شاخص 13

مکان ‌های دیدنی دهلی کدامند؟

دهلی با بیش از پنج هزار سال قدمت یکی از کهن‌ترین شهرهای جهان و به نوعی، نمادی از تقابل دو جامعه سنتی و مدرن است. در این شهر بزرگ مردم با قومیت‌ها، فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف در کنار هم زندگی می‌کنند و به همین دلیل دهلی به یکی از شهرهای گردشگری جذاب کشور هند تبدیل شده است. مساجد، قلعه‌ها و بناهای تاریخی بسیاری از زمان حکومت مغول‌ها در این شهر وجود دارد که از جاهای دیدنی دهلی به شمار می‌رود. اگر اهل تجربه‌کردن هستید، به شما سفر به دهلی را پیشنهاد می‌کنیم. مکان‌ های دیدنی دهلی بدون شک شما را به ماجراجویی و تفکر وادار می‌کند. در ادامه همراه باشید تا جاهای دیدنی دهلی را بیشتر بشناسید و خود را برای بازدید از ۹ تا از محبوب‌ترین مکان‌ های دیدنی دهلی آماده کنید.

۱. قلعه سرخ

قلعه سرخ یا لال قلعه بزرگ‌ترین و مهم‌ترین جاذبه گردشگری دهلی محسوب می‌شود. هنگام تغییر پایتخت در زمان شاه جهان به دهلی، این قلعه بنا شد. این قلعه با معماری به صورت هشت ضلعی از دیوارهایی با سنگ‌های رنگ قرمز احداث شده است. به همین دلیل است که آن را لال یا همان قرمز می‌گویند. لال در زبان هندی به معنای قرمز است.

احداث این بنای شگفت‌انگیز ۹ سال طول کشید و سرانجام در سال ۱۶۴۸ تکمیل شده است. این قلعه در طول سال‌ها تاریخ‌ و وقایع بسیاری را به خود دیده است. اگر به وقایع آن علاقه داشته باشید، می‌توانید هر شب به تماشای داستان‌های تاریخی در این قلعه به مدت یک ساعت بنشینید. چراکه هر شب به وسیله نور بر روی دیوارهای این قلعه داستان‌های تاریخی روایت می‌شود.

جاهای دیدنی دهلی

این قلعه بخش‌های مختلفی همچون دروازه لاهور، دروازه دهلی، نقاره‌خانه، دیوان خاص و… دارد. جالب است بدانید که در دیوان خاص اشعار فارسی بر روی برخی از کتیبه‌ها حک شده‌ است. این دیوان محل ملاقات‌های خصوصی شاه محسوب می‌شود. همچنین در این قلعه دو موزه وجود دارد که آثار تاریخی و هنری از دوران گورکانی هند و ایران در آن‌ها نگهداری می‌شود.

آیا می‌دانید واحد پول هندوستان چیست و چقدر ارزش دارد؟

 • ساعت بازدید: هر روز به جز دوشنبه از ساعت ۹:۳۰ صبح الی ۱۶:۳۰. نمایش نور نیز عصرها برپا است.

دوشنبه‌ها این قلعه تعطیل است.

آدرس قلعه سرخ بر روی گوگل‌مپ:

۲. مسجد جامع دهلی

مسجد جامع دهلی یکی از بزرگ‌ترین مسجدهای هند استکه به عنوان یکی از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی دهلی شناخته می‌شود. ۲۵ هزار نفر در حیاط این مسجد می‌توانند به عبادت مشغول شوند که نشان از بزرگی جالب این مسجد تاریخی دارد. ساختن این مسجد ۱۲ سال طول کشیده و در سال ۱۶۵۶ به اتمام رسیده است.

این مسجد دارای دو محراب باشکوه و دو مناره به ارتفاع ۴۰ متر است. اگر بتوانید از آن‌ها بالا بروید با منظره‌ای شگفت‌انگیز روبه‌رو می‌شوید. همچنین امروزه بر روی پله‌های خروجی مسجد دکه‌ها و غذافروشی‌های محلی به فعالیت مشغول هستند که می‌توانید طعم غذاهای محلی را نیز آنجا بچشید. این مسجد در نزدیکی قلعه سرخ قرار داد که می‌توانید از هر دوی آن‌ها بازدید کنید. همچنین در حوالی ساعت ۱۶ در کنار این مسجد می‌توانید نوعی ورزش محلی را به نام Kushti یا همان کشتی را ببینید. در روز عید فطر نیز این مسجد از نمازگزاران پر می‌شود که منظره‌ای خیره‌کننده و تماشایی را شکل می‌دهد.

جاهای دیدنی دهلی

فراموش نکنید که برای ورود به این مسجد باید لباس مناسب بر تن داشته باشید به نحوی که دست‌ها و پاها کاملا پوشیده باشد. اگر لباستان مناسب نباشد به شما اجازه ورود نخواهند داد مگر آنکه از خود مسجد لباس برای ورود بگیرید.

