پارک های زاهدان

پارک های زاهدان، دنیایی در انتظار بازسازی

فضاهایی که دارند از بین می‌روند و شناخته نشده‌اند...

مقدمه پارک های زاهدان بر اساس یک داستان واقعی است. دیدم بهتر است قبل از شروع هر حرف و حدیثی این اخطار را به شما خواننده عزیز بدهم. بالاخره هرکسی خودش حق انتخاب دارد که محتوای ناراحت‌کننده بخواند یا نه. روز اول که قرار شد درباره پارک های زاهدان بنویسم، یک نگاه به لیست پارک های زاهدان انداختم و با خودم فکر کردم موقع نوشتن درباره این همه پارک و بوستان و فضای سبز، چقدر قرار است به من خوش بگذرد.

آدرس پارک ملت زاهدان کجاست؟
آدرس دقیق پارک کلاته زاده یا پارک ملت زاهدان: سیستان و بلوچستان، زاهدان، بزرگراه خلیج فارس، بوستان ملت
آدرس پارک لاله زهدان کجاست؟
آدرس پارک لاله زاهدان: استان سیستان و بلوچستان، زاهدان، بلوار جانبازان
پارک های زاهدان کدامند؟
از جمله پارک های زاهدان می‌توان به پارک ملت یا کلاته زاده، پارک لاله، پارک شادی ها و… اشاره کرد.

جستجو در مورد پارک های زاهدان را شروع کردم

جست‌وجو را شروع کردم. اسم پارک اول لیست را در گوگل نوشتم. یک لیست بلند بالا از سایت‌هایی که اسم پارک را نوشته بودند وجود داشت.

لینک اول، خالی!

لینک دوم فقط به نوشتن نام پارک در تیتر بسنده کرده بود و مابقی صفحه خالی بود!

لینک سوم، یک عکس از ناکجا آباد و بقیه صفحه خالی!

شاید باور نکنید اما من تا آدرس چهل یا پنجاهم پیش رفتم، اما جز چند خبر تاریخ مصرف گذشته و شماره تلفن‌های اشتباه به چیز خاصی برنخوردم. با خودم گفتم شاید این پارک ناشناس بوده، بهتر است سراغ گزینه بعدی بروم.

پارک بعدی را سرچ کردم. همه چیز مثل قبل بود به جز اینکه از طریق چند تا از لینک‌ها به پارک‌های آبی دبی یا پارک ملی داکوتای جنوبی مواجه شدم!

سرتان را درد نیاورم، وضعیت همه پارک‌ های زاهدان این گونه بود. با ادمین چند تا از پیج‌های گردشگری و توریستی صحبت کردم و در نهایت به یک برنامه مستند درباره وضعیت فضای سبز زاهدان رسیدم که ماجرا را برایم تلخ‌تر کرد.

«سیستان و بلوچستان در میان استان‌های کشور، پایین‌ترین سرانه فضا سبز را دارد، عددی کم‌تر از یک مترمربع.» شاید برایتان سوال شده باشد که سرانه فضای سبز چیست، سرانه فضای سبز، سطح فضای سبزی است که به هر یک از ساکنین شهر تعلق می‌گیرد و حق مردم زاهدان از فضای سبز شهرشان، حتی یک قدم هم نیست.

خیلی دوست داشتم بگویم پارک های زاهدان زیبا هستند و هر گردشگری از دیدن آن‌ها لذت خواهد برد، هرچه سریع‌تر چمدان و کوله‌پشتی خودتان را جمع کنید و حرکت کنید. اما متاسفانه حتی از وجود خارجی بعضی از پارک‌ها مطمئن نیستم و اکثر عکس‌های واقعی که از پارک‌ها دیدم، شرایط رفاهی مساعدی نداشت.

با وجود تمام این حرف‌ها از یک چیز اطمینان دارم، شک ندارم که زاهدان زیباست. بیایید این بار جور دیگری به ماجرا نگاه کنیم. این بار سفر را با هدف دیگری شروع کنیم. برای کسب تجربه جدید، برای مسئولیتی فراتر از خوش‌گذرانی. به زاهدان سفر کنید، واقعیت را ببینید و واقعیت را نقل کنید. شاید به تصویر کشیدن حقیقت تغییری ایجاد کند و کمکی برای بهبود شرایط باشد.

