قوانین و مقررات گمرکی کالای همراه مسافر

قوانین و مقررات گمرکی کالای همراه مسافر

آیا تابه‌حال برایتان اتفاق افتاده که وقتی از خارج کشور وارد ایران می‌شوید، کالایی همراه‌تان باشد که در گمرک فرودگاه برایتان دردسرساز شده باشد؟ یا تا به حال پیش آمده که وقتی به کشور خارجی سفر می‌کنید، مجبور باشید چیزی را از چمدان‌تان بیرون بکشید و بابتش توضیح یا جریمه بدهید؟ در ادامه با قوانینی آشنا می‌شویم که بهتر است هر مسافر قبل از ورود به کشور یا خروج از ایران، آن‌ها را بداند. قوانین گمرک بر اساس مسافرانی که به کشور وارد یا از آن خارج می‌شوند، متفاوت است.

مسافران خروجی

منظور از مسافران خروجی آن دسته از مسافرینی است که قصد خروج از ایران را دارند. قوانین مسافران خروجی به شرح زیر است:

 • مسافران خروجی اعم از این‌که ایرانی باشند یا خارجی می‌توانند علاوه بر وسایل سفر و لوازم شخصی، کالاهای ایرانی تا سقف مقرر برای مسافران ورودی را همراه ببرند مشروط بر این‌که هر دو گروه کالا جنبه‌ تجاری پیدا نکند.
 • اتباع خارجی که به‌طور رسمی در ایران کار یا تحصیل می‌کنند، در پایان دوره‌ی کار یا تحصیل‌شان می‌توانند لوازم خود را در حد متعارف بدون مجوز یا کارت بازرگانی از کشور خارج کنند.

قوانین گمرک کالا


بیشتر بخوانید: چطور یک کمد لباس را در یک چمدان جا دهیم


خشکبار

 • خروج انواع خشکبار به همراه مسافر به مقداری که جنبه‌ی تجاری نداشته باشد، بلامانع است. حداکثر مقدار مجاز پسته برای خروج، به ازای هر گذرنامه ۱۰ کیلوگرم و زعفران به ازای هر گذرنامه ۱۰۰ گرم است.
 • خروج پسته، مغز پسته، خشکبار و زعفران برای مسافران ایرانی عازم سه کشور عراق، سوریه و عربستان ممنوع است.
 • محدودیت فوق شامل جهانگردانی که گذرنامه‌ی خارجی داشته باشند، نمی‌شود.

فرش و گلیم

 • خروج فرش دستباف به همراه مسافر تا سقف ۲۰ متر مربع مجاز است و مسافر از نظر تعداد قطعات فرش همراه محدودیتی ندارد، به شرطی که سقف متراژ ذکر شده را رعایت کند.
 • خروج فرش همراه مسافر علاوه بر مرزهای هوایی از مرز زمینی و دریایی نیز مجاز است.
 • خروج فرش‌های نفیس که ارزش تاریخی و میراث فرهنگی دارند، ممنوع است.
 • خروج فرش همراه مسافر به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان مجاز نیست.

 ارز همراه مسافر

 • بر اساس مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، خروج وجه نقد حداکثر تا مبلغ ۵۰۰۰ دلار (یا معادل آن به ارزهای دیگر) برای هر مسافر آزاد است.
 • خروج نقدی ارز در قالب چک‌های مسافرتی بانکی نیز آزاد است.

طلا و نقره

 • خروج زیورآلات شخصی همراه مسافر، حداکثر تا میزان ۱۵۰ گرم از انواع مصنوعات طلا مجاز است.
 • خروج مصنوعات و ظروف نقره به عنوان هدیه و سوغات توسط مسافر حداکثر تا میزان ۲ کیلوگرم مجاز است. به شرط این که اشیاء مذکور از آثار فرهنگی و تاریخی محسوب نشوند.

آثار هنری و اشیاء عتیقه

 • خروج اشیاء عتیقه،‌ آثار هنری اصیل، کتاب‌های خطی و چاپ سنگی، قطعات خوشنویسی شده، اوراق مینیاتور، انواع سکه‌های گران‌بها و هر نوع اشیای تاریخی و میراث فرهنگی ممنوع است.

سلاح و مهمات

 • خروج اسلحه و مهمات و تجهیزات نظامی از کشور ممنوع است.

