بلیط هواپیما را می‌توانید در سامانه‌ی آنلاین علی‌بابا جستجو کنید تا بهترین گزینه‌ی ممکن را برای خود، کودکان و خانواده‌تان انتخاب کنید

توصیه‌هایی برای سفر هوایی با کودکان

برای بسیاری از ما پیش می‌آید که در سفرهای هوایی نزدیک کسانی بنشینیم که کودک یا نوزاد به همراه دارند، یا این‌که خودمان همراه فرزندان‌مان به مسافرت برویم. داخل هواپیما به دلیل بسته و محدود بودن فضای حرکت، مجاورت با غریبه‌ها، اختلال در خواب، درد گوش به دلیل اختلاف فشار هوا و عوامل دیگر، گاهی می‌توانند کودکان را در طول سفر ناراحت کنند. گاهی سروصدای بچه‌ها به‌قدری بالا می‌رود که باعث آشفتگی و آزرده‌خاطر شدن مسافران دیگر می‌شود. برای پیش‌گیری از ناراحتی یا کج‌خلقی کودکان‌تان در حین پرواز راهکارهایی وجود دارد که اگر دست‌کم دو سه‌تا از آن‌ها را به‌کار گیرید، پرواز راحت و کم‌دردسری را به همراه فرزندان و خانواده‌تان و همه‌‌ی مسافران دیگر تجربه خواهید کرد.

قبل از سفر هوایی

 اگر قصد دارید همراه کودکان خود به سفر بروید، بهتر است بلیطی را انتخاب کنید که زمان پروازتان در ساعاتی بین مثلا نُه صبح تا ده شب باشد، در ساعات دیرتر یا خیلی زودتر، مثل سحر با نیمه‌شب، احتمال این‌که فرزندتان با صورت پف کرده و چشمان خواب‌آلوده آن‌قدر بداخلاقی کند که امان شما را هم ببرد، بیشتر است. دیگر این‌که به نفع فرزندتان و همچنین خودتان است که در طول سفر یا قبل از آن مریض نشود، بنابراین نزدیک زمان سفر، کودک‌تان را در محیط‌های عمومی در معرض سرماخوردگی یا بیماری‌های واگیردار قرار ندهید.

avion copil e1477295693592 1 1بهتر است چند قلم داروی ساده را که بیشتر وقت‌ها در بیماری‌های جزئی به کار کودکان‌تان می‌آیند در کیف دستی‌تان بگذارید و همراه خود به داخل هواپیما ببرید، البته دقت کنید که بعضی داروها حتی مسکن‌های معمولی در بعضی کشورها ممنوعیت ورود دارند، قبل از سفر فهرست داروهای ممنوع کشورها را بررسی کنید. همراه داشتن دستمال مرطوب هم مفید است.

اگر فرزندتان علاقه‌ی زیادی به ریزه‌خوری دارد و دوست دارد به هر جایی سرک بکشد، همراه داشتن دستمال مرطوب حرکت هوشمندانه‌ای است که لازم نباشد دائم توی راهرو با بچه، مسیر صندلی تا دستشویی را طی کنید و برگردید.

آن‌چه تا این‌جا گفتیم توصیه‌های قبل از سفرند، نکاتی را که در ادامه برایتان می‌گوییم به خاطر بسپارید تا سفر تفریحی راحت و بی‌دردسری را همراه کودکان دلبندتان تجربه کنید.

۱- می‌دانیم که صندلی کنار پنجره همیشه جذابیت‌های خودش را دارد و جای پرطرفداری در ردیف صندلی‌ها محسوب می‌شود. یادتان باشد اگر کودکی به همراه دارید، اولویت نشستن کنار پنجره با فرزندتان است. هم سرش بیشتر گرم می‌شود و هم این‌که اگر بچه را در صندلی کنار راهرو بنشانید، مسافرانی که کوله یا بارهای بزرگی حمل می‌کنند، ممکن است با بی‌احتیاطی به کودک‌تان آسیب برسانند. پس اگر از کنار پنجره جم نمی‌خورید، لااقل بچه را روی صندلی وسط بنشانید!

۲- تغییر فشار هوا هنگام بلند شدن و نشستن هواپیما باعث ایجاد اختلال در گوش میانی مسافران هواپیما می‌شود، در بیشتر موارد این اختلال در بزرگسالان آن‌قدرها دردناک و ناراحت‌کننده نیست، اما برای کودکان و نوزادان شرایط می‌تواند پیچیده‌تر باشد. به دلیل این‌که از لحاظ جسمانی آسیب‌‌پذیرترند و حتی در برابر دردهای خفیف هم نابردباری بیشتری دارند. برای جلوگیری از تاثیر این اختلاف فشار روی گوش کودک خود، چند عدد آب‌نبات به همراه داشته باشید و درست نزدیک لحظه‌ی صعود و لحظه‌ی فرود به او آب‌نبات بدهید تا آن را بمکد. اگر خودتان نمی‌توانید زمان بلند شدن و نشستن هواپیما را حدس بزنید، از مهماندار بخواهید شما را راهنمایی کند. با مکیدن آب‌نبات عضلات بلع کودک‌تان درگیر شده و گوشش آسیب کمتری می‌بیند. اگر فرزندتان نوزاد است، دو تکه پنبه‌ی کوچک را به آرامی و با احتیاط در گوش او فرو کنید.

۳- کودک‌تان را در طول سفر سرگرم کنید. همراه داشتن تبلت، اسباب‌بازی کوچک و قابل حمل یا وسایل نقاشی بسیار کارآمد است. لازم نیست حتما کوهی از لِگو و اسباب‌بازی همراه‌تان ببرید. مهم این است که اسباب‌بازی یا هر وسیله‌ای که همراه می‌برید، برای کودک‌تان جذاب باشد. خودتان بهتر خلق‌وخوی فرزندتان را می‌شناسید. گاهی اوقات کودکان حتی با همان کاتالوگ عکس‌دارِ پروازِ داخل هواپیما یا پاکت کاغذی هواپیما هم سرگرم می‌شوند و سرگرم کردن‌شان بیشترش به خلاقیت خودتان بستگی دارد.

۴- یکی دو جلد کتاب برای کودک‌تان بردارید و هنگام پرواز برایش بخوانید. در کل کتاب خواندن برای کودکان کار بسیار خوب و پسندیده‌ای است، چه برسد به این‌که حین پرواز هم کودک‌تان را با مطالعه سرگرم کنید. هنگام خواندن داستان یا شعر برای کودک‌تان در حین سفر، او را هم درگیر کار مطالعه کنید و ازش بخواهید از روی نقاشی‌های کتاب برایتان داستانی تعریف کند. هم خلاقیت کودک‌تان را تقویت می‌کنید و هم زمان بیشتری از طول سفر او را سرگرم می‌کنید.

۵- ممکن است زمان سرو غذا در هواپیما با زمان سیری و گرسنگی فرزند شما هماهنگ نباشد. بنابراین برای جلوگیری از گرسنگی کودک‌تان، مقداری خوراکی سبک که به راحتی قابل خوردن باشد برای کودک‌تان بردارید. تا جایی که ممکن است خوراکی و غذای سبک را طوری انتخاب کنید که بعد از خوردن آن نگران کثیف شدن دست و دهان فرزندتان نباشید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.