تبریز و هر چیزی که در مورد آن مهم است

تبریز و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی‌اش که تمام نمی‌شوند...

شهر تبریز از باستانی‌ترین شهرهای ایران به حساب می‌آید که در طول تاریخ اتفاق‌های تلخ و شیرین بسیاری تجربه کرده است. تبریز در گذر زمان به واسطه حوادث متعددی مانند بلایای طبیعی (زلزله) و حمله اشغالگران (اشغال توسط بیگانگان) با خاک یکسان و مجدد مورد بازسازی قرار گرفت. تبریز طویل المدت‌ترین پایتخت تاریخی کشور عزیزمان است و اوج شکوه و قدرت تبریز در زمان حکومت ایلخانان بود؛ در مدت زمان حکمرانی سلسله ایلخانی، تبریز پایتخت قلمرویی پهناور (از سمت رود نیل در شمال شرق آفریقا تا آمودریا در آسیای مرکزی) و با صلابت بوده است. پس امروز قرار است یک سفر هیجان‌انگیز به گوشه و کنار تبریز با مجله گردشگری علی‌بابا داشته باشیم.

تبریز نخستین پایتخت جهان تشیع و همچنین در حکومت‌های آق‌قویونلوها، قره‌قویونلوها، صفویان و در آغاز انقلاب مشروطه (انقلاب برعلیه محمدعلی شاه) پایتخت بوده است. این شهر در زمان جنبش مشروطه نقش کلیدی و مهمی داشت و بسیاری از بزرگان تبریز چون ستارخان، باقرخان و شیخ الاسلام نقش اساسی در تاریخ ایران داشته‌اند.

خانه مشروطه، بازار بزرگ، مسجد کبود، ارگ علیشاه، کلیسای مریم مقدس، روستای کندوان، پارک تاریخی ائل گلی، مسجد جامع شهر و… از دیدنی‌های تاریخی تبریز هستند.

رستوران حاج علی، رستوران سنتی آنا، رستوران گازماخ، فست‌فود توکا، فست‌فود گسترش، کافه پام فیلیا و… برای شکم‌گردی انتخاب خیلی‌ها هستند.

پارک بزرگ تبریز، پارک باغلارباغی و پارک ولیعصر مشهورترین پارک‌های این شهر محسوب می‌شوند.

مرکز خرید لاله پارک، بازار برج بلور، جواهر تبریز و پاساژ ستاره باران از مراکز خرید و بازارگردی مهم تبریز هستند.

شهر تبریز

تبریز سومین کلان‌شهر بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است. تبریز مهم‌ترین شهر در منطقه آذربایجان است و علاوه بر این به عنوان بزرگ‌ترین قطب اقتصادی، بازرگانی، سیاسی، اداری، ارتباطی، فرهنگی، صنعتی و نظامی منطقه آذربایجان شناخته می‌شود. بیش‌تر مردم این شهر آذری هستند و به زبان ترکی آذربایجانی یا آذری حرف می‌زنند.

موقعیت جغرافیایی شهر تبریز

آذربایجان شرقی از استان‌های بزرگ و پرجمعیت کشور به حساب می‌آید که در شمال غرب کشور واقع شده است. مساحت این استان 45491 کیلومتر مربع بوده که حدود 2.8 درصد از مساحت کل کشور را شامل می‌شود. شهر تبریز در غرب استان آذربایجان شرقی و جنوب شرق جلگه تبریز قرار گرفته و از سمت شمال به کوه‌های پکه‌چین و عون بن علی، از طرف شمال شرقی تبریز به کوه‌های گوزنی و بابا باغی منتهی می‌شود. همچنین این شهر از سمت شرق به گردنه پایان و از طرف جنوب به دامنه‌های رشته کوه سهند، مرز آن محدود شده است.

آب و هوای تبریز

تبریز از شمال، جنوب و شرق به سمت جبال کوهستانی و از غرب به دشت‌های هموار و صحرایی دشت تبریز و شوره‌زارهای تلخه رود منتهی می‌شود؛ این موقعیت خاص منجر شده شهر تبریز به شکل یک جلگه کوهستانی-صحرایی تبدیل شود. با توجه به موقعیت طبیعی و جغرافیایی تبریز، این شهر از سردترین شهرهای ایران محسوب می‌شود که آب و هوای سرد و خشک کوهستانی دارد.

میانگین دما در فروردین 10.5 درجه سانتی‌گراد، در تیر (گرم‌ترین ماه سال) 25.4 درجه سانتی‌گراد، در ماه مهر 14.1 درجه و در دی (سردترین ماه سال) 2.5- درجه سانتی‌گراد است. با این اوصاف بهترین زمان سفر به تبریز از نظر شرایط جوی، فصل تابستان است؛ آب و هوای تبریز در تابستان بسیار خنک و دلپذیر بوده، ولی در زمستان هوای شهر تبریز بسیار سرد و یخبندان است.

جمعیت و زبان مردم تبریز

تبریز با 51/244 کیلومتر مربع وسعت، طبق سرشماری سال 1395 خورشیدی بالغ بر 1.593.373 نفر جمعیت دارد و ششمین شهر پرجمعیت ایران به شمار می‌رود. مردم تبریز اغلب ترک زبان (آذری) هستند و عده کمی از ساکنین این شهر به زبان فارسی سخن می‌گویند. دین اکثر مردم شهر تبریز اسلام و مذهب آن‌ها شیعه (12 امامی) است.

