنید که منقضی نشده باشد. اما این کافی نیست؛ پاسپورت شما باید برای ۶ ماه پس از پایان سفر هم اعتبار داشته باشد. برای تمدید پاسپورت هم باید به مراکز پلیس + ۱۰ بروید.

۲- ویزا آذربایجان

سفر زمینی به باکو مدارک سفر به باکو

برای سفر به آذربایجان باید ویزا بگیرید. مدت زمان اقامت در باکو با ویزای توریستی ۳۰ روز است. شما به سه روش می‌توانید ویزای آذربایجان را بگیرید:

  1. ویزا لیبلی: ویزای لیبلی را کنسول‌گری آذربایجان صادر می‌کند و مدت زمان صدور آن بین ۳ تا ۱۴ روز متغیر است. (البته معمولا ۳ روزه صادر می‌شود).لیبلی همان ویزایی است که در سفارت آذربایجان به متقاضیان داده می‌شود.
  2. ویزا الکترونیکی: ویزای الکترونیکی در وقت شما بسیار صرفه‌جویی می‌کند. برای دریافت ویزا الکترونیکی باید به سایت آسان ویزا مراجعه کنید.
  3. ویزا فرودگاهی: جمهوری آذربایجان برای شهروندان ۱۵ کشور امکان دریافت ویزای فرودگاهی را قرار داده است. خوشبختانه ایران یکی از آن ۱۵ کشور است. ویزا فرودگاهی آذربایجان را در فرودگاه بین‌المللی حیدرعلی‌اف باکو می‌توانید دریافت کنید.

در مجموع گرفتن ویزا آذربایجان دشواری چندانی ندارد.

۳- عوارض خروج از کشور برای سفر به باکو

هنگامی که قرار است از کشور خارج شوید، باید عوارض خروج از کشور بپردازید. در حال حاضر عوارض خروج برای اولین سفر خارجی برای هر نفر ۲۲۰ هزار تومان، سفر دوم ۳۳۰ هزار تومان و سفر سوم به بعد ۴۴۰ هزار تومان تعیین شده است. شما می‌توانید برای اینکه خیالتان آسوده باشد، پیش از سفر عوارض خروج را پرداخت کنید. تمام شعب بانک ملی عوارض خروج شما را دریافت می‌کنند.

راهنمای سفر زمینی به باکو

سفر زمینی به باکو

برای سفر زمینی به باکو، ۲ روش وجود دارد.

  • سفر زمینی به باکو با اتوبوس
  • سفر زمینی به باکو با ماشین شخصی.

سفر زمینی به باکو با اتوبوس

اگر از تهران عازم آذربایجان می‌شوید، باید به ترمینال غرب بروید. و از آنجا با اتوبوس تهران باکو راهی سفری دلپذیر شوید. در حال حاضر (بهار ۱۳۹۸) قیمت بلیط اتوبوس تهران باکو ۲۰۰ هزار تومان است. تور زمینی باکو هم با همین اتوبوس‌ها انجام می‌شود. سفر زمینی به باکو بین ۱۲ تا ۱۴ ساعت با اتوبوس زمان می‌برد.

پیشتر اتوبوس تبریز باکو نیز این مسیر را طی می‌کرد اما هم اکنون فعالیت این اتوبوس‌ها به حالت تعلیق درآمده است. در همان زمان قیمت بلیط اتوبوس تبریز باکو ۱۸۰ هزار تومان بوده است.

سفر زمینی به باکو با ماشین شخصی

سفر زمینی به باکو با ماشین

اگر علاقه‌مند به رانندگی و تماشای مناظر زیبا هستید و دلتان می‌خواهد خوش‌خوشان به آذربایجان سفر کنید، می‌توانید با ماشین شخصی مسیر را طی کنید. سفر با ماشین شخصی هزینه سفر به باکو را کاهش می‌دهد. اگر ماشین‌تان سالم باشد، شما فقط لازم است چند باک بنزین برای طی مسیر هزینه کنید. اما بهترین مسیر برای رسیدن به باکو چیست؟ و از کدام مرزها می‌توانیم به باکو برسیم؟

سفر زمینی به باکو از مرز آستارا

سفر زمینی به باکو از مرز آستارا

یکی از مرزهای پردتردد برای سفر زمینی به باکو، مرز آستارا است. حتی شاید بتوان آن را پرترافیک‌ترین مرز این مسیر دانست. آستارا در استان گیلان واقع شده است. اگر شما از تهران عازم باکو هستید، باید از جاده قزوین رشت راهی آستارا شوید. با طی ۵۰۰ کیلومتر از تهران به آستارا می‌رسید. از آستارا هم ۲۹۰ کیلومتر دیگر پیش روی شماست. شما مسیر تهران باکو از مسیر مرز آستارا را در زمانی حدود ۱۱ ساعت طی خواهید کرد. بنابراین مدت زمان سفر زمینی به باکو با ماشین، از مرز آستارا حداقل ۱۱ ساعت خواهد بود. البته این در صورتی است که در مرز یا در مسیر هیچ توقفی نداشته باشید. (با در نظر گرفتن چند ساعت توقف و استراحت این زمان به حدود ۱۵ ساعت می‌رسد). البته طبیعی است که مدت زمان رسیدن به باکو به سرعت و سبک رانندگی شما بستگی دارد.

سفر زمینی به باکو از مرز بیله سوار

مرز دیگر به سفر زمینی به باکو اختصاص پیدا کرده، مرز بیله سوار در استان اردبیل است. اگر از تهران می‌خواهید از این مرز به باکو بروید، تا مرز حدود ۷۵۰ کیلومتر مسیر پیش روی شماست. از بیله سوار تا باکو هم ۲۰۵ کیلومتر دیگر باید باقی می‌ماند. مدت زمان سفر زمینی به باکو با ماشین، از مرز بیله سوار حداقل ۱۳ ساعت است که با احتساب توقف و استراحت در مسیر به ۱۷ ساعت می‌رسد. البته منطقی است که اهالی استان‌های غربی کشور از این مرز به آذربایجان سفر کنند تا ساکنان سایر استان‌ها.

گفتنی است هر دو مرز آستار و بیله سوار ۲۴ ساعته فعال هستند.

مدت زمان سفر زمینی به باکو از شهرهای مختلف

سفر زمینی به باکو مدت زمان سفر

در ادامه سعی می‌کنیم، مدت زمان سفر زمینی به باکو از برخی شهرهای مختلف کشور را در اختیارتان بگذاریم. این زمان‌ها بدون در نظر گرفتن زمان توقف و استراحت در مسیر محاسبه شده است.

و در نهایت

برای اینکه بیشتر و راحت‌تر بتوانید روی وقت و زمان خود سرمایه گذاری کنید، برای شما یک جدول تهیه کرده‌ام و فاصله شهرهای مختلف تا باکو را در آن قرار داده‌ام. فقط توجه کنید که در همه موارد مدت زمان سفر از مرز آستارا مشخص شده است، به غیر از تبریز که مرز بیله سوار برای این سفر انتخاب شده است.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. Am می‌گوید

    سلام وقت بخیر ، ایا مطالب ذکر شده و شرایط برای حال حاضر هم چنین است؟