جاهای دیدنی توکیو

شهر شکوفه‌های صورتی و فرهنگی بی‌مانند

اگر فکر می‌کنید تمام دیدنی‌های توکیو را می‌توانید در یک سفر ببینید، اشتباه کرده‌اید. ژاپن و مخصوصا توکیو جای حقیقتا شگفت‌انگیزی است و باید بدانید که هر چقدر در مورد آن کتاب بخوانید، فیلم و سریال و حتی انیمه‌ ژاپنی ببینید، آماده تفاوت ژاپن با بقیه فرهنگ‌ها نخواهید بود. نظم و نظافت این شهر، جمعیت بی‌شمار آن و تکنولوژی بی‌مثال توکیو در کنار مکان‌های سنتی و باستانی آن واقعا نفس هر گردشگری را بند می‌آورند. موزه‌ها، مراکز طبیعی، مراکز خرید و غذاخوری‌های و روستوران‌های بیشماری هستند که در سفر خود به ژاپن باید به آنها سربزنید. با این مقاله از مجله گردشگری عل ‌بابا همراه باشید تا جاهای دیدنی توکیو را بهتر بشناسید.

توکیو کجاست؟

توکیو پایتخت ژاپن و همچنین مقر قصر امپراتوری و ساختمان دولت و مجلس ژاپن است. توکیو بزرگ‌ترین جزیره‌ی ژاپن‌ هم هست. یکی از شگفت‌انگیزترین نکات در مورد توکیو این است که جنگ‌ جهانی دوم و زلزله‌ سال ۱۹۲۳ کاملا این شهر را با خاک یکسان کردند، اما به جای رکود و سال‌ها زمین‌گیر ماندن، توکیو به بهترین شکل بازسازی شد و امروزه یکی از مدرن‌ترین شهرهای جهان است.

علاوه بر این، توکیو لقب گران‌ترین شهر جهان را هم به دوش می‌کشد، اما خوشبختانه شبکه قطار درون‌شهری و بین‌شهری توکیو یکی از کارآمدترین سیستم‌های ریلی جهان است و برای همین هنگام سفر به ژاپن هزینه و زحمت زیادی را برای جابجا شدن در شهر لازم نیست به جان بخرید.

اگر بخواهیم در یک کلام بگوییم، توکیو خانه‌ موزه‌ها، فستیوال‌ها، رستوران‌ها، باشگاه‌های فوتبال، تشک‌های کشتی سنتی (سومو)، موسیقی، تئاتر و ارکسترهای بی‌شماری است که در ادامه‌ی این مقاله به برخی از آنها خواهیم پرداخت.

۱. کاخ امپراتوری (The Imperial Palace)

اولین جایی که در توکیو باید به آن سربزنید قصر امپراتوری است، بهتر است تمام روز خود را برای بازدید از این کاخ بگذارید، چون این‌ جا را با عجله و سرسری نمی‌شود دید. اصلا لطف دیدن این کاخ در گشت و گذار در باغ‌ها و پارک‌های قرن هفدهمی آن است.

خانواده سلطنتی ژاپی یکی از طولانی‌ترین پادشاهی‌های موروثی جهان است اما ما انسان‌های عادی تمام طول سال می‌توانیم از خانه‌ آنها بازدید کنید و در پارک‌هایشان قدم بزنیم. البته اگر به ژاپن می‌روید سعی کنید حتما در فصل بهار این کار را انجام دهید، چون دیدن باغ‌های توکیو بدون شکوفه‌های گیلاس آن صفای چندانی ندارد.

خندق‌های زیادی دور تا دور قصر وجود دارند و روی این خندق‌ها پل‌هایی ساخته شده که زیبایی منظره را دوچندان می‌کنند. اگر تا شب در اطراف قصر بمانید شانس دیدن این پل‌ها و شکوفه‌ها را در نورپردازی هنرمندانه شهر هم خواهید دید که حتی از منظره روز آن هم مسحور کننده‌تر است.

