منطقه حفاظت شده نایبند

منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر؛ جایی که هنوز میان تاسیسات سمی عسلویه نفس می‌کشد

آشنایی با پارک ملی نایبند بوشهر

پتروشیمی و پالایشگاه نفت و گاز همه آن چیزی است که بیشتر ما درباره عسلویه و بوشهر می‌دانیم؛ شاید حق داریم، چون از جاهای دیدنی عسلویه و منظره‌های طبیعی آن خیلی کم برایمان گفته‌اند. در این مطلب از مجله علی‌بابا می‌خواهم از این ناگفته‌ها درباره جاهای دیدنی بوشهر و جایی به ‌نام پارک ملی نایبند برای شما بگویم. حتی اگر هیچ‌وقت به منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر نروید، با خواندن این مطلب متوجه می‌شوید که همه هویت عسلویه پالایشگاه نفت و گاز پارس جنوبی‌اش نیست و جایی از آن به نفس‌کشیدن پرندگان مهاجر و شنای لاک‌پشت‌هایی دریایی تعلق دارد.

منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی عسلویه و همان پارک ملی نایبند است. قول می‌دهم تماشای طبیعت زیبا و موجودات زنده‌ خاصش تجربه بی‌نظیری را برایتان رقم بزند. از زیبایی‌های ساحل ماسه‌ای و صخره‌ای، جزرومد آب دریای جنگل‌های حرا، حضور درختان انجیر معابد و تپه‌های مرجانی در اعماق دریا در نایبند نمی‌شود به‌راحتی گذشت.

حالا به این‌ها یک صحنه خارق‌العاده مثل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های دریایی را هم اضافه کنید. پس با وجود این همه زیبایی انصاف نیست منطقه نایبند را از جاهای دیدنی بوشهر به ‌حساب نیاوریم. وسعت منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر ۴۹۸۱۵ هکتار است که از این مقدار ۲۷ هزار هکتار آن آب و دریا و بقیه خشکی است.

منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر کجاست؟
منطقه حفاظت شده نایبند از جاهای دیدنی عسلویه است که در ۲۴ کیلومتری این شهرستان و جنوب شرقی بندر بوشهر قرار دارد.
مسیر منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر از تهران چطور است؟
برای رفتن به منطقه حفاظت شده نایبند از تهران باید شهرهای کاشان، اصفهان و شیراز را رد کنید تا به بوشهر برسید. به بوشهر که رسیدید بعد از عبور از بندرهای کنگان، سیراف و شیرینو، نخل تقی و شهرستان عسلویه به نایبند می‌رسید.
امکانات و خدمات رفاهی منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر چطور است؟
منطقه حفاظت‌ شده نایبند بوشهر هیچ امکانات رفاهی ندارد و باید با وسایل کامل سفر به آنجا بروید.
در بازدید از منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر کجا اقامت کنیم؟
بهترین اقامتگاه‌ها و هتل‌ها برای اقامت در منطقه نایبند در شهرستان عسلویه و بوشهر پیدا می‌شوند. دهکده گردشگری پازارلند عسلویه به انواع مختلفی از اقامتگاه و کلبه‌ها برای اقامت مسافران مجهز است.
بهترین فصل سفر به منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر کدام است؟
اگر از گرما بیزار هستید، فصل‌های پاییز و زمستان به منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر بروید تا هوا خنک باشد و شرجی‌بودن هوا اذیتتان نکند.

تاریخچه منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

آثاری که از منطقه نایبند پیدا شده، ثابت کرده که این منطقه برای امروز و دیروز نیست و قدمتی به اندازه چند صد سال دارد. مثلا در بعضی منابع گفته‌اند منطقه نایبند در زمان قدیم و دوران آل‌بویه بندری معروف برای صید مروارید بوده است.

در ۴۴ سال پیش سازمان محیط‌‌‌ زیست برای مراقبت بیشتر از گونه‌های جانوری و گیاهی منطقه نایبند، خلیج نایبند را با قسمتی از دماغه (خشکی) آن که مساحتشان ۱۹۵۰۰ هکتار بود، به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده اعلام کرد. این تنها لقب منطقه نایبند نبود و در سال ۱۳۸۳ با عنوان تنها پارک ملی دریایی ایران بیشتر به چشم همه آمد.

