دره گرماگلو

دره گرماگلو قزوین؛ تکه‌ای از طبیعت حیرت‌انگیز شهر

گشتی در طبیعت گرماگلو از جاذبه‌های قزوین

برای ایران‌گردی گزینه‌های متفاوتی پیش رویتان است و هر جاذبه سبک خاصی از گردشگری محسوب می‌شود. بنابراین فرقی نمی‌کند عاشق جنگل‌نوردی و رفتن به ساحل باشید یا از کویرگردی و بالا رفتن از شیب‌های کوهستانی لذت می‌برید؛ ایران سرزمینی غنی از تنوع زیستی است. در ایران تنگه‌های کوهستانی زیبایی وجود دارد که گاهی با جریان یک رودخانه همراه هستند و تنگه‌نوردی را مهیج‌تر می‌کنند. اگر قصد دارید که به سمت استان قزوین حرکت کنید، پیشنهاد می‌کنیم که ماجراجویی در دره گرماگلو را هرگز از دست ندهید.

این دره در واقع تنگه‌ای با دیواره‌های بلند است که با جریان یک رودخانه تکمیل شده است. مجله گردشگری علی بابا در این سفر راهی دره گرماگلو قزوین شده است و پیشنهاد می‌کنیم که برای آشنایی بیشتر با این منطقه، تا پایان این مطلب با ما همسفر شوید.

دره گرماگلو کجاست؟
گرماگلو در استان قزوین و در مسیر دسترسی به قلعه الموت واقع شده است.
بهترین زمان سفر به دره گرماگلو چه وقت است؟
بهار و تابستان
در سفر به دره گرماگلو به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟
وسایل مخصوص طبیعت‌گردی همچون کفش مناسب، کوله‌پشتی، غذاهای فاسد نشدنی، کیسه زباله و…

آشنایی با دره گرماگلو

دره گرماگلو یکی از زیباترین جاهای دیدنی قزوین است و از جذابیت‌های طبیعی این استان محسوب می‌شود. دره گرما گلو تنگه‌ای ۶۰۰ متری در جهت شمال به جنوب غربی است که ۱۷۷۰ متر بالاتر از سطح دریا جا خوش کرده است. پهنای این تنگه در تمام طول آن یکسان نیست و در طول حرکت در این تنگه متوجه تفاوت عرض آن خواهید شد.

دره گرماگلو قزوین با تنگه‌ای باریک شروع می‌شود و تا بخش قابل توجهی از مسیر را باید در این تنگه پیش بروید. در اواسط دره، مسیرتان عریض‌تر می‌شود، اما در تکه سوم از طول این دره، باز با تنگه‌ای باریک روبه‌رو هستید. در این دره رودخانه‌ای زلال جریان دارد که جذابیت پیمودن این مسیر را دوچندان می‌کند.

مسیر دسترسی به دره گرماگلو

عکس از: سایت Shabani9763

جالب است بدانید که این دره در مسیر منتهی به قلعه تاریخی الموت واقع شده است. بنابراین در طول حرکت به سمت الموت، از ماجراجویی درون این تنگه غافل نشوید و تماشای زیبایی طبیعی آن را از دست ندهید.

روستای گازرخان قزوین و مسیر رودخانه راهنمای شما برای رسیدن به دره گرماگلو قزوین هستند. آب شرب مردم واقع در حوالی این منطقه از جاذبه های طبیعی قزوین، از طریق چشمه‌های اطراف تنگه یا رودهای فصلی تأمین می‌شود.

دره زیبای قزوین

عکس از: سایت Eneshat

کوه‌های «هودکان» و «شاتان» نقطه شروع رودخانه‌های فصلی منطقه هستند. گردشگری در استان قزوین با جاذبه‌های تماشایی طبیعی و تاریخی بسیاری همراه است که ممکن است بسیاری از افراد هنوز اطلاعات کافی در مورد همه جاهای دیدنی قزوین نداشته باشند.

