پارک کوهستان یزد

در پارک کوهستان یزد خنکای بهار را در تابستان تجربه کنید

معرفی پارک کوهستان یزد با همه جاذبه‌ها و امکانات

جاهای تفریحی یزد زیادند و من در هر سفر تلاش می‌کنم حداقل به ۳ یا ۴ مکان دیدنی و تفریحی این شهر سر بزنم. هر چند که در میانه راه رسیدن به یزد از استان‌های دیگر نیز دیدن می‌کنم؛ اما وقتی مقصد اصلی یزد باشد، قاعدتاً قبل از سفر برای دیدن مکان‌های تاریخی، تفریحی و دیدنی این شهر برنامه‌ریزی می‌کنم. در آخرین سفری که داشتم، از شهر یزد رد می‌شدیم و بنابراین تصمیم گرفتیم برای یک روز در یزد اقامت داشته باشیم.

از آنجا که وسایل کمپینگ همراه‌مان بود، پارک کوهستان یزد را انتخاب کردیم که از امکانات رفاهی و تفریحی آن زیاد شنیده بودیم. به همین دلیل نیز در این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا  داستان اقامت در یکی از بزرگ‌ترین پارک های یزد را برای شما خواهم گفت.

پارک کوهستان کجاست؟
پارک کوهستان یزد در شهر یزد، ابتدای جاده یزد به تفت، بعد از بزرگراه یزد به بافق قرار دارد.
مسیر دسترسی به پارک کوهستان چگونه است؟
برای دسترسی به پارک کوهستان یزد باید وارد جاده یزد به تفت شده و در خروجی سمت راست این جاده به سمت پارکینگ کوهک پارک برانید.
وسایل بازی پارک کوهستان چه هستند؟
در پارک کوهستان یزد وسایل بازی نظیر تاب، انواع سرسره و چرخ و فلک وجود دارد. البته این وسایل بازی جدای از شهربازی پارک هستند.
چه تفریحات و کارهایی را می‌توان در این پارک انجام داد؟
از جمله تفریحات پارک می‌توان به قایق‌سواری، اسکیت، موتورسواری، ماشین‌سواری، زمین بازی کودکان، شهر بازی و کمپ زدن در آلاچیق‌ها اشاره کرد.

پارک کوهستان یزد چطور جایی است؟

این پارک زیبای یزد از جاهای تفریحی یزد است که در ابتدای شهر یزد قرار دارد. پارک کوهستان با وسعتی بالغ بر ۵۰ هکتار در سال ۱۳۸۴ ساخته شده و در آن درختان متنوعی کاشته شده است. از جمله درختان این پارک می‌توان به اقاقیا، کاج، زیتون و نارون اشاره کرد.

از میانه پارک کوهستان یزد آبراهی می‌گذرد که بر زیبایی این پارک افزوده است. از جمله جذابیت‌های این پارک به‌عنوان یکی از جاهای تفریحی یزد می‌توان به شهر بازی، نقاط مرتفع با چشم‌اندازی زیبا و دریاچه اشاره کرد.

پارک کوهستان یزد

در دریاچه قایق‌های پدالی هم قرار دارد. بنابراین می‌توانید قایق‌سواری را هم تجربه کنید. از دیگر امکانات این پارک می‌توان به پیست اسکی، پیست موتوسواری، پیست ماشین‌سواری (ماشین‌های مسابقه کوچک)، پارکینگ، آلاچیق و بوفه اشاره کرد.

پارک کوهستان یزد در شب جلوه دیگری دارد و علت اصلی آن نیز وجود آب‌نمای موزیکال با نورپردازی است. این آب‌نما دارای مجموعه‌ای از انواع فواره‌های خطی، فواره حرکتی، فواره دایره‌ای و پرتاب قوسی است که در کنار رقص نور جلوه‌ زیبایی به پارک می‌بخشد.

پارک کوهستان یزد

آب‌نمای موزیکال پارک کوهستان یزد در تاریخ ۹ آبان سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی شده و از آن زمان تاکنون به محلی برای برگزاری سخنرانی و کنسرت‌های موسیقی تبدیل شده است. کوهستان به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین پارک های یزد در حال حاضر در حال تجهیز است و به زودی کف‌پوش، آلاچیق و وسایل بازی جدید به این پارک اضافه خواهد شد.

کوهستان به‌عنوان مهم‌ترین پارک های یزد، محل برگزاری جشنواره‌های تابستانی است. یکی از جذاب‌ترین جشنواره‌های این پارک، جشنواره بادبادک‌ها است که می‌تواند برای کودکان و بزرگسالان برنامه‌ای هیجان‌انگیز باشد.

بادبادک های یزدی

زیبایی‌های پارک کوهستان

از جمله مهم‌ترین زیبایی‌های پارک یزد در شب می‌توان به آب‌نمایی اشاره کرد که با نورپردازی جلوه‌ای خاص به شب پارک می‌بخشد و این منطقه را به یکی از جاهای تفریحی یزد در شب تبدیل کرده است.