پارک ملی و منطقه حفاظت شده نایبند

عکس از: سایت Google Maps

یک داستان تلخ محیط‌زیستی که همیشه روی شانه‌های منطقه نایبند سنگینی ‌کرده، به تاسیسات و پساب‌های سمی منطقه پارس جنوبی مربوط می‌شود. مسئولان محیط‌ زیست و صنایع این منطقه باید فکری اساسی کنند تا روزی برسد که عمر هیچ پرنده و گیاهی به‌خاطر آلاینده‌های مضر به ‌سر نرسد.

موقعیت جغرافیایی منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر در ۲۴کیلومتری و غرب شهرستان عسلویه قرار گرفته است. حالا که موقعیت کلی مکانی این منطقه را فهمیدید، اجازه دهید راجع به همسایه‌های این منطقه صحبت کنم.

همسایه‌های این منطقه در شمال غربی روستای بیدخون، در شرق کوشکنار و در جنوب بندر تبن هستند. اگر طرفدار محیط‌زیست باشید، از بین این همسایه‌ها، با همسایه شما‌ل‌غربی منطقه نایبند دشمن می‌شوید، چون تاسیسات سمی عسلویه در این قسمت قرار دارند.

منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

عکس از: سایت Google Maps

منطقه حفاظت‌شده نایبند بوشهر مناطقی مثل خلیج نایبند، منطقه نایبند و جنگل‌های حرا در خود جا داده است. جذابیت منطقه نایبند به این است که هم خشکی دارد و هم دریا. جایی از منطقه نایبند را که به حالت خشکی می‌بینید، دماغه می‌گویند. جای دقیق دماغه در سواحل جنوبی خلیج نایبند است.

منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر کجاست؟

منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر در شهرستان عسلویه و استان بوشهر قرار دارد. جایی که کوه‌های عسلویه و خلیج‌فارس به هم متصل شده‌اند، موقعیت مکانی دقیق این منطقه است.

منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

از هر جایی که هستید برای رسیدن به منطقه نایبند باید خودتان را به بوشهر برسانید. بوشهر تا پارک نایبند ۳۲۰ کیلومتر فاصله دارد و در این مسیر باید از بندر کنگان، سیراف، شیرینو، نخل تقی و عسلویه بگذرید تا به نایبند برسید.

برای رفتن از تهران به منطقه نایبند باید از شهرهای کاشان، اصفهان و شیراز عبور کنید تا به بوشهر برسید و بعد از بوشهر همان مسیری را که در قسمت بالا گفتم پیش بگیرید.

پارک ملی و منطقه حفاظت شده نایبند

عکس از: سایت Google Maps

دلیل نام‌گذاری منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

اسم منطقه نایبند دراصل ناوبند بوده که بعضی از افراد می‌گویند به معنی محلی برای لنگرانداختن کشتی‌ها و قایق‌هاست. بعضی دیگر ناوبند را به معنای جایی می‌دانند که آب از آن عبور می‌کند.

آب‌وهوای منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

آب‌و‌هوای منطقه حفاظت شده نایبند همان‌طور که احتمالا خودتان هم حدس می‌زنید، گرم و مرطوب است. فقط این آب‌و‌هوا در فصل‌های زمستان و پاییز تغییر می‌کند و با وزش باد کمی سرد می‌شود.

منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

عکس از: سایت Google Maps

پوشش گیاهی و جانوری منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

در منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر می‌توانید جانواران و گیاهانی کم‌یاب را ببینید. جانوران این منطقه این موجوات هستند.

 • لاک پشت دریایی
 • لاک پشت پوزه عقابی (یک نوع لاک‌پشت دریایی که پوزه‌اش شبیه به منقار عقاب است)
 • شغال
 • روباه
 • کَل و بز (گونه‌ای از بز کوهی)
 • قوچ
 • میش
 • پلنگ
 • جبیر (جبیر جانوری شبیه آهو است، با این تفاوت که از آهو کوچکتر است و مثل آهو نوک شاخ خود پیچ قلاب‌مانند ندارد. به جبیر، آهوی هندی و کویری هم می‌گویند)
پارک ملی و منطقه حفاظت شده نایبند

عکس از: سایت Google Maps

پرندگان مهاجر و بومی زیر هم از دیگر موجودات زنده منطقه نایبند هستند.