جاذبه های شهر تبریز

شهر تبریز به واسطه وجود بناهای تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیاری که دارد یکی از قطب‌های اصلی گردشگری ایران به حساب می‌آید. بی‌شک مسافرانی که به قصد تفریح به این شهر سفر می‌کنند، علاقه دارند از جاذبه های تبریز بازدید کنند؛ با دیدن اماکن تاریخی و ارزشمند تبریز و ثبت عکس در کنار جاذبه‌های کم‌نظیر تبریز، روزهای به‌یادماندنی از این شهر به یادگار ثبت کنید.

جاذبه های گردشگری تبریز

بازار بزرگ تبریز

این بازار قدیمی با یک کیلومترمربع وسعت، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده دنیا است؛ بازار بزرگ تبریز به عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی در فهرست میراث یونسکو قرار گرفته است. در این بازار تعدادی کاروان‌سرا، مسجد و مدرسه با نمای آجری و گنبدهای زیبا ساخته شده که نظر هر گردشگری را به خود جذب می‌کند.

بازار تبریز در زمان جاده ابریشم از اهمیت تجاری بالایی برخوردار بوده و کسب‌وکار بازار در دوران حکومت صفویان رونق گرفت. بازار قدیمی تبریز در سال 1193 هجری قمری بر اثر یک زلزله دلخراش دچار نابودی شد، ولی به دستور حاکم تبریز (نجف‌قلی خان دنبلی) مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. موضوعی که جذابیت این بازار قدیمی را دوچندان کرده، خرید و فروش کسب‌وکارهای سنتی مردم تبریز است؛ فعالیت کسبه بازاریان سبب شده اصالت و هنر دیرینیه ساکنان تبریز حفظ شود.

بازار بزرگ تبریز

آدرس بازار بزرگ تبریز روی گوگل مپ

خانه مشروطه شهر تبریز

این بنای تاریخی در یکی از محله‌های قدیمی شهر واقع شده و در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این عمارت، ملک حاج مهدی کوزه کنانی بوده که به سبک معماری دوران قاجار ساخته شده است. در موزه خانه مشروطه تندیس‌ها، وسایل ارزشمندی چون سلاح کمری ستارخان و اسناد تاریخی به معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار گرفته و سالانه مسافران قابل توجهی از خانه مشروطه بازدید می‌کنند.

خانه مشروطهجاذبه‌های تاریخی تبریز

مسجد کبود

از جاذبه های تبریز می‌توان به مسجد تاریخی کبود اشاره کرد. این مسجد باشکوه در قرن نهم هجری قمری در زمان ابومظفر جهانشاه قراقویونلو به دستور دختر وی (صالحه) ساخته شد. این بنا همانند بازار بزرگ تبریز در زلزله سال 1193 هجری قمری آسیب شدیدی به آن وارد شد که در پنج دهه گذشته، قسمت‌هایی از آن بازسازی شد. با وجود این ویرانی، چیزی از زیبایی و شکوه مسجد کبود کم نشده و کاشی‌ها و خطاطی‌های به جای مانده از هنرمندان از این مسجد یک بنای کم‌نظیر ساخته است.

مسجد کبودآدرس مسجد کبود تبریز روی گوگل مپ

مسجد تاریخی جامع

مسجد تاریخی جامع از جاذبه های تبریز به شمار می‌رود که مربوط به دوران سلجوقیان تا دوره قاجار است. در این مسجد می‌توان اوج هنر و معماری هنرمندان آن زمان را به وضوح دید؛ از زیباترین سازه‌های مسجد جامع تبریز کاشی کاری و گلدسته‌های این بنا هستند. این مسجد هم همانند دیگر بناهای تاریخی تبریز بر اثر زلزله‌ها دچار خرابی شده که البته در طی سالیان گذشته مرمت شده است. این بنای تاریخی در سال 1310 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مسجد تاریخی جامعآدرس مسجد جامع تبریز روی گوگل مپ

مقبره الشعرا (قبرستان سرخاب)

تاریخچه این قبرستان قدیمی به پیش از قرن هشتم هجری قمری بازمی‌گردد. مقبره الشعرا پس از ویرانی بر اثر زلزله تا سال 1350 تقریبا متروکه ماند. برای طراحی ساخت دوباره این اثر مسابقه‌ای برگزار شد که در آن مسابقه غلام رضا فرزان مهر برنده شد و معماری این اثر بی‌نظیر هم‌اکنون به عنوان یکی از نمادهای مهم تبریز شناخته می‌شود.

در قبرستان سرخاب بیش از 400 فرد مشهور که اغلب شاعر بوده‌اند، آرام گرفته‌اند؛ از مشهورترین فرد نامی این قبرستان حکیم اسدی طوسی و سید محمدحسین بهجت تبریزی (شهریار) می‌توان نام برد. مقبره الشعرا یکی دیگر از جاذبه های تبریز به حساب می‌آید و بازدید از آن به‌خصوص برای دوست‌داران اهل ادبیات پیشنهاد می‌شود.

مقبره الشعرا (قبرستان سرخاب)آدرس مقبره الشعرا روی گوگل مپ

ارگ علیشاه (ارگ تبریز)

بنای اصلی ارگ تبریز به قرن هشتم میلادی مربوط به دوره ایلخانیان برمی‌گردد. این بنا ابتدا به قصد مسجد احداث شد که بر اثر فروریختن سقف در حین ساخت و مرگ علیشاه نیمه‌کاره ماند. در زمان جنگ میان ایران و روسیه مصادف با حکومت قاجار، حدفاصل سال 1804 تا 1824 میلادی از ارگ تبریز یک دیوار (قلعه) نظامی ساخته شد. این اثر تاریخی در سال 1310 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و امروزه فقط دیوار جنوبی ارگ برجای مانده است.

