معروفی فرودگاه های لندن

همه چیز درباره فرودگاه های لندن

مهم‌ترین شبکه‌ حمل و نقل جهانی و بین‌المللی را هواپیما‌ها و فرودگاه‌ها تشکیل می‌دهند. لندن یکی از شهرهای مهمی است که فرودگاه‌های آن به عنوان شلوغ‌ترین و پرتردد‌ترین فرودگاه‌های بین‌المللی معرفی شده است. اما معرفی تمام آنها و همچنین بررسی ویژگی‌های مختلف‌شان، زمان زیادی می‌برد و مسلم است که همگی اینها در یک مقاله کوتاه نمی‌گنجد.

به همین خاطر تصمیم داریم تنها دو فرودگاه لندن را که بسیار مهم و معتبر هستند را به شما معرفی کنیم:

 • فرودگاه هیترو لندن
 • فرودگاه لندن سیتی

اگر دوست دارید درباره موقعیت مکانی این فرودگاه‌ها، ترمینال‌ها، چگونگی دسترسی و امکانات آنها اطلاعات کاملی به دست آورید، با ما در این مقاله همراه باشید. البته می‌دانیم شاید برای بسیاری از شما دقیقا مانند اغلب مسافران حمل و نقل‌های هوایی، نوع فرودگاه و اسم و رسم آن چندان مهمی نباشد، اما مطالعه این مقاله قطعا نظر شما را تغییر خواهد داد.


جستجو و خرید بلیط هواپیما لندن در علی بابا


فرودگاه هیترو لندن – London Heathrow Airport

هیترو عنوان شلوغ‌ترین و پرترددترین فرودگاه لندن، بریتانیا و کل اروپا را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل از فرودگاه هیترو لندن به عنوان معروف‌ترین فرودگاه بین‌المللی این شهر یاد می‌شود. به طوری که همه روزه تعداد قابل توجهی از بلیط‌های مسافرتی بین‌المللی و درون قاره‌ای اروپا به صورت مستقیم و یا به صورت اینترنتی از درگاه‌های مختص به این فرودگاه به فروش می‌رسد.

این فرودگاه دارای ۸۰ ایرلاین کاملا فعال است و به بیش از ۱۸۵ مقصد بین‌المللی در سطح ۸۴ کشور پرواز دارد. در این میان پرواز نیویورک، شلوغ‌ترین و پرازدحام‌ترین پرواز این فرودگاه است. جالب‌تر از همه این است که بسیاری از بلیط‌های مربوط به پرواز‌های این فرودگاه توسط ایرانیان خریداری می‌شود. به همین خاطر می‌توانیم بگوییم که از محبوبیت خاصی هم در میان ایرانی‎های مقیم کشور و مسافران ایرانی برخوردار است. اما چه چیزی باعث چنین اعتباری شده است؟ در ادامه ویژگی‌های این فرودگاه لندن را به اتفاق یکدیگر بررسی می‌کنیم.

فرودگاه هیترو لندن

نقشه و موقعیت مکانی فرودگاه هیترو لندن

هیترو به عنوان بزرگ‌ترین فرودگاه لندن، در منطقه هیلینگدون و در ۱۲ مایل دریایی چرینگ کراس که در مرکز لندن است، قرار دارد. موقعیت مکانی کاملا دقیق این فرودگاه را می‌توانید بر روی گوگل مپ مشاهده کنید.

ترمینال ‌های فرودگاه هیترو لندن

این فرودگاه دارای ۴ ترمینال اصلی به شرح ذیل است:

 • ترمینال شماره ۱: این ترمینال به پرواز‌های داخلی انگستان و دیگر شهر‌های قاره اروپا اختصاص دارد.
 • ترمینال شماره ۲: این ترمینال به پروازهای مقاصد دور‌تر، همچون آسیا، افریقا و خاورمیانه اختصاص دارد.
 • ترمینال شماره ۳: این ترمینال نیز مثل ترمینال شماره ۳، مخصوص پرواز‌هایی با مسافت طولانی و زمانی بیشتر است.
 • ترمینال شماره ۴: این ترمینال ویژه پرواز‌های بریتیش ایر ویز (British Air Ways) است.

