باغ فاتح کرج

باغی به بزرگی یک جنگل؛ باغ فاتح کرج

یک دنیا باغ در باغ فاتح

آیا کرج باغی به طراوت و زیبایی جنگل‌های شمال و متفاوت از دیگر باغ‌هایش دارد؟ در اینکه باغ‌های زیادی در کرج احداث شده جای هیچ شکی نمی‌گذارد، اما باغ‌شهر، باغ تنیس یا باغ فاتح کرج در محله جهان‌شهر با سردیس‌های مشاهیر، حوض‌ها، فواره‌ها، آبنماها، درختانی با برگ‌های سبز و نارنجی، چیزی دیگری است. در این مقاله با مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید تا جایی بزرگ‌تر از یک باغ یا بوستان نصیب روزهای آخر هفته و تعطیلاتتان شود.

آدرس باغ فاتح کجاست؟
ایران، استان البرز، کرج، بلوار جمهوری، جهانشهر، باغ فاتح کرج.
چه امکانات رفاهی در این باغ وجود دارد؟
امکانات رفاهی باغ فاتح کرج بی‌شمار است؛ از زمین تنیس، فروشگاه لواز والیبال و بسکتبال، بوفه، کلبه کتاب گرفته تا رستوران، پارکینگ، آلاچیق، پیست پیاده‌روی و …
دیدنی‌های این باغ چه چیزهایی هستند؟
زمانی که وارد باغ می‌شوید، درختان سرسبز و پرطراوت، هوای تمیز، سردیس‌های مشاهیر، آبنماها، حوض‌ها و فواره‌ها به چشم‌تان می‌خورد.
بهترین زمان بازدید از باغ فاتح چه زمانی است؟
روزهای بهار یا شب‌های تابستان را برای تفریح و ورزش در باغ فاتح انتخاب کنید.

اولین شکوفه باغ فاتح

از زمانی که برای نوشتن قصه باغ فاتح کرج دست به قلم شدم، گذشته‌اش برایم جالب و جذاب‌تر شده است. این جذابیت را از جایی می‌گویم که یکی از ثروتمندان، کارخانه‌داران، نیکوکاران و کارآفرینان یزدی به نام مرحوم محمدصادق فاتح یزدی برای گریز از گرما، بیکاری، قحطی، خشکسالی و محدودیت‌های پیش از انقلاب در یزد، به کرج می‌آید. او برای کارآفرینی و سرمایه‌گذاری دست به احداث باغ‌ها، محله‌ها، بناها و کارخانه‌هایی می‌زند که همین سرمایه‌گذاری‌هایش نام او را بعد از چند دهه هنوز هم زنده نگه داشته و بر سر زبان‌ها آورده است.

باغ فاتح کرجاگر از کوی کارمندان شمالی و جنوبی، صابون جهان، چای جهان، روغن موتور جهان، کارخانه‌های روغن جهان، یخ‌سازی جهان، شرکت آبادانی جهان، پتوبافی جهان، چند کارخانه، مدرسه و بناهای دیگر مرحوم محمدصادق بگذرم، باغ فاتح کرج یکی دیگر از سرمایه‌گذاری‌های او محسوب می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چرا اغلب سازه‌های محمد صادق فاتح با نام جهان گره خورده‌اند؟ همه این نام‌گذاری‌ها از عشق بسیار زیاد فاتح به همسرش یعنی رقیه خانم غضنفر می‌آید. حاج محمد صادق همسرش را جهانش می‌دانست و همیشه او را جهان صدا می‌زد.

فاتح در دوره جوانی برای تحصیل در رشته‌ مهندسی کشاورزی به هند مهاجرت کرد و در همین فاصله همسرش (البته به نظر می‌رسد آن زمان رقیه خانم هنوز به همسری فاتح در نیامده بود) به بیماری آبله مبتلا شده و با همین بیماری کاملا نابینا شد. زیبایی پیوند این دو زمانی به اوج می‌رسد که این بیماری و نابینایی نمی‌تواند چیزی از عشق و محبت فاتح به او کم کند و فاتح با تو ازدواج می‌کند. محمد صادق فاتح برای نشان دادن عشق و علاقه خود به همسرش، هر بنایی که ساخت، نام همسرش را بر آن می‌گذاشت.