بیشتر بخوانید: چگونه ارز مسافرتی بگیریم؟


 مسافران ورودی

منظور از مسافران وردی، آن دسته از مسافرینی است که قصد آمدن به ایران را دارند. قوانین و مقررات گمرک برای این دسته از عزیزان به شرح زیر است:

 • مسافران ایرانی یا غیر ایرانی که از خارج کشور یا از مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی به کشور وارد می‎شوند، علاوه بر اسباب سفر و اشیای شخصی مستعمل همراه خود که به شرط غیرتجاری بودن از پرداخت پایه حقوق ورودی معاف است، می‌توانند یک بار در سال کالا به ارزش حداکثر ۸۰ دلار با معافیت از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی به شرط غیرتجاری بودن و مازاد بر ارزش مذکور را با پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی وارد و ترخیص نمایند.
 • اسباب سفر و اشیاء شخصی مستعمل همراه مسافر در صورتی که جنبه‌ی تجاری نداشته باشد، به‌طور کلی از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف می‌شوند.
 • مواد اولیه و قطعات و لوازم فنی برای واحدهای تولیدی توسط مسافران قابل ترخیص نیستند.
 • اسباب سفر و اشیاء شخصی باید همراه مسافر باشند، در غیر این‌صورت در زمان توقف او در خارج از مرز، به مؤسسه‌ی حمل‌ونقل تحویل داده شوند و در فاصله‌ی یک ماه قبل تا یک ماه بعد از ورود مسافر به گمرک برسند.

قوانین گمرک برای مسافرین داخلی

ورود طلا، نقره و ارز

 • ورود ارز به کشور به هر میزان آزاد است. مسافران ورودی باید ارز همراه خود را با تسلیم اظهارنامه‌ی ارزی به شعب بانک ملی مستقر در مبادی ورودی اظهار و گواهی دریافت کنند.
 • ورود زیورآلات همراه مسافر از قبیل گردن‌بند، دست‌بند،گوشواره، انگشتر، النگو، ساعت و غیره در حد متعارف و برای مصارف شخصی به صورت واحد مجاز است و ورود مازاد بر آن، منوط به کسب اجازه‌ی قبلی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

مقررات واردات ابزارآلات کار همراه کارگران

ابزارآلات و افزار دستی مستعمل مربوط به کار و حرفه‌ ایرانیان و خارجیانی که برای اقامت دائم به ایران می‌آیند، مشمول معافیت مسافری بند ۷ ماده ۳۷ قانون امور گمرکی می‌شوند، مشروط بر این که:

الف. اشتغال آن افراد به حرفه و پیشه‌ی کارِ مورد ادعا، به تصدیق مقامات کنسولی ایران در کشور محل اقامت قبلی آنان رسیده باشد و در نقاطی که فاقد مقامات کنسولی ایران باشد، ارائه‌ی گواهی مقامات محلی کفایت می‌کند.

ب. کالا بین یک ماه قبل از ورود تا نه ماه بعد از ورود افراد به گمرک برسد.

ج. ماشین‌آلات و دستگاه‌ها از شمول این مقررات مستثنی هستند و طبق قانون مقررات صادرات و واردات، تابع شرایط ورود کالا هستند.

د. جنبه‌ی تجاری نداشته باشد.


بیشتر بخوانید: ۱۵ کاری که شب قبل از پرواز باید انجام دهید


مقررات واردات کالاهای همراه ایرانیان مقیم خارج

لوازم خانه و اشیاء شخصی مستعمل ایرانیان مقیم خارج، اعم از مسافر با گذرنامه‌ی عادی، خدمت یا سیاسی که مدت اقامت آنان در خارج یک سال یا بیشتر و شش ماهِ آخرِ آن متوالی باشد و لوازم خانه و اشیاء مستعمل اتباع خارجه که برای اقامت به ایران وارد می‌شوند، آزاد است مشروط بر این که:

الف. لوازم و اشیاء مسافر از کشور و محل اقامت او حمل شوند و بین یک ماه قبل تا نه ماه بعد از ورود او به گمرک برسند.

ب. لوازم و اشیاء مزبور با وضع و شئون اجتماعی مسافر مناسب بوده و جنبه‌ی تجاری نداشته باشند.