 • ساعت بازدید: هر روز از ساعت ۷ الی ۱۲ و ۱۳:۳۰ الی ۱۸:۳۰

آدرس مسجد جامع دهلی بر روی گوگل‌مپ:

۳. چاندی چوک

چاندی چوک یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های دهلی به شمار می‌رود که بافت و فرهنگ تاریخی خود را همچنان حفظ کرده است. این خیابان برخلاف سایر خیابان‌های مدرن دهلی هیچ نظمی ندارد. هرج‌ و مرج، شلوغی و رفت‌وآمد مردم، گاری‌ها و اتومبیل‌ها، دکه‌های فروش غذا و … در این خیابان به وضوح دیده می‌شود که منظره‌ای خاص و فریبنده را شکل می‌دهد که خودش یکی از جاهای دیدنی دهلی است.

اگر به دنبال ماجراجویی و ثبت تصاویر مستندی از فرهنگ مردمان دهلی هستید، بدون شک بازدید از چاندی چوک به عنوان یکی از شلوغ‌ترین و قدیمی‌ترین خیابان‌های دهلی و یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی دهلی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. تجربه طعم غذاهای محلی و خرید پارچه‌های هندی رنگارنگ را در بازدید از این خیابان از دست ندهید.


جستجو و رزرو تور هندوستان در علی بابا


جاهای دیدنی دهلی

این خیابان نیز در نزدیکی مسجد جامع و قلعه سرخ دهلی قرار دارد.

 • هزینه بازدید: رایگان
 • ساعت بازدید: محدودیت ندارد

آدرس چاندی چوک بر روی گوگل‌مپ:

۴. آکشاردام

آکشاردام یک معبد هندو است که جز زیباترین مکان های دیدنی دهلی به شمار می‌رود. جالب است بدانید که ۷۰ درصد گردشگران دهلی به بازدید این معبد زیبا می‌روند. این معبد که در سال ۲۰۰۵ افتتاح شده است، نمادی از سنت‌های مردم هند، فرهنگ هندوئیسم، روحانیت و معماری هندی است. جالب است بدانید که بیش از ۱۱ هزار نفر در این ساخت این معبد دخیل بوده‌اند.

این معبد شامل حرم، تالارها و باغ است که در باغ آن مجسمه‌های بسیاری دیده می‌شود و امکان قایق‌سواری برای بازدیدکنندگان فراهم است. توجه داشته باشید که امکان ورود موبایل و دوربین در این معبد وجود ندارد و همچنین بازدید کامل از آن می‌تواند نصف روز شما را بگیرد. بازدید از فودکورت،‌ محل مخصوص عکاسی، محل عبادت و نمایش آب در این معبد را از دست ندهید.

جاهای دیدنی دهلی

آکشاردایم یعنی چه؟

واژه آکشاردام به معنای کاخ یا محل زندگی رب‌النوه سوامینارایان است و به باور پیروانش خانه زمینی خدا است.

 • هزینه بازدید: هزینه بازدید رایگان است اما برای ورود به بخش‌های نمایشگاهی معبد نیاز به خرید بلیت خواهید داشت.
 • ساعت بازدید: هر روز از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۸:۳۰. روزهای دوشنبه معبد تعطیل است.

آدرس معبد آکشاردایم بر روی گوگل‌مپ:

۵. آرامگاه همایون

همایون دومین پادشاه امپراتوری گورکانی هند بوده است. امروزه آرامگاه او با معماری ویژه و منحصربه‌فردش یکی از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی دهلی شناخته می‌شود. این آرامگاه اولین باغ ایرانی ساخته شده در هند است که به قرن شانزدهم میلادی بازمی‌گردد. این بنا یکی از ایرانی‌ترین بناهای تاریخی موجود در هند است. در اکثر بناهای دوران گورکانی ویژگی معماری ایرانی دیده می‌شود اما از آنجایی‌که همایون شیفته معماری ایرانی بود، همسر او آرامگاهش را به سبک باغ‌های ایرانی بنا کرد.

جاهای دیدنی دهلی

چرا باغ ایرانی؟

همسر همایون، حمیده بانو بیگم که در ایران با معماری ایرانی آشنا شده بود با الهام از مقابر ایرانی و فضای چهار باغ، ساخت آرامگاه همایون را در سال ۱۵۶۲ یک سال پس از مرگ همایون آغاز کرد و پس از هشت سال، نه سال پس از مرگ او به پایان رساند.

 • هزینه بازدید: پنج دلار برای گردشگران خارجی، بازدید برای کودکان زیر ۱۵ سال رایگان است.
 • ساعت بازدید: هر روز از طلوع آفتاب تا غروب. بهترین زمان بازدید از آن در زمان غروب است.

