سفرنامه شیراز از مریم کلهری - هزارویک سفر، مسابقه سفرنامه نویسی علی بابا

سفرنامه شیراز: دروغگو یا ماجراجو؟

این اثر را مریم کلهری برای هزارویک سفر (مسابقه سفرنامه‌نویسی علی‌بابا-۱۴۰۱) ارسال کرده و در مجله گردشگری علی‌بابا منتشر شده است.

سفرنامه شیراز: دروغگو یا ماجراجو؟

و صبح روز ۱۲ فروردین به همدان رسیدیم. نقطه سر خط .

از بالای دفتر انشا به کلاس نگاهی انداختم و به جای نگاه‌های هیجان‌انگیز آن‌ها با تمسخر و پوزخند بچه‌ها مواجه شدم.

وقتی سر جای خودم نشستم، متوجه زمزمه‌های اطرافم شدم. یکی از آن‌ها می‌گفت: «دختر خیال‌پردازی است.» دیگری می‌گفت: «او دروغگوست.»

قرار بود در مورد تعطیلات نوروز انشا بنویسیم. من در مورد اولین سفر سریالی عمرم نوشته بودم. سفر ما ۵ روز قبل از شروع سال جدید آغاز شده بود. طبق برنامه‌ریزی مقصدهای رنگارنگی داشت.

همین رنگ و تنوع زیاد باعث شده بود همکلاسی‌هایم انشایم را باور نکنند. از قم شروع شده بود. هیچ شگونی پرشگون‌تر از زیارت اول سفر نیست. شاید همین معجزه کرد .

سفر طبق برنامه پیش رفت. بعد از قم نوبت سرزمین پاک و پر خشت جهان بود. سه روز توقف برای دیدن آن همه شگفتی کمتر از کم بود. از گنبد لاجوردی مسجد جامع که دیدن کردیم، به آتشکده و باغ دولت‌آبادی رسیدیم. یک سکه در حوض زیبای وسط باغ دولت آبادی انداختم و آرزو کردم دوباره به یزد سفر کنم .

بعد از یزد به اصفهان زیبا رسیدیم. هیچ میدانی پرنقش‌تر از نقش جهان و هیچ غذایی لذیذتر از بریانی نیست. بریانی را حتما با دوغ سفارش دهید. از تالار موسیقی عالی قاپو نوای تاریخ می‌شنیدم و از مسجد شیخ لطف‌الله صدای دریا.

بعد از اصفهان نوبت کرمان بود. شهری که برایم ناملموس بود و ماند. حتی همین حالا هم جایی جز محل اقامتمان را به یاد ندارم.

ترافیکی که از کرمان تا هرمزگان بود را هیچ گاه از یاد نمی‌برم. هرمزگان گرم و صمیمی بود. مقصدی که بلافاصله حال‌وهوای خانه را تداعی می‌کند.

راحتی و بی‌شیله بودن بندرعباس تمام دغدغه‌های مسیری که عبور کردید و خواهید کرد را التیام می‌دهد. آفتاب بندر بسیار مهربان است و نمی سوزاند.

با لنج قدیمی و بزرگی به سوی جزیره قشم رفتیم. در طول راه از اینکه ماشین‌ها همراه ما سوار هستند، استرس داشتم. تصور غرق شدن با ماشین‌ها ترس مهیجی داشت. هدف همه مسافران خرید بود. هدف خسته کننده !

رنگ بعدی سبز بود. در بهار هیچ کجای ایران زیباتر از شیراز نیست. ناگفته نماند جای سوزن انداختن هم نیست.

در سفر به شیراز همه رنگ‌ها در انحصار مسجد نصیرالملک است و همه اعتبار شهر نزد کریم‌خان زند و وکیل!

بیش از نیمی از جاهای دیدنی شیراز یا وکیلی بودند یا کریمی.

فالوده شیراز و خرید فال در حافظیه را فراموش نکنید. تخت جمشید آن روز طوفانی و بارانی بود، ولی مانع شوق دیدار تمام و کمال ما نشد.

از فراز فلک‌الافلاک می‌توان خدا را مشاهده کرد. از این همه سبزی و زیبایی زاگرس صدها عکس و مستند ماندگار می‌توان ضبط کرد. فقط با این سبزینه بکر مهربان باشید تا مبادا او را برنجانید…

و صبح ۱۲ فروردین به همدان رسیدیم.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.