سفر به قزاقستان

راهنمای سفر به قزاقستان

گل سرسبد آسیای میانه

در این نوشته از سلسله مقالات گردشگری علی بابا، سراغ قزاقستان می‌رویم؛ با شهرهای مدرن آن آشنا شده و در دشت‌های وسیعش با اسب‌های سرکش قزاق ملاقات می‌کنیم. اگر به دنبال یک جاذبه گردشگری بکر، فرهنگی و در عین حال ارزان هستید؛ همراهی ما تا انتهای سطرهای پیش رو خالی از لطف نخواهد بود. سفر به قزاقستان بیش از آنچه فکرش را بکنید جذابیت دارد.

آشنایی مقدماتی با قزاقستان

برای پیدا کردن قزاقستان روی نقشه، به زمین پهناور محصور شده بین کشورهای روسیه، چین و ازبکستان نگاه کنید. هر چند که تاریخ این کشور با اقوام ایرانی آغاز شده، اما به مرور و در پی حمله مغول، نژاد مردم در قرن‌های متمادی تغییر کرده و در نهایت، سرنوشت آن‌ها به حکومت سوسیالیستی شوروی گره خورده است. حالا اما پس از گذشت سال‌ها و فروپاشی امپراتوری مارکس، لنین و استالین، قزاق‌ها برای اولین بار حکومت مستقل دارند و به لطف درآمدهای قابل توجه نفتی، شرایط زندگی مناسبی برای خود رقم زده‌اند. بد نیست

بدانید زمانی که قزاقستان بخشی از شوروی بوده، یکی از مجهزترین پایگاه‌های هوایی به نام بایکونور در آن ساخته می‌شود و یوری گاگارین را به عنوان اولین انسان، راهی فضا می‌کند.

در حال حاضر قزاقستان به جز شهرهای مدرن خود، با فرهنگ غنی اسب دوانی، موسیقی فولکلور، رقص محلی، جشن‌های نوروز، کشاورزی و منابع عظیم معدنی شناخته می‌شود. با این مقدمه کوتاه، زمان سفر به قزافزستان و معرفی جاهای دیدنی این کشور فرا می‌رسد.

ما در سطرهای آتی به جاذبه‌های زیر می‌پردازیم:

  1. آستانه (Astana): شهری که چهره آسیا میانه را تغییر داده است
  2. آلماتی (Almaty): مرکز فرهنگی قزاقستان
  3. آکتائو (Aktau): شهری در ساحل دریای کاسپین
  4. تراز (Taraz): پایگاهی تاریخی در جنوب قزاقستان
  5. دریاچه بالخاش (Lake Balkhash)؛ پانزدهمین دریاچه بزرگ دنیا
  6. بایکونر (Baikonur)؛ محلی برای فضانوردی و آزمایش موشک
  7. سمی (Semey)؛ شهری تاریخی
  8. دره تورگن (Turgen Gorge)؛ محلی زیبا برای طبیعت‌گردی
  9. دریاچه کیندی (Lake Kaindy)؛ سدی طبیعی

۱. آستانه (Astana)؛ شهری که چهره آسیا میانه را تغییر داده است

آستانه - سفر به قزاقستان

آستانه شهر مدرن و زیبای قزاقستان به شمار می‌آید که چند سالی است به عنوان پایتخت سیاسی کشور نیز ایفای نقش می‌کند. ظاهر مدرن این شهر باعث شده تا سالانه خیل عظیم گردشگران از سراسر دنیا به قزاقستان سفر کنند و حضور شرکت‌های بزرگ اقتصادی رنگ و بویی پویا به شهر اعطا کرده است. در این پایتخت آسیایی با انبوه آسمان خراش‌ها مواجه می‌شوید، از روی برج صد متری بایترک (Bayterek Tower) نمای پارانوما شهر را به دست می‌آورید، در موزه ملی تاریخ و فرهنگ آن ناحیه را مرور کرده و در مسجد نور با اعتقادات اسلامی مردم قزاق آشنا می‌شوید. در مجموع، تماشای شهری مدرن که از اسلام به کمونیسم و از آن به ارزش‌های مدرن رسیده باشید، چیزی نیست که در ناحیه‌ای دیگر به جز آستانه به دست آید.

نکته جالب درباره آستانه این است که در سال ۱۹۹۷ میلادی، به دلایل امنیتی پایتخت شده و در همین مدت کوتاه توانسته چهره خود را متناسب با جایگاه سیاسی جدید ارتقا دهد. علاوه بر فعالیت‌های اقتصادی و سازه‌هایی با معماری زیبا، نوای موسیقی ویژگی دیگری است که کوچه به کوچه شنیده می‌شود و به زندگی مردم شادی و غنا می‌بخشد.

۲. آلماتی (Almaty)؛ مرکز فرهنگی قزافستان

آلماتی (Almaty)؛ مرکز فرهنگی قزافستان

پیش از آستانه، آلماتی پایتخت قزاقستان بوده و به همین دلیل، امروزه بزرگ‌ترین شهر و مرکز فرهنگی قزاقستان به شمار می‌آید. آلماتی شهری کوهپایه‌ای است و تقریبا در تمامی روزهای سال، ارتفاعات اطراف آن از برف پوشیده‌اند.