چطور به کاخ امپراتوری برویم؟ کاخ امپراتوری ورودی‌های زیادی دارد و بسته‌ به اقامت‌گاه خود می‌توانید نزدیک‌ترین ایستگاه قطار را انتخاب کنید. برای همین می‌توانید از مسئول پذیرش هتل بپرسید راحت‌ترین راه به کاخ کدام است. کاخ امپراتوری در محله‌ی شیودا (Chiyoda) قرار دارد و می‌توانید با قطار خط شیودا به آنجا بروید و در ایستگاه نیبوباشیمه (Nijubashimae) پیاده شوید. از آنجا ده دقیقه باید پیاده روی کنید. در راه احتمالا توجه‌تان به مراکز خرید و کافه‌های وسوسه‌برانگیز منطقه گینزا (Ginza) جلب می‌شود، ولی مقاومت کنید! وقت زیادی در این محل نگذرانید تا بتوانید از تمام بخش‌های کاخ دیدن کنید

۲. منطقه گینزا (Ginza District)

دیدید گفتم مقاومت کنید بهتر است؟! حالا می‌توانید یک روز تمام را به خرید کردن در این منطقه بگذرانید. این منطقه دیدنی توکیو یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مراکز تجاری توکیو است. خیلی‌ها حتی آن را با میدان تایمز (Times Square) نیویورک مقایسه می‌کنند. در این منطقه می‌توانید گران‌ترین برند‌های دنیا را پیدا کنید. اما اگر چیزی هم نخرید، گشت و گذار در خیابان‌ها و خوردن غذا یا عصرانه در یکی از قهوه‌خانه‌ها یا رستوران‌های این منطقه‌ هم خالی از لطف نیست.

محله گینزا حدود ۱۰ مرکز خرید بزرگ و مدرن در خود دارد و در تمام این مراکز خرید می‌توانید بوتیک، لوازم خانه، گالری‌های هنری، صنایع دستی را تهیه کنید. هر وقت هم خسته شدید به مرکز خرید اتویا (Itoya) بروید. در این مرکز یکی از بهترین مراکز آرامش و ماساژ توکیو است، چند ساعتی را در این مرکز بگذرانید و تمام خستگی ساعت‌ها خرید کردن را از تن به در کنید.

۳. تئاتر کابوکی-زا در منطقه گینزا (The Kabuki-za Theatre, Ginza)

نوبتی هم که باشد نوبت رقص سنتی و تئاترهای موزیکال ژاپنی است. یکی از تئاتر‌های دیدنی ژاپن که حتما باید ببینید تئاتر کابوکی-زا در بخش گینزاست. این تئاترها بر اساس کمدی‌های باستانی پر از رقص و موسیقی طراحی شده‌اند. شمایی که برای اولین بار به ژاپن می‌روید احتمالا ژاپنی بلد نیستید، ولی اصلا اشکالی ندارد. جو کلی آنجا و تشویق‌ها و اعتراض‌های بینندگان محلی حقیقتا دیدنی است.

وقتی به تئاتر فکر می‌کنیم معمولا فضایی خشک و ساکت و کاملا رسمی به ذهن می‌آید. ولی تئاترهای ژاپن کاملا متفاوت هستند. تئاتر کابوکی-زا حدود ۲۵۰۰ نفر ظرفیت دارد، و جو کلی آن بیشتر شبیه میهمانی‌های خانوادگی است چون افرادی که به دیدن نمایش آمده‌اند معمولا غذای خود را از خانه می‌آورند یا از بوفه‌ی نزدیک تئاتر می‌گیرند.

نمایش‌های سنتی ژاپنی معمولا ساعت‌ها طول می‌کشند و جالب اینجاست که مجبور نیستید تا اتمام نمایش در سالن بمانید. هر وقت که خسته شدید می‌توانید نمایش را نیمه‌کاره رها کرده و بیرون بیایید. کلا بازیگران و دست‌اندرکاران نمایش از رفت و آمد و سر و صدای تماشاچیان اصلا ناراحت نمی‌شود و این امر کاری کاملا طبیعی است.

۴. معبد سنسو-جی (The Sensō-ji Temple)

یکی دیگر از دیدنی‌های باستانی توکیو که تصویر زیبایی از تاریخ و فرهنگ ژاپن قدیم را به شما نشان می‌دهد معبد سنسو-جی در محله آساکوسا (Asakusa) است. برای رسیدن به این معبد باید ابتدا از خیابان طولانی ناکامیزه (Nakamise) رد شوید. در این خیابان دست‌فروش‌ها ماسک، شانه‌های ساخته‌شده از آبنوس و چوب، اسباب‌بازی‌های چوبی، کیمونو و پارچه و هر چه که تصور کنید را در بساط خود می‌فروشند.

خود معبد در سال ۶۴۵ قبل از میلاد مسیح ساخته شده و معماری سنتی ژاپنی آن در تمام توکیو بی‌نظیر است. از چشمگیرترین بخش‌های معبر می‌توان به دروازه کامیناری-مون (Kaminari-mon) اشاره کرد که یک فانوس کاغذی قرمز با ارتفاع ۳.۳ متر دارد. روی فانوس نوشته «دروازه ساعقه» و در اطراف آن عود معروف «وت» می‌سوزد که ژاپنی‌های قدیمی می‌گویند درد و مرض را از بدن دور می‌کند. حتی می‌توانید افرادی را ببینید که با دست دود عود را مشت کرده و به سر و صورت خود می‌زنند.