پروازهای ورودی فرودگاه هیترو در طبقه اول ترمینال ۲ و طبقات هم کف دیگر ترمینال‌ها انجام می‌گیرد و کنترل امنیتی آن نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پرواز‌های خروجی نیز در طبقه اول ترمینال ۱، طبقه چهار و پنج ترمینال ۲، طبقه هم کف ترمینال ۳، طبقه دوم ترمینال ۴ و آخرین طبقه ترمینال ۵ انجام می‌گیرد.

فرودگاه لندن

دسترسی به فرودگاه هیترو لندن

سریع‌ترین و البته پرهزینه‌ترین روش دسترسی به فرودگاه، قطار سریع‌السیر هیترو است. اگر هم زمان کافی دارید و می‌توانید زمان بیشتری را به حمل و نقل شهری اختصاص دهید، می‌توانید از متروی پیکدیلی لندن استفاده کنید که مهم‌ترین شبکه حمل و نقل داخلی لندن را در اختیار دارد.

در صورت نیاز می‌توانید از اتوبوس‌هایی که هریک برای مقصد مشخص و معینی کار می‌کنند، استفاده کرده و تا حد قابل‌توجهی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

حمل و نقل فرودگاه هیترو لندن

امکانات فرودگاه هیترو لندن

امکانات این فرودگاه بسیار گسترده است و در دسته‌های متفاوتی طبقه‌بندی می‌شود؛ از خدمات مالی، باجه‌های خودپرداز ATM در تمامی ترمینال‌ها، محوطه فرودگاه و دفاتر تبدیل ارز گرفته تا انواع رستوران‌ها، فست‌فود‌ها و کافی‌شاپ‌های بزرگ و کوچک که غذاها و نوشیدنی‌های خوشمزه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد.

نکته جالبی که در مورد مراکز خرید و فروشگاه‌های بزرگ فرودگاه هیترو وجود دارد این است که در بسیاری از موارد مسافران ترجیح می‌دهند، به جای رفت و آمد به دیگر نقاط شهر لندن خرید‌هایشان را در آنجا انجام دهند.

خدماتی مثل امکانات ویژه معلولین، صندلی‌های ویژه افراد ناتوان، تلفن‌های متنی برای افراد ناشنوا، پارکینگ متمایز برای معلولین و ارائه ویلیچر‌های بسیار پیشرفته نیز در این فرودگاه وجود دارد که بیش از پیش باعث افزایش شهرت و محبوبیت فرودگاه هیترو لندن شده‌اند.

برخورداری از امکاناتی دیگری مانند گالری هنری، سرویس‌های بهداشتی بسیار پیشرفته و حمام‌های اختصاصی که از نظر بهداشت حرف اول را می‌زنند و حتی داروخانه‌های کارآمد باعث تمایز این فرودگاه با بسیاری از فرودگاه‌های بین‌المللی شده است؛ به گونه‌ای که رتبه ششم فرودگاه‌های بین‌المللی را در سطح جهانی کسب کرده است.

امکانات فرودگاه هیترو لندن

ویزای ترانزیت در فرودگاه هیترو لندن

از آنجایی که این فرودگاه لندن یکی از شلوغ‌ترین و پر ازدحام‌ترین فرودگاه‌های جهان است و تقریبا یک سوم از مسافرانی که از انگلستان می‌خواهند پرواز کنند، فرودگاه هیترو را به عنوان فرودگاه ترانزیت انتخاب می‌کنند، بحثی به اسم ویزای ترانزیت برای این فرودگاه مطرح شده است.

حال سوال اینجاست که ویزای ترانزیت چیست؟ و اینکه چه کسانی از مسافران ایرانی از ارائه ویزای ترانزیت در این فرودگاه معاف هستند؟ قبل از هر چیزی به یک تعریف کوتاه درباره ویزای ترانزیت می‌پردازیم.