ارگ علیشاه (ارگ تبریز)آدرس ارگ علیشاه (ارگ تبریز) روی گوگل مپ

جاذبه‌های مذهبی شهر تبریز

مسجد صاحب الامر (مسجد شاه طهماسب)

در آغاز سلطنت شاه طهماسب اول صفوی دستور ساخت مسجد صاحب الامر توسط وی صادر شد. این مسجد یک گنبد و دو مناره بلند داشت که در سال 1405 به دستور سلطان مراد چهارم عثمانی تخریب شد. پس از این حادثه در زمان شاه سلطان حسین صفوی توسط وزیر وقت آذربایجان میرزا محمد ابراهیم تعمیر و بازسازی شد. این مسجد قدیمی در سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

مسجد صاحب الامر (مسجد شاه طهماسب)آدرس مسجد صاحب الامر روی گوگل مپ

امام زاده سید حمزه تبریز

تاریخ اولین احداث بقعه به سال 714 هجری قمری برمی‌گردد؛ زمانی که سید حمزه درگذشت و بنای اولیه توسط فرزند وی سید حسین احداث گردید. در سمت جنوب صحن امام زاده مقبره و در سمت مشرق و شمال آن، محل تدریس طلاب دینی است. در حرم امامزاده آیینه‌کاری و کتیبه‌ای از خط نستعلیق توجه هر بازدید کننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

امام زاده سید حمزه تبریزآدرس امامزاده سید حمزه تبریز روی گوگل مپ

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کلیسای تبریز به حساب می‌آید. این کلیسا در منطقه دیک باشی میدان نماز (کوروش بزرگ سابق) قرار گرفته و هم‌اکنون محل برگزاری مراسم‌های ملی و مذهبی مسیحیان است. بنای اولیه این ساختمان به سال 879 تا 979 خورشیدی بازمی‌گردد که براساس معماری و تزئینات کلیسا، قدمت آن را می‌توان به دوره ایلخانان مغول نسبت داد.

پس از زلزله سال 1158 خورشیدی با استناد به کتیبه کلیسا مریم مقدس به سبک معماری صفوی مورد بازسازی قرار گرفت.

کلیسای مریم مقدسآدرس کلیسای مریم مقدس تبریز روی گوگل مپ

جاذبه‌های طبیعی تبریز

روستای کندوان تبریز

در 50 کیلومتری شهر تبریز یکی از دیدنی‌ترین جاذبه های تبریز واقع شده که بیش از هزار سال قدمت دارد. کندوان به‌دلیل سبک معماری کم‌نظیر در سال 1376 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان به شمار می‌رود و تنها منطقه صخره‌ای است که نزدیک به 120 خانواده در فضاهای صخره‌ای (لانه زنبوری) سکونت می‌کنند؛ این روستا به عنوان تنها نمونه زنده معماری صخره‌ای که زندگی در آن جریان دارد، در دنیا معرفی و شناخته می‌شود.

روستای کندوانآدرس کندوان روی گوگل مپ

پارک تاریخی ائل گلی (شاه گلی)

پارک شاه گلی یکی از جاذبه‌های پرطرفدار و توریستی تبریز به شمار می‌رود. عمارت ایل گلی در زمان آق‌قویونلوها احداث شد و از آن به عنوان بزرگ‌ترین منبع ذخیره آب به منظور آبیاری باغ‌های مناطق شرقی تا دروازه تهران و تپلی باغ استفاده می‌شد. پارک شاه گلی در دوران صفویان گسترش یافت و در حکومت وقت پهلوی به شهرداری تبریز به عنوان یک گردشگاه عمومی واگذار شد.

یک دریاچه بزرگ با عمق 12 متر در این پارک وجود دارد و هم‌اکنون در آن قایق‌سواری انجام می‌شود. این باغ و عمارت باشکوه شاه گلی در سال 1378 به ثبت آثار تاریخ ملی رسید.

بهتر است بدانید که واژه «گُل» در زبان ترکی معنی شبیه «رودخانه» دارد.

پارک تاریخی ائل گلی (شاه گلی)آدرس پارک ائل گلی روی گوگل مپ

راهنمای شهر تبریز

بی‌تردید پیش از سفر به شهری که هیچ آشنایی قبلی از مراکز خرید، رستوران، کافی‌شاپ و چگونگی استفاده از حمل‌ونقل عمومی ندارید، برای شما سخت خواهد بود. در مقاله شهر تبریز هرآنچه برای راهنمای شهر تبریز در طول سفر به آن نیاز دارید، مطلع خواهید شد.

بهترین رستوران های تبریز

رستوران حاج علی

این رستوران با سابقه‌ای 100 ساله یکی از بهترین رستوران های تبریز است. در رستوران حاج علی بهترین کباب‌ها سرو می‌شود، به طوری که طعم کبابی این رستوران زبان‌زد ساکنان این شهر است. این رستوران در کنار قیمت مناسب منوی غذاها، آب آشامیدنی و سوپ رایگان سرو می‌کند.

