سفر به سانتورینی

پنج نکته که باید پیش از سفر به سانتورینی یونان بدانید

اگر مقاصد توریست پذیر اروپا مخصوصا در فصل تابستان را چک کرده باشید، احتمالا سانتورینی یونان اصلا اسم عجیب و غریب و ناشناخته‌ای برایتان نیست. سانتورینی یکی از پرطرفدارترین مراکز گردشگری در کشور یونان به حساب می‌آید که دل هر توریستی را در جا از آن خود می‌کند.

فاصله‌ جزیره‌ سانتورینی از شهر آتن، با پرواز، حدود سی دقیقه است. اگر برای سفر به یونان برنامه‌های زیادی داشته باشید و نخواهید زمان زیادی را در رفت و آمدهایتان از دست بدهید، گزینه‌ خوبی به نظر می‌آید. در کل، اگر به دنبال تجربه‌ جزایر معروف یونان هستید، سانتورینی باید جزو اولین انتخاب‌های چک لیست شما باشد. چرا که این جزیره از مهم‌ترین جاهای دیدنی یونان به شمار می‌آید. البته به دلیل ازدحام جمعیت و تاثیری منفی‌ که این واقعیت می‌تواند بر سفر شما بگذارد بد نیست چند نکته‌ی اساسی را بدانید و آن‌ها را اجرا کنید.

۱.    با یک برنامه مشخص به سانتورینی سفر کنید

سانتورینی

خیلی از افراد ممکن است به شما بگویند که برای سفر به سانتورینی نیازی به برنامه‌ریزی یا برنامه‌ی مشخصی ندارید. چنین پیشنهادی زمانی به کمک شما می‌آید که قصد اقامت در یک ویلای لوکس پنج‌ستاره با استخر بزرگی را داشته باشید. مهم‌تر از آن، این که کلا نخواهید از محل اقامتتان بیرون بیایید! اما خب طبیعتا، این طور نیست. پس شما برای سفرتان به سانتورینی به یک برنامه نیاز دارید.

بد نیست برای شروع، یک قایق تفریحی را برای تماشای طلوع آفتاب کرایه کنید. در چنین حالتی، به ترافیک کشتی‌ها و ازدحام جمعیتی که در حدود ساعت یازده صبح برای قایق سواری در کنار آب جمع می‌شوند، نمی‌خورید. جمعیت و ازدحام از مشکلات عظیم شما در سفر به سانتورینی خواهد بود که باید راه‌های دور زدن آن را بلد باشید.

۲.    چطور با ازدحام جمعیت در اویا کنار بیایید

سانتورینی یونان

یکی از معضلاتی که می‌تواند از یک سفر خوش به سانتورینی، یک خاطره‌ی بد بسازد، جمعیت زیاد و ازدحام است. حتی نمی‌توانید تصور کنید این جمعیت تا چه اندازه می‌تواند اوضاع سفر را برای شما به هم بریزد. بنابراین خوب است بدانید مدیریت آن تا چه اندازه می‌تواند یک سفر به یاد ماندنی برای شما رقم بزند. برای مدیریت جمعیت در سفر به سانتورینی، باید چند نکته را رعایت کنید.

سحرخیزباشید تا بهترین بهره را از سانتورینی ببرید

اگر قرار باشد فقط یک نکته‌ مفید از این مقاله یاد بگیرید، آن سحرخیزی در سفرتان به سانتورینی و گشت در جزیره بین ساعت هفت و نیم تا نه یا نه و نیم صبح است. این زمان، حتی در شلوغ‌ترین ماه‌های یونان، یکی از ساکت‌ترین و آرام‌ترین اوقات در سانتورینی است که شما را با خود به یونان قدیم می‌برد تا به راحتی بتوانید از صدای بیدار شدن حیوانات و پرندگان لذت ببرید.

به یک جا در سانتورینی بسنده نکنید

اصلا فکر نکنید اگر یک جای به خصوص و معروف را در سانتورینی دیده‌اید، همه‌ سانتورینی به همان شکل است. کنجکاو و گردشگر باشید. مثلا، یکی از کارهای هیجان‌انگیز و جذابی که می‌توانید برای انجامش زمان بگذارید پیاده‌روی از فیرا (Fira) تا اویا (Oia) است.

 پررو باشید!

