نکات سفر با هواپیما

بدون دانستن این ریزه‌کاری‌ها به سفر خارجی نروید!

زمانی که می‌خواهید سفر خارجی داشته باشید خیلی‌ها توصیه‌های مفیدی در اختیارتان می‌گذراند که می‌تواند کمک‌کننده باشد. اما در کنار این توصیه‌ها، الزاماتی وجود دارد که در صورت پشت گوش انداختن، دردسرهای زیادی دارد. حتی می‌تواند سفرتان را مختل و شما را مجبور به بازگشت کند. اما این الزمات چیست؟ اصلاً اولین قدم برای سفر خارجی کدام است؟ قبل از اینکه این نکات مهم را با هم بررسی کنیم، چند مقالۀ دیگر از وبلاگ علی بابا که می‌تواند برای شما مفید باشد، را به شما معرفی می‌کنم:

و اما برویم سراغ نکات مهم در همین مقاله


جستجو و خرید بلیط هواپیما در علی بابا


 1. اولین قدم گذرنامه و مهلت اعتبار آن است

هر جای دنیا که بخواهید بروید حتی اگر قرار باشد پای‌تان را یک قدم آن طرف مرز بگذارید باید گذرنامه (پاسپورت) داشته باشید؛ اما نکته‌ مهم‌تر اینجاست که گذرنامه‌تان باید برای ۶ ماه بعد از تاریخ بازگشت‌تان اعتبار داشته باشد، در غیر این صورت در همان مراحل اول به مشکل برخورد می‌کنید.

پاسپورت سفر خارجی

 1. تکلیف‌تان را با ویزا روشن کنید

حواس‌تان به ویزا باشد، دقت کنید که نام و طول مدت اقامت‌تان در آن به درستی قید شده باشد. برخی از کشورها ویزا را در کشور مقصد صادر می‌کنند و برخی کشورها مانند اندونزی و آذربایجان در فرودگاه مقصد به مسافران ویزا می‌دهند. بعضی کشورها نظیر ترکیه و مالزی نیز از ایرانی‌ها ویزا نمی‌خواهند.

ویزای سفر خارجی

اگر در مورد ویزا اطلاعاتتان کامل نیست، به مقاله همه چیز درباره انواع ویزا در مجله علی بابا مراجعه کنید.

 1. بدون بلیط سفر، خبری از ویزا نیست

یکی از مدارکی که کنسولگری‌های کشورها برای دادن ویزا از شما می‌خواهند، بلیط رفت و برگشت‌تان است. ولی سوال اینجاست که اگر ویزا داده نشود، چه بر سر هزینه‌ پرداخت شده‌ی بلیط می‌آید؟ و آیا کنسل کردن، جریمه دارد؟ نخست اینکه اگر به شما ویزا ندادند، باید حداقل ۵ روز پیش از موعد پرواز با در دست داشتن رسیدِ ریجکت کنسولگری به ایرلاین مربوطه مراجعه کنید. در این موارد برخی از ایرلاین‌ها ۱۰۰ درصد هزینه را پرداخت می‌کنند و برخی دیگر با کم کردن درصدی از قیمت بلیط، پول‌تان را بازمی‌گردانند. البته راهکار محتاطانه‌تری نیز وجود دارد؛ می‌توانید برای گرفتن ویزا از رزرو معتبر بلیط نیز استفاده کنید، کنسولگری‌ها رزرو معتبر را نیز به جای بلیط می‌پذیرند.

 1. ویزای ترانزیت یادتان نرود

درباره ویزا یک نکته‌ی مهم دیگر وجود دارد و آن ویزای ترانزیت است. ترانزیت به معنای تغییر هواپیما در یک شهر واسطه است. به‌طور مثال اگر بخواهید از تهران به یکی از کشورهای اروپایی سفر کنید و پروازتان در مرحله‌ی اول در یکی از شهرهای یونان، ایتالیا یا هر کشور دیگری توقف داشته باشید و در آنجا با هواپیمای دیگری به سفرتان ادامه دهید، برای حضور در فرودگاه و تغییر ترمینال باید ویزای ترانزیت داشته باشید. در صورتی که ویزای ترانزیت را نگرفته باشید از همان فرودگاه مبدأ بازگردانده می‌شوید.