مسافران بیگانه برای ورود به یک کشور باید ویزای مشخصی از انواع ویزای تحصیلی، کار، توریستی و … را دریافت کنند و در فرودگاه مقصد موردنظر خود تحویل دهند. مسافران بین‌المللی در سطح کشورهای مختلف، ممکن است به دلایلی پروازهای متعدد را با فواصل زمانی گوناگون برای رسیدن به مقصد اصلی خود انتخاب کنند. به ویزایی که برای فرود قانونی در خاک یک کشور با قصد پرواز به مقصد دیگری ارائه می‌شود، ویزای ترانزیت می‌گویند. (درباره انواع ویزا در مقااله همه چیز درباره انواع ویزا بیشتر بخوانید) ایرانیان نیز در فرودگاه هیترو لندن به ویزای ترانزیت نیاز دارند مگر اینکه دارای ویزای کشور‌های آمریکای شمالی و یا کانادا باشند.

عکس ۷

نکات تکمیلی فرودگاه هیترو لندن

 • آدرس فرودگاه: The Compass Centre, Nelson Road, Hounslow, Middlesex, TW6 2GW
 • تلفن تماس در انگلستان: ۰۸۴۴۳۳۵۱۸۰۱
 • تلفن تماس در خارج از انگلستان: ۰۰۴۴۲۰۳۳۶۸۸۹۶۸
 • پیام تلفنی برای ناشنوایان: ۰۸۴۴۵۷۱۷۴۱۰
 • وب سایت رسمی: www.heathtow.com

ویژگی‌های کلی فرودگاه لندن

فرودگاه بین المللی لندن سیتی – London City Airport

حالا می‌خواهیم شما را با یکی دیگر از فرودگاه‌های بین‌المللی و بسیار معروف انگلستان آشنا کنیم. فرودگاه بین‌المللی لندن سیتی که در سطح جهانی به نام فرودگاه لندن سیتی شناخته می‌شود، یک فرودگاه بسیار معتبر و مطمئن جهانی است که واقعا در جای خود حرف ندارد.

دقیقا مانند فرودگاه هیترو، فرودگاه لندن سیتی هم یک فرودگاه همگانی مسافربری با کد یاتا LYC است که در شهر لندن قرار دارد. این فرودگاه دارای یک باند بسیار گسترده به طول ۴۹۰۰ فوت است و از نظر ازدحام و تردد مسافران، رتبه پنجم فرودگاه‌های انگلستان را داراست؛ اما با توجه به اینکه طی سالیان اخیر بیشترین میزان رشد مسافربری (حتی در مقایسه با فرودگاه هیترو) را داشته است. بنابراین انتظار می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور به رتبه‌های بهتری دست پیدا کند.

با اینکه نمی‌توانیم گستردگی و امکانات فرودگاه لندن سیتی را در حد فرودگاه بین‌المللی هیترو بدانیم؛ اما آشنایی با آن خالی از لطف نیست و می‌تواند یکی از ارکان راهنمایی شما در یک مسافرت بین‌المللی باشد.

فرودگاه لندن سیتی

نقشه و موقعیت مکانی فرودگاه بین المللی لندن سیتی

فرودگاه لندن سیتی در منطقه نیوهم و در ۱۱ کیلومتری شرق لندن، با ارتفاع شش متر از سطح دریا قرار دارد. شما می‌توانید نقشه دقیق و موقعیت مکانی را به صورت کاملا مشخص بر روی گوگل مپ مشاهده کنید.

ترمینال فرودگاه لندن سیتی

فرودگاه لندن سیتی یک ترمینال دارد که در دو طبقه ساخته شده است. گیت‌های ورودی در طبقه اول و گیت‌های خروجی در طبقه دوم فرودگاه قرار دارند. کافه‌ها، رستوران‌ها و سایر امکانات رفاهی هم در طبقه اول است. باید بگوییم که با توجه به ازدحام و جمعیت موجود در فرودگاه، خدمات بسیار مناسبی نیز در آن ارائه می‌شود.

