ویزای استرالیا

همه آنچه باید درباره‌ ویزای استرالیا بدانید

بررسی انواع و قوانین ویزای استرالیا

استرالیا ششمین کشور وسیع دنیاست که به دلایلی مثل امنیت اقتصادی، فرصت‌های شغلی، امکانات تحصیلی و کیفیت بالای زندگی به یکی از اصلی‌ترین مقاصد مهاجرتی برای بسیاری از مردم جهان تبدیل شده‌است. بد نیست بدانید شهروندان کلیه کشورهای جهان به جز نیوزلند برای ورود به این کشور نیاز به ویزا دارند. این درحالی ا‌ست که اگر اطلاعات کافی درباره ویزای استرالیا و راه های گرفتن آن را نداشته باشید، پس از صرف هزینه‌های هنگفت برای گرفتن ویزای این کشور پیشرفته و محبوب با شکست مواجه می‌شوید.

اگر شما هم در فکر مهاجرت به استرالیا فکر هستید، ما در این مقاله سعی کرده‌ایم همه‌چیز درباره‌ ویزای این کشور، انواع آن و شرایط اخذ هرکدام را برایتان بیاوریم و مورد بحث قرار دهیم. با مجله گردشگری علی بابا همراه باشید.

انواع ویزای استرالیا

به طور کلی می‌توان انواع ویزای این کشور را به دو دسته ویزای دائم و ویزای موقت تقسیم‌بندی کرد. مهاجران ایرانی غالبا با هدف تحصیل، سرمایه‌گذاری، اشتغال در زمینه تخصصی، زندگی کنار اعضای خانواده و… اقدام به اخذ ویزای این کشور می‌کنند.

اگر قصد دارید به این کشور مهاجرت کنید، باید برای ویزاهای اقامت دائم استرالیا اقدام کنید. اگر هم قصد دارید به دیدن خانواده خود در استرالیا بروید، در سمیناری تخصصی شرکت کنید یا صرفا می‌خواهید گشت‌وگذار در این کشور زیبا را تجربه کنید، می‌توانید ویزا‌های مربوط برای اقامت موقت را اخذ کنید.

ویزای استرالیاویزای سرمایه‌گذاری استرالیا

موقعیت جغرافیایی استراتژیک، روابط دوستانه با سایر کشورها و رشد اقتصادی استرالیا به صورت متوالی در ۲۷سال گذشته، از عوامل جذابیت سرمایه‌گذاری در این کشور به حساب می‌آیند. ویزای سرمایه‌گذاری یکی از پرطرفدارترین ویزاهای این کشور است که با توجه به شرایط شما انواع مختلفی دارد.

انواع ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا:

ویزای ۱۸۸ استرالیا برای اقامت ۴ ساله

ویزای ۸۸۸ استرالیا برای اقامت دائم

ویزای ۱۳۲ استرالیا برای اقامت دائم

ویزای کارآفرینی که یکی از زیرمجموعه های ویزای ۱۸۸ استرالیاست، به عنوان بهترین روش برای سرمایه‌گذاری در این کشور به حساب می‌آید. از مهم‌ترین شرایط گرفتن این ویزا هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن موافقت حمایت یکی از ایالات یا دولت‌های منطقه‌ای استرالیا
 • داشتن اموال و دارایی شخصی و تجاری معادل هشتصد هزار دلار استرالیایی که به طور قانونی به دست آمده باشد
 • کسب امتیاز لازم برای اقدام براساس سیستم امتیازبندی جدید
 • داشتن سنِ کمتر از ۵۵ سال
 • توانایی زبان انگلیسی در حد آیلتس ۵

با داشتن ویزای کارآفرینی شما می‌توانید وارد این کشور شوید و کسب‌وکارتان را راه بیندازید، سپس شرایط لازم برای اخذ ویزای ۸۸۸ را فراهم کنید و پس از ۴سال اقامت دائم استرالیا را بگیرید.

اگر هم می‌خواهید به صورت مستقیم اقامت دائم بگیرید، می‌توانید از طریق ویزای ۱۳۲ اقدام کنید. فقط بدانید که میزان سرمایه‌گذاریتان از این راه، چیزی در حدود ۱.۵ میلیون دلار استرالیاست.

