سفر به پورتوریکو

سفر به پورتوریکو : جاهای دیدنی و هرآنچه قبل از سفر باید بدانید

در این نوشته سراغ پورتوریکو در شمال شرقی منطقه کارائیب می‌رویم. این کشور برای آمریکا چیزی است شبیه به لنکاوی برای مالزی، با این تفاوت که به مراتب طبیعت، امکانات و فرهنگ غنی‌تری را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد. اگر دوست دارید در سفر آینده خود به جزیره‌ای بکر در مجاورت قاره آمریکا بروید؛ در این نوشته با ما همراه باشید؛ زیرا چند و چون سفر به پورتوریکو و جاهای دیدنی این کشور را به شکل حداکثری زیر ذره بین قرار داده‌ایم.

آشنایی مقدماتی با پورتوریکو

برای پیدا کردن این جزیره روی نقشه، باید در حوالی جنوب ایالات متحده آمریکا و شرق کوبا به جست و جو مشغول شویم.

پورتوریکو در واقع مجموعه جزایری است به محوریت یک جزیره بزرگ که اگرچه دولت مستقل خود را دارد، اما تحت حاکمیت سیاسی آمریکا اداره می‌شود.

از نظر تاریخی، این ناحیه چهار قرن در اختیار پادشاهی اسپانیا بوده و سپس در جریان پیکار نظامی به آمریکا رسیده است. به همین دلیل، اکثریت جمعیت این کشور سه میلیونی اسپانیایی و اقلیت آن انگلیسی زبان هستند.

البته، از آنجا که پورتوریکو محل گذران تعطیلات گردشگران بین‌المللی و به ویژه آمریکایی است، همه در حد رفع نیاز انگلیسی می‌دانند.

آشنایی مقدماتی با پورتوریکو

آنچه نام پورتوریکو را بیش از هر چیز سر زبان‌ها انداخته، سواحل بکری است که نمونه آن حداقل در این روزگار گرمایش زمین و آلودگی‌های زیست محیطی، در کشور دیگری یافت نمی‌شود. پس از این می‌توان به طبیعت بکر جنگلی، بناهای تاریخی، آب و هوای همیشه آفتابی، غذاهای لذیذ دریایی، فرهنگ آمریکایی- اسپانیایی و صد البته، دریانوردی با کشتی‌های کروز اشاره کرد. امنیت بالا و قیمت‌های مقرون به صرفه سایر ویژگی‌های این جزیره هستند.

پیش از آنکه سراغ معرفی جاهای دیدنی پورتوریکو برویم باید اشاره کنیم که اگرچه این جزیره آمریکایی است، اما با داشتن مدارک کامل می‌توانید بدون مشکل ویزای توریستی را دریافت کنید. پس از این بابت نگرانی نداشته باشید و در حالی که کوله بار سفر را می‌بندید، تا حد امکان درباره جاذبه‌های آن بخوانید و سفری رویایی برای خود رقم بزنید.


جستجو و رزرو بلیط، هتل و تور در علی بابا


ساحل فلامینگو (Flamenco Beach)

ساحل فلامینگو - سفر به پورتوریکو

کسی که این همه راه تا دریای کارائیب سفر می‌کند، به دنبال تجربه‌ای است که در سایر جاذبه‌های توریستی طبیعی دنیا در دسترس نباشد. ساحل فلامینگو با شن‌های سفید، آب زلال، انعکاس نور خورشید، پاکیزگی مثال زدنی و امکانات کامل رفاهی همان چیزی است که به دنبالش هستید.

دولت محلی علاوه بر حفظ طبیعت بکر ساحل، با ایجاد غرفه‌های غذای خیابانی و فراهم آوردن تجهیزات مربوط به ورزش‌های آبی شور و هیجانی ویژه به فلامینگو بخشیده است. در نهایت اینکه چه تنها سفر کرده باشید و چه خانوادگی، بافت ساحل به گونه‌ای است که امکان لذت بردن از طبیعت در هر شرایطی فراهم است.

قلعه سن فیلیپ (Castillo San Felipe del Morro)

قلعه سن فیلیپ - سفر به پورتوریکو

سواحل کارائیب همیشه اینقدر آرام و غرق در صلح نبوده‌اند. تنها خدا می‌داند که در جریان کشف این جزیره توسط کریستف کلمب و پس از آن هجوم دزدان دریایی، ارتش پادشاهی اسپانیا، نبرد نیروی دریایی ارتش بریتانیا و در آخر حضور ناوهای آمریکایی چه میزان خون با شن‌های ساحل آشنا شده است.