تصویر شماره 2 1باغ فاتح از گذشته تاکنون

این باغ چشم‌نواز یکی از زیباترین باغ‌های کرج به ویژه در فصول بهار و تابستان بوده و هنوز هم طرفداران خود ا دارد. در گذشته تعداد درختان باغ، به ویژه درختان میوه آن بسیار زیاد بود. متاسفانه بزرگی‌ و وسعت باغ به دلیل ساخت و سازهای مختلف از حدود ۱۳۰ تا ۳۰۰ هکتار به حدی کم شده که دیگر کسی عظمت روزهای اولیه‌اش را به خاطر نمی‌آورد.

اما از شگفتی‌های معماری باغ این است که ۱۰۰ سال پیش هنگام ساخت باغ فاتح، کاشت درخت‌های آن به شکلی در نظر گرفته شده بود که خیابان‌های عریض امروزی را در آن پیش‌بینی کرده بودند.

باغ فاتح کرجمگر باغ فاتح کرج چه چیزی دارد؟

با اینکه باغ فاتح کرج دیگر مانند روزهای اول وسیع، عظیم و حتی سرسبز نیست، اما هنوز که هنوز است اهالی کرج و پایتخت آن را جزو یکی از هشت بوستان جهانشهر و یکی از بزرگ‌ترین، محبوب‌ترین و زیباترین فضاهای سبز کرج می‌شناسند. علاقه‌مندان به تنیس، ورزشکاران، دوستداران پیاده‌روی یا هر کسی که دلش اکسیژن تازه می‌خواهد، می‌تواند در فضای باز این باغ سن‌وسال‌دار از امکانات متنوع، رفاهی و طبیعت سرسبز استفاده کند.

طبیعت باغ فاتح کرج بوی شمال می‌دهد

فراتر از چیزهایی که درباره این باغ گفتم و امکانات رفاهی دیگری که به آنها می‌پردازم، طبیعت و فضای سرسبز باغ فاتح کرج تا جایی حرف برای گفتن دارد که با بو و هوایش همه را به یاد حال‌وهوا و عطروبوی شمال می‌اندازد. در کل، هر چه از سرسبزی این باغ بگویم، کم است.

دیدنی ها و طبیعت سبز کرجفرض کنید از دل آلودگی کرج یا دیگر شهرها به یک‌باره وارد باغ سرسبز فاتح شوید، آن وقت است که روزتان ساخته می‌شود. اگر تمام امکانات تفریحی باغ فاتح را نادید بگیرم، از طبیعتش که طراوت شمال را دارد، نمی‌توانم بگذرم. این را از آن نظر می‌گویم که من هم مثل شما قبل از نوشتن این مقاله فکر می‌کردم باغ فاتح کرج حداکثر یک درخت یا چند گل و گیاه داشته باشد، اما این را نمی‌دانستم که این باغ در حد یک جنگل جذابیت و حال خوب دارد.

امکانات تفریحی متنوع در باغ فاتح کرج

باغ فاتح کرج با فراهم کردن محیطی مناسب و البته امکانات رفاهی و تفریحی متنوع توانسته جمع خانواده‌ها را به ویژه در روزهای پایانی هفته و تعطیلات مختلف گرم‌تر کند.‌

۱- پارک تنیس کرج

پیش از هرچیز باید بگویم این باغ کنار مجموعه بین‌المللی تنیس جهانشهر با ۸ زمین ورزشی و یک زمین مسابقه قرار گرفته است. با خواندن جمله قبلی، احتمالا شما هم به این فکر کنید که علاوه‌بر امکانات رفاهی باغ فاتح می‌توانید از زمین تنیس مجاور آن با ظرفیت بیش از ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ نفری‌ هم استفاده کنید که توانسته یک محیط تفریحی و سرگرمی برای عموم مردم ایجاد کند.