در سراسر پارک فضای سبز کار شده و به دلیل وجود گونه‌هایی گیاهی متنوع مانند درختان کاج، اقاقیا، نارون و زیتون، پارک کوهستان چهره‌ای سرسبز و شاداب دارد. از طرفی به دلیل وجود این فضای سبز، درختان و دریاچه، آب‌وهوای این پارک قابل مقایسه با دیگر مناطق شهر یزد نیست و در شب خنکای دلچسبی دارد.

زیبایی های پارکیکی از زیبایی‌های این پارک، المان‌هایی است که در بخش‌های مختلف پارک کوهستان یزد قرار گرفته و بر جذابیت فضا افزوده است. از جمله مهم‌ترین المان‌های پارک کوهستان می‌توان به تندیس شادروان آذر یزدی اشاره کرد که در حال قصه‌گویی برای کودکان است.

دریاچه‌ای که در قسمت شمالی پارک قرار گرفته یک محوطه سبز در میانه دارد و از بالا تقریبا شبیه مربع است. بنابراین می‌توانید با قایق‌‌های پدالی یک دور کامل بزنید و از زیبایی‌های اطراف دریاچه لذت ببرید.

امکانات تفریحی پارک کوهستانامکانات تفریحی پارک کوهستان

این پارک دیدنی یزد دارای امکانات تفریحی کاملی است که در ادامه به معرفی و بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

۱- شهربازی

شهربازی پارک کوهستان درست در قسمت جنوبی پارک قرار گرفته و دارای مجموعه کاملی از وسایل بازی است و بزرگترین چرخ و فلک شهر یزد را دارد.

امکانات تفریحی پارک کوهستان۲- زمین بازی کودکان

در بخشی از پارک، زمین بازی برای کودکان تعبیه شده که شامل تاب، سرسره‌های مختلف و چرخ و فلک است. بنابراین اگر فرصت رفتن به شهربازی را ندارید، کودکانتان می‌توانند در این زمین بازی، اوقات خوشی را داشته باشند.

۳- پیست اسکیت

پیست اسکیتی که در پارک کوهستان یزد ساخته شده موقعیت بسیار خوبی داشته و در نتیجه افراد می‌توانند برای اسکیت سواری از آن استفاده کنند. ورود به پیست اسکیت هزینه‌ای نداشته و تنها کافی است کفش‌های اسکیت همراه داشته باشید.

پارک کوهستان به‌عنوان یکی از جاهای تفریحی یزد به دلیل وجود درختان، فضای سبز و دریاچه مصنوعی آب‌ و هوای نسبتا مطبوعی دارد. فراموش نکنید که بهار و تابستان فصل سفر است و اگر با شلوغی پارک در این دو فصل مشکلی ندارید، می‌توانند انتخاب مناسبی برای سفر باشند.

۴- دریاچه مصنوعی

دریاچه مصنوعی که در بخش شمالی پارک ساخته شده، محلی مناسب برای قایق‌سواری است. تنها کافی است یکی از قایق‌های پدالی دریاچه پارک کوهستان یزد را اجاره کنید تا از قایق‌سواری در این دریاچه مصنوعی لذت ببرید و اوقات خوشی را کنار خانواده بگذرانید.

دریاچه مصنوعی۵- پیست موتورسواری

یکی از جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین تفریحات پارک کوهستان یزد، پیست موتورسواری است. با پرداخت هزینه‌ای اندک می‌توانید در این پیست موتورسواری و هیجان را تجربه کنید.

۶- آبنمای موزیکال

آب‌نمای موزیکال پارک یکی از زیبایی‌های این پارک یزد در شب است. این آب‌نما با نورپردازی عالی فضایی زیبا را ایجاد کرده و تبدیل به محلی برای سخنرانی و برگزاری کنسرت‌های موسیقی شده است.

آبنمای موزیکال۷- سینمای پارک کوهستان

سینمای ۵ بعدی تقریبا در مرکز پارک کوهستان یزد واقع شده و برای تجربه‌ جذاب دیدن برنامه‌ای متفاوت، انتخاب بسیار خوبی خواهد بود. اگر قرار است مدتی در پارک چادر بزنید، حتما از سینمای ۵ بعدی پارک نیز دیدن کنید.

۸- پرنده‌نگری

با وجود فضای سبز و درختان متنوع، پارک کوهستان یزد به محلی امن و همیشگی برای پرنده‌های کوچک‌وبزرگ مختلف تبدیل شده است. بنابراین اگر از صدای پرندگان و صدای عبور آب از میان پارک لذت می‌برید، کوهستان می‌تواند یکی از بهترین پارک های یزد برای شما باشد.