اما اگر می‌خواهید تصویری صحیح از ابعاد نبردهای نظامی قرن‌های دور دنیا به دست آورید، باید به قلعه سن فیلیپ بروید. این قلعه در قرن شانزده میلادی و به منظور محافظت جزیره در برابر بیگانگان، به ویژه دزدان دریایی و تاجران برده ساخته شده است. دیوارهای عظیم، برج‌های مستحکم و معماری هوشمندانه قلعه دلیل اصلی محبوبیت و حضور خیل عظیم گردشگران به این جاذبه تاریخی هستند.

بزرگراه غذا (The Pork Highway)

بزرگراه غذا- سفر به پورتوریکو

اگر معذوریتی در امتحان غذاهای جدید ندارید (درباره خفاش صحبت نمی‌کنیم!) حتما باید حضور در بزرگراه غذا جزیره را به فهرست فعالیت‌های مد نظر خود اضافه کنید.

همانطور که از نامش بر می‌آید، شما در خیابانی به طول سه کیلومتر قرار می‌گیرید که وجب به وجب غذاخوری‌هایی دارد که ظرف گردشگران را از گوشت سنتی و تاریخی مردم محلی پر می‌کنند. گوشت، ادویه، شیوه کباب کردن، چاشنی‌های گوناگون و تنوع غذا در این خیابان به قدری بالاست که گویی در تمامی ساعات شبانه روز یک فستیوال خوراکی برقرار شده است. پس اگر اهل شکم گردی و تجربه‌های جدید هستید، بزرگراه غذا را به خاطر بسپارید.

پارک تورو ورده (Toro Verde Adventure Park)

پارک تورو ورده در پورتوریکو

برای آن‌هایی که دوست دارند در سفر، گردشگری و طبیعت‌گردی سطح آدرنالین را بالا ببرند و خون را با سرعت بیشتر در رگ‌های خود به حرکت درآورند، پارک تورو ورده بی‌نظیر است. زیپ لاین، صخره نوردی، کوه‌نوردی و مناظر بی‌بدیل پارک طعم جدیدی از سفر را زیر زبان شما جا می‌اندازد که تا مدت‌ها بعد، مشابه آن را پیدا نخواهید کرد.

زیپ لاین اصلی پارک با نام The Beast طولانی‌ترین زیپ لاین دنیا است و نامش در کتاب رکوردهای گینس به چاپ رسیده. همچنین یک سری پل رسیمانی، از آن‌ها که در فیلم‌های ماجراجویی مشاهده کرده‌ایم با عنوان The Wild Bull وجود دارد که هیجان سفر را به سقف می‌رساند. روی هم رفته اگر از نظر جسمانی محدودیتی ندارید، حضور در پارک تورو ورده یک باید است.

سن خوان (Old San Juan)

سن خوان از جاهای دیدنی پورتوریکو

خیابانی سنگفرش با خانه‌های رنگارنگ و پلازاهایی سرشار از زندگی چیزی است که سن خوان در اختیار شما قرار می‌دهد. رنگ‌های زرد، آبی، نارنجی و خاکستری به کار گرفته شده برای نمای خانه‌ها در همسایگی آسمان و ابر و چراغ‌های قدیمی شهر، ظاهر مینیمالی می‌سازد که برای همیشه در خاطره آدمی به یادگار می‌ماند.

به خصوص اگر اهل تاریخ باشید، غرق در مشاهده این موضوع می‌شوید که چگونه مهاجران اسپانیایی در قرن‌های پیش فرهنگ خود را به جزیره‌ای ناشناخته آورده‌اند و سپس این یادگار، در دالان تاریخ معاصر رنگ و بوی آمریکایی گرفته است.

علاوه بر این سفر تاریخی، انبوه مغازه‌های سنتی که برای خرید سوغاتی مناسبند و کافه‌های دنجی که تماشای غروب آفتاب از پشت شیشه آن‌ها فراموش نشدنی است، سایر جاذبه‌های سن خوان به حساب می‌آیند.