آدرس آرامگاه همایون بر روی گوگل‌مپ:

۶. لودی گاردنز

لودی گاردنز یا باغ‌‌‌های پنج حس از دیگر جاهای دیدنی دهلی است که برخلاف سایر دیدنی‌ها شما را از فضای شلوغ شهر دور می‌کند. این باغ‌ها‌ توسط انگلیسی‌ها در سال ۱۹۳۶ در اطراف آرامگاه‌های بزرگان قرن پانزدهم و شانزدهم در دهلی ساخته شده است. فضای سرسبز و زیبای این باغ‌‌ها می‌تواند احساس خستگی را از تن شما دور کند و آرامش را برایتان به ارمغان بیاورد.

جاهای دیدنی دهلی

در لودی گاردنز می توانید دوچرخه‌سواران، مربیان یوگا و زوج‌های جوان بسیاری را ببینید چراکه این باغ‌‌ها برای پیاده‌وری و ورزش‌کردن بسیار محبوب هستند.

 • هزینه بازدید: رایگان
 • ساعت بازدید: هر روز از طلوع آفتاب تا ساعت ۲۰. روزهای شنبه این باغ‌ها بسیار شلوغ هستند.

آدرس لودی گاردنز بر روی گوگل‌مپ:

۷. قطب منار

قطب منار یکی از برجسته‌ترین آثار معماری هندو اسلامی است که همین ویژگی آن را به یکی از جاهای دیدنی دهلی تبدیل کرده است. قطب منار همچنین بلندترین برج آجری جهان محسوب می‌شود که ۷۲ متر ارتفاع دارد. متاسفانه به دلیل رخداد چندین خودکشی از بالای این منار، امکان بازدید از داخل آن دیگر برای گردشگران فراهم نیست.

جاهای دیدنی دهلی

این بنای تاریخی در سال ۱۱۹۳ بنا شده اما دلیل احداث آن همچنان کشف نشده است. برخی معتقدند که به دلیل پیروزی مسلمانان در هند این مناره بنا شده است برخی دیگر نیز آن را نمادی برای دعوت مردم به برپایی نماز می‌شناسند. این برج پنج طبقه دارد که در هر طبقه آیات قرآن و متون اسلامی دیده می‌شود.

 • ساعت بازدید: هر روز از طلوع آفتاب تا غروب

آدرس قطب منار بر روی گوگل‌مپ:

۸. راج قت

راج قت یا بنای یادبود مهاتما گاندی از دیگر مکان های دیدنی دهلی به شمار می‌رود که مورد توجه گردشگران و پیروان این شخص بزرگ است. در این مکان مقدس نیز همانند سایر مکان‌های مقدس در دهلی باید برای احترام کفش‌های خود را در بیاورید و پابرهنه از آن بازدید کنید. در این بنای یادبود مجموعه‌ای از نقاشی، دست‌نوشته‌ها، مجسمه‌ها و… نگهداری می‌شود.

جاهای دیدنی دهلی

اگر آشنایی با این رهبر بزرگ هندی برایتان جذاب است به شما بازدید از بنای یادبود او را پیشنهاد می‌کنیم.

 • هزینه بازدید: رایگان
 • ساعت بازدید: هر روز از ساعت ۱۰ الی ۱۷. روزهای دوشنبه تعطیل است.

آدرس راج قت بر روی گوگل‌مپ:

۹. دروازه هند

دروازه هند یا ایندیا گیت یک بنای یادبود ملی است که جز جاهای دیدنی دهلی محسوب می‌شود. این بنا توسط معمار بریتانیایی به ارتفاع ۴۲ متر در محوطه‌ای باز و نزدیک به مجموعه زیبای کاخ ریاست جمهوری هند در سال ۱۹۳۱ ساخته شده است. این بنا نمادی از جنگ است و به یادبود سربازان هندی که در ارتش انگلستان در جنگ‌ جهانی اول جان باختند، طراحی و اجرا شده است.

جاهای دیدنی دهلی

در اطراف این بنای یادبود جنگی پارکی قرار دارد که گشت‌وگذار در آن در هنگام شب‌های تابستانی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 • هزینه بازدید: رایگان
 • ساعت بازدید: محدودیت ندارد

آدرس دروازه هند بر روی گوگل‌مپ:

در نهایت

مکان‌ های دیدنی دهلی به این ۹ جاذبه خلاصه نمی‌شود. جاهای دیدنی دهلی در گوشه گوشه این شهر بزرگ و کهن دیده می‌شود. آرامگاه خواجه نظام الدین اولیا، معبد نیلوفر آبی، کاخ ریاست جمهوری، رصدخانه جنتر منتر، آرامگاه صفدر جنگ و … از دیگر دیدنی‌ های دهلی هستند. اگر شناخت تاریخ دوران گورکانی، شناخت انواع مذاهب و فرهنگ‌ها برایتان جذاب است، بدون شک دهلی از مقاصد محبوب شما برای سفر خواهد بود.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.