ایل گلی تبریز: از شاه تا ایل (مردم)

چرا اینجا از معروف‌ترین جاهای ایران است؟

احتمالا قبلا نام ایل گلی تبریز را شنیده باشید یا وقتی با ماشین شخصی خود وارد تبریز می‌شوید، روی تابلوهای مختلف در سراسر شهر نام آن به چشمتان خورده باشد. می‌توان ائل گلی را نمادی از شهر تبریز دانست، نمادی که اگر تصویر درست و کاملی از آن نداشته باشید، هرگز کاملا به جنبه‌های پنهان جذابیت و زیبایی آن پی نخواهید برد.

این بنا در سال 1387 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. اگر عکس ایل گلی را از بالا تماشا کنید، عمارتی خواهید دید که مانند یک جزیره در میان یک استخر بسیار بزرگ قرار گرفته است. ایل گلی تبریز در جنوب شرقی تبریز، در 7 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است و علاوه بر امکانات تفریحی، فرهنگی و رفاهی که به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد، موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی نسبت به سایر جاهای دیدنی تبریز دارد.

ایل گلی تبریزخیلی چیزها از نزدیک و روی زمین آنقدر که باید به چشم نمی‌آیند، شاید در نگاه اول با خودتان بگویید چرا این بنا یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی تبریز است. در این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا پارک ائل گلی تبریز را به طور کامل به شما معرفی خواهیم کرد، بخش‌های مختلف شاه گلی، تفریحات و امکانات رفاهی آن را شرح خواهیم داد. آگاهی بیشتر از جزییات، به ما کمک می‌کند که با قدردانی بیشتری از جاهای دیدنی در شهرهای مختلف بازدید کنیم و قدر لحظه به لحظه خود را بدانیم.

ایل گلی یکی از جاهای دیدنی استان آذربایجان شرقی است که در تبریز واقع شده است.

ابعاد استخر ایل گلی تبریز از گذشته تا کنون دچار تغییراتی شده است. در حال حاضر ایل گلی استخری به ابعاد 200 متر در 200 متر است و عمق آن بین 3 تا 12 متر در بخش‌های مختلف متغیر است.

ائل گلی دارای امکانات تفریحی از جمله دوچرخه‌سواری، درشکه‌سواری، قایق‌سواری، مینی‌گلف، رستوران، غرفه‌های فروش خوراکی، فضای مناسب کمپ و… است.

شاه گلی تبریزائل گلی یا شاه گلی؟

احتمالا اگر در خیابان‌های تبریز، آدرس پارک ائل گلی را از مردم شهر جویا شوید، متوجه خواهید که مردم با دو نام «ایل گلی» یا «شاه گلی» به این پارک اشاره می‌کنند. حالا کدام یک واقعا درست است؟

اگر قرار باشد درباره ایل گلی تبریز صحبت کنیم، بهتر است قبل از هر چیزی معنی این اسم ترکی را بدانیم. در زبان ترکی کلمه گُل (گوُل) به معنی دریاچه یا استخر است و کلمه «ائل» یعنی مردم.

ایل گلی یعنی دریاچه مردم و شاه گلی به معنی دریاچه شاه است. این بنا در دوران پهلوی به یک گردشگاه عمومی تبدیل شد که با نام شاه گلی شناخته شده بود اما در سال 1357، پس از انقلاب اسلامی، نام آن از شاه گلی به ایل گلی تبریز تغییر کرد.

هنوز هم برخی از مردم قدیم تبریز، طبق عادت قدیمی از آن با نام شاه گلی یاد می‌کنند. البته آقای بهروز خاماچی، یکی از پژوهشگران تاریخ و فرهنگ آذربایجان، معتقد است که لغت شاه در نام این بنا، به معنی بزرگ و با عظمت است و منظور از این کلمه، اشاره به خود شاه نبوده است.

بخش های مختلف ائل گلی تبریز

ایل گلی تبریز دارای بخش‌های متخلفی در زمینه‌های رفاهی، تفریحی و گردشگری است. به طور کلی این مجموعه شامل دو بخش اساسی استخر ایل گلی و عمارت آن تقسیم‌بندی می‌شود که در ادامه شما را با بخش‌های مختلف آن آشنا خواهیم کرد. بهتر است بدانید برخلاف اطلاعاتی که در سایت‌های مختلف ثبت شده است، ایل گلی هیچ‌گونه باغ وحشی ندارد.

