اشیا ممنوعه در قطار و اتوبوس

همه دوست داریم سفرهای‌مان شیرین و خاطره‌انگیز باشد. تفاوتی ندارد که با چه وسیله نقلیه‌ای به سفر می‌رویم، مهم این است که دردسرهایش کمتر و جذابیت‌های بیشتر باشد. یکی از اصلی‌ترین راهکارها برای خوش گذشتن در سفر، رعایت قوانین و مقررات وسایل نقلیه است. مثلا باید بدانیم چه قدر می‌توانیم بار با هواپیما حمل کنیم یا اشیا ممنوعه در قطار و اتوبوس را بشناسیم. پیشتر مقاله‌ای درباره اشیا ممنوعه در هواپیما در مجله گردشگری علی بابا منتشر شده است. و این بار می‌خواهیم اشیا ممنوعه در قطار و اتوبوس را بشناسیم.

اشیا ممنوعه در قطار

اشیا ممنوعه در قطار

در قطار برای رعایت حال سایر مسافران و سفری سالم برای همه، حمل برخی از اشیا ممنوع اعلام شده است. طبیعی است که حمل اشیائی مانند سلاح و مهمات، مواد محترقه و مواد منفجره ممنوع است. علاوه بر این، حمل اشیای قاچاق، مواد آتش‌زا و سوختنی، مواد سمی و بیماری‌زا با قطار نیز غیرقانونی است. مواد رادیواکتیو، سلاح‌ سرد و وسایلی از این دست را نیز نمی‌توانید با قطار حمل کنید.

[irp posts=”8459″ name=”حمل خودرو با قطار، صفر تا صد در یک نگاه”]

درباره حمل حیوانات با قطار هم ممنوعیت‌هایی جدی وجود دارد. شما با قطار نمی‌توانید هیچ حیوان اهلی یا وحشی را با خود به مقصدی دیگر ببرید.

در میان خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به غیر از مشروبات الکلی ممنوعیت خاصی وجود نداره. البته کاملا منطقی است که خوراکی‌ها و غذاهای بدبو را با خود به داخل کوپه نبرید.


 جستجو و خرید بلیط قطار در علی بابا


اشیا ممنوعه در اتوبوس

اشیا ممنوعه در اتوبوس

برای اینکه در اتوبوس هم سفر دلپذیری را سپری کنیم، باید یک سری قواعد و اصول را رعایت کنیم. رعایت این اصول از سوی همه مسافران، به سفری بی‌دغدغه و آرام منجر می‌شود.

حمل مواد منفجره و مواد اسیدی، سلاح سرد و گرم، مواد محترقه و آتش‌زا توسط اتوبوس ممنوع است. به غیر از این به همراه داشتن مواد سوختنی، اسیدها، مواد سمی، مواد رادیواکتیو و… نیز غیرقانونی است.

[irp posts=”10206″ name=”هزینه و شرایط حمل حیوان خانگی با هواپیما، قطار و اتوبوس”]

علاوه بر آنچه گفته شد، شما نمی‌توانید حیوانات اهلی و وحشی را نیز با اتوبوس جابه‌جا کنید. اما در این میان یک راه حل وجود دارد. در صورتی که مسافر مجبور به جابه‌جا کردن حیوان با خودش باشد، می‌تواند این موضوع را با راننده در میان بگذارد. راننده نیز با سنجیدن شرایط و در صورتی که موقعیت فراهم باشد، اجازه حمل حیوان را می‌دهد. و البته بسیاری از مواقع نیز این اجازه داده نمی‌شود.


جستجو و خرید بلیط اتوبوس در علی بابا


مقدار بار مجاز در قطار و اتوبوس

بار مجاز در قطار و اتوبوس

علاوه بر اشیا ممنوعه در قطار و اتوبوس، بررسی میزان بار مجاز برای هر یک از این وسایل نقلیه نیز قابل اهمیت است.

میزان بار مجاز در قطار 30 کیلوگرم است. علاوه بر این ابعاد چمدان نیز باید حدود 75 سانتی‌متر باشد. ضمن اینکه شما علاوه بر این بار می‌توانید یک کیف دستی (با اندازه‌ای منطقی) نیز با خود به همراه داشته باشید. در صورتی که میزان بار مسافر بیشتر از این باشد، باید آن را به قسمت بار قطار بسپارد. البته این بار نیز ابعادش نباید بیشتر از 2 متر و وزنش بالاتر از 200 کیلوگرم باشد.

میزان بار مجاز برای هر مسافر اتوبوس 20 کیلوگرم است. اگرچه ممکن است نظارت دقیقی بر باری که مسافر اتوبوس با خود می‌برد وجود نداشته باشد، اما طبیعتا بارهای بسیار زیاد و سنگین وزن برای او دردسرساز خواهند شد. بنابراین اگر بارتان زیاد است و قصد سفر با اتوبوس را دارید، بهتر است از قبل بارتان را توسط باربری‌ها به مقصد ارسال کنید.

بار دیگر خاطر نشان می‌شود که ورود اشیا ممنوعه در قطار و اتوبوس علاوه بر اینکه می‌تواند در سفرتان اختلال به وجود بیاورد، ممکن است سلامت خودتان و سایر مسافران را نیز به خطر بیندازد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.