مجموعه بین‌المللی تنیس جهانشهر یا پارک تنیس کرج یکی از مجموعه‌های‌ تنیس ایران است که برخلاف همه زمین تنیس‌های ایران زمین‌های بازی آن کفپوش‌ شده است. مساحت کل این مجموعه چیزی در حدود ۱۶ هزار مترمربع است و در خود مجموعه امکانات و خدمات متنوعی مثل ساختمان‌های اداری، فروشگاه لوازم ورزشی، رستوران، جایگاه ویژه مقامات و اتاق هیئت داوران، کمیته برگزاری مسابقات، محل استراحت ورزشکاران، جایگاه خبرنگاران ، محوطه فضای سبز و پیست سلامت و تندرستی وجود دارد.

پارک تنیس کرج۲- امکانات رفاهی

فضای سبز آراسته باغ، بوفه خرید خوراکی، کافی‌شاپ و رستوران برای شکم‌گردی و… از سایر امکانات رفاهی این باغ برای طبیعت‌گردی و شکم‌گردی هستند.

۳- کلبه کتاب

یکی از جالب‌ترین امکانات باغ فاتح وجود کلبه کتاب در آن است. بنابراین شما می‌توانید علاوه‌بر تفریح، پیاده‌روی، ورزش و دورهمی با دوستان، از خواندن کتاب در دل طبیعت باغ هم لذت ببرید.

۴- امکانات ورزشی

از امکانات دیگر ورزشی باغ فاتح کرج باید به محیط و وسایل ورزش بستکبال و والیبال اشاره کنم. امکانات ورزشی متنوع و البته باکیفیتی که از چنین پارکی بعید به نظر نمی‌رسد. در مجموع باید گفت باغ فاتح جان می‌دهد برای ورزش و پیاده‌روی.

باغ فاتح کرجبهترین زمان سفر به باغ فاتح کی است؟

با اینکه می‌دانم دلتان برای قدم زدن در هوای دو نفره پاییز و حرف‌های عاشقانه زیر درختان نارنجی‌اش تنگ شده، اما هیچ فصلی در باغ فاتح کرج، بهار و تابستان نمی‌شود. فکرش را کنید که در نسیم بهاری یا در شب‌های تابستانی باغ فاتح کرج هم تفریح‌تان را می‌کنید، هم لذت‌تان را می‌برید. فصل زمستان هم که زیبایی و حال و هوای خودش را دارد.

آدرس و گوگل مپ باغ فاتح

آدرس متنی: ایران، استان البرز، کرج، بلوار جمهوری، جهانشهر، باغ فاتح کرج.

باغ فاتح کرج در گوگل مپ

باغ فاتح کرج همین جاست

اگر در کرج زندگی می‌کنید، اگر هوای دو نفره می‌خواهید، اگر پیاده‌روی و ورزش دسته جمعی با امکانات وسیع رفاهی را ترجیح می‌دهید، اگر هوس شکم‌گردی در رستوران و نوشیدن قهوه در کافی‌شاپ را دارید، اگر به دنبال یک محیط خانوادگی هستید، یا از همه این‌ها گذشته اگر دلتان هوای زادگاه و محل زندگی‌ام، گیلان را کرده، باغ فاتح کرج یکی از باغ‌هایی است که با درختان بلندقامت و سرسبز بهانه نرفتن در دل طبیعت را از شما می‌گیرد.

نوشته های سردر باغدر پایان، خدا روح محمدصادق فاتح یزدی را بیامرزد که اگر چنین سرمایه‌دارانی نبودند که بخواهند برای طبیعت اهمیت قائل باشند، دیگر فضای سبزی برایمان باقی نمی‌ماند. از جایی که در شمال ایران زندگی می‌کنم و قدم زدن در فضای سبز و جنگل‌هایش را تجربه کردم، توصیه می‌کنم اگر فرصت آمدن به شمال را ندارید، حتما یک‌بار هم که شده گوشه چشمی به باغ فاتح کرج داشته باشید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.