آدرس رستوران حاج علی روی گوگل مپ

رستوران سنتی و باغ آنا

از رستوران های معروف تبریز می‌توان به رستوران سنتی و باغ آنا اشاره کرد. منوی غذای این رستوران تنوع بسیاری دارد که بی‌شک با رفتن به این رستوران سنتی پشیمان نخواهید شد. باغ این رستوران با فضای 3000 هزار مترمربعی در منطقه سردرود واقع شده و زیبایی و سرسبزی آن نظر هر شخصی را به خود جلب می‌کند.

رستوران سنتی و باغ آناآدرس رستوران سنتی آنا روی گوگل مپ

رستوران گازماخ شهر تبریز

از رستوران‌های به نام شهر تبریز گازماخ است که به داشتن غذاهای باکیفیت و لذیذ شهرت دارد. همه‌ی غذاهای این رستوران به شکلی خاص و زیبا تزیین می‌شوند. فضای داخلی رستوران آرامش‌بخش بوده و از غذاهای معروف این رستوران کباب تابه‌ای است.

همچنین واژه «گازماخ» در ترکی به معنی «ته‌دیگ» است.

آدرس رستوران گازماخ روی گوگل مپ

فست فودهای تبریز

فست فود گسترش

در این فست فودی انواع ساندویچ، همبرگر، چیزبرگر، مرغ سوخاری، استیک، پیتزا و انواع سالاد در فهرست غذایی وجود دارد. فست فود گسترش تبریز با معماری مدرن و چیدمان شیک یک انتخاب منحصربه‌فرد برای گردشگران تور تبریز است.

آدرس فست فود گسترش تبریز روی گوگل مپ

فست فود توکا

انواع ساندویچ، پیتزا، سوپ، سالاد با بهترین مواد اولیه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در منوی غذایی فست فود توکا به چشم می‌خورد. در این فست فود نوشیدنی‌گرم و سرد (چای، نسکافه و آبمیوه) با طعم‌های متفاوت برای مشتریان سرو می‌شود.

فست فود توکا در شهر تبریزآدرس فست فود توکا روی گوگل مپ

کافی شاپ‌های شهر تبریز

کافه جازوه

این کافه یکی از کافی شاپ‌های کوچک، ولی شلوغ شهر تبریز به حساب می‌آید. کافه جازوه برای راحتی مشتریان خود سفارشات بیرون‌بر انجام می‌دهد. قهوه‌های جازوه از نظر افرادی که طعم آن را چشیده‌اند، طعم واقعی قهوه را تجربه کرده‌اند.

کافه جازوهآدرس کافه جازوه روی گوگل مپ

کافه پام فیلیا

در یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های شهر تبریز (انتهای خیابان شریعتی جنوبی) کافه پام فیلیا واقع شده است. این کافه با فضای سنتی و دلنشینی که دارد در کنار نوشیدن قهوه، معجون و چای گل گاوزبان حس‌وحال لذت‌بخشی را به شما القا می‌کند.

کافه پام فیلیاآدرس کافه پام فیلیا روی گوگل مپ

کافه رز در شهر تبریز

از خوراکی و نوشیدنی‌های محبوب و باب طبع کافه رز قهوه، آبمیوه‌های طبیعی، وافل و شیک است. این کافه با دکور شیشه‌ای و صندلی‌های لهستانی یک محیط دنج برای گذراندن وقت به حساب می‌آید، به طوری که یکی از کافه‌های شناخته شده شهر تبریز محسوب می‌شود.

آدرس کافه رز روی گوگل مپ

قهوه خانه دوه چی (اسرافیل)

از قدیمی ترین قهوه خانه های تبریز می‌توان به دَوَه چی اشاره کرد؛ قهوه خانه دوه چی که نام سابق آن اسرافیل است، در میان اغلب مردم به اسم مالک قبلی قهوه خانه (اسرافیل) مشهور است. اگر به دنبال محیطی گرم و خودمانی هستید، حتما به قهوه خانه دوه چی سری بزنید و طعم چای و قهوه آن را در فضایی با صفا تجربه کنید.

آدرس قهوه خانه دوه چی (اسرافیل) روی گوگل مپ

پارک‌های تبریز

پارک بزرگ تبریز

یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های ایران و خاورمیانه با مساحتی بالغ بر 800 هکتار در منطقه شمال غرب شهر تبریز احداث شده است. این پارک دو فاز دارد که فاز اول آن به بهره برداری رسیده، ولی فاز دوم پارک در حال ساخت است. جریان آب دو رود مهران رود و تلخه رود از میان این پارک سبب شده یک چشم‌انداز طبیعی در معرض دید گردشگران به وجود آید.

هم اکنون پارک بزرگ تبریز به یکی از مقاصد اصلی گردشگران تبدیل شده و یک هتل 5 ستاره و ایستگاه گل و گیاه در این پارک قرار گرفته است.

آدرس پارک بزرگ تبریز روی گوگل مپ

پارک باغلارباغی

این پارک پس از انقلاب اسلامی تاسیس شده و وسعت این پارک 20 هکتار است. این پارک بزرگ به چند قسمت شهربازی، باغ وحش، فضای سبز، رستوران تقسیم شده است. بزرگ‌ترین شهربازی شهر تبریز در پارک باغلارباغی قرار گرفته و بیش از ده‌ها دستگاه‌ و تفریحات مهیج و متنوع در آن وجود دارد.