ویزای استرالیاویزای کار استرالیا

بد نیست بدانید استرالیا در شمار دارندگان بالاترین سرانه در جهان محسوب می‌شود و به همین دلیل مهاجرت به استرالیا از طریق کار و تخصص یکی از متداول‌ترین راه‌ها برای کسب اقامت دائم و موقت محسوب می‌شود.

ویزاهای کاری اقامت موقت استرالیا چند نوع دارد:

 • ویزای ۴۰۰ استرالیا
 • ویزای ۴۷۶ استرالیا ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خاص
 • ویزای ۴۸۵ استرالیا ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های استرالیا
 • ویزای ۴۸۲ استرالیا با اسپانسر مناطق کم‌جمعیت و اسپانسر فامیلی

اگر از طرف یکی از سازمان‌های استرالیایی دعوت شده‌اید تا در فعالیتی مورد‌توجه دولت این کشور شرکت کنید، می‌توانید اقامت سه‌‌ماهه این کشور را از طریق ویزای ۴۰۰ بگیرید.

اگر فارغ‌التحصیل یکی از موسسات مورد تایید استرالیا باشید، می‌توانید از طریق ویزای ۴۷۶ اقامت ۱۸ ماهه بگیرید و پس از ورود به استرالیا، امتیازهای لازم برای اخذ اقامت دائم را به دست بیاورید.

اگر از یکی از دانشگاه‌های این کشور فارغ‌التحصیل شده ‌باشید، می‌توانید اقامت ۲ تا ۴ ساله استرالیا را از طریق ویزای ۴۸۵ دریافت کنید.

اگر دنبال اقامت دائم هستید هم می‌توانید روی ویزای ۴۹۱ حساب کنید. با داشتن این ویزا می‌توانید بعد از دو سال کار در مناطق کم‌جمعیت استرالیا، برای اقامت دائم اقدام کنید.

اقامت کاری اسپانیاویزاهای کاری اقامت دائم چند نوع دارد

 • ویزای ۱۸۶ استرالیا با اسپانسر شغلی
 • ویزای ۱۸۷ استرالیا با حمایت کارفرما در مناطق کم‌جمعیت
 • ویزای ۱۸۹ استرالیا به صورت مستقل
 • ویزای ۱۹۰ استرالیا با اسپانسر ایالتی

برای اخذ تمامی ویزاهای کاری اقامت دائم، باید سن شما کمتر از ۴۵ سال باشد و بتوانید امتیازات لازم را به دست بیاورید. این امتیازات بیشتر مربوط به سن، تحصیلات، تسلط زبانی و سوابق‌کاری شما هستند.

برای دریافت ویزای ۱۸۶ یک کارفرمای مورد تایید اداره مهاجرت استرالیا باید اسپانسر شما بشود. اگر این کارفرما در مناطق کم‌جمعیت این کشور باشد، می توانید از طریق ویزای ۱۸۷ هم اقدام کنید. دولت استرالیا در این چندساله به دنبال سیاست تمرکززدایی و توسعه مناطق کم‌جمعیت و خاص، از این ویزاها حمایت ویژه‌ای می‌کند.

ویزای ۱۸۹ برای افرادی است که می‌خواهند به صورت مستقل تمام امتیازات لازم و به‌دنبال آن اقامت استرالیا را به دست بیاورند. اگر یکی از ایالت‌های استرالیا اسپانسر شما بشود، می‌توانید از طریق ویزای ۱۹۰ هم اقدام کنید.

ویزای استرالیاویزای توریستی استرالیا

با توجه به این‌که استرالیا یازدهمین کشور در صنعت گردشگری جهان محسوب می‌شود، می‌توان گفت که پردرخواست‌ترین ویزای این کشور، ویزای توریستی است که برای اهداف گردشگری و سفرهای کوتاه‌مدت صادر می‌شود. به‌طور کلی ویزای توریستی استرالیا سه دسته است:

گردشگری و توریستی

ویژه افرادی است که برای تعطیلات، تفریح یا بازدید از خانواده و دوستان قصد ورود به این کشور را دارند.

بازدیدکننده تجاری

این ویزا مخصوص افرادی ا‌ست که برای بازدید کوتاهی از یک کسب‌وکار، انجام مذاکره تجاری و یا شرکت در کنفرانس قصد ورود به استرالیا را دارند.

حمایت خانواده

این ویزا هم برای افرادی است که به منظور بازدید از خانواده خود به استرالیا سفر می‌کنند و اعضای فامیل‌شان در استرالیا، به صورت رسمی اسپانسر فرد می‌شوند.

