بلیط قطار تهران - یزد

قطارهای تهران – یزد را مثل یک متخصص بشناسید

دنبال بلیط قطار تهران – یزد هستید؟ اصلا می‌دانید که قطار تهران یزد چند نوع است و چه شرکت‌هایی در این مسیر کار می‌کنند؟ همچنین اگر مستقیما بلیط قطار تهران-یزد پیدا نکردید، راه‌های دیگری هم برای سفر به یزد با قطار دارید. تمامی این اطلاعات را در این راهنما برای شما آورده‌ایم.

جستجو و رزرو بلیط قطار در علی‌بابا

اصلا چرا قطار؟

اگر نمی‌خواهید از ماشین شخصی استفاده کنید، برای سفر به یزد سه گزینه دارید:

سوال این است که سفر با قطار چه مزیت‌هایی برای ما دارد؟ اول از همه این که هزینه بلیط قطار تهران – یزد در مقایسه با بلیط هواپیما ارزان‌تر است. از طرف دیگر، با این که بلیط قطار نسبت به بلیط اتوبوس کمی گران‌تر است، اما راحتی و آسایشی که در قطار دارید خیلی بیشتر از این مقدار هزینه است.

در این راهنما می‌خواهیم امکانات تمام قطارها را (چه قطارهای کوپه‌ای و چه قطارهای سالنی) که در مسیر تهران-یزد-تهران رفت و آمد دارند، بررسی می‌کنیم.

قطار تهران – یزد – تهران در کل دو دسته است:

 • قطارهایی که اختصاصی مسیر تهران-یزد-تهران هستند
 • قطارهایی که در مسیر تهران-بندرعباس-تهران، تهران-کرمان-تهران و تهران-زاهدان-تهران حرکت می‌کنند و چون از مسیر تهران-یزد عبور می‌کنند، مسافران می‌توانند از قطارهای این مسیر برای رسیدن به یزد یا تهران استفاده کنند.

قطارهای اختصاصی مسیر تهران یزد تهران

ابتدا بیایید ببینیم که قطار تهران-یزد به صورت اختصاصی شامل چه مواردی می‌شود.

قطار تهران – یزد با شرکت حمل و نقل ریلی رجا

اگر بلیط قطار تهران – یزد را از شرکت ریلی رجا بگیرید، باید از بین دو قطار انتخاب کنید که هر دو سالنی هستند و به نام‌های ترنست یا پردیس شناخته می‌شوند. این قطارها بالاترین سرعت حرکت در شبکه ریلی را دارند و در مدت ۶ الی ۶:۳۰ ساعت، مسافران را به تهران یا یزد می‌رسانند.

قطارهای ۴ ستاره پردیس هر روز و هم زمان حدود ساعت ۶ الی۷ از هر دو شهر به سمت هم حرکت می‌کنند و بعد از رسیدن به مقصد (در حدود ساعت ۱۳ الی ۱۳:۳۰)، دوباره بین ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۵:۴۵ دقیقه به سمت شهر مقصد حرکت می‌کنند.

قطار اتوبوسی تهران یزد (بلیط قطار تهران - یزد)

قطارهای سالنی پردیس معمولا با سازمان پنج سالنه حرکت می‌کنند. سه واگنِ وسط در مقایسه با واگن‌های ابتدا و انتها، ظرفیت بیشتری دارند. دقیق‌تر بخواهیم بگوییم، واگن‌های وسط با ظرفیتی در حدود ۷۰ صندلی و واگن‌‌های ابتدایی و انتهایی قطار با ظرفیتی در حدود ۴۰ صندلی، در هر حرکت می‌توانند بالغ بر ۳۰۰ مسافر را جا به جا کنند.

از آنجایی که قطار تهران – یزد راه سریعی است و فقط شش ساعت طول می‌کشد، پذیرایی وعده غذایی ندارند. بعد از حرکت قطار، یک بسته پذیرایی و آب معدنی به مسافران داده می‌شود و در طول سفر، شما با پرداخت هزینه بیشتر می‌توانید چای و نسکافه نیز تهیه کنید.

