سوغات تبریز

سوغات تبریز؛ از تمیزترین شهر ایران چه سوغات بیاوریم‌؟

سوغات تبریز در سفر به این شهر تاریخی

تبریز جزو آن دسته از مناطق توریستی ایران است که همه خصوصیات یک شهر خوب برای جذب گردشگر را دارد. تاریخ غنی، شهرسازی فوق‌العاده، سوغاتی‌های متنوع و مشهور و صنایع‌دستی جذاب، تنها گوشه‌ای از جذابیت‌های این شهر هستند. اگر قرار است به تبریز سفر کنید و سوغات تبریز را نمی‌شناسید و نمی‌دانید باید چه چیزی بخرید و برای عزیزان‌تان چه چیزهایی سوغات بیاورید، این نوشته مخصوص شماست. با ما در علی‌بابا همراه باشید تا به گوشه‌وکنار دنیای سوغات و شیرینی های تبریز سرک بکشیم.


جستجو و خرید بلیط قطار در علی بابا


تبریز؛ بهشت شکموها

خوراکی، اولین گزینه هر گردشگر برای خرید سوغاتی است. تبریز، سرزمین خوراکی‌های خوش‌مزه است و خبر خوش اینکه اگر شیرینی دوست دارید، تبریز بهشت شماست! شیرینی های تبریزی زیبا، آن‌قدر جذاب هستند که دل هر گردشگری را می‌برند. امکان ندارد که به این شهر سفر کنید و برای خرید شیرینی تبریزی، وسوسه نشوید. بسیاری از شیرینی های تبریزی، در کشورهای همسایه مانند ترکیه هم تهیه می‌شوند. علت این مساله تاریخ مشترک خطه آذربایجان و کشورهای حوزه قفقاز است. پس از اگر قصد سفر به تبریز را دارید، حتما برای خرید سوغاتی به قنادی‌های آن سر بزنید. در ادامه بعضی از شیرینی های سنتی و معروف تبریز و سایز سوغات تبریز را به شما معرفی خواهم ‌کرد.

۱. نوقا

نوقا از سوغات تبریز

معروف‌ترین شیرینی تبریزی، نوقا است که محلی‌ها به آن لوکا می‌گویند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این شیرینی جذاب و خوش‌مزه شهرت جهانی دارد.

احتمالا می‌دانید که هر نسخه اندروید، به نام یک خوراکی خوش‌مزه، معمولا شیرینی‌ها، نام‌گذاری می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در سال ۲۰۱۶، نسخه ۷ اندروید به افتخار این شیرینی جذاب نوقا نام‌گذاری شد. شیرینی نوقا، دراصل شیرینی خاورمیانه‌ای محسوب می‌شود که در کشورهای عربی، ایران و جنوب اروپا مصرف می‌شود.

نوقا درواقع پسرخاله گز‌ به ‌حساب می‌آید. ماده اولیه هر دو شیرینی، سفیده تخم‌مرغ و آجیل است. نوقا انواع مختلفی دارد. نوقای اصل تبریزی، همان نوقای سنتی گردویی است. نوقای آجیلی هم یکی دیگراز انواع نوقا است که در تبریز به‌فروش می‌رسد.

نوقای قنادی کریمی و تشریفات در تبریز معروف هستند. می‌توانید شعبه‌های هر دو قنادی را در خیابان‌های آبرسان و ائل‌گلی پیدا کنید. قنادی افتخاری در خیابان منصور و نوقاهای بازار تبریز هم معروف هستند.

۲. قرابیه

قرابیه سوغات تبریز

قرابیه هم یکی از سوغات پرطرفدار تبریز است که ماده اصلی آن سفید تخم‌مرغ، شکر و پسته است. قرابیه در شهرهای دیگری مانند زنجان و مراغه هم درست می‌شود. این شیرینی در ترکیه و هم‌چنین یونان طرفداران زیادی دارد. قرابیه در تبریز بیشتر برای مهمانی‌‌ها و مجالس عروسی مصرف می‌شود. این شیرینی سنتی تبریزی، یکی از شیرینی‌های نسبتا گران تبریز به‌حساب می‌آید. ماده اولیه قرابیه شکر، سفیده تخم‌مرغ و بادام است. قرابیه‌های قنادی تشریفات واقع در خیابان آبرسان و قنادی رکس در خیابان شهدا مشهور و باکیفیت هستند.

۳. باسلق

باسلوق از شیرینی های تبریز

بعید است ایرانی باشید و باسلق را نشناسید. باسلقی که در تبریز تهیه می‌شود، یکی از معروف‌ترین باسلق‌های ایران است و معمولا به‌عنوان سوغاتی این شهر شناخته می‌شود. ماده اولیه باسلق نشاسته و شکر به‌همراه مغزها است. باسلق یکی از شیرینی‌های سنتی تبریز است که بیشتر در عید نوروز مصرف می‌شود.