بخش های مختلف ائل گلی تبریزدریاچه ائل گلی، دریاچه‌ای برای تمام فصول

تاریخچه دریاچه ایل گلی تبریز، به دوران آق‌قویونلوها بازمی‌گردد. دریاچه در آن دوران فضایی برای ذخیره آب و منبعی برای آبیاری مناطق اطراف بوده است که طی دوره‌های مختلف تاکنون دچار تغییراتی شده و به شکل امروزی در آمده است. در دوران صفوی، پس از تخلیه نخاله‌های دریاچه و پاک‌سازی آن، دیواره‌ای سنگی دورتادور دریاچه شاه گلی ساخته شد.

عمق دریاچه در آن دوران حدود 12 متر بود. در دوران قاجار، اطراف ائل گلی تبریز، خیابان‌هایی جهت رفت‌وآمد ساخته و با کاشت درخت‌های تبریزی، بید مجنون و گل‌های رنگارنگ زیباتر شد. کاربری این دریاچه در دوران پهلوی به تفرجگاه عمومی و محلی برای گردش تغییر کرد که در حال حاضر نیز با مساحتی نزدیک به 200 متر در 200 متر، با عمق 3 تا 9 متر یکی از جاهای دیدنی مهم شهر تبریز به شمار می‌رود.

دریاچه ائل گلیآب دریاچه ایل گلی تبریز از طریق جویبار رودخانه لیقوان تامین می‌شود و اطراف دریاچه با جنگل‌کاری‌ها و آبشار‌های مصنوعی دل‌انگیزی جذاب‌تر شده است. خیابانی که از ضلع جنوبی دریاچه تا بنای کاخ کشیده شده، بنای ائل گلی را تبدیل به یک شبه‌جزیره دیدنی در میان آب‌های آزاد کرده است.

زیبایی این دریاچه در بهار با انعکاس درخت‌های سرسبز اطراف در آب دریاچه و در زمستان با یخ زدن آب دریاچه و فضای برفی تبریز، دوچندان می‌شود. واقعیت این است که فرقی نمی‌کند در چه فصلی از این مکان دیدنی بازدید کنید، پارک ائل گلی در هر فصلی زیبایی خاص خودش را دارد.

el goliعمارت ائل گلی

خیابان پر دارودرخت وسط دریاچه شاه گلی، راهی است که شما را به عمارت ائل گلی تبریز می‌رساند. ساختمان عمارت نیز مانند دریاچه ایل گلی طی سالیان دچار تغییرات زیادی شده است. این بنا که به نام کاخ ائل گلی نیز معروف است، در ابتدا بنایی خشتی و یک طبقه بوده که در دوران آق‌قویونلوها احداث شده است.

عمارت ایل گلی در دوران صفویه و قاجار گسترش یافت و دچار تغییرات اساسی شد اما در نهایت به خاطر فرسودگی بیش از حد، در سال 1346 هجری شمسی توسط شهرداری تبریز تخریب و بنای جدیدی جایگزین آن شد. عمارت ایل گلی جدید، ساختمانی دو طبقه به شکل هشت ضلعی است که به معماری استاد حاج علی‌اکبر نادرالوجود طراحی و ساخته شد. این عمارت در حال حاضر به عنوان تالار پذیرایی و رستوران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تالار اندیشه پارک ایل گلی

تالار اندیشه در پارک ائل گلی تبریز یکی دیگر از بخش‌های مختلف پارک است. این تالار با ظرفیتی نزدیک به 330 نفر، به همراه امکانات و تجهیزات کاملی از جمله سیستم صوتی و تصویری پیشرفته، محل مناسبی برای برگزاری همایش‌ها یا برنامه‌های علمی و فرهنگی است. تالار اندیشه، سالنی منظم و مرتب است که علاوه بر امکانات فوق، از سیستم سرمایشی و گرمایشی باکیفیتی برخوردار است.