اما کدام کشورها نسبت به ویزای ترانزیت سختگیر هستند؟ کشورهای عضو شنگن تنها در دو صورت ویزای ترانزیت درخواست نمی‌کنند؛ نخست آنکه مسافر Green Card امریکا یا کارت PR کانادا یا اجازه اقامت نامحدود در ژاپن داشته باشد. و یا اینکه از یکی از این سه کشور عازم ایران باشد. (داشتن اقامت قانونی در این کشورها نیز قابل قبول است).

ویزای ترانزیت

انگلیس و ایرلند نیز که عضو پیمان شنگن نیستند، در صورتی از مسافران ایرانی ویزای ترانزیت نمی‌خواهند که مقصد نهایی آنها امریکا یا کانادا باشد. برای سفر به سایر کشورها، داشتن ویزای ترانزیت ضروری است.

 1. عوارض خروج، مهم و کم دردسر

اقدامات سفر تا دقایقی قبل از پرواز و در فرودگاه هم ادامه می‌یابد.

یکی از این اقدامات پرداخت عوارض خروج از کشور است، البته بهتر است عوارض خروج در روزهای قبل از پرواز (۲ روز قبل) پرداخت شود اما اگر فراموش کردید یا فرصت این کار را نداشتید، می‌توانید در فرودگاه با استفاده از دستگاه‌های خودپرداز عوارض پروازتان را پرداخت کنید.

 1. صندلی‌‌تان را در خانه انتخاب کنید

از دیگر کارهای مهم پیش از سفر پشت سر گذاشتن مراحل چک ـ این است. بخشی از مراحل چک‌ ـ این در بسیاری از ایرلاین‌ها به صورت اینترنتی امکان‌پذیر است. با مراجعه به سایت ایرلاین مورد نظرتان می‌توانید این مراحل را انجام دهید تا در فرودگاه معطل نشوید و زمان را از دست ندهید.

در مورد انتخاب صندلی در مقاله شماره صندلی‌ات را در خانه انتخاب کن، بیشتر بخوانید.

انتخاب صندلی هواپیما

 1. هر که بارش کمتر، سفرش راحت‌تر

همان‌طور که می‌دانید پیش از سفر بارها و چمدان‌ها از مسافران گرفته می‌شود. یکی از مشکلاتی که مسافران در این زمینه دارند، اضافه باری است که می‌تواند دردسرساز شود. بنابراین بهتر است پیش از سفر درباره‌ی وزن و اندازه‌ی بارهای‌تان کسب اطلاع کنید. اگر قرار است در یک فرودگاه خارجی پروازتان را عوض کنید باید از میزان مجاز بار پرواز بعدی نیز آگاهی داشته باشید و بارتان از آن میزان تجاوز نکند.

به عنوان مثال هواپیمایی هما میزان بار مجاز خود در پروازهای بین‌المللی را بر اساس کلاس پروازی بین ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم اعلام کرده است. گفتنی است ابعاد بسته‌بندی بار نباید از ۵۶، ۴۵ و ۲۵ سانتی‌متر (به ترتیب طول، عرض و ارتفاع) فراتر برود اما مسافرانی که مقصد آنها امریکا و کاناداست و بخشی از سفر خود را با ایرلاین‌های خارجی ادامه می‌دهند، نباید وزن بارشان بیشتر از ۲۳ کیلوگرم باشد.

بار مجاز هواپیما

و البته در مورد قوانین بار و هر چیزی که به آن مربوط است، ما در مجله علی بابا یک مطلب کامل به نام قوانین گمرکی کالای همراه مسافر که می‌توانید جزئیات بیشتر را در آن مقاله بخوانید.

 1. حیوانات‌تان را هم می‌توانید با خود ببرید

در صورتی که بخواهید حیوانات دست‌آموزتان را در سفر با خود ببرید، باید پیشتر، ایرلاین را در جریان بگذارید و هزینه‌ی درنظر گرفته شده را پرداخت کنید. البته باید بدانید که مجاز نیستید حیوانات را داخل هواپیما ببرید بلکه آنها در قسمت بار نگه‌داری می‌شوند.

حمل حیوان خانگی با هواپیما

برای اینکه به طور کامل با شرایط حمل حیوان خانگی آشنا شوید، می‌توانید مقاله شرایط حمل حیوان خانگی با هواپیما، قطار و اتوبوس را بخوانید.

 1. صندلی چرخدار با رزرو در دسترس خواهد بود

ایرلاین‌ها در کنار مقررات جدی و سختگیرانه‌شان امکانات قابل توجهی به مسافران‌شان ارائه می‌کنند که در صورت نیاز می‌توانید از آنها بهره ببرید.

