همه آنچه باید درباره سفر به لائوس بدانیم

چندی است که سفر به آسیای شرقی در بین ایرانیان محبوبیت بالایی پیدا کرده و افراد زیادی برای گذران تعطیلات، مقصد را از بین کشورهای تایلند، لنکاوی مالزی، ویتنام و لائوس انتخاب می‌کنند. اگر شما هم به آب و هوای مرطوب، آبشار، سرسبزی، جنگل، رودخانه، چشمه و البته سفر ارزان علاقه دارید، در سطرهای پیش رو ما را همراهی کنید؛ زیرا سفری مجازی به لائوس خواهیم داشت و ریز و درشت مطلب را به شکلی مختصر و مفید ارائه می‌کنیم.

آشنایی مقدماتی با لائوس

برای یافتن لائوس روی نقشه باید به ناحیه محصور بین تایلند و ویتنام نگاه کنیم؛ جایی که جمهوری تک حزبی سوسیالیستی بر شش میلیون از فقیرترین مردم آسیا و شاید دنیا حکم‌رانی می‌کند.

مردم لائوس اکثرا به کشاورزی مشغولند و برنج، ذرت، تنباکو و قهوه تولید می‌کنند. قصه تاریخی این کشور نیز همان داستان تکراری شرق آسیا است؛ آن‌ها استقلال داشته‌اند، بین قدرت‌های استعماری مختلف دست به دست شده‌اند، با نوای انقلابی اندیشه‌های کمونیستی دوباره استقلال خود را بازیافته‌اند، اما نتیجه آن جنگ داخلی، فقر و فساد شده است.

از این توصیفات که بگذریم، امروزه لائوس به دو دلیل اصلی مقصدی مطلوب برای گردشگری به حساب می‌آید، اولی طبیعت بکر آن است و دومی قیمت فوق العاده ارزان دریافت خدمات می‌باشد. به عنوان مثال، شما برای یک شب اقامت در هتل، به طور حدودی ده دلار می‌پردازید و اگر اقامت خود را از هتل به هاستل تقلیل دهید، قیمت تا زیر پنج دلار کاهش می‌یابد.

پس از این مقدمه کوتاه، زمان معرفی جاهای دیدنی لائوس فرا می‌رسد. اگر برای یک سفر جومانجی در دل طبیعت بکر، رودخانه، جنگل و کوهستان آماده‌اید، نام‌های زیر را به خاطر بسپارید و کم کم برای دریافت ویزا اقدام کنید.


جستجو و رزرو بلیط، هتل و تور در علی بابا


غار و آبشارهای کوانگ سی (Kuang Si Caves & Waterfalls)

لائوس برخلاف اکثریت قریب به اتفاق کشورهای آسیای شرقی راهی به دریا ندارد؛ اما تا دلتان بخواهد از کوه، آبشار و غار پر شده است.

اگر دوست دارید در حوضچه‌های زلال آب شیرین شنا کنید و منظره دور دست شما آبشاری پنجاه متری باشد، باید به شهر لوانگ پرابانگ (Luang Prabang) رفته و از آنجا سراغ کوانگ سی را بگیرید.

جالب اینکه مقامات محلی در نزدیکی آبشار و پای حوضچه‌های شنا فضایی برای تعویض لباس فراهم آورده‌اند و شما می‌توانید مانند مراجعه به استخر، با تجهیزات کامل یک روز فراموش نشدنی را در دل طبیعت رقم بزنید.

در همین حوالی، بد نیست سری به غارهای مشرف به رود مکونگ (Mekong River) بزنید. معمولا برای غارگردی تورهای کاملی برقرار است و جذابیت اصلی آن‌ها به جز دیوارها و طبیعت غار، مجسمه‌های بودایی است که توسط مردم محلی به کوه اهدا شده است.

تور قهوه (Sinouk Coffee Tour)

اگر اهل قهوه و نوشیدنی‌های گرم هستید، سفر شما به آسیای شرقی یک سورپرایز بزرگ به نام تور قهوه سینوک دارد. در این تور، شما به سرزمین‌های جنوبی سفر می‌کنید و مراحل به دست آوردن قهوه را از کاشت دانه تا برداشت، فرآوری و دم کردن مرور خواهید کرد.

طعم قهوه تازه، عطر مزارع و شیوه‌های سنتی دم آوری، چیزهایی نیست که در مسافرت به کشورهای دیگر به سادگی حاصل شود؛ پس فرصت را غنیمت بشمارید و هرطور شده خود را به استان چامپاساک (Champasak) رسانده و از شرکت سینوک دیدن کنید.

شهر وینتیان (Vientiane City Tour)

وینتیان یکی از زیباترین پایتخت‌های آسیای شرقی است. این شهر به نوعی دالان تاریخ است و دوره‌های متفاوت کشور را نمایش می‌دهد.