چمدان‌هایتان را می‌توانید در کابین‌های بالای سرتان یا در انتهای هر سالن قرار دهید. اگر شش ساعت زمان زیادی برای شما محسوب می‌شود، توصیه می‌کنیم یک وعده غذایی سبک با خودتان به همراه داشته باشید.

قطار تهران یزد با شرکت مهتاب سیر جم

تنها قطار تهران یزد که از متعلق به شرکت مهتاب سیر جم است، قطار سه ستاره مهتاب هست. کوپه‌های قطار مهتاب شش تخته هستند. موقع خرید بلیط قطار تهران – یزد، می‌توانید از منوی پیشنهادی، وعده غذایی مورد نظرتان را انتخاب کنید و با پرداخت هزینه اضافی آن را رزرو کنید.

اگر سفرتان خانوادگی یا با دوستان است و تعداد شما کمتر از شش نفر است، بهتر است به جای خرید انفرادی بلیط قطار تهران – یزد، از گزینه دربست کردن کوپه استفاده کنید و در طول مسیر فضای اختصاصی خودتان را داشته باشید.

قطارهای مهتاب سیر جم (بلیط قطار تهران یزد)

حرکت این قطار تهران-یزد این شرکت بصورت یک روز درمیان است و زمان سفر آن هم  بین هشت تا هشت ساعت و نیم است. با توجه به کوپه‌ای بودن این قطار، حرکت معمولا به صورت شبانه است. همچنین، قیمت مناسب بلیط قطار تهران – یزد با قطار سه ستاره مهتاب، آن را به گزینه‌ای مناسب برای سفرهای مقرون به صرفه تبدیل می‌کند.

قطار تهران-یزد با شرکت ریل ترابر سبا

قطار تهران یزد شرکت ریل ترابر سبا در کل دو نوع است:

 • واگن‌های سالنی نگین
 • واگن‌های چهار تخته غدیر

واگن چهار ستاره نگین

هرچند این قطارها مانند قطارهای پردیس به صورت سالنی هستند، اما به دلیل تفاوت در نیروی کشش قطار، مدت زمان سفر آن‌ها مشابه قطارهای کوپه‌ای است. پذیرایی در این قطار فقط شامل بسته خوشامدگویی است و بهتر است یک وعده غذایی سبک را با خودتان به همراه داشته باشید.

چمدان‌هایتان را باید داخل سالن ببرید و آن‌ها را یا در کابین‌های بالای سرتان یا کابین‌های ورودی سالن که ویژه چمدان و بار است قرار دهید. اگر در هیچ کدام از این‌ها فضای لازم را پیدا نکردید می‌توانید با هماهنگی با مسافر کنار دستی‌تان ساک یا چمدان‌‌تان را در فضای خالی بین صندلی‌تان قرار دهید. با پرداخت هزینه اضافی امکان خرید چای و نسکافه در طول سفر وجود دارد.

واگن چهار ستاره غدیر

قطارهای چهار تخته غدیر جزو جدیدترین قطارهای موجود در شبکه هستند و کیفیت بالایی دارند. داخل هر کوپه دو مانیتور وجود دارد که می‌توانید در طول سفر از آرشیو گسترده فیلم و موسیقی آن استفاده کنید. امکان رزرو غذا هم هنگام خرید بلیط وجود دارد.

اگر تعدادتان کمتر از چهار نفر است به جای خرید بلیط قطار تهران – یزد برای هر نفر، یک کوپه را دربست کنید. مدت زمان سفر با قطار چهار تخته غدیر در این مسیر در حدود هشت ساعت است.

قطار 4 ستاره غدیر

حرکت قطار تهران – یزد غدیر هم به صورت یک روز در میان است و زمان سفر آن حدود هشت تا هشت ساعت و نیم است. همچنین به خاطر کوپه‌ای بودن، حرکت آن به صورت شبانه است.