۹- آبشار

آبشار کوچکی که از بالای کوه سرازیر شده و به آبراهه می‌ریزد، یکی دیگر امکانات تفریحی و زیبای پارک است. این آبراهه از میان پارک می‌گذرد و صدای آبی که از آبراهه عبور می‌کند، یکی از زیباترین صداهایی است که در کنار صدای پرندگان به گوش می‌رسد.

پارک کوهستان۱۰- شب‌گردی و عکاسی

این پارک خوش‌آب‌وهوای یزد وسعت زیادی دارد و به لطف چراغ‌هایی که در بخش‌های مختلف پارک تعبیه شده، در شب چهره‌ای متفاوت و زیبا دارد. نگهبانان زیادی در پارک مستقر هستند؛ بنابراین هیچ‌گونه نگرانی برای شب‌گردی نخواهید داشت. از طرفی با وجود نورپردازی‌های آب‌نمای موزیکال پارک، می‌توانید عکس‌های زیبایی بگیرید.

امکانات رفاهی پارک

پارک کوهستان یزد امکانات رفاهی کاملی دارد که شامل آلاچیق، کافی‌شاپ و رستوران، پارکینگ، فروشگاه و سرویس بهداشتی است. در ادامه این امکانات رفاهی معرفی خواهند شد.

۱- آلاچیق

در بخش‌های مختلف پارک آلاچیق‌هایی تعبیه شده و در نتیجه مسافران شهرهای مختلف می‌توانند در این آلاچیق‌ها چادر بزنند. استفاده از آلاچیق‌های پارک کوهستان یزد هزینه‌ای برای شما نخواهد داشت.

آلاچیق۲- غرفه‌ها و فروشگاه‌ها

غرفه‌های صنایع دستی و فروشگاه‌های مختلفی در بخش‌هایی از پارک کوهستان یزد وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها صنایع دستی و برخی لوازم مورد نیاز را خریداری کنید.

۳- سرویس بهداشتی

تقریبا در مرکز پارک سرویس بهداشتی قرار دارد و در نتیجه مسافران می‌توانند از این امکانات استفاده کنند.

۴- کافه و رستوران

کافه‌ رستوران و کافی‌شاپ‌هایی که در سطح پارک قرار دارند، انتخاب خوبی برای صرف یک غذای سنتی و دلچسب خواهند بود. اگر برای چند روز در پارک می‌مانید، برای صرف صبحانه، نهار و شام می‌توانید به کافی‌شاپ‌ و رستوران‌ بروید.

۵- پارکینگ پارک کوهستان

پارکینگ کوهک درست در قسمت شمال شرقی پارک کوهستان یزد قرار گرفته و در نتیجه بدون هیچ نگرانی می‌توانید خودروی خود را در این پارکینگ پارک کرده و به گردش در پارک بپردازید.

ساعت بازدید از پارک

پارک به صورت شبانه‌روزی باز است و برای ورود به پارک نیز نیازی به پرداخت هزینه نخواهد بود.

بهترین زمان رفتن به پارک کوهستان

اگر هدف شما از رفتن به این پارک یزد شرکت در جشنواره‌های متنوعی چون بادبادک‌بازی است، بهتر است فصل تابستان را برای سفر انتخاب کنید. اما در نظر داشته باشید که شهر یزد آب‌ و هوای گرمی در تابستان دارد و در نتیجه شاید برای برخی از افراد سفر در این فصل سخت باشد.

بهترین زمان رفتن به پارک کوهستانالبته این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که پارک کوهستان به‌عنوان یکی از جاهای تفریحی یزد به دلیل وجود درختان، فضای سبز و دریاچه مصنوعی آب‌ و هوای نسبتا مطبوعی دارد. فراموش نکنید که بهار و تابستان فصل سفر است و اگر با شلوغی پارک در این دو فصل مشکلی ندارید، می‌توانند انتخاب مناسبی برای سفر باشند.

پارک کوهستانی یزد کجاست؟

پارک کوهستان یزد در شهر یزد، ابتدای جاده یزد به تفت، بعد از بزرگراه یزد به بافق قرار دارد.

پارک کوهستان یزد روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به پارک

بهترین مسیر دسترسی به این پارک یزد از جاده یزد به تفت می‌گذرد. به اولین خروجی که رسیدید به سمت راست برانید تا وارد پارکینگ کوهک پارک کوهستان یزد شوید.

پارک کوهستان، سفری جذاب به خنکای یزد

در این مقاله از تاریخ ساخت پارک کوهستان یزد و از امکانات رفاهی و تفریحی آن گفتیم و امیدواریم اطلاعاتی که در این مطلب کسب کردید برای سفر بعدی بتواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

همان‌طور که اشاره کردیم، این پارک وسعت زیادی دارد و وجود آلاچیق شرایط را برای کمپینگ فراهم کرده است. با وجود پارکینگ نیز دیگر نگران پیدا کردن جای پارک نخواهید بود. اگر به یزد سفر کرده و از این پارک دیدن کرده‌اید درباره تجربه سفر خود برای ما بنویسید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.