همانطور که در مقدمه اشاره شد، ما در حال صحبت از کشوری هستیم که در بازه‌هایی مستعمره قدرت‌های بزرگ به ویژه فرانسه و ژاپن بوده، پس طبیعی است که در کنار فرهنگ عارف مسلک بودایی، نشانه‌هایی از پیشرفت و بلوغ صنعتی نیز در برخی خیابان‌ها مشاهده شود.

معابد عظیم، بازارهای طویل و حیات شبانه شهر فوق العاده هستند. به خصوص اینکه همگی خدمات در قیمت‌های ارزان و اقتصادی ارائه می‌شوند. در کل، ترکیب اندیشه‌های کمونیستی، استعمار غربی و آرامش بودایی از این ناحیه شهری خاص و منحصر به فرد ساخته است.

[related_post link=”https://www.alibaba.ir/mag/pattaya-city/” target=”false”]undefined[/related_post]

مزرعه فیل‌ها (Elephant Village Sanctuary)

اگر برای غار و آبشار به شهر لوانگ پرابانگ رفتید و قصد آبتنی داشتید، نیم نگاهی نیز به مزرعه فیل‌ها بیاندازید. این مزرعه به نوعی مرکز بازپروری فیل‌های آسیب دیده آسیایی است و به شما اجازه می‌دهد تا با این حیوانات بزرگ و دوست داشتنی بیشتر آشنا شوید.

معمولا کمتر پیش می‌آید که در سفرهای توریستی تجارب این چنینی به دست آید، پس فرصت را غنیمت بشارید و شانس تیمار کردن فیل‌ها را از دست ندهید.

همچنین، اگر به فعالیت‌های اینچنینی علاقه دارید، معمولا سازمان‌های بین المللی برنامه‌هایی برای جذب داوطلب دارند و شما می‌توانید یک یا دو ماه را در این مجموعه‌ها بگذارنید.

چهار هزار جزیره (4000 Islands)

اگر به دنبال تجربه طبیعت بکر و دست نخورده، به شکلی که در فیلم‌های تاریخی نمایش داده می‌شود هستید؛ باید به مرز جنوبی کشور سفر کنید و برای ماجراجویی آماده شوید. در رودخانه مرزی و مجاورت مرز کامبوج جزیره‌هایی وجود دارد که به شکل کاملا ابتدایی اداره می‌شوند و حتی اینترنت یا دستگاه عابربانک در آن‌ها وجود ندارد.

به همین دلیل، معمولا افراد در شهر پاکسه مستقر می‌شوند و خود را برای حضور در جزایر اصلی که با نام‌های Don Khong، Don Khon و Don Det  شناخته می‌شوند، آماده می‌کنند.

بهای این سفر در نهایت اقامت در منازل افراد بومی، مشاهده شیوه زندگی آن‌ها و از همه مهم‌تر، بهره گرفتن از طبیعت بکر رودخانه مکونگ است.

غارهای کنگ لر (Kong Lor Caves)

اگر در مرکز کشور و منطقه حفاظت شده فو هین بون (Phou Hin Boun) قرار داشته باشید، سفر به غارهای کنگ لر تجربه‌ای فراموش نشدنی خواهد بود. شما با قایق مسیری هفت کیلومتری را طی می‌کنید در حالی که سقف بالای سر شما سنگ سخت غاری پیچیده و تودرتو است.

از آنجا که فضای غار تاریک است، به تهیه تجهیزات روشنایی و ایمنی نیاز دارید و معمولا گردشگران با اجاره یک قایق محلی و در اختیار داشتن راهنمایی کارکشته پا در راه این سفر می‌گذارند. پس از غارگردی نیز، گردش در مزرعه و روستاهای اطراف، آشنایی با مردم بومی و شیوه زندگی آن‌ها حسن ختام این ماجراجویی است.

معبد فات فو (Wat Phu)

اگر برای بازدید از مزارع قهوه یا غار و جزیره گردی به جنوب کشور سفر کردید، معبد فات فو را از یاد نبرید. این معبد در دل کوه فات فو قرار دارد و قدیمی‌ترین سازه مذهبی لائوس به شمار می‌آید. به همین دلیل، تعجبی ندارد که نامش در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده باشد.

در حال حاضر، این معبد محلی مذهبی برای بوداییان است؛ اما اگر در آن دقیق شوید متوجه تاریخ هندویی می‌شوید. همچنین، اگر مسیر معبد را به سمت کوه ادامه دهید، با یک سری معبد ریز و درشت دیگر مواجه خواهید شد که هر یک سرگذشت و تاریخ منحصر به خود را دارند. روی هم رفته با مراجعه به این ناحیه می‌توانید تاریخ مذهبی شرق آسیا را به شکل سریع مرور کنید.