یکی از امکاناتی که بیشتر ایرلاین‌ها دارند، ارائه‌ی صندلی چرخدار است؛ البته این مورد را نیز باید از قبل به ایرلاینی که قصد استفاده از پروازش را دارید، اعلام و صندلی چرخدار را رزرو کنید.

 1. غذایی که دوست دارید، در پرواز میل کنید

علاوه بر این می‌توانید غذای مناسب خود را نیز برای پرواز انتخاب کنید. بیشتر ایرلاین‌های بین‌المللی گزینه‌ای را در نظر گرفته‌اند تا مسافران در صورت پای‌بندی به آیین، رژیم یا شیوه‌ی غذایی خاصی، بتوانند انتخاب مناسب خود را داشته باشند. غذاهای ویژه برای گیاهخواران، خام‌خوارها و بیماران از گزینه‌‌های این ایرلاین‌هاست. برخی از ایرلاین‌های داخلی مانند ایران ایر و ماهان نیز این امکان را برای مسافران خود لحاظ کرده‌اند. (البته این امتیاز نیز با اعلام قبلی به ایرلاین دست‌یافتنی است).

غذا در هواپیما

اگر به تغذیه خود اهمیت می‌دهید و حتی در آسمان‌ها هم به دنبال کالری غذا می‌گردید، مطلب چگونه در سفرهای کاری سالم غذا بخوریم را در مجله علی بابا بخوانید.

سخن نهایی

من و همکارانم در مجله علی بابا تلاش کرده‌ایم، که هر آنچه در مورد سفر هوایی و زمینی باید بدانید را برای شما تشریح کنیم تا شما راحت‌تر سفر کنید. از جزئی‌ترین مسائل تا معرفی جاهایی برای تفریح و گشت و گذار. در این مسیر شما هم همراهمان باشید، هم سوالاتتان را مطرح کنید و هم از تجربه‌های خودتان برای ما بگویید تا بتوانیم بهترین مجله گردشگری را برای شما بسازیم.

 • اشتراگذاری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام، از آنجایی که برای پروازهای خارجی شهروند ایرانی نیاز داره که بلیط رفت و برگشت داشته باشه و هم ویزا و یا کارت اقامت کشور مقصد را داشته باشه، من پاسپورت ایرانی دارم و هم پاسپورت پاکستانی، از آنجایی که ایران دوتابعیتی را قبول ندارد آیا من میتوانم موقع خروج از فرودگاه امام با جای ویزا پاکستان و یا بلیط رفت و برگشت به مامور مربوطه نشان دهم که من پاسپورت پاکستان را دارم؟

  1. سلام دوست عزیز.
   در صورتی که پاسپورتون اعتبار داشته باشد می‌تونید با اطلاعات پاسپورت پاکستانی بلیطتون رو خریداری کنید.

 2. درود بر شما.
  من ویزای موقت 5 ساله بریتانیا رو دارم. میخوام با گرفتن ویزای ترکیه به روی تراول داکیومنتم travel document به ترکیه پرواز کنم، مشخصه که روی تراول داکیومنت بریتانیام مهر ورود می خوره. اما قصد دارم با پاسپورت ایرانم به تهران پرواز کنم. ایا مشکلی نیست که مهر ورودی روی تراول داکیومنت هست اما مهر خروجی روی پاسپورت ایرانی؟

 3. سلاام
  وقتتون بخیر
  من برای کاری عازم استانبول هستم
  ویزای مولتی کانادا دارم
  میخواستم ببینم از استانبول میشه پرواز لوفتهانزا با ترانزیت فرانکفورت بگیرم؟
  یا اینکه نمیشه؟

 4. سلام
  من شهروند کشور اروپایی هم دارم و پاسپورت آن کشور را هم دارم.
  الان ایران هستم، اولین باره که پس از دریافت پاسپورت اروپائی اومدم ایران و برای برگشت تصمیم دارم برم استانبول و بعد از چند روز به کشور مقصد .
  از ایران با پاسپورت ایرانی خودم باید خروج کنم ، آیا زمان ورود به استانبول باید پاسپورت اروپائی خودم را بدم مهر ورود بزنند یا ایرانی را؟ اگر پاسپورت ایرانی را مهر ورود بزنند، زمان ترک استانبول با پاسپورت خارجی ام دچار مشکل نمیشم که چرا مهر ورود نداره؟
  موضوع دیگه اینکه، اسمم در پاسپورت اروپائی ام با پاسپورت ایرانی ام مغایره، ولی سایر مشخصات یکیه و حتی به ملیت اصلی من هم بعنوان ایرانی اشاره شده.