 

دسترسی به فرودگاه بین‌المللی لندن سیتی

راه‌های دسترسی به یک نقطه در یک کشور خارجی، همواره یکی از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در مسافرت‌های خارجی است و این امر در خصوص فرودگاه‌ها و شبکه‌های حمل و نقل بین‌المللی هم از اهمیت ویژه‌ای برخودار است.

مهم‌ترین راه دسترسی به فرودگاه لندن سیتی، راه‌آهن داکلندز (Docklands Light Railway) است که از پارک المپیک آغاز شده و تا جنوب شرق لندن ایستگاه‌های متعددی دارد. راه دیگر دسترسی به فرودگاه لندن سیتی هم جاده A1020 و جاده A112 است که به خیابان‌های مهمی در مرکز شهر لندن منتهی می‌شوند.

راه آهن فرودگاه بین المللی لندن سیتی

امکانات فرودگاه لندن سیتی

امکانات رفاهی که در این فرودگاه و برای مسافران تدارک دیده شده، امکان استفاده از اپراتور‌های موجود در فرودگاه، محل استراحت و سالن انتظار در محدوده فرودگاه و هتل‌های بسیاری است که در نزدیک‌ترین فاصله ممکن از فرودگاه قرار گرفته‌اند.

ویزای ترانزیت در فرودگاه بین‌المللی لندن سیتی

همانگونه که گفته شد برخی از مسافران به دلایل مختلفی چند پرواز را برای رسیدن به مقصد موردنظرشان انتخاب می‌کنند. برخی از مسافران ایرانی هم ممکن است برای مقصد خاصی، یکی از بلیط‌های هواپیمایی انگلستان و از جمله پرواز‌های مربوط به فرودگاه لندن سیتی را بخرند. مسافرانی که از این شیوه پرواز استفاده می‌کنند، باید حتما ویزای ترانزیت کشور انگلستان را دریافت کرده باشند و پس از آن اقدام به پرواز کنند.

این ویزا به دو نوع A و B تقسیم می‌شود. ویزای ترانزیت A به استراحت کوتاه‌مدت در فرودگاه اختصاص دارد. در این نوع ویزا، مسافران حق خروج از فرودگاه را ندارند و باید مدت زمانی را منتظر پرواز موردنظرشان بمانند. اما ویزای ترانزیت B به مسافر اجازه اقامت چند روز کوتاه را در هتل‌های انگلستان می‌دهد و مسافر می‌تواند چند روزی را خارج از فرودگاه اقامت داشته باشد. راستی مسافران ایرانی که راهی کشور‌های آمریکای شمالی و کانادا هستند، از ارائه ویزای ترانزیت در انگلستان معاف هستند.

ویزای ترانزیت لندن

نکات تکمیلی فرودگاه بین المللی لندن سیتی

 • آدرس: Hartmann Rd, Royal Docks, London E16 2PX
 • تلفن تماس: +۴۴۲۰۷۶۴۶۰۰۰۰
 • وب سایت رسمی: Londoncityairport.com

در نهایت …

امیدواریم اطلاعات این مقاله در سفرهای بین‌المللی به کارتان بیاید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه

 1. حمید غلت می پور می‌گوید

  سلام.ببخشید خدمات cipدر فرودگاه هیدرو لندن برای پروازهای ایران ایر وجود داره.لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام حمید عزیز 🙂
   اگر ایرلاین خاصی مد نظرتون هست، احتمالا قراردادی بین ایرلاین و فرودگاه باشه، پس از روابط عمومی ایرلاین باید بپرسین

 2. Arsalan ahmadi می‌گوید

  سلام من ویزای ازدواج با یک دختر مکزیکی را دارم آیا برای رفتن به مکزیک و ترانزیت از فرودگاه های لندن نیاز به ویزای ترانزیت دارم؟اگر دارم آیا به من با پاس ایرانی و ویزای اقامتی مکزیک،ویزای ترانزیت انگلیس رو میدن؟چون همسرم میخواد بریتیش ایرویز برام بلیط بخره
  سپاسگزارم از پاسخگویتون

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام
   این امور تخصصی رو بهتره با سفارت چک کنین 🙂