تفریحات ائل گلی

شاه گلی فقط یک مکان دیدنی نیست، البته که بسیاری از گردشگران برای بازدید از دریاچه و کاخ ائل گلی به آن سر می‌زنند، اما ایل گلی فضای مناسبی برای تفریحات مختلف است. بخش از تفریحات سرگرم‌کننده این مجموعه را به شما معرفی خواهیم کرد.

تفریحاتقایق سواری در ایل گلی

در فصل‌های بهار و تابستان که هوا خوب است و آب دریاچه ایل گلی تبریز یخ نزده، امکان قایق‌سواری برای بازدیدکنندگان وجود دارد. قایق‌سواری با قایق‌های پدالی و موتوری امکان‌پذیر است. پیشنهاد می‌کنیم فرصت قایق‌سواری در آب‌وهوای خنک تبریز را از دست ندهید.

تفریحات ائل گلیمینی گلف ائل گلی

یکی از تفریحات خاصی که در ایل گلی تبریز وجود دارد و تجربه منحصربه‌فردی به شمار می‌رود، مجموعه ورزشی مینی گلف پارک ائل گلی تبریز است که در نزدیکی هتل پارک قرار گرفته است. این مجموعه یکی از زمین‌های گلف استاندارد ایران است که محل برگزاری بسیاری از مسابقات و بازی‌های استانی است. استفاده از مجموعه مینی گلف هزینه دارد و علاوه بر آن توجه داشته باشید که زمان کافی برای بازی را در نظر بگیرید.

مسیر دوچرخه سواری ایل گلی

در ایل گلی تبریز، مسیرهای مختلف دوچرخه‌سواری امکان دسترسی به بخش‌های مختلف پارک را برای دوچرخه‌سواران فراهم کرده است. اگر اهل دوچرخه‌سواری هستید، حسابی می‌تواند در پارک ائل گلی خوش بگذرانید و با خیال راحت از دوچرخه‌‌سواری لذت ببرید.

مسیر دوچرخه سواریدرشکه سواری در ائل گلی

تمام بازدیدکنندگان می‌توانند با پرداخت هزینه، سوار درشکه‌های ایل گلی تبریز شوند. درشکه‌سواری دورتادور دریاچه با موسیقی موزون سم اسب‌ها و زنگوله‌های درشکه، حس و حالی خوبی به شما خواهد داد.

لونا پارک ائل گلی

لونا پارک ائل گلی تبریز، در غرب دریاچه قرار گرفته است. این شهربازی دارای بازی‌های متنوعی برای گذراندن یک عصر هیجان‌انگیز است. از جمله دستگاه‌های لونا پارک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سالتو
  • تاب زنجیری
  • ترن هوایی
  • ماشین‌برقی
  • چرخ و فلک

توجه داشته باشید که لونا پارک در حال حاضر به خاطر شرایط ایمنی، پلمپ است و امکان استفاده از آن وجود ندارد.

لونا پارکامکانات پارک ایل گلی

با توجه به اینکه پارک ایل گلی تبریز یکی از مراکز تفریحی و گردشگری مهم تبریز به شمار می‌رود، طبیعتا باید دارای امکانات رفاهی کافی برای راحتی گردشگران باشد. از جمله این امکانات رفاهی می‌توان به پارکینگ، رستوران و فروشگاه، آب‌خوری‌های متعدد در سطح پارک، سرویس بهداشتی، نمازخانه و اینترنت رایگان اشاره کرد. پارک ائل گلی تبریز اولین پارکی است که به صورت سراسری دارای اینترنت بی‌سیم رایگان است.

پارک ایل گلی تبریز از معدود پارک‌های ایران است که اینترنت بی‌سیم (وای‌فای) رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

پارکینگ

در صورتی که از ماشین شخصی برای بازدید از ایل گلی تبریز استفاده می‌کنید، نیازی نیست که نگران جای پارک باشید. این پارک دارای پارکینگ است و هزینه آن برای هر ماشین 3000 تومان است.

سرویس بهداشتی

از دیگر امکانات شاه گلی تبریز می‌توان به سرویس بهداشتی آن اشاره کرد که با رعایت نظافت و نکات بهداشتی در دسترس بازدیدکنندگان قرار دارد.