۴. باقلوا

باقلوا شیرینی تبریز

می‌شود باقلوا را خورد و عاشق آن نشد؟ البته که نه! باقلوا شیرینی محبوب بسیاری از ما ایرانی‌ها و مردم ترکیه است. البته حتما می‌دانید که یزدی‌ها و کاشانی‌ها هم باقلوای لذیذی دارند که ساخت و بافت آن کاملا با باقلوای ترک متفاوت است.

باقلوای ترک که در تبریز می‌توانید پیدایش کنید، از خمیر نازکی درست می‌شود که در شهد شکری غلتانده شده‌است. باقلوای ترک در ترکیه و شهرهای آذربایجان درست می‌شود. اگر به تبریز سفر کردید، از باقلوا غافل نشوید. برای تهیه باقلوای باکیفیت تبریزی می‌توانید به باقلوای جام‌جم در خیابان جام‌جم و قنادی شیرونه در باغمیشه مراجعه کنید.

۵. باقلوای کادایف

باقلوا کادایف شیرینی تبریزی

کادایف هم از آن شیرینی‌های پرطرفدار ترک است که شهرت زیادی در کشورهای منطقه دارد. باقلوای کادایف از شیرینی‌های سنتی تبریزی هم به حساب می‌آید. این شیرینی جذاب از رشته‌های مخصوص و کرده به اضافه شهد شکری و گلاب تهیه می‌شود. مواد میانی کادایف هم نوعی کرم مخصوص خامه‌ای است که طعم پنیری به آن می‌دهد. البته در ترکیه برای تهیه کادایف از پنیر موزارلا استفاده می‌کنند. می‌توانید باقلوای کادایف را از شعبه‌های قنادی کریمی در خیابان‌های ولیعصر، ائل‌گلی و آبرسان تهیه کنید.

۶. حلوا بَزَرَک

حلوا بزرک سوغات تبریز

حلوا بزرک، یک شیرینی تبریزی است که البته در مراغه هم می‌توانید آن را پیدا کنید. این حلوای مقوی سیاه رنگ، از دانه‌هایی به نام بزرک سیاه تهیه می‌شود. البته حلوا بزرک مراغه، کمی با آنچه که در تبریز درست می‌شود متفاوت است و با شیره انگور یا همان دوشاب تهیه می‌شود. گفته می‌شود که این شیرینی سنتی تبریزی خواص بسیاری دارد و بسیار مقوی است. حلوا بزرک را می‌توانید علاوه بر قنادی‌ها، از عطاری‌های تبریز هم بخرید.

۷. لوز تبریزی

لوز سوغات تبریز

لوز، یکی از سنتی‌ترین شیرینی های تبریزی است. این شیرینی که انواع مختلف را در شهرهای ایران می‌توانید پیدا کنید، در تبریز به نام شیرینی بایرام هم شناخته می‌شود. بایرام در زبان ترکی به معنای عید و جشن است و شیرینی بایرام یعنی شیرینی که در عید مصرف می‌شود. احتمالا فهمیده‌ باشید که بیشترین کاربرد لوز در چه مواقعی است! می‌توان لوز را با انواع مغزها درست کرد. طرز تهیه این شیرینی بسیار ساده ‌است. مخلوطی از مغز مورد نظر با شیره شکری. قنادی کریمی در خیابان‌های آبرسان، ولیعصر و ائل‌گلی از مغازه‌هایی‌ است که می‌توانید لوزهای باکیفیت تبریزی را در آن پیدا کنید.

۸. شکلات تسبیحی

شکل جذاب این شکلات باعث شده‌است تا اسم تسبیحی را روی آن بگذارند. ماده اولیه شکلات تسبیحی شیر و شکر است. این شکلات هم یکی از سوغات‌های معروف تبریز است که موقع سفر به این شهر نباید از آن غافل شوید.

۹. اریس

اریس شیرینی تبریز

اریس هم مانند شکلات تسبیحی از مواد اولیه شیر و شکر درست می‌شود. این شیرینی را به‌سادگی می‌توان تهیه کرد و در تبریز طرفداران زیادی دارد. انواع مختلف اریس از طعم کاکائویی و زعفرانی و با مغزهای مختلف وجود دارد. پیشنهاد می‌کنم اریس را از قنادی افتخاری در خیابان منصور تهیه کنید.

۱۰. انگشت پیج

انگشت پیچ سوغات تبریز

شیرینی انگشت‌پیچ را می‌توان در همدان و بسیاری از شهرهای دیگر ایران هم پیدا کرد. ماده اولیه انگشت‌پیچ سفیده تخم‌مرغ است. اما حکایت انگشت‌پیچ در تبریز، حکایت دیگری است. این شیرینی در تبریز بسیارپرطرفدار است و از شیرینی‌های مخصوص نوروز به‌حساب می‌آید.

البته شیرینی‌های تبریز به لیست بالا محدود نمی‌شود. هنوز تعداد زیادی شیرینی باقی مانده‌است که احتمالا نامشان برای شما هم آشنا است. شیرینی‌هایی مثل راحت‌الحلقوم، حلوا زنجبیلی، شیرینی لطیفه و چوروتمه.

