راهنمای خرید بلیط

برای خرید بلیط در علی‌بابا، پیش از هر چیزی، می‌توانید یکی از این دو راه را انتخاب کنید: یا روی گزینه‌ی ثبت ‌نام/ورود کلیک کرده و در صورت نداشتن حساب کاربری، مراحل ثبت‌ نام را طی کنید، و یا اینکه طی فرآیند جستجو و خرید بلیط ، عملیات ثبت‌ نام‌تان را کامل کنید.

راهنمای خرید بلیط قطار

برای خرید بلیط قطار از علی‌بابا، گزینه‎‌ی « بلیط قطار » را انتخاب کنید. همچنین باید مشخص کنید که بلیط یک‌طرفه می‌خواهید یا دوطرفه. برای کامل بودن توضیحات، در این راهنما مراحل خرید بلیط دوطرفه بررسی می‌شود. بعد از انتخاب نوع بلیط، لازم است مبدا، مقصد، تاریخ رفت، تاریخ برگشت و تعداد و نوع سهمیه مسافران را وارد کنید و بر روی گزینه‌ی جستجو کلیک کنید.

«انتخاب قطار»

در این مرحله، شما نتایج جستجو و اطلاعات بلیط مانند نوع قطار، امکانات قطار، ساعت حرکت و ساعت رسیدن به مقصد در ابتدا برای بلیط رفت مشاهده می‌کنید. لازم به ذکر است قطارهایی که تنها هفت دقیقه تا حرکت آنها باقی مانده در نتایج جستجو نمایش داده نمی‌شوند. همچنین قطارهایی که به هر دلیل با شرایط انتخابی شما قابل خرید نیستند به همراه دکمه «محدودیت خرید» نمایش داده می‌شوند که با کلیک بر روی این دکمه می‌توانید پیام راهنما را مشاهده کنید.

همچنین می‌توانید از نوار بالا، بلیط‌ها را بر مبنای قیمت و ساعت حرکت مرتب کنید. توجه داشته باشید که قطارها به صورت پیش‌فرض بر اساس ساعت حرکت مرتب شده‌اند.

در ضمن می‌توانید از قسمت مشکی رنگ زیر هدر بالا، جستجوی خود را تغییر دهید و نتایج جدید را مشاهده کنید.

برای جستجوی دقیق‌تر می‌توانید از فیلترهای سمت راست صفحه استفاده کنید؛ این فیلترها شامل کوپه دربست، ساعت حرکت، نوع قطار، نوع قطار و شرکت ریلی هستند و همچنین امکان لغو فیلترها وجود دارد. بعد از انتخاب بلیط، روی گزینه‌ی «انتخاب بلیط رفت» کلیک کنید.

در این مرحله بلیط رفت ثبت اولیه می‌شود، ضمن اینکه امکان تغییر آن از طریق گزینه «تغییر بلیط رفت» وجود دارد. در ادامه لیستی از قطارهای برگشت بر اساس تاریخ انتخابی شما پیشنهاد می‌شوند. مشابه بلیط رفت، تمامی فیلترها برای جستجوی دقیق‌تر فعال است. بعد از بررسی اطلاعات بلیط و انتخاب آن روی گزینه‌ی «انتخاب بلیط برگشت» کلیک کنید.

در صورتی که در ابتدا وارد سایت نشده باشید پنجره‌ی ورود به حساب کاربری برای شما باز می‌شود. اگر قبلا در سایت ثبت‌نام کرده‌اید کافیست که ایمیل و رمز عبور خود را وارد کنید؛ در غیراین‌صورت باید ثبت‌نام کنید. به همین منظور نام، نام خانوادگی، آدرس ایمیل، شماره تلفن همراه و رمز عبور انتخابی خود را وارد کنید و بعد از تایید قوانین و مقررات سایت گزینه‌ی «ثبت‌نام کنید» را انتخاب کنید.

«مشخصات مسافران»

در مرحله «مشخصات مسافران» بلیط رفت‌وبرگشت شما ثبت شده و باید اطلاعات شخصی مسافران (نام و نام خانوادگی، سهمیه، جنسیت، کد ملی، تاریخ تولد و نوع پذیرایی) را وارد کنید. اگر قبلا از سایت بلیط خریده‌اید، با انتخاب گزینه‌ی «از مسافران سابق» تمام اطلاعات شما وارد می‌شود. توجه داشته باشید که امکان تغییر تعداد مسافران و انتخاب کوپه دربست فقط در این مرحله وجود دارد. همچنین در صورت انتخاب قطار کوپه‌ای، می‌توانید به صورت جداگانه برای رفت‌وبرگشت خود کوپه را دربست کنید. این گزینه در صورتی فعال است که در مراحل قبل فیلتر «کوپه دربست» را اعمال کرده باشید. ضمناً تمامی الزامات خرید بلیط به‌صورت سیستمی در این مرحله بررسی می‌شوند. این الزامات عبارتند از:

  1. در یک خرید، خرید بلیط برای حداقل یک بزرگسال الزامی است.

  2. در خرید کوپه دربست، بلیط نوزاد به‌صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود.

  3. خرید بلیط توسط آقایان در کوپه خواهران و بالعکس امکان‌پذیر نیست.

  4. در یک خرید، تعداد مسافران نمی‌تواند از ظرفیت کوپه یا قطار بیشتر باشد. در این موارد باید در چند نوبت بلیط بخرید.

اگر بلیط را برای شخص دیگری خریداری می‌کنید و لازم است اطلاعات سفر برای آن شخص ایمیل و یا پیامک شود که در همین مرحله می‌توانید گزینه‌ی آن را انتخاب کنید. بعد از تایید قوانین و مقررات روی گزینه‌ی «ادامه‌ی فرایند خرید» کلیک کنید.

در مرحله‌ی «تایید اطلاعات» شما می‌توانید اطلاعات بلیط، درخواست‌دهنده و مشخصات مسافران را مشاهده کنید. در صورتی که دکمه بازگشت را بزنید و مجدداً به این صفحه برگردید، شماره سالن، کوپه یا ردیف دیگری برای شما رزرو خواهد شد. پس از کنترل کردن اطلاعات وارد شده، آن‌ها را تایید کنید یا در صورت نیاز، از گزینه «ویرایش» استفاده کنید. دقت کنید که تنها 20 دقیقه فرصت دارید تا اطلاعات را تایید و بهای بلیط رزرو شده را پرداخت کنید.

همچنین در صورتی که کد تخفیف دارید می‌توانید در همین مرحله آن را وارد کنید. با انتخاب یکی از گزینه‌های «پرداخت اعتباری» یا «پرداخت آنلاین» وارد مرحله‌ی «پرداخت» می‌شوید. در صورتی که در حساب خود اعتبار دارید از گزینه اول و درصورتی که قصد پرداخت مستقیم از درگاه بانکی را دارید گزینه دوم را انتخاب کنید.

با کامل کردن فرآیند پرداخت، بلیط‌ شما صادر می‌شود. همچنین اطلاعات بلیط به آدرس ایمیل شما ارسال می‌شود.

علی‌بابا، سفر خوشی را برایتان آرزو می‌کند.