اگر مبادی آداب باشید و حقوق شهروندی برای شما مهم باشد، احتمالا این کار برای شما طاقت‌فرسا و سخت خواهد شد. اما باور کنید وقتی از ازدحام حرف می‌زنیم یعنی اگر پررو نباشید، خجالت را کنار نگذارید، و جسارت پیشروی نداشته باشید، احتمال اینکه ابتدای مسیرتان گیر کنید و تا پایان شب همانجا بمانید زیاد است. چرا؟ چون برای بازدید از یک منطقه در سانتتورینی، پشت چندین گروه گردشگر که تک به تک و گروهی از خودشان عکس می‌اندازند، به دام افتاده‌اید. در ضمن رویش را ندارید به آن‌ها بگویید می‌خواهید عبور کنید یا حتی بدون عذرخواهی از رو به روی آن‌ها رد بشوید. از اینکه از کادر عکس کسی رد شدید یا از کسی خواستید سرعت عکاسی‌اش را بالاتر ببرد تا شما بتوانید عبور کنید خجالت نکشید. باور کنید در سانتورینی پررو بودن برای شما زمان می‌خرد و برای کسی هم مهم نیست!

برای غروب معروف اویا، از قبل برنامه‌ریزی کنید!

یکی از زیباترین صحنه‌ها و رویایی‌ترین اتفاقات سفر به سانتورینی در یونان، تماشای غروب اویاست. بهتر است از چند روز قبل یک رستوران به نمای رو به غروب را رزرو کنید تا هنگام غروب از آنچه انجام داده‌اید یا انجام نداده‌اید، پشیمان نشوید. اگر جای خوبی را در یک رستوران با چشم‌انداز مناسب رزرو نداشته باشید، این احساس به شما دست خواهد داد که تمام مردم کره‌ زمین به آنجا سرازیر شده‌اند تا غروب آفتاب را تماشا کنند.

۳. سر مساله‌ غذاهای یونانی در سانتورینی، تعارف را کنار بگذارید

سفر به سانتورینی

اول از همه اجازه بدهید که بگویم یونان به تنوع غذایی، غذاهای خوشمزه‌ فصلی، و البته غذاهایی متناسب با هر بودجه‌ای شهرت دارد. اما نکته‌ای که بد نیست بدانید این است که هنگام غذا خوردن در سانتورینی، از مناظر چشم‌پوشی نکنید. سعی کنید محل اقامتتان را جایی با بالکن انتخاب و یا هتلی با چشم‌انداز مناسب رزرو کنید. هتل‌های پنج‌ستاره با منوی باز و بوفه‌ صبحانه، همه جور انتخابی را در اختیار شما می‌گذارند. اما اگر به فکر صرفه‌جویی در هزینه‌ها و همینطور انتخاب‌های فوق جذاب با خرید شهری هستید، بد نیست صبحانه را از تور یا هتل یا محل اقامتتان حذف کنید و خودتان دست به کار شوید. این مسئله که بر سر غذا با تور و هتل تعارف نکنید بسیار مهم است. اگر در سانتورینی از بوی نان داغ صبحانه و ماست و پنیرهای محلی دیوانه شدید و آن‌ها را در محل اقامتتان پیدا نکردید، یاد این مقاله بیفتید و بگویید که کاش این نکته را پیش از سفر به سانتورینی می‌دانستم!

۴. برای خلیج آمودی خودتان را آماده کنید

سانتورینی آمودی

جای شکی نیست که یکی از بهشتی‌ترین مناطق در اویا، خلیج آمودی است که مقصد بسیاری از شناگران حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای دنیاست. اما چند نکته وجود دارد که باید قبل از رفتن به آمودی، آن‌ها را مهیا کنید:

حتما با خودتان آب خنک ببرید

اگر در تابستان به سانتورینی، اویا، و البته خلیج آمدی سر می‌زنید، آب خنک را فراموش نکنید. دمای بالای هوای تابستان، رطوبت و مسیر پیاده‌روی، ممکن است کمی برایتان آزاردهنده باشد.

از پوشیدن دمپایی لا انگشتی و کفش پاشنه‌بلند و صندل‌های فانتزی بپرهیزید

راه رسیدن به خلیج آمودی، شیبدار و کمی لغزنده است. برای اینکه مسیر را با رضایت و خوشحالی طی کنید، بهترین کفش، کتونی‌های ورزشی و یا صندل‌های چسبی و محکم تابستانه هستند. بدترین انتخاب دمپایی لا انگشتی کنار ساحلی برای پیمودن مسیر پر از پهِن به سمت امودی است. در حق خودتان چنین ظلمی نکنید!