  ممنون میشم راهنمائی کنید

  1. سلام دوست عزیز.
   با پاسپورت اروپایی می‌تونید بلیط بخرید و برید.
   ولی با پاس اروپایی باید توی ترکیه (داخل فرودگاه) ویزا بگیرید و پاسپورت ایرانی هم حتما همراهتون باشه. در این شرایط احتمال اینکه ازتون ویزا نخوان وجود داره، ولی همیشه به پاسپورتی که مهر ورود و خروج میخوره دقت میکنن

 5. با سلام
  آیا کلا در پروازهای کانکشن (یک ایرلاین با توقف کمتر از 20 ساعت) باید در کشور واسط دوباره چک این صورت بگیره؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای اینکه بهتر و دقیق‌تر بتونیم راهنماییتون کنیم، لطفا مسیرتون رو بهمون بگید.

 6. سلام من یه سفر یک هفته ای جهت آشنایی و کار به ونزوئلا دارم با پرواز آنکارا به لندن و لندن به ونزوئلا با بریتیش و آمریکن میخاستم برم آیا در لندن ویزا ترانزیت میخام ضمنا با توجه به لغو روادید با ونزوئلا آیا ویزا در فرودگاه مقصد صادر میشود یا نیاز به کار دیگری است

  1. سلام
   برای دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه با پشتیبانی علی‌بابا به شماره 43900000-021 تماس بگیرید.

 7. سلام، ممنون از اطلاعاتتون.
  من ویزای تحصیلی کانادا گرفتم و برای اولین بار عازم هستم. بلیتم آلایتالیاست، با توقف در رم (هر دو پرواز آلایتالیاست). میخواستم بدونم احتیاجی به ویزای ترانزیت دارم؟ در فرودگاه رم باید کار خاصی انجام بدم؟

  1. سلام دوست عزیز
   سپاس از توجه شما
   برای دریافت اطلاعات دقیق با پشتیبانی علی‌بابا تماس بگیرید. به شماره: 43900000-021

 8. سلام . من ویزای هلند دارم. برای پرواز کانکتینگ می تونم ابتدا وارد ایتالیا بشم بعد برم هلند؟ هواپیمایی Alitalia

  1. سلام دوست عزیز
   برای دریافت اطلاعات بیشتر با پشتیبانی علی‌بابا به شماره 43900000-021 تماس بگیرید.

 9. سلام
  من قصد دارم از تهران به چين(پكن)
  بعد از چين به كره جنوبي ( فرودگاه سئول)
  بعد از كره به گوام (Guam)
  و آخرين پرواز از گوام به ايالات فدرال ميكرونزي (پوناپي) پرواز كنم

  تكليف اين همه ويزاي ترانزيت چي ميشه الان؟

  اگه مسير پروازي بهتري سراغ داريد اطلاع بديد مرسي

  1. سلام دوست عزیز
   برای دریافت اطلاعات بیشتر با پشتیبانی علی‌بابا به شماره ۴۳۹۰۰۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

 10. سلام. بنده قصد دارم حدود ده روز آینده با پرواز امارات به فرودگاه دبی و از اونجا مجدداً با هواپیمایی امارات به مقصد فرانکفورت پرواز کنم. مدت توقف در فرودگاه دبی هم حدود یک ساعت و بیست دقیقه است. برای همین من چندتا سوال داشتم.
  1- آیا لازمه برای ویزا دبی هم اقدام کنم یا نه؟؟؟ (ترانزیت یا هر نوع ویزا دیگه ای)
  2- لازمه که بار رو تحویل بگیرم و مجدداً به کانتر پرواز فرانکفورت تحویل بدم؟؟؟
  3- زمان یک ساعت و بیست دقیقه برای تعویض پرواز کافیه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای دریافت اطلاعات بیشتر با پشتیبانی علی‌بابا به شماره ۴۳۹۰۰۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