ویزای توریستی استرالیا دارای دو نوع سینگل (یک‌بار ورود) و مولتی (چندبار ورود) است، اما از آنجا که عموما سخت‌گیری بیشتری برای متقاضیان ایرانی دریافت این نوع از ویزا وجود دارد، معمولا ویزای توریستی استرالیا با حداقل اعتبار و به صورت سینگل برای فرد صادر می‌شود.

ویزای استرالیاویزای تحصیلی استرالیا

خوب است بدانید که از میان ۵۰دانشگاه برتر جهان، پنج ‌دانشگاه متعلق به این کشور است. به همین‌دلیل این کشور با ۲۲۰۰۰ رشته و ۱۱۰۰ موسسه آموزشی معتبر، سومین مقصد آموزشی جذاب در دنیا به حساب می‌آید. به طور کلی شما قبل از درخواستِ این نوع از ویزای استرالیا باید:

 • از طرف یک مؤسسه‌ی آموزشی در استرالیا برای تحصیل تمام‌وقت پذیرفته شده ‌باشید
 • اگر کمتر از ۱۸ سال دارید، تمهیدات رفاهی مناسب را برای طول مدتی که قصد دارید در استرالیا بمانید، ترتیب داده ‌باشید

ویزای تحصیلی این کشور عموما از نوع کوتاه‌مدت بوده و بنابر دوره و مقطع تحصیلی شما در این کشور تا حداکثر اعتبار پنج ساله صادر می‌شود. شما به عنوان دانشجو می‌توانید در حین تحصیل، در هر ۲ هفته ۴۰ ساعت کار دانشجویی انجام دهید. علاوه‌براین همسر و فرزندان زیر ۱۸سال هم امکان همراهی شما برای ادامه تحصیل و دریافت ویزای تحصیلی در کشور استرالیا را خواهند داشت.

ویزای تحصیلی کشور این کشور انواع مختلفی دارد که هرکدام بسته به شرایط شما، امتیازات ویژه و روندِ متفاوتی را برایتان ایجاد می‌کند.

اقامت تحصیلیویزای نامزدی و ازدواج استرالیا

اگر همسر و یا نامزد شما شهروند این کشور یا اقامت این کشور را دارد، این ویزا کار شما را برای زندگی در استرالیا راه می‌اندازد. در یک دسته‌بندی کلی انواع ویزای ازدواج و نامزدی استرالیا این‌ها هستند:

 • ویزای ۸۲۰ استرالیا (اقامت موقت)
 • ویزای ۸۰۱ استرالیا (اقامت دائم)
 • ویزای ۳۰۹ استرالیا (اقامت موقت)
 • ویزای ۱۰۰ استرالیا (اقامت دائم)

ویزای ۸۰۱ استرالیا مکمل ویزای ۸۲۰ است و شما پس از دو سال اقامت موقت در این کشور می‌توانید برای این ویزا و اقامت دائم استرالیا اقدام کنید. این شرایط برای ویزای ۱۰۰ و ویزای ۳۰۹ نیز به همین‌صورت است. شما با تبدیل اقامت موقت خود به اقامت دائم و گرفتن ویزای ۸۰۱، می‌توانید از امکانات زیر برخوردار شوید:

 • مجاز به انجام کار تمام‌وقت
 • تحصیل در استرالیا با بودجه دولتی
 • توانایی اسپانسر شدن فرد برای اقوام درجه ‌یک
 • بهره مندی از حق‌بیمه خدمات درمانی
 • توانایی اقدام برای شهروندی استرالیا (بعد از چهار سال)

به طور کلی تمامی شرایط ویزای۱۰۰ و ویزای ۳۰۹ تقریبا مشابه ویزای۸۲۰ و۸۰۱ است، اما بزرگ‌ترین تفاوت آنها این است که شما برای ویزای ازدواج در ویزای ۸۲۰ باید از طریق ویزاهای دیگر مانند ویزای نامزدی وارد خاک این کشور شده‌ باشید تا بتوانید از طریق این ویزا اقدام کنید، اما ویزای ۳۰۹ استرالیا (ویزای موقت) به شما اجازه می‌دهد به صورت مستقیم وارد خاک استرالیا شوید و تا زمانی که نتیجه‌ ویزای اقامت دائم اعلام نشده‌، در این کشور زندگی کنید.