راستی، عکس بالای مقاله و عکس‌های دیگر کاملا تزیینی است. متاسفانه هیچ عکس درستی از پارک های زاهدان در هیچ جایی وجود نداشت!

در ادامه این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا، اطلاعات کلی درباره تعدادی از پارک های زاهدان را خواهید خواند. اما واقعیت این است که اطلاعات ما کامل نیست و شاید هیچ کدام در واقعیت این طور که به نظر می‌رسند، نباشند. برای همین هم جهت تکمیل این مقاله و نزدیک شدن آن به واقعیت، به همراهی شما نیاز داریم. به ما ایمیل بزنید یا در قسمت نظرها با ما در ارتباط باشید.

پارک های زاهدانپارک ملت زاهدان، معروف‌ترین پارک در میان پارک های زاهدان

پارک ملت زاهدان که در میان مردم سیستان و بلوچستان به نام پارک کلاته رزاق زاده معروف است، مجموعه‌ای است که در خارج از زاهدان قرار گرفته. این مجموعه شامل امکانات تفریحی و رفاهی از جمله محلی برای بازی کودکان، سوپرمارکت برای تهیه آذوقه، سرویس بهداشت و نمازخانه است.

مسافران شهر از این پارک به عنوان محلی برای اقامت نیز استفاده می‌کنند. پارک ملت با وجود امکانات کم و شرایط نامناسبی که دارد نسبت به سایر پارک های زاهدان طرفداران بیشتری در میان مردم شهر دارد. بسیاری از زاهدانی‌ها برای گذراندن یک آخر هفته برای پیک‌نیک خانوادگی به این پارک سر می‌زنند.

آدرس پارک ملت زاهدان: سیستان و بلوچستان، زاهدان، بزرگراه خلیج فارس، بوستان ملت

پارک در زاهدان

آدرس پارک ملت زاهدان در گوگل مپ

پارک لاله، شهربازی بدون بازی

پارک لاله، اولین شهربازی زاهدان است که ساخت آن در زمینی به وسعت ۵/۴ هکتار در سال ۱۳۸۲ آغاز شد و سال ۱۳۸۵ به اتمام رسید.

این پارک یکی از مراکز تفریحی سیستان و بلوچستان است که فضایی نسبتا مناسب برای تمام سنین از جمله کودک، نوجوان و بزرگسال است، هم فضایی برای بازی با دستگاه‌ها وجود دارد، هم فروشگاه‌های مواد غذایی و هم چایخانه برای گردشگران. از جمله دستگاه‌های بازی این مرکز تفریحی می‌توان به رنجر، سورتمه، کشتی، ماشین برقی، ترن هوایی کودک، استخر توپ، قطار کودکان، آبشار و… اشاره کرد.

معرفی پارک را که با چند جمله کنار بگذاریم، به مشکلات اساسی پارک می‌رسیم. حرف اول تمام مراجعه‌کنندگان درباره پارک لاله زاهدان، قدیمی بودن وسایل بازی است. دستگاه‌ها قدیمی و بعضا غیر قابل استفاده یا ناامن هستند، طوری که معمولا کسی رغبت نمی‌کند با خیال راحت از آن‌ها استفاده کند. اگر کمی، فقط کمی بیشتر به این فضا توجه می‌شد و برای بهبود تجهیزات پارک تلاش می‌شد، مطمئنا با استقبال خوب مردم مواجه می‌شد.

آدرس پارک لاله زاهدان: استان سیستان و بلوچستان، زاهدان، بلوار جانبازان

آدرس گوگل مپ پارک لاله در زاهدان

پارک پردیس زاهدان

پارک پردیس زاهدان یکی از مراکز تفریحی زاهدان است که دارای امکانات ورزشی، دیوار صخره‌نوردی روباز، زمین بازی مخصوص کودکان است. فضای سبز این پارک محیطی برای استراحت و تفریح خانوادگی دارد.

مجموعه صخره‌نوردی این پارک با ۴۵۰ متر مربع پانل صخره‌نوردی و ۱۰ متر ارتفاع، یکی از مجموعه‌های صخره‌نوردی مهم کشور به شمار می‌رود.

