بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی چیست؟

Alibaba https://cdn.alibaba.ir/h2/desktop/assets/images/insurance-baggage-68895c89.webp

حادثه خبر نمی‌کند!

هر جا این جمله معروف را بشنویم یاد بیمه می‌افتیم. حقیقتا هم همینطور است. در واقع بیمه راهی است برای جبران خسارت‌های احتمالی. بیمه مسافرتی هم درست مثل همه بیمه‌های عمر و ماشین و آتش‌سوزی و... دقیقا با همین ماموریت تعریف می‌شود و در اختیار مسافران قرار می‌گیرد؛ بیمه‌ای که قرار است با جبران خسارات احتمالی در سفر برای مسافران، مایه آرامش باشد.

تصور کنید در سفر و در شرایطی که کیلومترها دور از خانه هستید، خدای نکرده اتفاق خاصی برای شما بیفتد؛ مثلا چمدانتان گم شود یا خسارت ببیند، مبلغ نقد همراهتان گم یا دزدیده شود، نیاز فوری به دندان‌پزشکی پیدا کنید یا خدای نکرده بیماری خاصی در سفر برایتان اتفاق بیفتد که نیاز به ویزیت پزشک یا مراجعه به بیمارستان داشته باشید. بیمه مسافرتی طراحی شده تا خسارت‌های مسافر را در صورت بروز چنین اتفاقاتی تا حد زیادی جبران کند.

البته نکته مهم درباره همه بیمه‌ها از جمله بیمه‌های مسافرتی این است که شرکت‌های بیمه‌گذار براساس چند فاکتور مختلف ممکن است خدمات متفاوتی به مسافر بدهند که هر کدام از این خدمات هم سقف و محدوده خدمات متفاوتی دارد. بر همین اساس، قیمت هر بیمه مسافرتی هم با دیگری متفاوت است. در ادامه و در همین صفحه درباره این شرایط بیشتر صحبت کرده‌ایم.

مهم است که هنگام خرید بیمه مسافرتی به بندهای قرارداد توجه کنید و آن بیمه‌ای را انتخاب کنید که بیشتر از همه با شرایط و خواسته‌های شما جور است. اینکه چه‌جور سفری می‌روید، در انتخاب بیمه مسافرتی مناسب تاثیر دارد؛ مثلا در سفرهای خارجی بهتر است بیمه‌هایی را انتخاب کنید که روی خدمات بیشتری تمرکز دارند.

خرید بیمه مسافرتی برای سفر به کشورهایی که نیاز به این بیمه ندارند هم مقرون‌به‌صرفه تمام می‌شود، چون شما در ازای پرداخت حق بیمه بسیار مناسب، خدمات قابل توجهی در حوزه بیمه دریافت خواهید کرد.

شرکت‌های بیمه‌گذار با توجه به شرایط شما، می‌توانند بهترین نوع بیمه مسافرتی را به شما معرفی کنند. بنابراین نیازی نیست نگران چگونگی انتخاب نوع بیمه مسافرتی باشید.

در ادامه این مطلب، درباره راه‌های خرید بیمه مسافرتی به شکلی مطمئن، قیمت بیمه مسافرتی، سقف بیمه مسافرتی و پوشش انواع خدمات صبحت کرده‌ایم و به پرسش‌های پرتکرار شما درباره بیمه مسافرتی پاسخ داده‌ایم.

خرید بیمه مسافرتی

خرید بیمه مسافرتی برای بسیاری از سفرها اجباری نیست و این حق انتخاب برای مسافر وجود دارد که در سفرهایش بیمه بگیرد یا خیر؛ اما نکته‌ای که مسافران سفرهای خارجی باید در نظر داشته باشند این است که گرفتن بیمه مسافرتی برای بسیاری از کشورهای خارجی (گرفتن ویزا، مخصوصا شینگن) ضروری است که حتما باید آن بیمه را از یک شرکت معتبر بیمه مسافرتی دریافت کرده باشید.

برای خرید بیمه مسافرتی، لازم است که قبل از سفر به یک شرکت بیمه که خدمات بیمه مسافرتی ارائه می‌کند مراجعه کنید یا با علی‌بابا ارتباط بگیرید. اگر همسفر علی‌بابا باشید، خرید بیمه مسافرتی سامان از علی‌بابا، کار به‌صرفه‌تر و سریع‌تری است؛ چرا که بدون دردسر و با پشتیبانی 24 ساعته علی‌بابا در هفت روز هفته، می‌توانید به‌سرعت بیمه متناسب با شرایطتان را پیدا و خریداری کنید.