ج. ظرف مدت پنج سال قبل از آن از چنین معافیتی استفاده نکرده باشند.

د. کارمندان دولت که برای انجام ماموریت یک‌ساله یا بیشتر به خارج اعزام می شوند، در صورتی که قبل از پایان ماموریت و توقف یک‌ساله وارد کشور شوند، مشمول شرط مدت یک‌ساله‌ توقف مذکور در این بند نخواهند بود.

(توضیح: منظور از اشیاء و لوازم شخصی مذکور در این قانون، اشیایی است که عرفاً فقط مورد استفاده‌ی صاحب آن قرار می‌گیرد و منظور از لوازم خانه، اشیایی هستند که عرفاً مورد استفاده‌ی خانواده‌ صاحب آن‌ها در زمان اقامت در یک محل باشد. اتومبیل شخصی مشمول مقررات فوق‌الذکر نمی‌شود.)

 و.  واردات کالاهای همراه مسافران ورودی به کشور درصورتی که جزو لوازم شخصی آنان و در حد متعارف باشد، به تشخیص گمرک مجاز است.


بیشتر بخوانید: بیمه مسافرتی خارج از کشور چیست؟


 ممنوعیت‌های کلی واردات و صادرات

براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، ورود برخی کالاها یا صدور آن‌ها به‌طور کلی ممنوع است.

بعضی از این کالاها عبارتند از:

 • مشروبات الکلی
 • وسایل قمار
 • اسلحه‌ی سرد و گرم و مواد محترقه و منفجره
 • مواد مخدر
 • نشریات، تصاویر، فیلم، عکس و هر کالایی که مغایر شئونات مذهبی و ملی کشور باشد.
 • هر نوع نوشته‌ی مخالف مذهب رسمی کشور یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی
 • سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارند، یا ورود و صدور آن‌ها به موجب جدول تعرفه‌ی گمرکی ممنوع شناخته شده است.
 • یخچال، یخچال‌فریزر، فریزر، تلویزیون و رادیوضبط (به استثنای رادیو ضبط پرتابل) از فهرست کالاهای مسافری با معافیت گمرکی حذف شده‌اند. این ممنوعیت شامل کالای همراه مسافران عادیِ مبادیِ مجازِ ورودی و مناطق آزاد تجاری و صنعتی است.
 • ترخیص کالاهای موضوع ممنوعیت کالاهای حجیم مذکور، در صورتی که جنبه‌ی غیرتجاری داشته باشد، بدون استفاده از معافیت و با اخذ حقوق ورودی بلامانع است.
 • ممنوعیت ورود کالاهای مذکور شامل مسافران گذر مرزی و آن دسته از مسافران ورودی که از معافیت مسافری استفاده نمی‌کنند و درعوض از فروشگاه‌های شاهد در مبادی ورودی کشور خرید می‌کنند، نیز می‌شود.
 • ورود حیوانات و پروندگان اهلی منوط به ارائه‌ی گواهی بهداشت از کشور مبداء و تایید سازمان دام‌پزشکی است و صدور آن‌ها نیز منوط به ارائه‌ی گواهی بهداشت از سازمان دامپزشکی خواهد بود.
 • ورود و صدور حیوانات و پرندگان وحشی منوط به ارائه‌ی گواهی از سازمان حفاظت محیط زیست خواهد بود.
 • ورود و ترخیص اقلام مخابراتی مانند تلفن بی‌سیم و… تنها با ارائه‌ی مجوز از وزارت پست، تلگراف و تلفن مجاز است.
 • ورود وترخیص گیاهان مانندانواع بذر، گل، نهال و… تنها با ارائه‌ی مجوز از قرنطینه‌ی نباتی مجاز است.
 • ورود وترخیص ماهی زنده تنها با ارائه‌ی مجوز وزارت جهاد کشاورزی مجاز است.