ایزلا کولیبریتا (Isla Culebrita)

ایزلا کولیبریتا در پورتوریکو

در مقدمه این نوشته گفتیم که مهم‌ترین دلیل سفر به پورتوریکو سواحل بی‌نظیر این مجموعه جزایر است. به عنوان جاذبه اول نیز ساحل فلامینگو را معرفی کردیم و نوشتیم که شور و هیجان جاری آن مثال زدنی است. اما همه گردشگران که به دنبال فضاهای شلوغ و زنده نیستند؛ عده‌ای نیز دوست دارند در آرامش آب و ماسه به افق خیره شوند، تا حد امکان از آدمیان فاصله بگیرند و خود را در طبیعت گم کنند. برای این دسته از افراد، ساحل ایزلا کولیبریتا انتخابی ویژه و دوست داشتنی محسوب می‌شود.

ایزلا کولیبریتا جزیره‌ای است خالی از سکنه در مجاورت ساحل شرقی جزیره اصلی که بسیاری حتی از وجود آن بی‌خبرند. در آنجا شمایید و ساحل، منظره و شاید چند لاکپشت که برای تخم گذاری به خشکی آمده باشند.

به هر حال، اگر خیلی با فضاهای شلوغ ارتباط نمی‌گیرید، نام این جواهر مخفی جزیره را در جایی یادداشت کنید تا یکی دو روز سفر را در آن بگذارنید.

موزه آمریکا (Museo de Las Americas)

سفر به پورتوریکو - موزه آمریکا

در سفر به پورتوریکو با موزه‌های زیادی مواجه می‌شوید، اما تنها یکی از آن‌ها است که تاریخ بومی‌های جزیره را از ابتدا روایت می‌کند و تا دوران استعمار و استقلال آن پیش می‌آید. بنای این موزه یادگار ۱۸۰۰ میلادی است و در دوران خود، دالان‌هایی به زندان و آسایشگاه سربازان داشته که امروزه به گالری‌های تاریخی و ارزشمند ختم می‌شوند.

آثار جمع‌آوری شده در موزه آمریکا عمدتا دست‌نوشته یا آثار هنری هستند که در بازه‌های تاریخی مختلف حیات روی جزیره توسط بومیان پدید آمده است. این موزه اما یک تفاوت با تمامی نمونه‌های مشابه خود دارد و آن اینکه، بسیاری از آثار پشت شیشه قرار ندارند و بازدیدکنندگان می‌توانند به راحتی آن‌ها را لمس کنند.

از این جالب‌تر، اتاق‌هایی است که به صورت سه بعدی تاریخ جزیره را نمایش می‌دهند و افراد می‌توانند سفری مجازی به گذشته داشته باشند. به خصوص اگر خانوادگی سفر می کنید، حضور فرزندان شما در این موزه تجربه‌ای جذاب با انبوهی آموخته جدید خواهد بود.

جنگل ملی ال یونگه (El Yunque National Forest)

سفر به پورتوریکو - جنگل ملی ال یونگه

جنگل ملی ال یونگه از آن فضاهای سبز مرطوبی است که گه‌گداری به نور خورشید اجازه می‌دهد تا از بین شاخ و برگ درختان عبور کند و به زمین برسد. شاید باور نکنید اما نه تنها توریست‌های بین المللی، بلکه خود ساکنین ناحیه کاراییب نیز از جزایر اطراف به شوق ماجراجویی در ال یونگه عازم پورتوریکو می‌شوند.

رودخانه، آبشار، قله، دره، برکه و این دست از جاذبه‌های طبیعی مثل نقل و نبات در جنگل پیدا می‌شوند و آن‌هایی که دستی بر آتش عکاسی دارند، زیباترین تصاویر جنگلی عمر خود را ثبت می‌کنند.

اگر طالب طبیعت بکر هستید و دوست دارید برای چند ساعتی قهرمان قصه زندگی خود باشید، حتما در یکی از تورهای جنگل ال یونگه حاضر شوید.

پناهگاه ملی حیات وحش ویکس (Vieques National Wildlife Refuge)

پناهگاه ملی حیات وحش ویکس- سفر به پورتوریکو

اگر دوست دارید حیات دریایی را در آب‌های زلال دریا‌های آزاد مشاهده کنید، یا اینکه یورتمه رفتن اسب‌های وحشی را در کنار ساحل به نظاره بنشینید، هیچ جای دنیا به پای پارک ملی حیات وحش ویکس نمی‌رسد. علاوه بر این، میمون، لاکپشت، سوسمار و رنگین کمانی از پرنده‌های کمیاب در این جزیره شرقی پورتوریکو حضور دارند.