این استان در کنار قدمت تاریخی از موهبت جذابیت‌های طبیعی هم بهره برده است و دره گرما گلو مثال خوبی برای این حقیقت است. این دره در نزدیکی روستای زیبای گازرخان قزوین واقع شده است و این روستا پتانسیل خوبی برای گردشگری دارد.

روستای گازرخان

عکس از: سایت Qazvinirib

سری به روستای گازرخان قزوین بزنیم

روستای گازرخان یکی از جاهای دیدنی قزوین است که در نزدیکی قلعه الموت و دره گرما گلو واقع شده است. این روستا در شمال شرقی قزوین واقع شده است و در حدود ۱۰۰ کیلومتر با هم فاصله دارند. گازرخان در شرق «معلم کلایه» واقع شده است و مسافت میان این دو نقطه در حدود ۲۰ کیلومتر است.

روستای گازرخان

عکس از: سایت Tishineh

در شمال شرقی گازرخان، قلعه الموت با فاصله یک کیلومتر واقع شده است و روستای خشکچال نیز روی نقشه در ۶ کیلومتری شمال گازرخان دیده می‌شود. این روستا در محدوده‌ای کوهستانی جا خوش کرده است و آب‌وهوای دلچسبی دارد.

کوه هودکان در شمال این منطقه و دره گرما گلو هم در جنوب شرقی آن روی نقشه دیده می‌شود. گازرخان طبیعتی دلچسب دارد و صخره‌های اطراف آن را دربرگرفته‌اند. از سوغات این روستا می‌توان به لبنیات، گردو، گیلاس و… از سوغات خوشمزه این روستا هستند و جاجیم‌بافی، گلیم‌بافی و… از صنایع دستی درآمدزا در گازرخان است. باغداری و دامداری دیگر روش‌های کسب درآمد در روستای گازرخان است.

دره گرماگلو

عکس از: سایت مهرنیوز

آب‌وهوای دلچسب روستای گازرخان

آب‌وهوای دل‌انگیز روستای گازرخان شما را به سفری فراموش نشدنی دعوت می‌کند و در کنار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، جذابیت دیگری برای سفر به روستا محسوب می‌شود. آب‌وهوای خنک گازرخان برای سفر در روزهای گرم بسیار مناسب است. کسانی که در جغرافیای گرم و آفتابی ساکن هستند، می‌توانند برای تجربه آب‌وهوایی خنک و دلچسب به سمت این روستا حرکت کنند.

دره گرماگلو

عکس از: سایت Wikimedia

وضعیت اقامت در روستا

اگر قرار است به دره گرماگلو قزوین سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم که اقامت به روش کمپینگ را تجربه کنید و فاصله خودتان را با طبیعت کم کنید. برپا کردن چادر در طبیعت دل‌انگیز گرماگلو، تجربه‌ای فراموش نشدنی برایتان رقم خواهد زد. برای اقامت در کمپ حتماً تجهیزات لازم همراه خود داشته باشید و با فردی آشنا به محیط همسفر شوید.

از دیگر گزینه‌های اقامت در این سفر، خانه‌های محلی در روستای معلم کلایه است. همچنین خانه‌های روستای گازرخان و اقامتگاه‌های بوم‌گردی منطقه الموت هم از دیگر اقامتگاه‌های مناسب برای سفر به جاذبه های طبیعی قزوین محسوب می‌شود.

اقامت در روستا

عکس از: سایت Qazvinirib

بهترین زمان سفر به دره گرماگلو

دره گرماگلو و دیگر جاهای دیدنی قزوین که در حوالی آن واقع شده است، در بهار زیبایی جذابی پیدا می‌کند. بافت سرسبز و تازه با گل‌های رنگارنگ در جاذبه های طبیعی قزوین، سفر بهاری جذابی برایتان می‌سازد. علاوه بر بهار، تابستان بهترین زمان سفر به این منطقه است و علاوه بر خنکای هوا، می‌توانید از باغ‌ میوه‌‌های تابستانی این منطقه سوغات ببرید.