بیشتر بخوانید:

درباره‌ی حقوق مسافران پروازهای داخلی چه می‌دانید؟

۷ نکته‌ی اقتصادی در خرید بلیط پروازهای خارجی

۱۰ نکته برای بیشترین استفاده از زمان در سفرهای کوتاه

 

 • اشتراگذاری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سللم۵.من یک لپتاپ رو میخواستم به صورت مسافری بیارم ایران.میخواستم ببینم اگه تو جعبه باشه مشکلی ایجاد میکنه موقع ترخیص؟با تشکر

 2. باسلام و وقت بخیر ، ببخشید یه سوالی داشتم ، اگه ما یه جنسی رو بخریم بعد ازش چند بار استفاده کنیم بعد از حالت اکبندش دربیاریم ، میتونیم تویه ساک اون جنس رو تو یه جعبه معمولی دیگه ای بجز جعبه اصلیش ،بزاریمش ولی اون جعبه اصلی رو هم بازم تو ساک داشته باشیم مشکلی داره….
  ممنون میشم جواب بدیم ، مرسی

 3. ببخشید اگه از ترکیه بخوایم لب‌تاب و آیپد بخریم و اون ها هم از آکبندی دربیاریم، اجازه داریم اون‌هارو همراه کارتن‌هایشان به داخل کشور بیاریم؟ گوشی هم یدونه مجازه؟

 4. سلام وقت تون بخیر
  خواستم بدونم میتونم گل و گلدون خونگی بصورت تک شاخه با خودم ببرم ارمنستان یا نه؟ مرسی

 5. سلام
  میزان بارمجازاروان امسال چندکیلوهست؟ضمنامرززمینی وان باقطار یااتوبوس یکی هست؟ساعت کاری مرزهم هنوزتا۴هست یاشبانه روزی شده؟

 6. سلام من سوئیس هستم یه مانیتور دارم که میخوام با خودم به ایران بیارم آیا در گمرک ایران مشکلی ندارد ؟

  1. سلام اشکان عزیز
   اگر مانیتور شما استفاده شده، هیچ مشکلی نداره و معاف از حقوق گمرکیه

 7. میخواستم بدونم برای خروج کالا بیشتر از حد مسافرتی چکار باید کرد.. مثلا یک کیلو زعفران یا بیشتر از ۱۰ کیلو پسته؟؟

  1. سلام میلاد جان
   با هر پاسپورت می‌تونین 100 گرم زعفران و 10 کیلوگرم پسته بیارین. اگر بیشتر از این مقدار باشه، یا اجازه نمیدن و یا مبلغی رو به عنوان سود بازرگانی و حقوق گمرکی از شما می‌گیرن.
   در ضمن اگر کشور مقصد شما از کشورهای زیارتی باشه، اجازه ورود زعفران و خشکبار ندارین.

  1. سلام حامد جان
   اگر توی قسمت بار باشه، مساله‌ای نداره ولی داخل کابین نمیتونین ببرین.

 8. سلام خسته نباشید . فامیل ما در امریکا هستند و من یه دستگاه مجاز موسیقی بهشون سفارش کردم که بخرن و بیارن قیمتش ۵۰۰$ هستش. . اونا قراره اول با هواپیما بیان ترکیه بعد ایران . خواستم ببینم چند بار قراره از گمرک رد بشه و پول گمرک چقدر میشه……
  ممنونم

  1. سلام محمدجان
   در مورد هزینه‌های گمرکی (که کاملا بستگی به نوع جنس داره) بهتره با متخصصای این کار صحبت کنین.

 9. سلام. من تو باکو هستم و یک کامپیوتر رو میزی دارم که میخوام بیارمش ایران. اگه بخوام از طریق مرز زمینی بیام ایران مشکلی پیش میاد؟

  1. سلام دوست عزیز.
   اگر کامپیوترتون نو باشه، دم مرز قسمت گمرک میگیرن که هزینۀ گمرک گرفته بشه.
   ولی اگر استفاده شده است باشه روشن می‌کنند و ایرادی نمی گیرند.

 10. سلام دوست عزیز. لطفا برای گرفتن این اطلاعات با پشتیبانی علی‌بابا به 43900000-021 تماس بگیرید.