تفاوتی نمی‌کند که اهل طبیعتگردی باشید یا بخواهید سفر به قزاقستان را با گشت و گذار در مراکز فرهنگی سرکنید؛ پایتخت سابق زیباترین کشور آسیای میانه انتخاب‌های رنگارنگی مقابل شما قرار می‌دهد. جنگل سیب‌های وحشی، دریاچه بزرگ آلماتی، پارک مرکزی شهر و چند دره و بلندی افسونگر جاذبه‌های شاخص طبیعی هستند و موزه مرکزی، بازار Zelyony، میدان Dostyk به همراه تعداد قابل توجهی گالری و نمایشگاه، دیدنی‌های فرهنگی آلماتی به شمار می‌آیند.

۳. آکتائو (Aktau)؛ شهری در ساحل دریای کاسپین

آکتائو - سفر به قزاقستان

همانطور که شهرهای شمالی ایران به دلیل همسایگی با دریا حال و هوایی خاص و دوست داشتنی دارند، آکتائو نیز در سوی دیگر کرانه دریای مازندران یا به قول فرنگی‌ها کاسپین، شرایط منحصر به فردی پیدا کرده است.

آکتائو مقصدی است آرام و چهل سال است که از حالت روستایی به شهری توریستی و زیبا تغییر کاربری داده و علاوه بر طبیعت و مناظر بکر، دنیایی دیدنی تاریخی، مراکز فرهنگی، سالن‌های کنسرت، سینما، تئائر و کتابخانه را به بازدیدکنندگان پیشنهاد می‌دهد.

بنای یادبود جنگ جهانی دوم، کافه Costa، ساحل دریا، کوه‌های رنگارنگ پارک ملی Altyn-Emel  و تئاتر Puppe دیدنی‌های شاخص شهر آکتائو هستند. در کل، اگر دوست دارید در سفر به قزاقستان منظره دریای مازندران را از آنسوی آب‌ها نظاره کنید، آکتائو حرف ندارد.

۴. تراز (Taraz)؛ پایگاهی تاریخی در جنوب قزاقستان

تراز - سفر به قزاقستان

برای آن‌هایی که در سفرهای خود ردپای تاریخ را دنبال می‌کنند، تراز می‌تواند مقصدی بی‌بدیل و دوست داشتنی باشد. همانطور که در مقدمه نیز اشاره شد، قزاقستان به کل تاریخی پرفراز و نشیب دارد و در این میان، تراز، شهری شاخص، ویژه و قابل تامل است. چینی‌ها، ایرانی‌ها، مغول‌ها، ازبک‌ها و قزاق‌ها در این ناحیه حکم‌رانی کرده‌اند و هر یک یادگاری مخصوص به خود را در گوشه‌ای از خاک آن به جا گذاشته‌اند. بازار Shakhristan، موزه Taraz Regional، روستا Aisha Bibi، مقبره شاه منصور و Aisha Bibi مهم‌ترین دیدنی‌های شهر تراز به حساب می‌آیند.

۵. دریاچه بالخاش (Lake Balkhash)؛ پانزدهمین دریاچه بزرگ دنیا

دریاچه بالخاش - سفر به قزاقستان

دریاچه‌ای که امروزه بالخاش نامیده می‌شود، توسط مغول‌ها کشف و نامگذاری شده است. اما از نظر اهمیت تجاری و گردشگری، این حکومت شوروی و انقلاب اکتبر بوده که نام بالخاش را جهانی کرده است. از آنجا که اطراف دریاچه سرسبزی خاصی وجود نداشته و با سنگ‌های سخت و خشن پوشیده بوده، تا پیش از ساخت شهری به نام بالخاش و آغاز پروژه‌های برقگیری از جریان آب، دریاچه اهمیت استراتژیک امروز خود را نداشته است.

به هر حال، اگر برای تماشای پانزدهمین دریاچه دنیا مشتاقید، باید در سفر به قزاقستان عزم ششصد کیلومتری دریای آرال را کنید و در بندر بالخاش محلی مناسب برای اقامت بیابید. آب و هوای مطبوع، منظره کوه‌های اطراف و از همه مهم‌تر غذاهای آبی ویژگی‌های برجسته بالخاش هستند.

۶. بایکونر (Baikonur)؛ محلی برای فضانوردی و آزمایش موشک

بایکونر - سفر به قزاقستان

در ابتدای نوشته گفتیم که قدیمی‌ترین پایگاه فضایی دنیا به نام بایکونر در قزاقستان قرار دارد. اما به این اشاره نکردیم که شما به عنوان یک گردشگر می‌توانید به این شهر رفته و به بعضی از تجهیزات و سایت‌های مجموعه دسترسی داشته باشید. پس اگر به موضوعات فضایی علاقه دارید، حتما نام بایکونر را به خاطر بسپارید.

