پارک های آبادان

پارک های آبادان؛ بهترین انتخاب برای دورهمی‌های خانوادگی

پارک‌های شهر ساحل و دریا را بشناسید

وقتی نام «آبادان» را می‌شنوید، یاد چه می‌افتید؟ یاد مردم همیشه خونگرمش؟ یاد غذاهای لذیذش یا عینک ریبن؟ با اینکه آبادان در دوران جنگ آسیب‌های جدی دید و جوانمردانه از ایران و ایرانی‌ها دفاع کرد اما مردمان اهل دلی دارد، حتماً برای یک بار هم که شده یک موزیک محلی آبادانی را گوش کرده‌اید. امروز می‌خواهیم در سفر مجازی‌مان با مجله گردشگری علی‌بابا سری به پارک های آبادان بزنیم. زیر درختانش قدم بزنیم، یک چای دبش قندپهلو بنوشیم و غرق شویم در خاطرات این شهر زیبا.

پیشاپیش باید بگویم به همکاری و همراهی شما بیش از پیش نیازمندم. اطلاعات درست و جامعی درباره بیشتر پارک های آبادان وجود ندارد؛ بنابراین اگر تجربه‌ای از بازدید از این پارک‌ها دارید، خواهشمندم برایمان کامنت بگذارید.

معروف‌ترین پارک های آبادان کدام هستند؟
پارک ساحلی، پارک معلم و پارک هفده هکتاری
بزرگ‌ترین پارک آبادان کدام است؟
پارک هفده هکتاری
پارک شاپور آبادان کجاست؟
آبادان، کارگر، خیابان امیرکبیر، خیابان منتظری
آدرس پارک ساحلی آبادان کجا است؟
آبادان، بلوار ساحلی

۱- پارک فردوس

پارک فردوس آبادان در بلوار شهدای هفت تیر این شهر واقع شده است. از نظر موقعیت مکانی به ترمینال مسافربری این شهر نزدیک است و هایپرمارکت بهار، آش و حلیم‌سرای آبادانی، رستوران بهار و بستی عمو یوسف در نزدیکی این پارک قرار دارند.

متأسفانه اطلاعات درستی درباره تاریخچه و قدمت، امکانات رفاهی و فضاسازی بوستان فردوس در دسترسم نبود که برایتان بگویم.

پارک فردوس در پارک های آبادانآدرس و گوگل مپ

آدرس: آبادان، بلوار بهار

۲- پارک معلم؛ از معروف‌ترین پارک های آبادان

آبادان هم مثل بسیاری از دیگر شهرهای ایران، یک پارک به نام پارک معلم دارد. پارک معلم را می‌توان در لیست یکی از شناخته‌شده‌ترین پارک های آبادان دید. پارک معلم بین دو بلوار معلم و طالقانی قرار دارد. موزه، کلیسا، بازارچه و انواع فست‌فود و کافی‌شاپ در حاشیه بلوار معلم قرار دارند؛ به همین دلیل شما این امکان را دارید که در کنار نفس کشیدن در یکی از بزرگ‌ترین پارک های آبادان، تفریح خود را تکمیل کنید.

متأسفانه اطلاعات دقیقی درباره تاریخچه و امکانات رفاهی پارک در دسترسم نیست؛ اما دور از انتظار نیست که فضاسازی چشم‌‌نوازی داشته باشد و آلاچیق، آب‌خوری، سرویس بهداشتی و نیمکت از حداقل امکانات پارک باشد.

پارک معلم؛ از معروف‌ترین پارک های آبادانآدرس: آبادان، بلوار معلم

آدرس گوگل مپ

۳- پارک شهرداری؛ از قدیمی‌ترین پارک های آبادان

در فاصله بین دو خیابان شهرداری و منتظری آبادان، پارک شهرداری آبادان ساخته شده است. این پارک که از قدیمی‌ترین پارک های آبادان محسوب می‌شود، موقعیت جغرافیایی مناسبی دارد.

پارک شهرداری آبادان را که روی نقشه ببینید،‌ شهرداری در روبه‌روی پارک قرار گرفته است و سینما شیرین آبادان و موزه بنزین خانه آبادان از جاهای دیدنی این شهر است که در جوار پارک شهرداری قرار گرفته است.مسجد موسی بن جعفر و رستوران تاج محل هم در روبه‌روی پارک شهرداری آبادان واقع شده‌اند.