 • فلامینگو
 • باکلان (پرنده‌ای از راسته مرغ‌ سقاسانان با گردنی بلند، رنگ سیاه و انگشت‌های پای به هم پیوسته)
 • کبک
 • گیلانشاه (پرنده‌ای در حال انقراض در ایران که منقاری و پاهایی بلند دارد)
 • حواصیل (مرغ ماهی‌خوار)
پارک ملی نایبند

عکس از: سایت Google Maps

درخت خاصی که در پارک نایبند به چشمتان می‌خورد، درختان انجیر معابد هستند. اگر کیش رفته باشید این درخت با تنه پهن و شاخه‌های تودرتویش به چشمتان آشنا می‌آید.

امکانات منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر خالی از امکانات رفاهی است و عملا چیزی وجود ندارد تا از آن استفاده کنید.

تفریحات منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

نیازی نیست دقیقا بدانید که تفریحات منقطه نایبند چه چیزهایی هستند؛ همین‌که زیبایی سواحل ماسه‌ای، زلالی آب دریا و رفتارهای دوست‌داشتنی پرندگان و لاک‌پشت‌های این منطقه را ببینید، ناخودآگاه دوست دارید ساعت‌ها میان این صحنه‌ها پیاده‌روی کنید و از آن‌ها عکس بگیرید.

منطقه حفاظت شده نایبند

عکس از: سایت Google Maps

تفریح جذاب دیگری که می‌توانید در پارک ملی نایبند بوشهر تجربه کنید، پرنده‌نگری است. اگر می‌خواهید بیشترین تعداد از پرندگان نایبند را ببینید، فصل زمستان به این منطقه بروید تا پرندگان مهاجر هم رسیده باشند.

برای پرنده‌نگری در منطقه نایبند بوشهر تجهیزات پیچیده‌ای را لازم ندارید؛ همین‌که در وجودتان عشق و احترام به پرندگان باشد و یک دوربین شکاری روی چشمانتان سوار شود، کافی است.

جاهای دیدنی نزدیک به منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

قطعا خوش‌گذرانی سفر به منطقه نایبند با رفتن به جاهای دیدنی اطرافش بیشتر می‎‌شود؛ پس این فرصت را از خودتان دریغ نکنید.

جنگل‌های حرا (Mangrove Jungle)

جنگل‌های حرا از جاهای دیدنی عسلویه هستند که در فضای سبزشان موجودات مختلفی مثل گیاهان شورپسند، پرندگان مهاجر، ماهی‌ها، خرچنگ‌ها و لاک‌پشت‌ها زندگی می‌کنند. حالا که صحبت از جنگل‌های حرا شد، دوست دارم از یکی از ساکنان این جنگل یعنی درختان حرا برایتان بگویم.

جنگل‌های حرا

عکس از: سایت Google Maps

این درختان با علاقه‌ای که به شوری و املاح آب دارند، باعث می‌شوند سایر موجودات آب شیرین بنوشند، چون درواقع درختان حرا شوری و املاح آب را می‌گیرند و مثل یک فیلتر آب عمل می‌کنند.

در جنگل‌های حرا جذاب‌ترین نمایش طبیعت را این‌طور می‌بینید که هنگام بالا ‌رفتن سطح آب دریا یا مد آب، درختان و گیاهان زیر آب قایم می‌شوند و در زمان جزر یا پایین آمدن سطح آب، گیاهان پنهان‌شده سر از آب بیرون می‌آورند.

جنگل‌های حرا و منطقه حفاظت شده نایبند

عکس از: سایت Google Maps

اگر به دنیای پرندگان علاقه دارید، زمستان بهترین زمان برای رفتن به جنگل‌های حراست، چون در این فصل این جنگل میزبان پرندگان مهاجر می‌شود.

آدرس: ۱۰کیلومتری عسلویه

جنگل‌های حرا روی گوگل ‌مپ

منطقه نگا

اگر اهل گشت‌و‌گذار در مناطق بکر هستید، حتما رفتن به نگا برایتان جذاب خواهد بود. نگا یک منطقه سرسبز و پوشیده از ماسه در جنوب پارک نایبند است که وسعتی بیشتر از ۴۵ هکتار دارد.