البته، باید بدانید که در زمان خود، این پایگاه یک مجموعه سری بوده که گاهی و گداری برای آزمایشات موشکی نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. پس منطقی است که محل قرارگیری آن از مرکز شهر فاصله چند کیلومتری داشته باشد. در آخر نیز، بد نیست اشاره کنیم این پایگاه در اجاره روس‌ها قرار دارد و آن‌ها سالانه بیش از صد میلیون دلار به دولت قزاقستان می‌پردازند.

۷. سمی (Semey)؛ شهری تاریخی

سمی - جاهای دیدنی قزاقستان

شهر سمی در ناحیه شرقی قزاقستان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور به شمار می‌آید. این شهر که پیش از این Semipalatinsk نامیده می‌شده، همراه با اصلاحات جاری کشور به سمی تغییر نام داده و میزبان بسیاری از مراکز تاریخی و فرهنگی قزاقستان است. به خصوص اگر به تاریخ هنر روسیه علاقه دارید، موزه‌های Museum of History and Local Study  و Nevzorov’s Art Museum فضاهایی بینظیر برای آشنایی هرچه بیشتر با فرهنگ همسایه دیرین شمالی ما هستند.

علاوه بر این، معماری و بناهای ساخته شده در شهر نیز ریشه در تاریخ چندصدساله معاصر دارند. چند کلیسا، مسجد و بنای یادبودی که برای قربانیان حادثه آزمایش اتمی برپا شده، دیگر دیدنی‌های سمی هستند که در سفر به قزاقستان بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شوید.

۸. دره تورگن (Turgen Gorge)؛ محلی زیبا برای طبیعت‌گردی

دره تورگن - جاهای دیدنی قزاقستان

در قزاقستان، یک پارک ملی به نام Ile Alatau  وجود دارد که دره تورگن را در دل خود جای داده است. اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارند در سفر به ناشناخته‌های طبیعی سر بزنند و زیبایی طبیعی را تماشا کنند، این دره فضایی بی‌نظیر برای شما است.

جنگل‌های فشرده که درختانش در میان سیاهی گم می‌شوند، دریاچه، رودخانه و آبشار در کنار هم، پیشنهاد این دره به شماست. در صورتی که در آلماتی حاضر باشید، به راحتی و با یک اتوبوس به دره می‌رسید و می‌توانید طبیعت‌گردی خود را در قزاقستان آغاز کنید.

۹. دریاچه کیندی (Lake Kaindy)؛ سدی طبیعی

دریاچه کیندی - سفر به قزاقستان

دریاچه کیندی یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی قزاقستان به شمار می‌آید. این دریاچه چهارصد متر طول دارد و عمق برخی نقاط آن به بالای سی متر هم می‌رسد. اما دو نکته باعث تمایز آن از تمامی دریاچه‌های جهان شده است.

اول اینکه در کمتر از صدسال پیش در اثر رانش زمین به وجود آمده و دوم اینکه درخت‌هایی در آن وجود دارد که در کف دریاچه ریشه دوانیده‌اند. در تابستان روی آب زلال دریاچه قایق سواری می‌کنند و در تابستان می‌توانند روی سطح یخی آن قدم بزنند.

در آخر اینکه، بسیاری از گردشگران تنها برای دیدن این دست از جاذبه‌های طبیعی قراقستان عازم آسیای میانه می‌شوند، اگر به این کشور سفر کردید، دریاچه کیندی را از دست ندهید.

۱۰. شکار عقاب در نزدیک آلماتی

شکار عقاب در نزدیک آلماتی - سفر به قزاقستان

پیش از آنکه نوشته را به پایان ببریم، باید اشاره کنیم که در قزاقستان سنت استفاده از حیوانات در خدمت بشر تاریخی دور و دراز دارد و برجسته‌ترین آن شکار با عقاب است. قزاق‌ها عقاب‌هایی که اندازه بعضی از آن‌ها کمتر از انسان نیست را آموزش می‌دهند و در همایش‌هایی مخصوص، آن‌ها را به شکار خرگوش و روباه می‌فرستند.

اگر برای مشاهده این سنت مشتاقید، باید از یک راهنمای کارکشته محلی کمک بگیرید و در حوالی آلماتی به دیدار شکارچی‌ها بروید. اگر گذارتان به دشت‌های وسیع قزاقستان افتاد، شانس مواجهه با اسب‌های وحشی را نیز به دست می‌آورید.

در مجموع، طبیعت بکر قزاقستان می‌تواند دستمایه یک سفر جذاب و فراموش نشدنی باشد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما کارشناسان علی بابا تماس بگیرید.

جمع بندی و کلام آخر

در این نوشته کمی از ویژگی‌های سفر به قزاقستان گفتیم و جاهای دیدنی این کشور را به طور اجمالی از نظر گذراندیم. اگر پیش از این سابقه سفر به این مقصد را دارید، تجارب خود را با ما درمیان بگذارید و اگر سوالی ذهن شما را مشغول کرده، خوشحال می‌شویم که در حد توان پاسخگوی شما باشیم.                  

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.