 11. سلام
  وقت بخیر من با پرواز ماهان سفر به ترکیه دارم
  واسه خواهرم که از انگلیس میاد میخوام انجیر ،پسته و گردوی تازه ببرم
  اجازه ی بردن میوه رو دارم
  ممنون میشم سریع جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز. ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
   و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
   پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

  1. با تشکر از این‌که مساله‌تون رو با ما در میان گذاشتید،
   ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
   و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
   پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

 12. سلام من میخوام به کرواسی سفر کنم.با پرواز قلطر ایرلایز
  من نزدیک ده تا انگشتر نقره جدید قدیمی هم نیستن همراهمه چون علاقه دارم به اینا وه سکه های ایرانی از حدود سی سال پیش تا الان کلا کلکسیون سکه دوس دارم.طلا هم نیستن فقط سکه عادی از سال 1350 تا الان.خواستم بدونم اینارو مشکل دارن اگه باخودم به کرواسی ببرم؟؟

  1. با تشکر از این‌که مساله‌تون رو با ما در میان گذاشتید،
   ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
   و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
   پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

 13. سلام
  ما از ترکیه در حدود ۴میلیون برای خودمون سه نفر لباس خریدیم از مرز سرو هم بر می گردیم .تعرفه داره لباسا شخصیه می تونیم اتیکت هارم بکنیم؟؟

  1. با تشکر از این‌که مساله‌تون رو با ما در میان گذاشتید،
   ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
   و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
   پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

 14. سلام
  میخواستم بدونم من اگه سفارش شخصی از المان بخوام بدم به اون گمرک تعلق میگیره یا نه؟؟؟؟

  1. با تشکر از این‌که مساله‌تون رو با ما در میان گذاشتید،
   ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
   و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
   پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

 15. سلام .مثلا من اگه بخام برم خارج و بخام جنس بیارم ایران چقدر باید پول گمرک و این حرفا بدم ؟مثلا لباس ولوازم ارایش بخام بیارم؟

  1. با تشکر از این‌که مساله‌تون رو با ما در میان گذاشتید،
   ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
   و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
   پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

 16. سلام مرسی از سایت خودتون
  یه سوال داشتم
  من می خواستم چند تا نهال درخت به آلمان ببرم ، می خواستم ببینم میشه از
  تهران برد؟
  و اینکه آلمان می ذاره ببرم با خودم داخل کشورشون؟

  1. با تشکر از این‌که مساله‌تون رو با ما در میان گذاشتید،
   ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
   و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
   پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

 17. سلام من از امریکا میخوام ۱۰ تا کفش سوغاتی برای خونوادم بیارم و دانشجو هم هستم. طبیعتا کفش ها نو هستن. گمرکی بهشون میخوره؟ اگه از جعبه در بیارم چی؟ تا چنتا کفش مجازم با خودم بیارم؟

  1. با تشکر از این‌که مساله‌تون رو با ما در میان گذاشتید،
   ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
   و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
   پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

 18. سلام،من با خودم یعنی بصورت همراه مسافر تا یک ماه بعد از خودم یکعدد پیانوی اکوستیک گراند کوچک کار کرده میخواهم بیاورم به ایران،از نظر قوانین گمرکی
  ،دراین مٶرد راهنماییم فرمایید،سپاس

  1. سلام،
   با تشکر از این‌که مساله‌تون رو با ما در میان گذاشتید،
   ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی کلیات مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
   و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
   پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

 19. سلام خسته نباشید.میخواستم بدونم میشه کنسول بازی را از خارج به ایران وارد کنیم.در همان فرودگاه اجازه میدن که این کنسولو وارد کنیم

  1. سلام،
   با تشکر از این‌که مساله‌تون رو با ما در میان گذاشتید،
   ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی کلیات مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
   و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
   پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

  1. سلام،
   با تشکر از این‌که مساله‌تون رو با ما در میان گذاشتید،
   ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی کلیات مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
   و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
   پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

 20. باسلام
  ببخشید ایا من یک عدد کنسول بازی از ترکیه وارد ایران کنم باید گنرک پرداخت کنم قیمت یک میلیون پانصد هزار تومان

  باتشکر

  1. سلام،
   با تشکر از این‌که مساله‌تون رو با ما در میان گذاشتید،
   ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی کلیات مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
   و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
   پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

 21. سلام من دوتا آیفون میخوام از آمریکا بخرم میخواستم ببینم اون ۸٫۵ درصد هزینه مالیات بهم بر گردونده میشه؟؟؟ و اینکه اگر بخوان هزینه ای اضافه کنن توی گمرک گوشی هارو چطور باید حکل کنم ؟ به صورت آکبند یا توی جیبم ؟