پارک باغلارباغیآدرس باغلارباغی روی گوگل مپ

پارک ولیعصر

پارک ولیعصر یکی از زیباترین پارک‌های شهر تبریز به حساب می‌آید و در نزدیکی پارک باغلارباغی واقع شده است. معماری این پارک با طراحی منحصربه‌فردی ساخته شده و وجود حوضچه‌ها و آب راه‌های متعدد زیبای آن را دوچندان کرده است. از دیگر جذابیت‌های پارک ولیعصر قرار گرفتن یک استخر بزرگ در قلب پارک و تزیین آن با استفاده از آبنماها و نورپردازی رنگی است که جلوه زیبایی به پارک بخشیده.

پارک ولیعصر تبریزآدرس پارک ولیعصر روی گوگل مپ

حمل و نقل عمومی در تبریز

تاکسی‌های شهر تبریز

در شهر تبریز همانند بسیاری از شهرهای بزرگ، تاکسی‌های شهری در سیستم حمل و نقل عمومی وجود دارد. تاکسی‌ها با رنگ زرد و تابلوی تاکسی تبریز قابل شناسایی هستند. با استفاده از تاکسی به راحتی به هر مقصدی که قصد رفتن دارید می‌توانید بروید. در فرودگاه، راه‌آهن و ترمینال این تاکسی‌ها در دسترس هستند و برخی از آن‌ها تابلوی مشخصی مانند تاکسی ترمینال دارند.

اگر در مکانی هستید که به تاکسی‌های زرد دسترسی ندارید، تنها با نصب اپلیکیشن مخصوص تاکسی‌های اینترنتی با خیال آسوده می‌توانید به مقصدتان بروید.

اتوبوس‌رانی در شهر تبریز

شرکت واحد اتوبوس‌رانی در اغلب شهرهای ایران مشغول به فعالیت هستند و به وسیله اتوبوس با کم‌ترین قیمت امکان رفتن به اکثر نقاط شهر وجود دارد. اتوبوس‌ها در شهر تبریز به دو نوع اتوبوس‌های تند رو (بی‌آرتی) و اتوبوس‌های خطی تقسیم می‌شوند. اتوبوس های تندرو در چهار جهت اصلی شهر در مسیرهای میدان راه آهن تا میدان بسیج، مسیر چهارراه آبرسان تا چهارراه شریعتی، مسیر میدان راه‌آهن تا پل کابلی و مسیر میدان آذربایجان تا چهارراه نادر فعال هستند.

اتوبوس‌های خطی تبریز شامل 75 اتوبوس است که در مسیرهای مختلف شهر رفت‌وآمد دارند. هزینه استفاده از هر دو نوع اتوبوس‌ها متغیر است و پرداخت هزینه جابه‌جایی فقط به وسیله کارت‌های اتوبوس انجام می‌شود.

متروی تبریز

باتوجه به ترافیک سنگین شهرهای بزرگ، استفاده از مترو بهترین روش برای جابه‌جایی محسوب می‌شود. پروژه بزرگ متروی شهر تبریز هم اکنون در دست انجام است و فقط یکی از 5 خطوط مترو تبریز تکمیل شده و قابل استفاده است. اولین خط مترو به بهره‌برداری رسیده به نام خط 1 مترو شناخته می شود و این مسیر 17.2 کیلومتر طول دارد.

این خط در طول مسیر خود از 18 ایستگاه ائل گلی، ایستگاه 29 بهمن، ایستگاه دانشگاه، ایستگاه آبرسان، ایستگاه میدان ساعت و … گذر می‌کند. ساعت فعالیت متروی تبریز از 6:30 صبح تا ساعت 21:00 شب است.

مراکز خرید تبریز

لاله پارک شهر تبریز

یکی از معروف‌ترین و لوکس‌ترین مراکز خرید تبریز مجتمع تجاری لاله پارک است. این مجموعه در 6 طبقه ساخته شده و دارای 120 فروشگاه در زمینه فروش معروف‌ترین برندهای دنیا است. لاله پارک یک مرکز تجاری ایده‌آل محسوب می‌شود و از دو بخش مرکز خرید و یک هتل 5 ستاره با نام کایا لاله پارک تشکیل شده است.

از دیگر امکانات منحصربه‌فرد لاله پارک می‌توان به امکانات تفریحی، سینما، شهربازی، رستوران و هایپر مارکت اشاره کرد. لاله پارک مجهز به پارکینگ سه طبقه با ظرفیت 1500 خودرویی بوده که برخورداری از این خدمات ویژه، لاله پارک را به یک مجموعه فوق‌العاده برای اقامت و تفریح گردشگران تبدیل کرده است.

آدرس پارک لاله تبریز روی گوگل مپ

برج بلور شهر تبریز

مرکز خرید بلور در 25 طبقه با کاربری اداری و تجاری ساخته شده است. 130 واحد تجاری در سه طبقه از این برج به مراکز خرید اختصاص داده شده که در مغازه‌های لوکس این مرکز خرید می‌توانید کالاهایی ازجمله پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، زیورآلات و … خریداری کنید.

در برج بلور تبریز 112 واحد اداری، 4 سالن همایش و پذیرایی وجود دارد و در طبقه بالای برج بلور یک رستوران گردان و یک فود کورت با چشم‌اندازی فوق‌العاده برای مشتریان و گردشگران خدمات‌رسانی می‌کنند.

برج بلورآدرس برج بلور روی گوگل مپ

جواهر تبریز

از دیگر مراکز خرید این شهر می‌توان جواهر تبریز را نام برد. جواهر تبریز با سازه‌ای خارق‌العاده و دیدنی روی دو بلوار 29 بهمن، استاد شهریار و رودخانه میدان چایی احداث شده است که به عنوان اولین پل پاساژ ایران محسوب می‌شود. در این مرکز خرید 60 مغازه برای خرید اجناس وجود دارد؛ جواهر تبریز امکانات تفریحی و رفاهی مانند رستوران، کافی شاپ، کافه، شهربازی و هایپرمارکت برای رفاه حال مراجعه کنندگان در نظر گرفته است.