علاوه بر شنا و آفتاب گرفتن در ساحل، امکان اسب و دوچرخه سواری، کوه و طبیعت گردی در کنار بازدید از بقایای حیوانات و موجودات تاریخی جزیره وجود دارد. به خصوص اگر از ایران عازم بودید، حتما نام این پناهگاه حیات وحش را به خاطر داشته باشید و یک یا دو روز کامل سفر را به آن اختصاص دهید.

دلیل تاکید ما این است که معمولا تورها تمرکز خود را معطوف به جزیره اصلی می‌کنند و این جاذبه‌های بکر که در اطراف قرار دارند، نادیده و ناشناخته باقی می‌مانند.

تلسکوپ رادیویی آریسبو (Arecibo Observatory)

تلسکوپ رادیویی آریسبو - پورتوریکو

حتما که نباید دانشمند باشیم که از تماشای ساخته‌های عظیم علمی لذت ببریم. برج‌های این تلسکوپ تا نزدیک به دو هزار فوت ارتفاع دارند و دیش ایستگاه در هفت روز هفته به شکل شبانه روزی داده‌های مختلفی را از سراسر دنیا جمع‌آوری می‌کند.

این تلسکوپ رادیویی در حال حاضر تمرکز خود را روی مطالعه حیات فرازمینی معطوف کرده و اگر اهل سینما باشید، پیش از این تصاویری از آن را در فیلم‌های GoldenEye و The X-Files و Cosmos: A Personal Voyage مشاهده کرده‌اید. بگذریم، اگر ما جای شما بودیم، حتما در سفر به پورتوریکو سری به این تلسکوپ می‌زدیم تا در کنار ساحل، جنگل، زندگی شهری و موزه، جاذبه‌ای مدرن را نیز ملاقات کرده باشیم.

پلازا آمریکا (Plaza Las Americas)

پلازا آمریکا از دیدنی های پورتوریکو

اگر از آن دسته افرادی هستید که از هر سفر یادگاری و سوغات فراوان به همراه می‌برند، چاره‌ای نیست جز اینکه پلازا آمریکا پورتوریکو را در فهرست دیدنی‌های سفر خود قرار دهید. این بازار بزرگترین مرکز خرید در کل منطقه کارائیب است و بیش از سیصد مجموعه در مساحت دو میلیون فوت مربعی آن به فعالیت مشغولند. فروشگاه، رستوران، کافه، دفاتر تجاری و سینماهای کوچک رنگ و بوی ویزهای به پلازا آمریکا داده‌اند و اگر دوست دارید ته‌مانده دلارهای خود را سنت آخر خرج کنید، انتخابی بهتر از این مجموعه نخواهید داشت.

غارهای پارک کاموی (Camuy River Cave Park)

غارهای پارک کاموی از دیدنی های پورتوریکو

برای چند ساعتی با روشنایی خورشید خداحافظی کرده و خود را به ماجراجویی در عمق زمین مهمان کنید. زمانی که در غارهای پارک کاموی حضور می‌یابید، زمان برای لحظاتی متوقف می‌شود و شما در فضایی خاص به سر می‌برید. هرچه در عمق غار پیش می‌روید، نمای دیواره عجیب‌تر می‌شود و چکه قطرات آب از سقف، تنها صداهایی هستند که جرات شکستن سکوت دل زمین را دارند. در آخر اینکه، بد نیست بدانید عمق این غار تا چهل و پنج میلیون سال تخمین زده شده است.

جمع‌بندی و کلام آخر

در این نوشته در حد توان چند جاذبه مهم پورتوریکو را معرفی کردیم. شما به عنوان گردشگران و مخاطبان حرفه‌ای علی بابا بهتر از ما می‌دانید که نوشته و مقالات این‌چنینی مجال پرداخت کامل به موضوع را ندارند و تنها شمه‌ای از سفر را تصویر می‌کنند. پس کوتاهی و نقص‌های احتمالی را برما ببخشید و نظر و تجارب خود را با ما در میان بگذارید.

کلام آخر اینکه، به خاطر داشته باشید سفر به پوتوریکو چیزی شبیه به سفر آمریکا است، یعنی از نظر فرهنگی، مردم انتظار دارند که روی خدمات انعام دریافت کنند. به این ترتیب در رستوران و کافه باقی گذاشتن پانزده درصد قیمت سفارش روی مبلغ کل، عرف جامعه است و باید مد نظر قرار بگیرد.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.