مجموعه سایمان تبریز

مجموعه سایمان تبریز یکی از مجموعه‌های تفریحی، ورزشی مهم تبریز است که در نزدیکی ایل گلی تبریز قرار گرفته است و می‌توان آن را بخشی از امکانات در دسترس شاه گلی دانست.

این مجموعه دارای فضای ورزشی استاندارد و لوکس مخصوص ورزش‌هایی مثل اسکیت، هاکی، تنیس روی میز، سنگ‌نوردی و… است. مجموعه سایمان دارای بخش‌های مختلفی از جمله رستوران، کافی‌شاپ، فروشگاه لوازم ورزشی و… است که امکانات آن را تکمیل می‌کند.

مجموعه سایمان تبریزساعت آفتابی ایل گلی

یکی از دیدنی‌های ایل گلی تبریز، ساعت آفتابی بزرگی است که در فضای آن قرار گرفته است. این ساعت، بزرگ‌ترین ساعت آفتابی در شمال غرب کشور است که در دسترس بازدیدکنندگان قرار دارد.

ساعت آفتابی ایل گلیدسترسی به ائل گلی تبریز

دسترسی به ایل گلی تبریز هم با ماشین شخصی و هم با وسایل نقلیه عمومی امکان‌پذیر است.

در صورتی که از ماشین شخصی استفاده می‌کنید می‌توانید از اتوبان باکری و بلوار ایل گلی خودتان را به ائل گلی برسانید و یا از مسیر خیابان گلستان، میدان فردوس استفاده کنید. البته اگر این توضیحات برای شما کافی نیست، می‌توانید با کمک لوکیشن ایل گلی روی گوگل مپ به راحتی آدرس را پیدا کنید.

دسترسی به شاه گلی از طریق وسایل نقلیه عمومی از جمله مترو، تاکسی و اتوبوس امکان‌پذیر است که در ادامه توضیحات مربوط به هرکدام را به شما ارائه خواهیم داد.

  • تاکسی: تاکسی‌های خطی ایل گلی از مناطق مختلف شهر، شما را به پارک ائل گلی می‌رسانند، همچنین می‌توانید از سرویس تاکسی آنلاین برای بازدید از پارک استفاده کنید.
  • اتوبوس: اگر از اتوبوس برای رسیدن به ایل گلی استفاده می‌کنید، باید سوار اتوبوس‌های مسیر ایل گلی به شماره 101 شوید و در نزدیک‌ترین ایستگاه به ایل گلی پیاده شوید.
  • مترو: ایستگاه مترو ایل گلی در خطوط مترو تبریز، یکی از راحت‌ترین راه‌های دسترسی به این پارک است. کافی است سوار مترو شده و در این ایستگاه پیاده شوید و با کمی پیاده‌روی خودتان را به ایل گلی برسانید.

آدرس ایل گلی تبریز: آذربایجان شرقی، تبریز، آزادراه کنارگذر جنوبی تبریز، بلوار ایل گلی، پارک ائل گلی

شماره تماس: 33849904-041

ساعات کاری ایل گلی تبریز: شبانه‌روزی

لوکیشن ائل گلی روی گوگل مپ

لوکیشن ائل گلیبازدید از نماد دوست‌داشتنی تبریز

حالا دیگر با اطمینان می‌توان گفت هر آنچه که لازم است درباره بازدید از ایل گلی تبریز می‌دانید. ائل گلی تبریز به خاطر ویژگی‌های خاصی که دارد قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو را دارد اما به خاطر ساخت ساختمان بلند هتل در نزدیکی شاه گلی، فرصت ثبت آن در این فهرست از دست رفت. امکانات تفریحی و گردشگری متنوعی که در فضای پارک ایل گلی وجود دارد که مثل بسیاری از جاهای دیدنی ایران به اندازه کافی از ظرفیت آن استفاده نشده است اما قطعا بازدید از آن، تجربه یک روز بی‌نظیر برای هر بازدیدکننده‌ای خواهد بود. ترکیب دل‌انگیزی از منظره‌ای چشم‌نواز، آب‌وهوایی دلنشین و لذتی مطلوب.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.