جواهر تبریزآدرس جواهر تبریز روی گوگل مپ

ستاره باران

ستاره باران یکی از بهترین مراکز خرید و تفریحی شهر تبریز به شمار می‌رود. این مرکز خرید با دارا بودن 90 واحد تجاری در سه طبقه زیرزمین، اول و همکف متمرکز شده و برندهای مختلف پوشاک در فروشگاه‌های مرکز خرید ستاره باران به چشم می‌خورد. از نکات قوت این مجموعه وجود یک طبقه کاملا اختصاصی برای مادر و کودک بوده که به بهشت مادران و کودکان لقب گرفته است.

در این طبقه فروشگاه‌های متعددی در زمینه فروش پوشاک کودک، سیسمونی نوزاد و لوازم بهداشتی کودک فعالیت دارند و خدماتی از قبیل شهربازی سرپوشیده، آتلیه، آرایشگاه و سالن جشن تولد در مرکز خرید ستاره باران خدمات رسانی می‌کنند. همچنین در این مجموعه هایپر مارکت، فود کورت و یک پردیس سینمایی با 4 سالن سینما قرار گرفته است.

مجتمع تجاری ستاره بارانآدرس ستاره باران روی گوگل مپ

اگر دوست داشته باشید می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد مراکز خرید تبریز به دست بیاورید.

فرودگاه تبریز

فرودگاه تبریز به دلیل موقعیت ویژه‌ای که در منطقه دارد از اهمیت فراوانی برخوردار است. فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی شهر تبریز یکی از فعال‌ترین فرودگاه‌های کشور به حساب می‌آید و تعدادی از پروازهای خارجی در این فرودگاه انجام می‌پذیرد.تاکسی‌های فرودگاه به صورت 24 ساعته در خارج از گیت فرودگاه آماده خدمت رسانی به مسافران هستند. در صورت آشنایی از منطق شهر تبریز می‌توانید از اتوبوس استفاده کنید.

آدرس فرودگاه تبریز روی گوگل مپ

راهنمای سفر به شهر تبریز

به طور کلی قبل از سفر به تبریز برای رقم زدن یک مسافرت فراموش نشدنی و راحت، ضروری است با آیتم‌های مهمی برای راهنمای سفر به تبریز آشنا شوید. شما می‌توانید با اطلاع از بهترین زمان سفر به تبریز و جابه‌جایی به وسیله هواپیما، قطار، اتوبوس و ماشین شخصی براساس یک برنامه ریزی هماهنگ شده، سفری بدون دغدغه همراه با آرامش تجربه کنید.

بهترین زمان سفر به تبریز

اغلب مسافران علاقه دارند با کم‌ترین هزینه سفر راحت و لذت‌بخشی تجربه کنند؛ جالب است بدانید، بهترین زمان سفر به تبریز از نظر ارزان بودن قیمت‌ها، فصل پاییز و زمستان است. شهر تبریز با توجه به آب‌وهوای سردی که در پاییز و زمستان دارد، تعداد سفرها در این بازه زمانی به حداقل می‌رسد.

این مسئله باعث شده قیمت تور، بلیط (هواپیما، قطار و اتوبوس) و هزینه‌های اقامتی در این شهر با کاهش چشم‌گیری همراه باشد و اغلب شرکت‌های هواپیمایی و هتل‌های تبریز به منظور جلوگیری از ضرر بیش‌تر و تکمیل شدن ظرفیت‌های باقی‌مانده، تخفیفات فوق‌العاده‌ای برای مسافران در نظر بگیرند.

اگر اقتصادی بودن مخارج سفر اولویت شما نیست، بهترین زمان سفر به تبریز از نظر شرایط جوی در فصل تابستان (تیر الی اوایل شهریور) است؛ تبریز در تابستان از آب‌وهوای معتدل و خنکی برخوردار بوده و یکی از بهترین قطب‌های گردشگری در تابستان به محسوب می‌شود. شایان ذکر است در ایام تعطیلی و روزهای خاص به‌دلیل بیش‌تر شدن تعداد مسافران، برای تهیه بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس و اجاره هتل قبل از تکمیل شدن ظرفیت‌ها با خیال آسوده به صورت اینترنتی در سامانه علی بابا اقدام به رزرو کنید.

سفر به تبریز با هواپیما

سفر با هواپیما بهترین، راحت‌ترین و در عین حال گران‌ترین روش برای جابه‌جایی محسوب می‌شود؛ به طور مثال اگر از شهرهای جنوبی قصد رفتن به شهر تبریز دارید، در صورت استفاده از مسیر زمینی چندین شبانه روز در راه خواهید بود که این مسئله ممکن است برای برخی از مسافران چندان خوشایند نباشد، ولی به وسیله هواپیما بدون خستگی در کم‌ترین زمان به مقصد می‌رسید.

سفر به شهر تبریز با هواپیماسفر به تبریز با قطار

از گذشته تاکنون سفر با قطار از ایمن‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های جابه‌جایی به شمار می‌رود. از مزایای سفر با قطار می‌توان مناسب بودن قیمت بلیط در مقایسه با هواپیما، راحتی و مشاهده مناظر بین‌راهی دانست. سفر با قطار همواره بیش‌ترین تعداد متقاضی از میان مسافران را داشته، پس بهتر است رزرو بلیط قطار را به روزهای نزدیک به حرکت‌تان موکول نکنید و با مطمئن‌ترین در سامانه علی بابا اقدام به رزرو بلیط قطار کنید.