۱۱. پنیر تبریزی، محبوب دل سفره‌های صبحانه

پنیر تبریز از سوغات تبریز

البته اگر فکر کردید که سوغاتی‌های خوراکی تبریز به شیرینی‌ها محدود می‌شود سخت در اشتباهید! تبریز علاوه‌بر شیرینی لذیذ، خوراکی‌های جذاب دیگری هم دارد که بسیاری از آنها بسیار معروف هستند. مثلا پنیر تبریزی. بعید است کسی در ایران اسم پنیر تبریزی را نشنیده ‌باشد. کیفیت و طعم پنیر تبریزی برای بسیاری از ایرانی‌ها آن‌قدر خوشایند است که آن را تبدیل به پای ثابت سفره‌های صبحانه ایرانی کرده‌ است. پس اگر گذرتان به تبریز افتاد، یادتان نرود که برای خوش‌حال کردن دل جماعتی از اطرافیانتان، پنیر تبریزی اصل را بخرید!

۱۲. عسل تبریز

عسل تبریز از سوغات تبریز

به‌طور کل، یکی از معروف‌ترین سوغات آذربایجان عسل است. عسل آذربایجان به‌علت کیفیت و طعم، طرفداران زیادی در ایران و سایرکشورهای جهان دارد. آذربایجان شرقی با سهم پانزده ‌درصدی تولید کل عسل کشور، رتبه دوم تولید این ماده خوراکی را به خود اختصاص داده‌است. باغ‌های تبریز و شهرهای آن، بستر بسیار مناسبی برای تولید عسل به‌حساب می‌آیند. پس عسل را هم به لیست سوغاتی‌هایی که باید از تبریز خرید، اضافه کنید.

۱۳. مربای گل سرخ

مربای گل سوغات تبریز

شاید فکر کنید که مربای گل محمدی مخصوص کاشان است و فقط آنجا می‌شود این مربا را پیدا کنید. اما سخت در اشتباهید! مربای گل سرخ تبریزی یا به‌قول ترک‌ها مربای قیزیل گول، بسیار معروف و خوش‌طعم است. آنها مربای گل سرخ را با روش‌های خاص خودشان درست می‌کنند و مربایشان طعم متمایز و مطبوعی دارد. پیشنهاد می‌کنم در سفر به تبریز، حتما مربای گل سرخ این شهر زیبا را امتحان کنید.

۱۴. چرم تبریز، ایرانی بپوش!

چرم تبریز از سوغات تبریز

چرم تبریز آن‌قدر معروف و مشهور است که نیازی به معرفی ندارد. قدمت تولید چرم در تبریز به تاریخ نخستین دامداران منطقه قفقاز می‌رسد. تبریز در زمینه تولید چرم جزو شهرهای پیشرو در ایران به‌حساب می‌آید. کیفیت چرم‌های تولید شده در تبریز آن‌قدر معروف است که دیگر با اطمینان می‌توان از چرم تبریز به‌عنوان چرمی با کلاس جهانی یاد کرد. شهرت جهانی تولیدات چرم تبریز به‌خاطر کیفیت بالای آن و استقامت و انعطاف کم‌نظیر آن است. صنایع چرم‌سازی و دیگر مشتقات چرم مانند ورنی هم از آن دسته سوغاتی‌هایی است که باید به‌طور جدی به خرید آن فکر کنید.

تبریز؛ شهر هنر و تاریخ

صنایع دستی سوغات تبریز

تبریز، شهر هنر و تاریخ است. این شهر در بسیاری از دوره‌های تاریخ ایران، پایتخت بوده‌ است. دوره اتابکان، ایلخانان، خوارزمشاهیان، جلایران، آق‌قویولونها، قراقویولونها و صفویان، دوره‌هایی بوده‌اند که پادشاهان تبریز را به‌عنوان پایتخت برگزیده‌اند. قدمت تاریخی تبریز باعث غنای فرهنگی این شهر زیبا شده‌ است. به‌ همین دلیل، صنایع‌دستی تبریز هم مانند اصفهان، شهرت و جایگاه خاصی در هنر ایرانی دارد. منبت‌کاری، قلم‌زنی، سفال و سرامیک، سوزن‌دوزی، قالی‌بافی، معرق، گلیم‌بافی و نگارگری، تنها گوشه‌ای از صنایع‌دستی معروف تبریز است که به صنایع‌دستی مشابه خود در اصفهان پهلو می‌زنند.


در ادامه بخوانید: ۸ خانه‌ی تاریخی تبریز که باید در سفر به آذربایجان ببینید


 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

  1. جعفر رضائی می‌گوید

    سلام. خانم محبوبه معصوم نیا. من یک سوال داشتم از خدمت شما

  2. شکمو می‌گوید

    لعنتی های خوشمزه🤤🤤🤤😂