یکی دیگر از جاذبه‌های معبد سنسو-جی توکیو قوهای مقدس معبد هستند. می‌گویند این قوها پیغام‌بران معبد بوده‌اند و همچنین با برداشتن یک کارت از میان دسته کارت‌ها آینده افراد را پیش‌گویی می‌کرده‌اند.

در واقع محله آساکوسا یکی از جاهایی است که تضاد بین ژاپن مدرن و پر زرق و برق و ژاپن آرام و متین و باستانی را نشان می‌دهد. مردمی که در این معبد و خیابان‌های اطراف آن رفت و آمد می‌کنند اکثرا کیمونو پوشیده‌اند و با کالسکه‌های قدیمی ژاپنی به نام ریکشا جابجا می‌شوند. شما هم می‌توانید یک ریکشا کرایه کنید و در اطراف معبد گشت بزنید. و اگر می‌توانید شب هم به اینجا بازگردید چون دیدن معبد غرق در نورهای رنگی در آسمان تیره و تاریک شب تجربه‌ای کاملا متفاوت است.

هر وقت گرسنه شدید در یکی از کافه‌های آن اطراف بنشینید و غذای محلی آن منطقه یعنی کامیناری-اوکوشی (Kaminari-okoshi) را سفارش دهید. بعد در حالی که مقصد بعدی خود یعنی درخت آسمانی توکیو را به نظاره نشسته‌اید از غذای خود لذت ببرید.

چطور به معبد برسیم؟ خط متروی توکیو گینزا را سوار شده و در ایستگاه آساکوسا پیاده شوید. از آنجا ۵ دقیقه پیاده روی دارید.

۵. درخت آسمانی توکیو (Tokyo Skytree)

یک بعد از ظهر ملایم و بهاری به برج ۶۳۴ متری درخت آسمانی توکیو بروید. این جاذبه‌ی بی‌نظیر توکیو ترکیبی است از خرید در بوتیک‌های شیک، نوشیدن چای و قهوه در کافه‌ها و ایستادن روی تراس و تماشای توکیو از منظره‌ی ۳۶۰ درجه، حتی اگر بخت با شما یار باشد و هوا آلودگی کمتری داشته باشد می‌توانید کوه فوجی را هم از آن بالا ببینید.

درخت آسمانی توکید بلندترین ساختمان در توکیو و یکی از بلند‌ترین‌ها در جهان است. دو تراس مشاهده در ارتفاع‌های ۳۵۰ متری و ۴۵۰ متری قرار دارند، اما اگر ترس از ارتفاع دارید فکر رفتن به این تراس‌ها را از سرتان بیرون کنید. چرا؟ چون کف این تراس‌ها از شیشه ساخته شده و وقتی پایین را نگاه می‌کنید تمام مناظر اطراف با اندازه‌های ریز زیر پایتان است. این نکته را باید در نظر داشته باشید که بازدید از برج و تراس‌های شیشه‌ای آن رایگان نیست و باید مبلغی را برای ورود بپردازید.

چطور به برج برویم؟  از ایستگاه توکیو می‌توانید یک قطار سریع‌السیر سوار شوید که مستقیم شما را به محوطه برج می‌برد.

۶. منطقه‌ ریوگوکو (Ryōgoku)

چرا باید به منطقه ریوگوکو بروید؟ برای اینکه جلسه‌های تمرین کشتی‌گیران عظیم‌الجسه کشتی سنتی ژاپن یعنی سومو رو ببینید. اگر به ورزش و مخصوصا کشتی علاقمند هستید این جاذبه‌ی توریستی توکیو برای شما خاطره انگیز می‌شود. منطقه ریوگوکو مهد سومو و فرهنگ سومو در ژاپن است، برای غرق شدن در این فرهنگ کارهای زیادی هست که می‌توانید انجام دهید. اول اینکه حتما به موزه‌ سومو در این خیابان بروید، و بعد هم در یکی از رستوران‌های اینجا که تم سومو دارند غذا بخورید.