منطقه خلیج نایبند (Nayband Gulf)

با رفتن به خلیج نایبند صحنه‌هایی شگفت‌انگیز از ساحل صخره‌ای و شنی و غوطه‌ورشدن مرجان‌ها و علف‌های دریایی میان آبی زلال تا مدت‌ها در ذهنتان نقش می‌بندد.

خلیج نایبند

عکس از: سایت Google Maps

خلیج نایبند حوالی جنگل‌های حرا قرار گرفته و در فصل‌های پاییز و زمستان خنک‌ترین آب‌و‌هوا را دارد.

خلیج نایبند روی گوگل‌مپ

اقامت در منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

برای اقامت در منطقه حفاظت‌شده نایبند بوشهر حتما باید از قبل با محیط‌بان آن هماهنگ کنید. البته من توصیه می‌کنم اگر آرامش و سلامت موجودات زنده و طبیعت این منطقه برایتان مهم است، داخل آن اقامت نکنید و سراغ گزینه‌های دیگر اقامتی مثل اقامتگاه‌ها و هتل‌های عسلویه بروید.

اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

در این قسمت هتل‌ها و اقامتگاه‌هایی در بوشهر و عسلویه را معرفی کرده‌ام که مسافرانش تجربه اقامت راحت و مناسبی را داشته‌اند.

منطقه حفاظت شده نایبند

عکس از: سایت Google Maps

۱- هتل سه‌ستاره بنود عسلویه/نخل تقی (Bonood Hotel)

هتل بنود عسلویه به‌تازگی در فروردین ۱۴۰۱ با ۴۵ اتاق VIP و ۷ واحد سوئیت افتتاح شده است. نوسازبودن این هتل خیال شما را از بابت تمیز و سالم‌بودن امکانات آن راحت می‌کند.

سوئیت‌های این هتل با دو حالت تک‌خوابه و دوخوابه ساخته شده‌اند. برای همه اتاق‌های هتل بنود امکانات زیر فراهم شده است.

 • استخر، سونا و جکوزی
 • تاکسی‌سرویس
 • سیستم تهویه هوا
 • پارکینگ
 • صندوق امانات
 • کافی‌شاپ و رستوران
 • اینترنت در لابی
نایبند

عکس از: سایت Google Maps

فاصله هتل بنود عسلویه تا پارک ملی نایبند حدود ۳۰ کیلومتر استِ یعنی از هتل تا پارک حدود نیم‌ساعت طول می‌کشد.

آدرس: سه‌راه عسلویه، بلوار شهید شهریاری، ۵۰ متر بعد از پمپ گاز نخل تقی، خیابان سرباز گمنام

شماره‌تلفن: ۰۹۲۱۹۵۶۳۲۲۰

هتل بنود روی گوگل‌مپ

۲- هتل سه‌ستاره پلاس بوشهر (Plus Hotel)

در هتل سه‌ستاره پلاس بوشهر با یک هتل لاکچری سروکار ندارید اما اگر تمیزی، خوشمزه‌بودن غذا و خوش‌برخوردی پذیرش برایتان کافی است، این هتل کاملا برای شما کافی و راضی‌کننده خواهد بود.

هتل پلاس سال ۱۳۹۵ ساخته شده و در ۵ طبقه خود، ۵۸ اتاق دارد. ضمنا اگر ماشین دارید، باید فکری برای جاپارک خود اطراف کوچه‌های هتل پلاس بکنید؛ چون این هتل پارکینگ ندارد. هتل پلاس حدود یک‌ربع یعنی ۸ کیلومتر با پارک ملی نایبند فاصله دارد.

منطقه حفاظت شده نایبند

عکس از: سایت Google Maps

مهم‌ترین امکانات هتل پلاس این وسایل و مکان‌هاست.