همچون بسیاری دیگر از پارک های آبادان اطلاعاتی از امکانات خود پارک در دسترس نیست؛ با این حال قابل حدس است که درختان بلندقامت،‌ نیمکت، آب‌خوری و… از حداقل امکانات این پارک است.

آدرس و گوگل مپ

آدرس: آبادان، کارگر، خیابان امیرکبیر، خیابان منتظری

۴- پارک شهید منتظری یا پارک شاپور؟

پارک شهید منتظری یک پارک خطی است که در امتداد خیابانی با همین نام قرار گرفته است. پارک منتظری را روی نقشه آبادان که پیدا کنید، می‌بینید نام پارک شاپور هم دقیقا روی همین پارک قرار گرفته است. این پارک در نزدیکی پارک شهرداری قرار دارد و بیمارستان امام خمینی، درست در روبه‌روی آن واقع شده است.

فست‌فود، رستوران و بانک‌هایی همچون رفاه و مسکن هم در نزدیکی این پارک واقع شده‌اند. با همه این‌ها خبری از مشخصات و امکانات پارک نیست؛ اما وجود نیمکت و آب‌خوری و شاید فضای بازی کوچکی برای کودکان از حداقل امکانات این پارک به شمار برود.

آدرس و گوگل مپ

آدرس: آبادان، کارگر، خیابان امیرکبیر، خیابان منتظری

۵- پارک ساحلی؛ از باصفاترین پارک های آبادان

یکی از شلوغ‌ترین پارک های آبادان،‌ پارک ساحلی بهمن شیر در جوار رودخانه بهمن شیر است. به جرئت می‌توان گفت که پارک ساحلی آبادان آب و هوای مطبوع و طرفداران بی‌شماری دارد. به طوری که در هر فصل سال که به این پارک سر بزنید شلوغ خواهد بود.

پارک ساحلیدر یک طرف پارک رودخانه بهمن شیر قرار دارد که می‌توانید ساعت‌ها در حاشیه پارک قدم بزنید یا سوار قایق پدالی شوید. جالب است بدانید که پارک ساحلی آبادان فضای مناسبی برای پیک‌نیک‌های خانوادگی دارد. مسجد و رستوران و فست‌فود از دیگر امکاناتی است که در حاشیه دیگر پارک ساحلی آبادان قرار دارد.

آدرس: آبادان، بلوار ساحلی

۷- پارک ۱۷ هکتاری؛ بزرگ‌ترین پارک آبادان

همان‌طور که از نام پارک هفده هکتاری آبادان بر می‌آید، با یک پارک وسیع طرف هستیم که امکانات خوبی را در خود جای داده است. پیست دوچرخه سواری، فضای سبز گسترده، آب‌نمای لیزری و پیاده رو از جمله خدمات و امکاناتی است که برای گذران اوقاتی خوش برای شما فراهم شده‌اند.

پارک 17 هکتاریپارک هفده هکتاری آبادان از یک طرف به فرودگاه آبادان نزدیک است و از طرف دیگر به دریاچه بِرِیم، پارک دوستان، اقامتگاهای کاروانسرای پارس و پرشین نیز نزدیک است. فست‌فود NC و فروشگاه هلال بریم از دیگر جاهایی است که در نزدیکی این پارک قرار دارند.

آدرس و گوگل مپ

آدرس: استان خوزستان، آبادان، بلوار آزادی

۸- پارک بازسازی

پارک بازسازی آبادان در محله جمشید آباد و خیابان پیروزی این شهر واقع شده است. روی نقشه را که نگاه کنید، متوجه می‌شوید درباره پارک نسبتاً بزرگی صحبت می‌کنیم. پارک بازسازی از یک طرف در نزدیکی رودخانه بهمن شیر است و از طرف دیگر به پل کابلی امام رضا (در تقاطع بلوار ولایت و طیب) ختم می‌شود.

جالب است بدانید که موزه هنرهای معاصر آبادان در دل این پارک جای گرفته است و رستوران دورچین و مسجد جامع آبادان در چند قدمی این پارک قرار دارند.