اگر می‌خواهید نظاره‌گر مسابقه‌ سومو باشید روز جمعه یا شنبه را برای رفتن انتخاب کنید و مستقیم خود را به استادیوم سومو برسانید، بلیطی تهیه کنید و میان صدها ژاپنی هیجان زده کشتی‌گیران را تشویق کنید. اگر هم می‌خواهید در محیطی آرام‌تر و خودمانی‌تر کشتی‌گیران را ببینید یکی از روزهای دیگر هفته صبح زود به ریوگوکو بروید و از نزدیک تمرین کردن این کشتی‌گیران را ببینید. حتی اگر صبح زود بیدار شوید، در یکی از تورهای سومو منطقه ریوکوگو ثبت‌ نام کنید و با هزینه اندکی بیشتر باشگاه‌های عمومی سومو را ببینید.

چطور برویم؟ برای رفتن به ریوگوکو باز هم باید به قطار توکیو پناه ببرید، از ایستگاه توکیو حدودا ۱۳ دقیقه طول می‌کشد تا به آنجا برسید. مسیر اتوبوس هم هست، ولی واقعا قطار سوار شدن در ژاپن تجربه‌ایست که فکر کنم به این زودی‌ها از آن سیر شوید.

۷. موزه جیبلی (Ghibli Museum)

اگر کودکی خود را با انیمه‌ فوتبالیست‌ها یا به اسم ژاپنی آن «سوباسا» گذرانده‌اید و در بزرگ‌سالی هم نتوانستید از بعضی از بهترین انیمشین‌های دنیا مثل شهر اشباح (Spirited Away) و توتورو (Totoro) دست بردارید، احتمالا از دیدن این موزه خیلی ذوق‌زده خواهید شد. استودیو جیلبی یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین استودیو‌های انیمیشن (یا انیمه) سازی در ژاپن است.

موزه جیبلی از آن دیدنی‌های ژاپن است که نه تنها کودکان شما را سر ذوق می‌آورد، بلکه کودک درون خودتان را هم بیدار می‌کند. با بازدید از این موزه که خود استاد هیروکی میازاکی (Hayao Miyazaki) طراحی کرده تمام نوستالژی‌های دوران کودکی جلوی چشمتان می‌آیند. البته یادتان باشد که برای رفتن به این موزه باید از قبل بلیط تهیه کرده ‌باشید، پس حتما از پذیرش هتل بپرسید یا وبسایت موزه را چک کنید.

چطور به آنجا برویم؟ اول با قطار به ایستگاه میکاتا (Mitaka) بروید و از آنجا با اتوبوس‌های گربه‌ای جیبلی (Ghibli) خودتان را به موزه برسانید.

۸. پارک و باغ‌وحش اینوکاشیرا (Inokashira Park and Zoo)

در قلب شلوغ و پرجمعیت شهر توکیو پارک‌های زیادی هستند که برای تماشای شکوفه‌های گیلاس می‌توانید در آنها گردش کنید. ولی حالا که از موزه‌ استودیو جبیلی بیرون آمده‌اید بهتر است به پارکی که به آن چسبیده هم سری بزنید.

مطمئن باشید از آمدن به این پارک ناامید نمی‌‌شوید، چون به محض پاگذاشتن در آن انگار به بهشت گمشده وارد شده‌اید. محیط آرام و بی سر و صدای پارک تمام استرس و شلوغی مرکز شهر توکیو را از یادتان می‌برد. در جاده‌های پارک که درختان گیلان به شکوفه‌های زیبای خود اطراف آن را احاطه کرده‌اند راه بروید تا به دریاچه پارک برسید.

همان طور که قبلا هم گفتم بهترین فصل برای رفتن به توکیو فصل بهار (اواخر ماه مارس تا اواخر ماه آوریل) و زمان شکوفه دادن درختان گیلاس است. حالا که در پارک قدم زدید و به دریاچه رسیدید می‌توانید یک قایق پدالی کرایه کنید و در میان شکوفه‌های صورتی که بر فزار دریاچه قد علم کرده‌اند قایق سواری کنید. مثل خیلی جاهای دیگر در توکیو درختان گیلاس هم در شب به زیبایی نورپردازی شده‌اند و اگر خواستید می‌توانید تا ساعت ۱۰ شب هم آنجا بمانید.

۹. چهارراه شیبویا (Shibuya)

دلتان می‌خواهد محل فیلم‌برداری فیلم‌های معروف «سریع و خشن» و «گمشده در ترجمه» را ببینید؟ پس در سفرتان به توکیو حتما به چهارراه شیبویا هم سری بزنید. این یکی از شلوغ‌ترین خطوط عابر پیاده در تمام دنیاست. در واقع در سال‌های اخیر چهارراه شیبویا را به نام نماد توکیو می‌شناسند.