اقامت خانوادگیویزای فرزند استرالیا

اگر والدین، پدرخوانده و یا مادرخوانده شما اقامت دائم استرالیا را دارند، شما می‌توانید از طریق ویزای فرزند وارد خاک این کشور بشوید. انواع ویزای فرزند استرالیا شامل این موارد است:

 • ویزای ۱۰۱ استرالیا برای فرزندان بیولوژیکی
 • ویزای ۱۰۲ استرالیا برای فرزندخوانده‌ها
 • ویزای ۱۱۷ استرالیا برای کودک یتیم خویشاوند
 • ویزای ۴۴۵ استرالیا برای فرزند وابسته

ویزای ۱۰۱ به فرزندی که خارج از استرالیاست، اجازه می‌دهد به این کشور آمده و با والدین خود زندگی کند.

ویزای فرزندخواندی ۱۰۲ به فرزندی که خارج از این کشور زندگی می‌کند، اجازه می‌دهد به استرالیا آمده و با والدینی که او را به فرزندخواندگی پذیرفته‌اند، زندگی کند.

ویزای ۱۱۷ به کودکانی که یا یتیم هستند یا والدین آن‌ها مفقود بوده یا قادر به مراقبت از آنها نیستند و توسط یکی از بستگان نزدیک خود در استرالیا اسپانسر می‌شوند، اجازه می‌دهد به استرالیا وارد شده و در آن‌جا با خویشاوندان خود به صورت دائم زندگی کنند.

ویزای ۴۴۵ هم برای فرزندان وابسته‌ای است که والدین آنها دارای ویزای اقامت موقت این کشور (ویزای ازدواج) هستند. این ویزا به فرزند اجازه می‌دهد تا زمانی که نتیجه‌ ویزای اقامت دائم والدین مشخص شود، به صورت موقت همراه آنها در استرالیا اقامت کند.

اقامت خانوادگیویزای والدین استرالیا

اگر فرزندان شما شهروند این کشور یا دارای اقامت دائم این کشور هستند، می‌توانند اسپانسر شما شوند تا به استرالیا بروید و کنارشان زندگی کنید. همین‌طور اگر کلیه اقوام درجه ‌یک شما و همسرتان در استرالیا هستند، می‌توانید از طریق ویزای آخرین بازمانده برای اخذ ویزای این کشور اقدام کنید. به طور کلی انواع ویزای والدین استرالیا به این‌ شرح است:

 • ویزای ۱۰۳ استرالیا برای اقامت دائم والدین
 • ویزای ۱۴۳ استرالیا برای اقامت والدین
 • ویزای ۱۷۳ استرالیا برای اقامت موقت والدین
 • ویزای ۱۱۵ استرالیا برای آخرین فرد بازمانده

ویزای ۱۰۳ از نظر هزینه ارزان قیمت است، ولی زمان بررسی و درنهایت دریافت این ویزا می‌تواند در مواردی تا بیست‌ سال زمان ببرد.

ویزای ۱۴۳ هزینه نسبتا زیادی دارد، ولی زمان بررسی پرونده‌های این ویزا در حال حاضر بین ۴۹ تا ۵۵ ماه است که معمولا بیشتر پرونده‌ها در طول ۱۸ ماه رسیدگی می‌شوند.

ویزای ۱۷۳ یک ویزای اقامت موقت دوساله است که به هزینه نسبتا زیادی هم نیاز دارد، ولی زمان بررسی پرونده‌ها در این ویزا حدود یک سال‌ونیم است.

ویزای ۱۱۵ هم مخصوص افرادی است که همه اقوام درجه ‌یک خانواده آنها و نیز همسر (در صورت متاهل بودن) دارای اقامت دائم استرالیا باشند و فقط این شخص در استرالیا اقامت نداشته‌ باشد. درضمن کلیه اقوام متقاضی این ویزا باید از طریق قانونی وارد استرالیا شده ‌باشند، در غیر این‌صورت شخص متقاضی قادر به مهاجرت به این کشور نخواهد بود.

اقامت خانوادگیهزینه ویزاهای مختلف

کشور استرالیا از جمله کشورهایی است که برای صدور ویزا هزینه‌ی قابل توجهی را از شما به عنوان متقاضی دریافت می‌کند. این هزینه البته با توجه به انواع مختلف ویزا متغیر است. بنابراین باید بررسی کنید چه نوع ویزا با چه شرایطی مدنظرتان است تا بتوانید هزینه‌های مربوط به اخذ اقامتتان را مشخص کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.