از جشن آب در تایلند چه می‌دانید؟

از جشن آب در تایلند چه می‌دانید؟

این روزها به هرجایی  در سراسر تایلند سر بزنید، مردم این کشور را می‌بینید که با شور و شوق و ولوله‌ عجیبی در حال آماده شدن برای سال نوی تایلندی و جشن آب هستند. درست مثل ما که ما در آستانه‌ی نوروز خانه‌تکانی می‌کنیم، تایلندی‌ها هم در آستانه‌ی سال نو خانه‌هایشان را حسابی تمیز می‌کنند و فروشگاه‌ها و خیابان‌ها سرشار از تایلندی‌ها و حتی گردشگرانی‌اند که برای سال نو خرید می‌کنند. غیرممکن است تایلندی‌ها در خرید سال نوی تفنگ آب‌پاش یا لوازم آب‌بازی را از قلم بیندازند..

جشن آب تایلند

جشن سال نوی تایلندی از ۱۳ آوریل آغاز می‌شود و تا ۱۵ آوریل طول می‌کشد که امسال مطابق با ۲۵ تا ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ تقویم ماست. سونکران (Songkran) یا جشن آب از مهم‌ترین جشن‌های ملی تایلند است. سونکران در زبان تایی به معنای تغییر و تحول است. تایلندی‌ها آب را مظهر پاکی و روشنایی می‌دانند و معتقدند آب بدبختی و ناراحتی را از جامعه دور می‌کند و بنا بر همین باور در جشن سال نو به هم آب می‌پاشند.

از جشن آب در تایلند چه می‌دانید؟

در این آب‌بازیِ ملی که در سرتاسر کشور برگزار می‌شود، همه‌ی مردم از پیر و جوان و کوچک و بزرگ با هر وسیله‌ای که دست‌شان برسد به همدیگر آب و بعضی هم خمیر رنگی می‌پاشند و همه‌چیز رنگ شادی و خنده به خود می‌گیرد. افرادی را در این جشن می‌بینید که بشکه‌های آب را پشت وانت می‌گذارند و با سطل روی عابران آب می‌پاشند، بعضی‌ها از جلوی در خانه‌هایشان با شیلنگ به مردم آب می‌پاشند و عده‌ی زیادی هم با تفنگ‌های آب‌پاش رنگارنگ کف خیابان مشغول آب‌بازی‌اند.

آن‌چه در این جشن برای گردشگران و به‌خصوص ما ایرانی‌ها جلب توجه می‌کند، این است که با این حجم شلوغی و جمعیت و ولوله، هیچ‌کس در این شادیِ سراسری عصبانی نمی‌شود و هیچ‌کس با دیگری با بی‌احترامی برخورد نمی‌کند و خبری از دعوا و کتک‌کاری نیست.

 

اگر راهی پاتایا هم هستید، این را بدانید که اهالی پاتایا جشن آب را یک هفته دیرتر برگزار می‌کنند. مردم پاتایا ۲۰ آوریل جاده ساحلی این شهر را برای برگزاری مراسم ویژه بودا می‌بندند و بعد از برگزاری مراسم بودایی، جشن آب‌بازی شروع می‌شود.

تایلندی‌ها حتی وقتی می‌خواهند به گردشگران خارجی آب بپاشند، اول از آن‌ها اجازه می‌گیرند. در ابتدای روز سال نو اعضای خانواده برای احترام روی دست‌های بزرگ‌ترها آب معطر می‌ریزند و به همدیگر هدیه‌ی ‌سال نو می‌دهند. علاوه بر آب‌بازی، سونکران از لحاظ مذهبی هم برای مردم تایلند مهم است. تایلندی‌ها در اولین روز سال نو غذا می‌پزند و به معبدها می‌برند و به مانک‌ها (راهبان) بودایی می‌بخشند. مانک‌ها نیز معبدها را با گل و تزیینات زیبا آذین می‌بندند و روی تندیس بودا آب می‌پاشند.

کدام مناطق تایلند در جشن آب محبوب‌ترند؟

این جشن هرساله گردشگران زیادی را به بانکوک می‌کشاند. معروف‌ترین جشن آب تایلند در استان چیانگ‌مای برگزار می‌شود. اما از ما می‌شنوید، بانکوک و باقی شهرهای توریستی هم جشن‌های هیجان‌انگیز و پرشوری دارند. اگر شما هم به زودی راهی سفر تایلند می‌شوید و می‌خواهید در این جشن هیجان‌انگیز شرکت کنید، در ادامه مناطقی را معرفی می‌کنیم که در آن‌ها جشن آب با شور و هیجان بیشتری برگزار می‌شود.

اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید از بانکوک خارج شوید، پارک Nagaraphirom در کرانه‌ی غربی رود Chao Phraya بهترین انتخاب است. می‌توانید قبل یا بعد از جشن کمی هم از انواع غذاهای تایلندی که در این پارک فروخته می‌شود، امتحان کنید.

  1. اگر خیلی اهل هیجان و تفریح هستید ، به شما خیابان Khao San Road و پارک Santi Chaiprakan را پیشنهاد می‌کنیم. غیرممکن است کسی در این مکان‌ها حضور داشته باشد یا از آن‌ها رد شود و هدف با تفنگ‌های آب‌پاش و خمیرهای رنگی قرار نگیرد.
  2. اگر با بچه‌هایتان سفر می‌کنید، در روز جشن آب دست‌شان را بگیرید و به میدان سیام (siam square) بروید که در آن نسخه‌ آرام‌تری از جشن خیابان Khao san Road برگزار می‌شود.
  3. اگر راهی پاتایا هم هستید، این را بدانید که اهالی پاتایا جشن آب را یک هفته دیرتر برگزار می‌کنند. مردم پاتایا ۲۰ آوریل جاده‌ی ساحلی این شهر را برای برگزاری مراسم ویژه‌ی بودا می‌بندند و بعد از برگزاری مراسم بودایی، جشن آب‌بازی شروع می‌شود.
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.