بازدید از مزارع کشاورزی (The Living Land Company)

به نظر نمی‌رسد که تعداد کشورهایی که هنوز کشاورزی در آن‌ها به شکل سنتی پیش می‌رود زیاد باشد. پس اگر دوست دارید یک روز را در مزرعه‌ای بگذارنید که کشاورزها در آن با استفاده از گاوآهن زمین را شخم می‌زنند و بذرها را با دست به دل خاک می‌سپارند، باید در لوانگ پرابانگ سراغ The Living Land Company را بگیرید.

این نام متعلق به شرکتی است که هم محصولات کشاورزی تولید می‌کند و هم این امکان را برای گردشگران فراهم آورده تا آستین‌های خود را بالا بزنند و یک روز را همانند کشاورزان بومی سپری کنند. البته اگر اهل کار و فعالیت‌های سخت بدنی نیستید جای نگرانی نیست، شما می‌توانید تنها نظاره گر باشید.

آبشار خونه (Pha Pheng Waterfall)

آبشار خونه بزرگترین آبشار جنوب شرق آسیا است. این آبشار به واسطه سرشاخه‌های رود مکونگ ساخته می‌شود و به دلیل منظره فراموش نشدنی، برای همیشه جایی در قلب و خاطره شما باز خواهد کرد.

برای مشاهده ریزشگاه بیست متری آن مناظر متفاوتی وجود دارد و اگر راهنمای خوش ذوقی داشته باشید، بهترین کرانه رود را انتخاب کرده و دیدی سینمایی در اختیار شما قرار می‌دهد.

قدم زدن، خرید ماهی تازه از یک فروشنده بومی، کمپ کردن و خلوت با طبیعت عمده فعالیت‌هایی است که گردشگران در این مکان انجام می‌دهند.

نونگ کیو (Viewpoint Nong Khiaw)

تا به اینجا از جنوب و مرکز کشور نماینده‌های زیادی را معرفی کردیم و حالا زمان آن است که به شمال سفر کنیم. نونگ کیو نام روستایی کوچک است که با یک ساعت طبیعت گردی در دل آن، به محلی می‌رسید که منظره زیر را در اختیار شما قرار می‌دهد.

البته، زیبایی طبیعی و واقعی محل را با این قاب عکس محدود مقایسه نکنید. در آنجا از ارتفاع کوه به هر طرف که نگاه کنید دره است و رود، سبزه است و صفا و صدای پرندگان.

اگر دوست داشتید همین منظره را از پایین به بالا داشته باشید، کافی است یک قایق اجاره کنید و از رود نام او (Nam Ou) به ارتفاعات نگاه کنید.

تنها نکته اینکه، توصیه کلی این است که برای طبیعت گردی‌های اینچنینی، به خصوص اگر قصد کمپ کردن دارید، حتما راهنمای آشنا به محل را همراه خود داشته باشید تا روی خشن طبیعت برای شما خطری ایجاد نکند.

مرکز هنری لائوس (Traditional Arts and Ethnology Centre)

اگر دوست دارید با هنر سنتی آسیای شرقی و ترکیب آن با دغدغه‌های جاری انسان مدرن آشنا شوید، باید در شهر لوانگ پارابانگ سراغ مرکز هنری را بگیرید. این مرکز چیزی شبیه به یک موزه است که آثار هنری را از گوشه و کنار کشور جمع‌آوری کرده و سعی بر این داشته تا در حد امکان، حداقل یک نماینده از فرهنگ‌های متنوع را نمایش دهد. البته، در صورتی که اهل خرید آثار دستی و هنری هستید، فروشگاه‌هایی برای ارائه محصول نیز وجود دارد.

جمع‌بندی و کلام آخر درباره سفر به لائوس

در این نوشته سعی کردیم تا حد امکان مختصر، شمایی کلی از سفر به قلب آسیای شرقی را ترسیم کنیم. اما شما گردشگران حرفه‌ای بهتر از ما می‌دانید که ارائه جاذبه‌های گردشگری یک کشور رنگارنگ و تاریخی چون لائوس، به این سادگی‌ها نیست و چندین کتاب می‌طلبد.

پس اگر پیش از این سابقه سفر به این مقصد را داشته‌اید یا احساس می‌کنید نکته‌ای مهم از قلم افتاده، ما را بی‌خیر نگذارید. در ضمن اگر با این نوشته و تصاویر ارتباط گرفتید، به احتمال زیاد از سفر به کامبوج، تایلند و ویتنام نیز لذت خواهید برد.

[related_post link=”https://www.alibaba.ir/mag/21-cheapest-cities-and-countries-in-the-world-to-buy/” target=”false”]undefined[/related_post]

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.