سفر به تبریز با اتوبوس

جابه‌جایی با اتوبوس ارزان‌ترین و طولانی‌ترین روش برای سفر به تبریز است. از مزایای مسافرت با اتوبوس در دسترس بودن اتوبوس در بیش‌تر روزهای هفته بوده که به اکثر شهرهای بزرگ در طول یک روز چندین اتوبوس برای سفر وجود دارد. اگر می‌خواهید در مدت زمان کم‌تری به شهر تبریز برسید، هواپیما یا قطار انتخاب مناسب‌تری است.

سفر به تبریز با ماشین شخصی

در صورتی که با ماشین شخصی به مقصد تبریز می‌روید، با یک تیر دو نشان بزنید و در طول مسیر پیش رویتان از شهرهای بین راه دیدن کنید. توصیه می‌کنیم اگر برای اولین بار به شهر تبریز سفر می‌کنید، قبل از سفر با مسیرها آشنا شوید و حین سفر در صورت هرگونه مشکل از مردم بومی آن منطقه کمک بخواهید.

هتل های تبریز

در تبریز هتل‌های بسیاری وجود دارد که خدمات و امکانات متنوعی دارند؛ توصیه می‌کنیم قبل از رزرو از میان هتل های تبریز بهتر است در صفحه رسمی یا اپلیکیشن علی بابا خدمات هتل‌ها را بررسی کرده و با استفاده از گزینه فیلتر، قیمت و ویژگی‌های هتل موردنظرتان را انتخاب کنید.

هتل های لوکس تبریز

هتل لاله پارک تبریز

هتل پنج ستاره لاله پارک از بهترین و لوکس‌ترین هتل های تبریز است؛ سطح کیفیت خدمات و امکانات این هتل طبق استانداردهای روز دنیا بوده و یکی از برترین انتخاب‌ها برای مسافران شهر تبریز محسوب می‌شود. هتل لاله پارک بخشی از هتل‌های زنجیره‌ای کایا کشور ترکیه به حساب می‌آید و در سال 1395 این مجموعه در تبریز آغاز به فعالیت کرده است. این برج مجلل در 17 طبقه ساخته شده و دارای 220 اتاق لوکس و مجهز به خدمات رفاهی فوق‌العاده است. این هتل در نقطه‌ای آرام و دیدنی از شهر تبریز قرار دارد.

هتل لاله پارکآدرس هتل لاله تبریز روی گوگل مپ

هتل پارس ائل گلی شهر تبریز

هتل پنج ستاره پارس ائل گلی در نقطه‌ای بی‌نظیر در بام شهر تبریز ساخته شده است. این هتل در سال 1380 آغاز به کار نموده و فاصله کمی تا پارک معروف ائل گلی دارد. برج این هتل با معماری مدرن در 17 طبقه ساخته شده و دارای 178 اتاق و سوئیت‌های لوکس با امکانات رفاهی مجهز است. این هتل در موقعیت خوبی نسبت به جاذبه های تبریز ازقبیل تله کابین عینالی، خانه نیکدل و موزه سنجش قرار دارد.

هتل پارس ائل گلیآدرس هتل پارس ائل گلی روی گوگل مپ

بهترین هتل های تبریز

هتل صخره‌ای لاله کندوان

هتل پنج ستاره لاله کندوان یکی از سه هتل صخره‌ای دنیا به حساب می‌آید؛ این هتل با بافت سنتی در روستای زیبای کندوان ساخته شده و اولین هتل بوتیک در ایران و سومین هتل صخره‌ای در دنیا است. هتل بین‌لمللی لاله از سال 1386 آغاز به فعالیت کرده، این هتل 40 کرانه (اتاق و سوئیت سنگی) مجهز دارد.

فاصله هتل لاله تا شهر تبریز حدود یک ساعت است؛ شما می‌توانید با رزرو هتل کندوان از علی بابا در یکی از روستاهای زیبای کشور اقامت کنید.

هتل صخره‌ای لاله کندوانهتل شهریار

هتل پنج ستاره شهریار در سال 1386 افتتاح و به منظور ارائه خدمات رفاهی مناسب در سال 1396 مجدد بازسازی شد. این اقامتگاه لوکس از بهترین هتل های تبریز به شمار می‌رود. این هتل در 10 طبقه ساخته شده و دارای 202 اتاق و سوئیت لاکچری است. هتل شهریار در خیابان معروف ائل گلی واقع شده و موقعیت مکانی فوق‌العاده هتل شهریار سبب شده به اکثر نقاط گردشگری و دیدنی تبریز ازجمله گردشگاه ائل گلی، ارگ علیشاه، بازار سنتی تبریز، مقبره شاعران تبریز، موزه قاجار، مسجد کبود و… دسترسی آسان داشته باشد.

هتل شهریارآدرس هتل شهریار روی گوگل مپ

هتل بین‌المللی تبریز

هتل چهار ستاره بین‌المللی تبریز از قدیمی‌ترین هتل های تبریز به شمار می‌رود؛ این هتل باسابقه در سال 1351 در مرکز شهر تبریز در خیابان امام خمینی ساخته شده است؛ هتل بین‌المللی باوجود قدیمی بودن آن، ظاهری منحصربه‌فرد و زیبا دارد که با هدف ارتقا سطح کیفی خدمات هتل در سال 1395 مورد بازسازی شد.