آدرس پارک پردیس زاهدان: سیستان و بلوچستان، زاهدان، بلوار بهداشت، حد فاصل جانبازی و مزاری

پارک پردیس زاهدانمجتمع تفریحی گراناز، دریاچه‌‌ دوست‌داشتنی

این مجموعه تفریحی در سال ۱۳۸۷ با مساحتی نزدیک به ۷۸ هزار مترمربع راه‌اندازی شده است. مجتمع تفریحی گراناز، یکی از جاهای دیدنی و پارک های زاهدان است که گردشگران زیادی را برای خوش‌گذرانی جذب خود می‌کند.

مجتمع گراناز دارای یک دریاچه مصنوعی است که امکان قایق‌رانی در آن برای گردشگران فراهم شده است.

آدرس: سیستان و بلوچستان، زاهدان، بلوار دانشجو، ۲۰ متری دانش، دانش ۱۷

آدرس گوگل مپ مجتمع گراناز زاهدان

پارک شادی ها، پارکی که هنوز شادی آن تکمیل نشده!

پارک یا بوستان شادی ها یکی از پارک های زاهدان است که دارای وسایل بازی مخصوص کودکان و امکانات رفاهی برای تفریح مردم و گردشگران است.

فاز دوم تکمیل پارک شادی ها در سال ۱۳۹۷ آغاز شده و طبق صحبت آقای آساریگی مدیر منطقه پنج شهرداری زاهدان در سایت شهرداری زاهدان، «با اتمام فاز سوم، بهسازی و نوسازی این پارک به صورت کامل تکمیل خواهد شد.» اما هنوز در دو سال گذشته اطلاعاتی درباره تکمیل شدن یا نشدن آن در هیچ سایتی ثبت نشده است.

آدرس بوستان شادی ها در زاهدان: سیستان و بلوچستان، زاهدان، آزادی

پارک شادی هاپارک یاس

پارک یا بوستان یاس یکی از پارک های زاهدان به وسعت ۶۵۰۰ مترمربع است. بوستان یاس به خاطر ساختار متفاوتی که دارد یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین پارک های زاهدان به شمار می‌آید. این پارک دارای فضای سبز، وسایل بازی، پارکینگ و آب‌نما است. گاهی برخی مراسم‌های مهم مانند چهارشنبه‌سوری در این فضا برگزار می‌شوند.

آدرس پارک یاس زاهدان: سیستان و بلوچستان، زاهدان، خیابان مطهری

لوکیشن پارک یاس زاهدان در گوگل مپ

پارک فرهنگیان

متاسفانه هیچ اطلاعات و منبع موثقی درباره این پارک وجود نداشت تا بتوانیم شما را بیشتر با آن آشنا کنیم.

آدرس پارک فرهنگیان زاهدان: سیستان و بلوچستان، زاهدان، منطقه زیباشهر، خیابان معلم

پارک فرهنگیان

آدرس پارک فرهنگیان زاهدان در گوگل مپ

پارک بسیج

پارک بسیج هم مانند خیلی از پارک های زاهدان، پارکی ناشناخته است که هیچ اطلاعات دقیقی به جز آدرس و لوکیشن آن در دسترس نبود.

آدرس پارک بسیج زاهدان: سیستان و بلوچستان، زاهدان، بلوار شهید طباطبایی

آدرس پارک بسیج زاهدان در گوگل مپ

سهم ما در پارک های زاهدان

حالا که تا حدودی از وضعیت پارک های زاهدان باخبر هستیم، هر کدام از ما در قبال هر کدام از لینک‌های خالی از محتوا مسئولیم و سهمی داریم. وقتش رسیده که صدای مردم زاهدان باشیم، برای این کار اول باید به زاهدان سفر کنیم، کمی بگردیم، با مردم دوست‌داشتنی این شهر نشست و برخاست کنیم، درد دلشان را بشنویم. سپس دیده‌ها و شنیده‌های خود را با دیگران در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه

 1. رفیق قدیمی می‌گوید

  من الان زاهدان هستم و ساعت حدود ۱۹ و نیم هستش می خواستیم با خانواده بریم بیرون ولی جایی رو پیدا نکردم و فقط چند روزی رو با چهارراه رسولی سر کردم🙄🙄🙄🙄

 2. شهریار می‌گوید

  مفید و عالی

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   🙂