8- پارک بازسازی

موضوع عجیبی (حداقل برای من عجیب بود) که حین جستجو درباره این پارک، به چشمم خورد آن است که این پارک گویی رها شده است و حتی در خبرگزاری‌ها می‌خواندم که بسیاری از اموال این پارک و حتی موزه هنرهای معاصر به سرقت رفته است. شاید وقت آن رسیده است با مطالبه‌گری از مسؤلین گامی در جهت آبادی آبادان برداریم.

آدرس و گوگل مپ

آدرس: آبادان،جمشید آباد، بلوار پیروزی، خیابان بهمن یک

۹- پارک کودک

پارک کودک آبادان که در نزدیکی پارک معلم و در تقاطع میدان غدیر و خیابان طالقانی واقع شده، دسترسی خوبی به مراکز خرید، فروشگاه‌ها و رستوران‌ها دارد. ناگفته نماند این پارک از پارک های آبادان مسافت کمی با بازارچه هنر، موزه آبادان و کتابخانه عمومی دارد.

پارک کودکدرباره مشخصات،‌امکانات و بخش‌های مختلف پارک کودک آبادان اطلاعات قابل استنادی وجود ندارد؛ به همین دلیل از شما خواهشمندم اگر اطلاعات دقیقی از این پارک دارید، ما را در جریان آن‌ها قرار دهید.

آدرس و گوگل مپ

آدرس: آبادان، بلوار معلم، بین دبستان و فلکه سینما

۱۰- پارک شطرنج در پارک های آبادان

پارک شطرنج یکی از کوچک‌ترین پارک های آبادان است که در نزدیکی میدان طیب و در راسته بلوار دهداری واقع شده است. ایستگاه فوریت‌های پزشکی، ارزانکده گل، دفترخانه اسناد رسمی و دفتر بیمه در فاصله خیلی کمی از این پارک واقع شده‌اند. پارک بازسازی نیز از نزدیک‌ترین پارک‌ها به پارک شطرنج آبادان است.

درباره اینکه چرا این پارک به پارک شطرنج معروف است یا چه امکاناتی در انتظار تفریح‌گران این پارک است، اطلاعاتی در دسترس نیست. شما اطلاعی دارید؟

آدرس و گوگل مپ

آدرس: آبادان،سرویس قنوانی،بلوار معلم،بلوار دهداری

معرفی سایر پارک های آبادان؛ ساده و صمیمی برای دورهمی‌ها

 • پارک شهدای ۵ مهر

آدرس: آبادان، بلوار دانشگاه، نرسیده به میدان امام خمینی

 • پارک قدس

آدرس: آبادان، بلوار ساحلی بهمنشیر، بهار ۱۴

 • پارک شقایق

آدرس: آبادان، مروارید، میدان شهدای عشایر، خیابان هفت تیر

 • پارک دانشجو

آدرس: آبادان، بلوار دانشگاه

کلام آخر در مورد پارک های آبادان

پارک های آبادان بی شمارند؛ اما اطلاعات جامع و کاملی از آن‌ها در دسترس نیست. در لیست پارک‌های آبادان پارک‌هایی مانند پارک سیدعباس، پارک نیروی دریایی، پارک رضوان و… هم به چشم می‌خورد؛ اما خبری از اطلاعات و حتی آدرس آن‌ها نبود. اگر شما از آبادانی‌های دوست‌داشتنی هستید یا قبلاً به این شهر باصفا سفر کرده‌اید و اطلاعاتی از پارک های آبادان دارید،‌ برایمان بگویید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه

 1. مصطفی می‌گوید

  سلام ممنون بابت مقاله خوبتون کدوم پارک تو آبادان تجهیزات ورزشی خوبی برای بارفیکس و شنا داره

 2. ناشناس می‌گوید

  یه پارک ایستگاه ۳ ذوالفقاری هست
  یه پارک لین۱۵ سده خراب شده
  یه پارک ۲۰ متری کریمی هستش با زمین چمن مصنوعی کنارش

 3. ناشناس می‌گوید

  یه پارک هم اول ذوالفقاری ۴۰ متری هست