دره گرماگلو

عکس از: سایت Eneshat

دره گرماگلو کجاست؟

استان قزوین، بخش الموت شرقی، روستای گازرخان

مسیر دسترسی به دره گرماگلو

بعد از وارد شدن به قزوین، وارد جاده الموت شوید به سمت الموت شرقی حرکت کنید. سپس وارد مسیر منتهی به قلعه الموت شوید و خودتان را به روستای گازرخان برسانید. برای رفتن به سمت دره گرماگلو، از پایین دست گازرخان باید حرکت کنید و از مسیر رودخانه خودتان را به این دره زیبا برسانید.

جاهای دیدنی قزوین

عکس از: سایت Tishineh

تجهیزات موردنیاز برای سفر به گرماگلو

سفر به دره گرماگلو یک نوع طبیعت‌گردی محسوب می‌شود و به همین دلیل تجهیزات سفر به طبیعت را باید همراه خود داشته باشید. از آنجایی که بسیاری در این سفر برای اقامت، کمپینگ را انتخاب می‌کنند، تجهیزات این سبک از سفر را هم باید به فهرست خود اضافه کنید. در ادامه تعدادی از وسایل مورد نیاز را به شما خواهیم گفت.

 • کفش مناسب
 • چادر مسافرتی
 • زیرانداز
 • چراغ قوه
 • غذاهای فاسد نشدنی
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • لباس مناسب
 • یک دست لباس اضافه
 • کوله‌پشتی
 • کیسه زباله
 • پاوربانک
 • پتو و وسایل گرمایشی
تجهیزات موردنیاز برای سفر به گرماگلو

عکس از: سایت Tishineh

جاذبه‌های دیدنی حوالی گرماگلو

در اطراف دره گرماگلو جاذبه‌های بسیاری وجود دارد و بازدید از هر کدام را نباید از دست بدهید. در ادامه شما را با دیگر جاهای دیدنی قزوین آشنا خواهیم کرد.

قلعه الموت

قلعه الموت در شمال شرقی روستای گازرخان و در منطقه الموت واقع شده است. این قلعه یکی دیگر از جاهای دیدنی قزوین است که جذابیتی تاریخی دارد. قلعه الموت با شمایل یک شتر خوابیده، در اختیار حسن صباح بوده است. حسن صباح مؤسس سلسله نزاریه اسماعیلیان بوده است.

قلعه الموت

عکس از: سایت برنا

دریاچه اوان

دریاچه اوان یکی دیگر از جاهای دیدنی قزوین در نزدیکی دره گرما گلو است که فاصله کمی با قلعه الموت دارد. این دریاچه منظره جذابی پیش رویتان قرار می‌دهد و برای کسب آرامش بیشتر می‌توانید چادرتان را در حوالی آن برپا کنید.

دریاچه اوان

عکس از: سایت Iribnews

دره اندج رود

دره اندج رود یکی از جاذبه های طبیعی قزوین است که در حوالی گرماگلو واقع شده است. این دره پهناور از کوه خرم‌ور شروع می‌شود و درون آن چند غار طبیعی وجود دارد.

دره-اندج-رود

عکس از: سایت Eneshat

در آخر

امیدواریم که از سفرتان به دره گرماگلو و دیگر جاهای دیدنی قزوین لذت ببرید و خاطراتی خوش برای خودتان و همسفران خود بسازید. برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های طبیعی قزوین، مجله گردشگری علی‌بابا را دنبال کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. اکبرهمتی می‌گوید

  عالی بود. ممنون از اطلاع رسانی تون. احساس کردم برای لحظه ای تو الموت بودم…

 2. مجید می‌گوید

  آفرین بر شما خانم میرسلطانی،بسیار عالی