 • حمام و سرویس بهداشتی فرنگی
 • وسایل سرمایشی و گرمایشی
 • تلویزیون و تلفن
 • یخچال
 • مبلمان و کمدلباس

آدرس: بوشهر، خیابان نواب صفوی، چهارراه کشتیرانی، روبه‌روی اداره راهنمایی و رانندگی

شماره‌تلفن: ۳۳۳۲۲۰۱۸ ۰۷۷

هتل پلاس بوشهر روی گوگل‌ مپ

۳- هتل آپارتمان هیرون بوشهر (Hiroon Apartment Hotel)

هتل آپارتمان هیرون بوشهر جایی است که امکاناتش بیشتر از اقامتگاه‌های بوم‌گردی و کمتر از هتل‌های بوشهر است. قیمت مناسب و نظافت اتاق‌ها، دو نقطه قوت این هتل آپارتمان هستند.

هتل آپارتمان هیرون سال ۱۳۹۰ ساخته شد؛ اما به لطف بازسالی سال ۱۳۹۷ امکانات آن در حد ۱۱ سال پیش قدیمی نیستند. فاصله هتل آپارتمان هیرون تا منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر حدود ۸ کیلومتر است.

منطقه حفاظت شده نایبند

عکس از: سایت Google Maps

در هتل آپارتمان هیرون بوشهر می‌توانید از امکانات زیر استفاده کنید.

 • آباژور
 • رخت‌آویز
 • مبلمان
 • چای‌ساز
 • یخچال
 • تلویزیون
 • سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی
 • حمام
 • وسایل گرمایش و سرمایش
 • سیستم تهویه هوا
 • کمدلباس

هتل آپارتمان هیرون امکاناتی مثل پارکینگ، صندوق امانات و مینی‌بار را ندارد و به فضایی برای پخت‌و‌پز مجهز نیست.

آدرس: بوشهر، حد فاصل چهارراه نادر و سه راه گمرک، خیابان ولیعصر

شماره‌تلفن: ۰۷۷۳۳۳۲۲۳۸۸

هتل آپارتمان هیرون روی گوگل ‌مپ

۴- اقامتگاه بوم‌گردی سنتی سنیار عسلویه

اقامتگاه بوم‌گردی سنیار طوری طراحی شده که شما حس می‌کنید در خانه‌های سنتی بوشهر میان رنگ‌ها و نخل‌ها هستید.

فاصله این اقامتگاه تا پارک ملی نایبند بوشهر کم‌تر از نیم‌ساعت است و حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد. اقامتگاه سنیار ۹ اتاق و ۴ سوئیت تروتمیز و مرتب دارد. سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، حمام، آشپزخانه مشترک و پارکینگ از امکانات این اقامتگاه هستند.

آدرس: عسلویه، جاده چریف نایبند، روستای هاله

تلفن: ۰۹۳۹۹۵۰۰۲۶

 

۵- اقامتگاه‌ دهکده گردشگری پازارلند عسلویه (Marine tourism village of Pasargad bandar shirinu)

در سواحل دریایی شیرینو مابین دو بندر کنگان و عسلویه دهکده گردشگری پازارلند قرار گرفته که تا دلتان بخواهد می‌توانید در این دهکده تفریح کنید و خوش بگذرانید. حالا می‌خواهم درباره قسمتی از این دهکده که پر از اقامتگاه‌ و کلبه‌های مختلف برای اسکان مسافران است، صحبت کنم.

کلبه‌های دهکده پازارلند را براساس شکل و ویژگیشان با اسم‌هایی مثل شناور، نامنظم، درختی و اسکیمو نام‌گذاری کرده‌اند. مثلا نام کلبه درختی و شناور را از روی موقعیت مکانی این کلبه‌ها که روی درخت و آب قرار گرفته‌اند، برداشته‌اند.

نایبند

عکس از: سایت Google Maps

اسم کلبه‌های نامنظم و اسکیمو هم از نوع شکلشان گرفته شده، چون کلبه‌های نامنظم یک‌سری کلبه با اندازه متفاوت‌اند و کلبه‌های اسکیمو شبیه به کلبه‌های اسکیموها، گرد هستند.

امکانات این کلبه‌ها شامل حمام، آشپزخانه، دستشویی، مبلمان، وسایل سرمایش و گرمایش است و از هتل‌های در حد متوسط و سه‌ستاره چیزی کم نمی‌آورد.