 11. سلام، ببخشید من قصد دارم از ایران به فرودگاه لندن بروم و بعد به کانادا، آیا نیاز به ویزای ترانزیت دارم یا فقط ویزای کانادا کافی میباشد، ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   برای دریافت اطلاعات بیشتر با پشتیبانی علی‌بابا به شماره ۴۳۹۰۰۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

 12. سلام و عرض ادب
  بنده برای سفر به پاریس از ایرلاین امارات بلیط تهیه کردم، پرواز تهران – پاریس. چند تا سوال داشتم که اگه محبت بفرمایید راهنماییم کنید ممنون میشم:
  ۱- زمانی که از پرواز تهران دبی پیاده شدم آیا ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه کافیه که به پرواز دبی پاریس برسم؟
  ۲- چطور و با چه وسیله ای باید این کار رو انجام بدم از کدام ترمینال به کدام ترمینال باید برم؟
  ۳- آیا نیاز به ویزای ترانزیت دبی دارم؟
  با سپاس فراوان

  1. سلام دوست عزیز
   برای دریافت اطلاعات بیشتر با پشتیبانی علی‌بابا به شماره ۴۳۹۰۰۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

 13. با سلام
  برای سفر به سن پترزبورگ، حدود ۱۴ ساعت در فرودگاه مسکو باید بمونیم. آیا امکان خروج از فرودگاه و گشت زنی در شهر مسکو وجود دارد؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای دریافت اطلاعات بیشتر با پشتیبانی علی‌بابا به شماره ۴۳۹۰۰۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

 14. سلام
  من میخواستم به صورت انفرادی برم دبی
  ایا میتونم همزمان بلیط رو بخرم و برای ویزا اقدام کنم یا حتما باید اول برای ویزا اقدام کنم ، بیاد بعدش با داشتن ویزا اقدام کنم برای بلیط؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای دریافت اطلاعات بیشتر با پشتیبانی علی‌بابا به شماره ۴۳۹۰۰۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

 15. سلام
  ببخشید من میخوام به صورت زمینی به ایروان برم و از اونجا به مسکو سفر کنم، پرواز رو هم از سایت های بوکینگ میگیرم میخواستم بدونم واسه این کار آیا نیاز به مدارک خاصی هست یا فقط ویزای روسیه کافیه؟

  1. ویزای روسیه کافیه دوست عزیز. فقط برای گرفتن ویزا، بلیط برگشت و واچر هتل رزرو شده‌تون رو به سفارت روسیه ارائه کنین.

  1. با ویزای توریستی شنگن، ورود باید از همان کشوری باشد که ویزای توریستی را از سفارت آن گرفته‌اید.

 16. با سلام. من میخوام اردیبهشت ۹۷ برم oaxaca در مکزیک واسه یه کنفرانس. میخواستم مسیری رو انتخاب کنم که راحتتر بتونم ویزای ترانزیت بگیرم. پروازهای British airways ساعاتش خوبه ولی نمیدونم واسه ویزای ترانزیت چطوره برای رفتن به مکزیک. یعنی سفارت تنگلیس راحت ویزا میده یا نه. در مورد المان و فرانسه هم نمیدونم راحت ویزای ترانزیت برای مکزیک میدن یا نه. میشه یه راهنمایی بکنین. شنیدم یه مسیر پروازی هم از روسیه هست اما نمیدونم پروازش خوبه. ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1. سلام
   لطفا با همکاران ما در پشتیبانی با شماره تلفن ۴۳۹۰۰۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید تا شما را دقیق راهنمایی کنند.

 17. با سلام. بنده میخواستم با پرواز ترکیش به کلن سفر کنم. می خواستم بدانم که در فرودگاه اتاتورک نیازی به چک پاس هست؟

  1. لطفا با پشتیبانی علی‌بابا تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.
   ۰۲۱-۴۳۹۰۰۰۰۰

 18. با سلام
  ما ویزای توریستی هلند را دایم. میتوانیم پرواز آلایتالیا با توقف ۸ ساعته در رم بگیریم ؟ نیاز به ویزای ترانزیت دارد ؟ و ایا میتوانیم از فرودگاه خارج شویم و مجدد برگردیم ؟

  1. اگر ویزای شنگن دارید که بله، می‌توانید پرواز ترانزیت رم را انجام بدهید.
   برای راهنمایی دقیق و بیشتر با پشتیبانی علی‌بابا تماس بگیرید.

