با «جت‌لگ» یا پرواززدگی چه‌کار کنیم؟

با «جت‌لگ» یا پرواززدگی چه‌کار کنیم؟

اگر سفر کاری شما به کشوری دوردست باشد که اختلاف زمانی زیادی هم با ایران دارد به احتمال زیاد شما جت‌لگ یا همان پرواززدگی را تجربه خواهید کرد؛ حالتی که در آن تنظیم خواب پس از پرواز طولانی و به علت اختلاف ساعت مبدا با مقصد پرواز به‌هم می‌ریزد. با کاهش ترشح هورمون ملاتونین در بدن، چرخه‌ی خواب و بیداری بدن دچار اختلال می‌شود.
در حالی‌که پرواززدگی در سفرهای هوایی طولانی بخشی از سفر است، شما زمان زیادی برای برطرف کردن این حالت ندارید و شرکا و ساز‌مان‌هایی که با آن‌ها قرارهای کاری دارید از شما انتظار دارند سرحال باشید و مسئولیت‌های کاری را پیگیری کنید.
و اما چطور می‌توان با این پدیده کنار آمد؟ برای کم کردن تاثیر پرواززدگی روی برنامه سفر کاری‌تان این چند ترفند را از زبان افراد حرفه‌ای که مدام در سفر هستند بخوانید و به‌کار ببرید.

غذای سالم و سبک بخورید

غذای سالم_پرواز طولانی_درمان جت لگ

حداقل ۲۴ ساعت قبل از پرواز حواستان به غذایی که میل می‌کنید باشد و از خوردن غذاهای چرب و پر ادویه و شور اجتناب کنید. به‌جای آن‌که قبل از پرواز یه وعده غذای سنگین بخورید چند مرتبه غذای سبک و سالم میل کنید.

اگر فرصت نداشتید در منزل غذای کافی میل کنید در فرودگاه غذایی سالم که فراوری نشده باشد بخورید تا در طول پرواز نیازی نباشد از غذاهای هواپیما استفاده کنید. از آن‌جایی که نمی‌دانید در هواپیما چه‌چیزی سرو خواهد شد بهتر است ساندویچ و اسنک سالم همراهتان داشته باشید.

شب قبل از پرواز خوب بخوابید

معمولا افرادی که به سفرهای طولانی می‌روند شب قبل از پروازخوب نمی‌خوابند که دلیل آن می‌تواند استرس و هیجان قبل از سفر، جمع‌و‌جور کردن وسایل و بستن بار باشد و یا این‌که کسی عمدی خود را بیدار نگه‌دارد و خسته کند تا بتواند در طول پرواز خوب بخوابد. اما این اشتباه بزرگی است و به‌هم زدن روال روزمره فقط هماهنگ‌شدن بدنتان با منطقه‌ی زمانی جدید را سخت‌تر و دیرتر می‌کند.

زودتر از برنامه‌های کاری و در طول روز به مقصد برسید

در سفر به سمت شرق تعداد روزهایی که طول می‌کشد تا پرواززدگی برطرف شود دو سوم تعداد منطقه‌های زمانی است که از آن می‌گذرید. مثلا اگر شما ۶ منطقه‌ی زمانی را رد کنید ۴ روز طول می‌کشد تا به حالت طبیعی برگردید و اگر سمت غرب جا‌به‌جا می‌شوید تعداد روزهایی که برای تنظیم ساعت بیولوژیک بدنتان لازم است نصف منطقه‌های زمانی است که رد کرده‌اید.طوری برنامه‌ریزی کنید که چند روز یا حداقل دو روز قبل از شروع برنامه‌های کاری به مقصد برسید. این زمان استراحت کمک می‌کند تا ذهن و بدن شما به منطقه زمانی جدید عادت کند.

اگر برایتان مقدور است پروازی را انتخاب کنید که روز به مقصد می‌رسد تا بتوانید به گشت‌و‌گذار در شهر بروید، با مردم محلی تعامل کنید و خودتان را حسابی خسته کنید تا شب خواب راحتی داشته باشید. توصیه می‌شود که خوابتان را تا ساعت ۱۰ شب به تاخیر بیاندازید و در طول روز چرت نزنید تا بتوانید شب خواب بخوابید و ساعت‌زیستی بدنتان راحت‌تر با شرایط هماهنگ شود.


بیشتر بخوانید: ۶ ترفند برای لذتبخش کردن سفر کاری


خوابیدن در هواپیما و قرص‌های خواب‌آور

خوابیدن در هواپما_ درمان جت لگ_ پرواز طولانی

از آن‌جایی که پرواز شما خیلی طولانی است تمام وسایل لازم برای خواب راحت مثل بالشت گردنی، چشم‌بند، جوراب راحت و گوش گیر همراهتان داشته باشید. پتوی مسافرتی را هم فراموش نکنید تا اگر هواپیما به تعداد کافی نداشت خوابتان بخاطر آن مختل نشود. و اگر قرص‌های آرام بخش و خواب آور استفاده می‌کنید آن را تا قبل از بلند شدن هواپیما نخورید چون ممکن است پرواز تاخیر داشته باشد و یا کنسل شود و شما باید با این احساس خواب‌آلودگی تا زمان پرواز سر کنید.