اگر به شما بگویند که آیا دوست دارید در لوله‌های تاسیسات پتروشیمی بخوابید، استراحت کنید و اقامت داشته باشید، شاید فکر کنید دارند با شما شوخی می‌کنند، اما واقعا چنین اقامتگاه‌هایی در دهکده پازارلند با منظره‌ای رو به دریا وجود دارد. این اقامتگاه‌ها به نام‌های اقامتگاه ویولا یا لوله‌ای معروف هستند و از لوله‌ها و مواد غیرقابل استفاده پتروشیمی ساخته شده‌اند.

منطقه حفاظت شده نایبند

عکس از: سایت Google Maps

قرار نیست با اقامت در اقامتگاه‌های ویولا امکانات محدودی داشته باشید؛ چون در این اقامتگاه‌ها، امکانات اولیه مثل کولر، تخت‌خواب، اینترنت، تلویزیون، سرویس بهداشتی و حمام در اختیارتان قرار می‌گیرد. اگر بخواهید از دهکده گردشگری پازارلند به منطقه نایبند بروید، ­­­باید حدود ۵۰ کیلومتر را طی کنید.

آدرس: ۳۴کیلومتری عسلویه، بندر شیرینو

تلفن: ۰۹۱۷۷۵۶۱۰۶۸

دهکده گردشگری پازارلند روی گوگل ‌مپ

بهترین زمان بازدید منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

بهترین زمان برای رفتن و دیدن منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر، فصل پاییز و زمستان است که هوا رو به خنکی می‌رود.

در فصل بهار و تابستان دیدن این منطقه لطفی ندارد؛ چون گرما و شرجی‌بودن هوا برای شما طاقت‌فرسا می‌شود.

توصیه‌هایی برای سفر به منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

 • موقع سفر به منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر باید همه مدل وسایل از خوراکی گرفته تا پوشیدنی و ظرف غذا همراهتان باشد؛ چون این منطقه همان‌طور که گفتم تقریبا هیچ نوع امکانات رفاهی ندارد.
 • قبل از رفتن به پارک ملی نایبند به خودتان قول دهید مهمان خوبی برای آنجا باشید و به محیط‌زیست این منطقه هیچ آسیبی نمی‌زنید. مثلا پخش‌ موزیک با صدای بلند، موجودات زنده منطقه نایبند را از آنجا فراری می‌دهد و آرامششان را به هم می‌زند.
 • به منطقه نایبند که رفتید، به بازارهای محلیش هم سر بزنید و چمدان سفرتان را با محصولات صنایع‌دستی مثل جاجیم، حصیر و گبه و خوردنی‌های خوشمزه‌ای مثل مسقطی، خرما و ارده پر کنید.
 • منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر در اول صبح و غروب آفتاب باوجود خنکی و مطبوع‌بودن هوا، تماشایی‌تر است.
نایبند

عکس از: سایت Google Maps

از آلاینده‌های سمی عسلویه تا تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها در منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر

لاک‌پشت‌های دریایی میان اعماق آب‌های شفاف و تپه‌های مرجانی شنا و گاهی تخم‌گذاری می‌کنند. بز، آهو و پلنگ از قسمت خشکی آن می‌گذرند. در سرما پرندگان مهاجری مثل فلامینگو سرو‌کله‌شان پیدا می‌شود و درختان حرا مثل یک کیمیاگر آب شور را به شیرین تبدیل می‌کنند.

منطقه حفاظت شده نایبند

عکس از: سایت Google Maps

باورش سخت است، اما چنین منطقه‌ای با این ویژگی‌ها در نزدیکی آلودگی‌های صنعت نفت و گاز عسلویه قرار گرفته است. نام اینجا منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر است که شاید ظاهرا نام حفاظت‌شده را یدک می‌کشد و باید برای در‌امان‌ماندن موجودات زنده‌اش از مواد سمی پالایشگاه، فکری به حالش کرد.

اگر زمانی به منطقه نایبند رفتید، حتما به دهکده گردشگری پازارلند آن در عسلویه سر بزنید تا اقامتی خاص را در اقامتگاه‌های لوله‌ای و کلبه‌های آن تجربه کنید.

از جاهای دیدنی بوشهر کدام‌ها را دیده‌اید یا دوست دارید برای یک ‌بار هم که شده آن‌ها را از نزدیک ببینید؟

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.