خوب حالا که چهارراه را دیدید و از آن گذر کردید چه؟ کدام یک از دیدنی‌های توکیو را در همین نزدیکی می‌توانید پیدا کنید؟ اگر اهل فیلم دیدن هستید حتما فیلم «هاچیکو» (Hachiko) با بازی ریچارد گییر را دیده‌اید. این فیلم در مورد سگی بود که هر روز به ایستگاه راه‌آهن می‌آمد تا صاحبش را تا خانه همراهی کند. و وقتی که صاحب سگ از دنیا می‌رود باز هم طبق معمول هر روز به ایستگاه می‌رود. شاید بدانید که داستان این سگ براساس یک سگ واقعی است و بعدها افراد آن محله به یادبود هاچیکو یک مجسمه کنار ایستگاه قطار بناکردند. دیدن این مجسمه برای کسانی که فیلم را دیده‌اند خیلی خاطره‌انگیز خواهد بود.

یکی دیگر از جاذبه‌های توریستی توکیو که در نزدیکی شیبویا قرار دارد و می‌توانید بعد از دیدن مجسمه هاچیکو به آنجا بروید مجتمع هیروو (Hiroo) است. این مجتمع به اندازه‌ی سایر مراکز خرید و تفریحی توکیو شلوغ نیست اما معماری جالب آنجا باعث می‌شود دلتان بخواهد حتما آن را با چشمان خود ببینید. به علاوه رستوران‌ها و کافه‌های این مجتمع می‌توانند انواع غذاهای رسمی و سنتی ژاپنی را سرو کرده و شما را با فرهنگ خوراکی ژاپنی آشنا کنند.

چطور به آنجا برسیم؟ با قطار به ایستگاه شیبویا بروید و از خروجی هاچیکو خارج شوید.

۱۰. بازار ماهی سوکیجی (Tsukiji Market)

معروف‌ترین غذای ژاپن کدام است؟ سوشی. اگر قبلا در کشور خودمان یا کشورهای دیگر سوشی خورده باشید باید بدانید سوشی اصل ژاپنی احتمالا متفاوت است. برای همین در سفر خود به ژاپن باید به مرکز سوشی توکیو هم سری بزنید.

این بازار بهترین سوشی دنیا را دارد. البته بازار اصلی در سال ۲۰۰۸ به مکان دیگری منتقل شد ولی حراج‌های روزانه ماهی تن هنوز در سوکیجی برگزار می‌شوند. تازه رستوران‌ها و دکه‌های سوشی خوری سرپایی بهترین و تازه‌ترین سوشی دنیا را به شما می‌دهند.

وقتی هر قدر می‌خواستید سوشی خوردید و تمام بخش‌های بازار قدیمی ماهی را دیدید، می‌توانید به یکی دیگر از دیدنی‌های منطقه سوکیجی بروید. این مکان خیلی از بازار ماهی دور نیست، اما تضاد آن با بازار سنتی ماهی واقعا شوکه کننده است. این مکان اولین موزه‌ هنرهای دیجیتال تعاملی در دنیاست. این موزه در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد و به سرعت به یکی از محبوب‌ترین دیدنی‌های توکیو تبدیل شد. در این موزه می‌توانید هنر طراحی دیجیتال و مجازی را تجربه کنید. البته به خاطر محبوبیت این موزه بهتر است قبل از اینکه بروید بلیط تهیه کنید.

چطور برویم؟ با قطار به ایستگاه سوکیجی‌شیجو (Tsukijishijo) بروید. از آنجا تا بازار یک دقیقه پیاده روی دارید و بعد تا موزه هم راه زیادی نیست.

حرف آخر

ژاپن یکی از اسرارآمیزترین و خواستنی‌ترین کشورهای جهان است و یک بار به آنجا رفتن واقعا نمی‌تواند روح واقعی این کشور را به شما نشان دهد. اگر به ژاپن می‌روید حتما باید بخش قابل‌ توجهی از سفر خود را در توکیو بگذرانید. واقعیت این است که مکان‌هایی که در این مقاله با آنها آشنا شدید فقط بخش کوچکی از دیدنی‌های بی‌شمار این شهر هستند. موزه‌ها، پارک‌ها، معبدها و محله‌های دیگری هم هستند که باید در سفر خود به توکیو به آنها سر بزنید. اما اینها از محبوب‌ترین و خاطره‌آمیز‌ترین دیدنی‌هایی هستند که می‌توانید در یک تعطیلات کوتاه چند روزه در توکیو بگنجانید.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.