علاوه‌براین هتل‌های دیگری هم در این شهر هستند که گزینه‌های خوبی برای اقامت محسوب می‌شوند. از جمله این هتل‌ها می‌توان به هتل شهریار تبریز و انواع هتل آپارتمان‌های این شهر اشاره کرد.

آدرس هتل بین المللی تبریز روی گوگل مپ

سوغات تبریز

هر شهری سوغاتی مخصوص به خود را دارد؛ شهر تبریز از شهرهای تاریخی و سنتی ایران بوده و سوغاتی‌های فراوانی مطابق با هر ذائقه‌ای و سلیقه‌ای در آن پیدا می‌شود. برای آشنایی بیشتر با سوغات تبریز به این مقاله سری بزنید.

سوغات خوراکی تبریز

از محبوب‌ترین و خوشمزه‌ترین سوغات شهر تبریز می‌توان به شیرینی نوقا، قرابیه، شرینی اریس، باقلوا، شیرینی کنجدی، حلوا بزرک، شیرینی لطیفه تبریزی، ایشلی کوکه، راحت‌الحلقوم، چورتمه (ریس خشک)، رشته ختایی، شیرینی پیچ انگشتی (پفک گردویی)، مربای گل سرخ، لوز، آجیل و خشکبار، عسل سهند و پنیر معروف تبریزی اشاره کرد.

سوغات خوراکی شهر تبریزسوغات صنایع دستی شهر تبریز

باتوجه به پیشینه کهن این شهر و رواج داشتن بسیاری از کسب و کارهای قدیمی ایران، صنایع دستی از مهم‌ترین سوغات شهر تبریز به حساب می‌آید؛ شما می‌توانید بر حسب بودجه مدنظرتان از سوغات این شهر به یادگار به دیار خود ببرید. از صنایع دستی شهر تبریز فرش دست‌بافت، چرم تبریز، قلم زنی، سفال و سرامیک، ورنه بافی (سوماک)، گلیم بافی، نقره کاری، منبت کاری و چاپ کلاقه‌ای (باتیک) می‌توان نام برد.

سوغات صنایع دستیغذاهای سنتی تبریز

در شهر تبریز غذاهای سنتی بسیاری وجود دارد که بی‌شک با یک‌بار تجربه شیفته عطر و طعم غذاهای سنتی تبریز خواهید شد. غذاهای محلی تبریز با رنگ‌وروی زیبا و طعم لذیذی که دارند، نمادی از اصالت این شهر هستند، به طوری که اغلب مردم کشور با غذاهای سنتی تبریز آشنا هستند و با هر بار سفر به تبریز، مزه غذاهای محلی و خوشمزه این شهر را امتحان می‌کنند.

از غذاهای سنتی تبریز ازجمله کوفته تبریزی (معروف‌ترین غذای تبریز)، خورش هویج، دلمه برگ مو، کوکو لوبیا سبز، آش اوماج، آش آبغوره، آش ماست، آش میوه، قارنی یاریخ، دویماج، قورما شورباسی، سوتی پلو، کباب بناب و شیر پلو (سوت پلو) است.

غذاهای سنتی شهر تبریزاگر قصد سفر به شهر تبریز دارید، می‌توانید قبل از سفر به این شهر با مهم‌ترین آیتم‌های ضروری در طول سفر و مدت زمان اقامت در تبریز آشنا شوید و یک سفر به‌یادماندنی و لذت‌بخش در شهر تبریز تجربه کنید. اگر تجربه سفر به این شهر داشته‌اید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 دیدگاه
 1. لیلا می‌گوید

  اسم قالب سایتتون چیه؟؟؟

 2. ایمان می‌گوید

  تبریز خیلی شهر زیبا،تمیز و مدرنیه و من در طول دوره چهار سال کارشناسی هیچ رفتار بدی از مردم تبریز ندیدم خیلی هم بهم خوش گذشت و کلی دوست پیدا کردم به نظرم تبریز برای افرادی که اجتماعی نیستن بده چون تبریزیا زیاد سرک نمیکشن تو زندگی بقیه و اگه تو هم باهاشون سرد برخورد کنی اونا هم بد رفتار میکنن مخصوصا برای افراد غیر ترک زبان؛ چون خودشون لهجه دارن سخته حرف زدن براشون.

 3. حسن می‌گوید

  والله من هم تبریز دانشجو بودم درسته همه جا خوب و بد داره ولی من شهر تبریز رو دوست دارم و باهام تو چهار سال بد رفتاری نشد

 4. علی می‌گوید

  دانشگاه تبریز قبول شدم خیلی شهر عجیب و بدیه با ی غریبه حتی دانشجو سازش ندارن اصلا فرهنگ تسامح و تساهل با دیگران ندارن باید ی دیوار چهل متری دور خودشون بکشن و برا خودشون زندگی کنن من که بعد یک سال انتقالی گرفتم یعنی کلامم بیفته نمیرم بردارم فقط خدا نجات بده غریبه ای که به این شهر وارد شه

 5. فرهاد می‌گوید

  سلام به نظر من از هر نظر بسنجیم تبریز بهترین شهر ایران از نظر جغرافیا و زیبایی بخصوص آب و هوا که محشره

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام فرهاد عزیز 🙂
   زنده باد تبریز

 6. فرهاد می‌گوید

  شهر تبریز عالی بینظیر