ناگفته نماند که استفاده از قرص خواب‌آور برای پروازهای طولانی توصیه نمی‌شود و نه تنها به کنار آمدن بدن شما با جت‌لگ کمکی نمی‌کند بلکه ممکن است بعد از رسیدن به مقصد سرگیجه ناشی از این قرص‌ها شما را اذیت کند. خوابیدن در طول پرواز بهتر است به‌صورت طبیعی اتفاق بیافتد و نوشیدن دمنوش‌ها می‌تواند موثر باشد.

آب زیاد میل کنید اما نوشیدنی‌های کافئین دار نه

از دست دادن آب بدن می‌تواند احساس خستگی را افزایش دهد. هوای داخل هواپیما خشک است بنابراین سعی کنید با خوردن آب فراوان قبل و بعد از سفر بدنتان را پرآب نگه‌دارید. قطره چشم و اسپری بینی هم حتما همراهتان باشد. تا جایی که می‌توانید نوشیدنی‌های کافئین‌دار،انرژی‌زا و کولا نخورید. این نوشیدنی‌ها تنظیمات خواب شما را به‌هم می‌ریزند و بهبود پرواز زدگی را به تاخیر می‌اندازند. نوشیدن الکل هم فقط باعث احساس خستگی بیشتر و کم آبی بدن خواهد شد؛ قبل از پرواز از نوشیدن آن اجتناب کنید.

برای جلوگیری از کم آب شدن بدن می‌توانید پروازهایی را انتخاب کنید که فناوری آن‌ها به روز است و برای مقابله با جت‌لگ راهکارهایی دارند مثل سیستم مرطوب‌کننده هوا که خشکی هوای داخل هواپیما را کم می‌کند و سیستم نورپردازی LED با قابلیت تولید ۱۶٫۷ میلیون طیف نور برای شبیه‌سازی فضای طبیعی روز که به بهبود پرواز زدگی کمک می‌کند.

ساعت‌تان را تنظیم کنید

تنظیم ساعت_ درمان جت لگ_پروازهای طولانی

وقتی سوار هواپیما می‌شوید ساعت‌تان را با زمان کشور مقصد تنظیم کنید تا ذهنتان را برای زندگی در منطقه‌ی زمانی جدید عادت دهید. اما حواستان باشد که این کار را قبل از شوار شدن انجام ندهید وگرنه زمان را گم می‌کنید و ممکن است از پروازتان جا بمانید.


بیشتر بخوانید: پرواز با آدامس و آب‌نبات


در طول پرواز یک‌جا نایستید

خیلی از هواپیماها راهنمایی برای انجام حرکات ملایم ورزشی در طول سفر به مسافران می‌دهند.درفاصله‌های زمانی مختلف از صندلی‌تان بلند شوید و به پشت هواپیما بروید و حرکات کششی انجام دهید. اغلب هواپیماها فضایی برای ایستادن و نرمش کردن دارند. سر جای‌تان هم مرتب قوزک پا را بچرخانید. با این کار به گردش خون بهتر و جلوگیری از DVT ( ترومبوز سیاهرگی عمقی) در بدن کمک می‌کنید.

نور طبیعی به بدنتان برسانید

قرار گرفتن در معرض آفتاب به تنظیم ساعت بدن کمک می‌کند. اگر سفر شما به سمت شرق است بهتر است در شهر مقصد نور صبح‌گاهی را به بدن‌تان برسانید . اگر به سمت غرب پرواز دارید از نور صبح‌گاهی بپرهیزید و تا جایی که مقدور است خودتان را معرض آفتاب عصر قرار دهید. با این کار به شیفت ساعت طبیعی بدنتان کمک می‌کنید و بدنتان زودتر با شرایط جدید هماهنگ می‌شود.

قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید

دوش آب گرم می‌تواند گرفتگی عظلانی ناشی از سفر را رفع کند. افت دمای بدن بعد از بیرون آمدن از حمام هم باعث خواب‌آلودگی و در نتیجه خواب راحت می‌شود.

ملاتونین مصرف کنید

ملاتونین_درمان جت لگ

ملاتونین هورمونی است که بدن برای تنظیم چرخه‌ی خواب و بیداری تولید می‌کند و مصرف آن می‌تواند به تنظیم ساعت بدن شما و هماهنگی آن با وضعیت جدید کمک کند. در مورد چگونگی مصرف ملاتونین توصیه می‌شود که روز قبل از سفر و چند روز بعد از رسیدن به مقصد استفاده شود و اگر جابه‌جایی شما به سمت شرق است، مصرف ملاتونین از چند روز قبل از سفر و هنگام عصر می‌تواند کمک زیادی به درمان پرواز زدگی بکند ( این روش‌ها در حد توصیه و تجربه‌ی افراد حرفه‌ای است و بهترین راه برای مصرف دارو برای درمان پرواز زدگی مشورت با پزشک است).

تا به حال پرواز زده شده‌اید؟ شما کدام یک از این ترفندها را برای درمان پرواززدگی به کار گرفتید؟ اگر راهی غیر از آنچه در این مقاله مطرح شده سراغ دارید با همراهان مجله‌ی علی‌بابا به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:

بارداری و پرواز

چگونه با حالت تهوع در پرواز مبارزه کنیم؟

۱۵ کاری که شب قبل از پرواز باید انجام دهید

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.