قطارهای غیر اختصاصی در مسیر تهران یزد تهران

علاوه بر قطارهایی که ویژه مسیر تهران-یزد-تهران هستند، مسافران مسیر تهران-یزد-تهران می‌توانند از قطارهای ویژه مسیرهای دیگر که از یزد می‌گذرند نیز استفاده کنند. در ادامه به شرکت‌های ریلی و امکانات قطارهای این مسیرها می‌پردازیم.

 • تهران-بندرعباس-تهران
 • تهران-کرمان-تهران
 • تهران-زاهدان- تهران

قطارهای مسیر تهران بندرعباس تهران

همانطور که گفتیم، اگر نتوانستید بلیط قطار تهران – یزد به صورت مستقیم پیدا کنید، می‌توانید از قطارهای زیر استفاده کنید.

قطار سه ستاره جوپار

قطار سه ستاره جوپار که متعلق به شرکت ریلی جوپار است، یک قطار شش تخته است که هر روز از تهران به بندر عباس حرکت دارد. امکان رزرو وعده غذایی با پرداخت هزینه اضافه و دربست کردن کوپه هنگام خرید بلیط وجود دارد. هر سالن از قطار جوپار ۱۰ کوپه و در مجموع ظرفیت ۶۰ مسافر را دارد.

قطار چهار ستاره غزال

قطار چهار ستاره غزال توسط دو شرکت ریلی رجا و بن‌ریل تامین می‌شوند و یک روز در میان حرکت می‌کنند. قطار غزال قطار با کیفیتی است که از امکانات آن می‌توان به مانیتور در کوپه، سیستم تهویه مطبوع، سرویس خواب، بسته پذیرایی رایگان، امکان رزرو غذا هنگام خرید بلیط و دربست کردن کوپه اشاره کرد.

هر سالن از این قطار ۱۰ کوپه و در مجموع ظرفیت ۴۰ مسافر را دارد.

قطار غزال بن ریل

قطار سه ستاره البرز

قطار سه ستاره البرز رجا مانند قطار غزال چهار تخته است، اما با توجه به اینکه از جمله قطارهای بازسازی شده است، در مقایسه با غزال کیفیت پایین‌تری دارد. کوپه‌های این قطار مجهز به مانیتور و تهویه مطبوع هستند و امکاناتی مانند سرویس خواب، کتابخانه و غرفه تنقلات دارند. امکان رزرو غذا هنگام خرید بلیط و دربست کردن کوپه وجود دارد. حرکت این قطار هم یک روز در میان است.

قطارهای مسیر تهران کرمان تهران

بلیط قطار تهران به یزد پیدا نکردید؟ عیبی ندارد، به جای آن می‌توانید سفر قطار تهران – یزد را با مسیر دیگری بروید. قطارهای سرویس دهنده در مسیر تهران – کرمان، از دو شرکت بن‌ریل و جوپار هستند. قطار چهار ستاره غزال بن‌ریل و قطار سه ستاره جوپار یک روز در میان در این مسیر مسافران را جا به جا می‌کنند.

 • قطار چهار ستاره غزال
 • قطار سه ستاره جوپار

قطارهای  مسیر تهران زاهدان تهران

قطارهای این مسیر از دو شرکت رجا و جوپار هستند. برنامه حرکت قطار سه ستاره البرز رجا و قطار سه ستاره جوپار هم به صورت یک روز در میان است.

 • قطار سه ستاره البرز
 • قطار سه ستاره  جوپار

کدام قطار مناسب شماست؟

در این راهنمای قطار تهران – یزد، دو هدف اصلی داشتیم: اول این که می‌خواستیم شما تمام قطارهای تهران – یزد را بشناسید و دوم، اگر بلیط قطار تهران به یزد پیدا نکردید، از راه‌های دیگر استفاده کنید. حالا با توجه به شرایط و امکاناتی که گفته شد، مناسب‌ترین راه برای گرفتن بلیط قطار تهران یزد برای شما کدام است؟

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.