  1. سلام،
   با تشکر از این‌که مساله‌تون رو با ما در میان گذاشتید،
   ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی کلیات مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
   و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
   پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

 22. سلام ،می خواستم بدونم میتونم از دبی برای مصرف شخصی خودم مکمل غذایی و بدنسازی بیارم ،چون جواب های زیادی شنیدم که نمیشه و غاچاق حساب میشه ولی من جزو ممنوعیت ها اینو نخوندم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. فرخ عزیز،
   با تشکر از این‌که مساله‌تون رو با ما در میان گذاشتید،
   ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
   و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
   پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

 23. سلام.
  من میخوام از روسیه با خودم گیاه بیارم. در حد چندتا گلدون کوچیکه. آیا مقررات گمرکی و ممنوعیت های قرنطینه ای شامل حال این موضوع میشه؟ ممکنه که تو فرودگاه دچار مشکل بشم؟
  اگر جواب مثبت هست آیا میتونم قلمه این گیاهان را با خودم بیارم؟

  1. سلام به دوستِ سرسبزمون!
   خب در این موارد، قوانین ایرلاین‌ها با هم کمی فرق می‌کنن و شما برای اینکه از این موضوع مطمئن بشید، باید اول ببینید که با کدوم ایرلاین قصد سفر دارید و بعد از اینکه براتون مشخص شد، در این مورد مطابق قوانین ایرلاین عمل کنید و یا با پشتیبانی علی‌بابا تماس بگیرید تا با توجه به ایرلاینی که قصد سفر باهاش رو دارید، پاسختون رو بگیرید.

 24. سلام. وقت بخیر.خسته نباشید.میخواستم بدونم خرید صفحات سولار سل به صورت اینترنتی از سایت ebay یا amazone شامل گمرک میشه؟

  1. من میخوام از ترکیه جنسی که قانونیه رو به تعدا ۴عدد پست کنم ایا مشمول گمرک میشه !!

   1. با تشکر از این‌که مساله‌تون رو با ما در میان گذاشتید،
    ما در وبلاگ علی‌بابا فقط درباره‌ی مسائل مرتبط با سفر اطلاع‌رسانی می‌کنیم،
    و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر هم جزو همین موارد است.
    پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از جزئیات بیشتر به وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران سر بزنید.

  2. سلام برادرم از استرالیا ۵ عدد مکمل ورزشی به وزن ۱۳ کیلو برام فرستاده هزینه پست هم داده که جلوی درب منزل تحویل بدن بعد از گمرک نامه اومده بیا رفتم میگن ما ۳ کیلو از مکمل ها را میدم برای بقیه مکمل ها باید تاییده وزارت بهداشت بیاری و کارمندهای گمرک لشگر گفتن نرو دنبالش تاییدیه نمیدن و اگر ندن الباقی مکمل ها برای گمرک میشه حتی مکمل ها ازمایشگاه هم بردن مشکلی نداره چند بار از استرالیا برادرم همین مقدار به دوستانش داشتن میومدن ایران هوایی داده برام اوردن الان پستی اومده نمیدن ایا برم وزارت بهداشت تاییدیه میدن یانه اگر میشه راهنمایی کنید باتشکر

 25. سلام..من می خوام مهاجرت کنم به خارج از کشور … حرفه م هم موسیقیه و دوست دارم پیانومو با خودم ببرم ..مسلما این کار اصلا جنبه ی تجاری نداره ….. می خوام ببینم مقررات در این مورد چی هستن ….. چه راه هایی وجود داره که بهم این امکانو بده ؟ ……ممنون می شم یه راهنمایی ارزنده برام داشته باشید..

  1. سلام دوست عزیز،
   در پاسخ به سوالتون باید بگم که هر ایرلاینی برای حمل بار، قوانین مخصوص به خودش رو داره. شما اول باید مشخص کنید که با کدوم ایرلاین قصد سفر به خارج از کشور رو دارید، دوم اینکه آیا مایلید پیانو با پرواز خودِ شما به کشور مقصد فرستاده بشه یا خیر. بعد از اینکه این موارد مشخص شد، می‌تونید بارتون رو به کارگوی معتبری تحویل بدید تا اون رو سالم به مقصد برسونه براتون.
   امیدوارم این پاسخ براتون مفید بوده باشه.