از همراه داشتن پول و اشیا قیمتی جدا بپرهیزید

یادتان نرود که تمام این نکات در راستای این مسئله گفته شده که سانتورینی در تابستان بسیار شلوغ است. اصلا فکر نکنید اگر غروب را برای شنا در خلیج آمودی انتخاب کردید، با صحنه‌ خلوتی از خلیج مواجه خواهید شد. بلکه ممکن است شلوغ‌تر هم باشد. بهتر است از همراه داشتن پول زیاد و پاسپورت و اشیا قیمتی زمانی که قصد شنا کردن در آمودی را دارید، حذر کنید.

مسیر تعیین کننده است

این موضوع باز هم به اهمیت پوشیدن کفش یا صندل مناسب برمی‌گردد. مسیر رسیدن به خلیج سنگی و شیبدار و کمی لزج است. جاهایی هستند که کمی مجبور به صخره‌نوردی هم خواهید شد. در چنین شرایطی، آخرین چیزی که می‌خواهید غافلگیری با مسیر است.

در کل، برای رسیدن به خلیج آمودی و شنا، خودتان را برای چند ساعت پیاده‌روی و حدود ۲۷۰ پله آماده کنید. اگر بخواهید به دید یک آبتنی سریع به آن نگاه کنید، مسیر و تجربه‌ بدی خواهید داشت. اما اگر زمان کافی به آن اختصاص بدهید، همه چیز زیبا و خاطره‌انگیز خواهد بود. اگر هیچ جوره نمی‌توانید پیاده‌روی کنید و یا حوصله ندارید، با تاکسی از اویا هم می‌توانید به خلیج بروید. البته مسیر صاف و همواری پیش روی تاکسی شما نیست.

۵. به ترانسفر فرودگاهی «نه» نگویید

سفر به سانتورینی

شاید تحت تاثیر محیط سانتورینی و فضای گشت و گذار، و البته قیمت بالای رزرو ترانسفر، کمی در مورد رزرو ترانسفر فرودگاهی به شک بیفتید. اما اصلا شک نکنید. حتی اگر در پیدا کردن ماشین از فرودگاه تا محل اقامتتان در سانتورینی بتوانید تاکسی پیدا کنید، برگشت شما و به موقع رسیدنتان با مشکل رو به رو خواهد شد. مخصوصا اگر پرواز شما در ساعاتی باشد که نیاز است بین ساعت یازده شب تا هفت و هشت صبح در فرودگاه حاضر باشید.

با برنامه‌ریزی از سفر به سانتورینی لذت ببرید

سانتورینی یونان

سانتورینی در یونان، یکی از شلوغ‌ترین مقاصد گردشگری است. تقریبا همه چیز در مورد سانتورینی مثبت است به جز حجم زیاد توریست در فصل تابستان که دانستن چند نکته‌ ناقابل به شما کمک می‌کند آن را نیز مدیریت کنید و در مجموع سفری بی‌خطر و بدون استرسی را در این جزیره‌ی زیبا در یونان، تجربه کنید. یادتان باشد که برای داشتن تجربه‌ی لذت‌بخش در سانتورینی، زمان کافی به همه چیز اختصاص دهید، سحرخیز باشید، از هیچ منظره و گشت و گذاری به راحتی نگذرید، دست رد به سینه‌ی نان و غذاهای محلی نزنید. ضمن اینکه، کفش مناسب، معرف یک توریست حرفه‌ای است. این اصل برای سانتورینی هم صدق می‌کند. در پایان نیز به ترانسفر فرودگاهی نه نگویید تا خیالتان از جهت رفت و آمد به فرودگاه هم راحت باشد. سفر خوبی را به سانتورینی برایتان آرزومندیم.

 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه

 1. نسیم می‌گوید

  چقدر نوشته تون مفید بود ممنون

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام نسیم عزیز 🙂
   ممنون از همراهی شما

 2. عطیه می‌گوید

  ممنونم از مطالب عالیتون. چه فصلی جزیره سانتورینی کمتر گردشگر داره و آب هوای مناسب؟؟