 19. سلام

  قصد سفر به فیلیپین را دارم. از طریق هواپیمایی تایلند با یک توقف در فرودگاه بانکوک. میخواستم بدونم آیا نیاز به ویزای تایلند دارم؟ و اگر نیاز به ویزای تایلند دارم آیا میتونم از فرودگاه خارج بشم؟ و اینکه برای خروج باید پولی پرداخت کنم یا نه؟

  1. سلام
   اگر پروازتون کانکشن باشه ویزای تایلند لازم ندارید،
   اما اگر پروازتون کانکشن نیست باید ویزای تایلند بگیرید.
   برای راهنمایی بیشتر می‌تونید با همکاران ما در پشتیبانی علی‌بابا تماس بگیرید.

  2. درود بر شما
   پرواز من از مسکو به تهران با ایرلاین آذربایجان از طریق مسکو – باکو – تهران و توقف ۳۰ ساعته در باکو می باشد . آیا برای خروج از فرودگاه نیاز به ویزای آذر بایجان دارم ؟

   1. سلام دوست عزیز
    برای دریافت اطلاعات بیشتر با پشتیبانی علی‌بابا به شماره ۴۳۹۰۰۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

 20. ایا زمانی که با پاسپورت کانادایی وارد ترانزیت کشور أمریکا می شویم، زمان وارد شدن کسی سؤال و جواب میکند؟ یا مثل ترانزیت اروپا فقط وارد فرودگاه میشویم؟

  1. با پاسپورت کانادایی اصلا نیازی به ویزای ترانزیت ندارید. فقط گذرنامه‌ی شما هنگام ورود و خروج مهر می‌خورد.

 21. با سلام . بنده قصد دارم با هواپیمایی ماهان به فرودگاه امارات رفته و از انجا به صورت کانکشن با پرواز امارات عازم چین شوم. ایا نیاز میباشد که در هنگام تحویل بار در تهران مسئول مربوطه را مطلع نمایم ؟ در صورتی که از دو شرکت هواپیمایی متفاوت استفاده می نمایم ایا نیاز به تحویل گرفتن چمدانها در فرودگاه دبی می باشد یا نه ؟ آیا به ویزای ترانزیت نیاز دارم؟

  1. سلام،
   اگر هر دو پرواز شما متعلق به یک ایرلاین بود، در آن‌صورت پروازتان کانکشن محسوب می‌شد،
   شما با دو ایرلاین متفاوت پرواز می‌کنید و در این حالت پرواز شما کانکشن نیست.
   بنابراین باید در فرودگاه امارات بارتان را از ماهان تحویل بگیرید و به کانتر چک‌این ایرلاین امارات تحویل بدهید.
   برای تحویل گرفتن بار از ماهان و دوباره تحویل دادن آن به هواپیمایی امارات، باید به سالن خروجی بروید،
   بنابراین به ویزای ترانزیت امارات نیاز خواهید داشت.
   (دقت کنید که بین دو پروازتان ۳ تا ۴ ساعت فاصله‌ی زمانی باشد تا بتوانید بعد از خروج از هواپیمای اول،
   زمان کافی برای انجام این کار را داشته باشید و به پرواز بعدی‌تان برسید.)

 22. سلام
  بفرمایید
  آیا در فرودگاه شارجه برای تعویض پرواز که هر دو از یک ایرلاین هستند از ایرانی ها ویزای ترانزیت می خواهد؟

  1. عباس عزیز،
   اگر در فرودگاه بمانید نیاز به ویزا نیست اما اگر بین دو پرواز بخواهید از فرودگاه خارج شوید، باید ویزا بگیرید.

 23. میخواستم بدانم ، ایا پاسپورت های اروپای وقتیکه به شکل ترانزیت از تهران به یک کشور دیگر سفرکند ایا ضرورت به ویزه ترانزیت است ؟

  1. ساحل عزیز،
   وزارت خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران قبلا اعلام کرده که به شهروندان همه‌ی کشورها به استثنای ۹ کشور، در هنگام ورود به فرودگاه‌های ایران ویزای ۳۰ روزه می‌دهد. تا جایی که در خبرها منتشر شده شهروندان کشورهای آمریکا و بریتانیا در فهرست ۹ کشوری هستند که ویزای ۳۰روزه در فرودگاه برایشان صادر نمی‌شود و از قبل باید اقدام کنند. برای اطلاع از فهرست تکمیلی و شرایط ویزا برای باقی کشورهای اروپایی بهتر است با وزارت خارجه تماس بگیرید.