بیمه های مسافرتی خدمات متنوعی به مسافران ارائه می‌کنند، برای مثال:

 • دندان‌پزشکی
 • مفقودی چمدان
 • فوریت‌های پزشکی
 • کنسلی سفر
 • مشاور حقوقی
 • اورژانس هوایی
 • بیمه اموال
 • وقفه سفر

هر زمان که تصمیم به خرید بیمه مسافرتی گرفتید، قبل از سفر می‌توانید با مرکز پشتیبانی علی‌بابا به شماره 02143900000 تماس بگیرید و درباره شرایط و قیمت بیمه مسافرتی با کارشناسان مربوطه صحبت کنید و راهنمایی بگیرید.

به‌طور کلی قیمت بیمه مسافرتی بر اساس این سه عامل محاسبه می‌شود:

 • سن مسافر: به این معنا که هر چه مسافر سن بیشتری داشته باشد، قیمت بیمه مسافرتی بیشتر می‌شود؛
 • مدت سفر: یعنی اگر مسافر مدت بیشتری در مقصد اقامت کند، باید هزینه بیشتری پرداخت کند؛
 • مقصد سفر: اینکه مقصد سفر شما در کدام منطقه جغرافیایی باشد، در قیمت بیمه مسافرتی موثر است؛ به‌عنوان مثال کشورهای آمریکا و کانادا از گران‌ترین مقاصد در محاسبه قیمت نهایی بیمه مسافرتی به شمار می‌آیند.

با توجه به جدول زیر، سه عامل سن مسافر، مدت و مقصد سفر به طبقات مختلف تقسیم شده‌اند تا طبق فرمول مشخصی، تعیین قیمت بیمه مسافرتی انجام شود:

عوامل موثر در تعیین قیمت بیمه مسافرتی نحوه محاسبه در فرمول تعیین حق بیمه
سن مسافر
 • تا 12 سال
 • 13 تا 65 سال
 • 66 تا 70 سال
 • 71 تا 75 سال
 • 76 تا 80 سال
 • 80 سال به بالا

(البته خیلی از شرکت‌های بیمه ممکن است به افراد بالای 80 یا 85 سال، بیمه مسافرتی ارائه نکنند)

مدت سفر
 • 1 تا 7 روز
 • 8 تا 15 روز
 • 16 تا 23 روز
 • 24 تا 31 روز
 • 32 تا 45 روز
 • 46 تا 62 روز
 • 63 تا 92 روز
 • 6 ماهه
 • 1 ساله
مقصد سفر یک سفره تا چندسفره (بر اساس مناطق جغرافیایی مختلف)

البته سطح پوشش بیمه و عوامل دیگر هم در تعیین قیمت نهایی بی‌تاثیر نخواهد بود. مثلا برای سفر به برخی مقصدها، امکان پوشش مالی هم برای بیمه‌شده وجود خواهد داشت که این عامل قیمت بیمه مسافرتی را افزایش خواهد داد. در صورت درخواست پوشش کرونا، مبلغ نهایی مجددا افزایش پیدا می‌کند.

در مورد اعتبار بیمه‌های مسافرتی یک نکته بسیار مهم وجود دارد؛ اینکه اعتبار زمانی بیمه مسافرتی 92 روز (به‌صورت متوالی) در نظر گرفته شده است؛ یعنی حتی اگر بیمه شما یک ساله باشد، به‌طور متوالی تا 92 روز تحت پوشش بیمه خواهید بود. اگر در مدت اعتبار بیمه (مثلا یک سال) به دفعات از کشور خارج و به آن وارد شوید، در تمام دفعات سفر به شرطی که هر سفر کمتر از 92 روز طول بکشد، تحت پوشش بیمه خواهید بود.

سقف بیمه مسافرتی

همانطور که گفته شد، هر کدام از شرکت‌های بیمه‌گذار پوشش‌های متفاوتی برای بیمه‌های مسافرتی دارند. منظور از پوشش، همان خدماتی است که در قرارداد بیمه مسافرتی هم ذکر می‌شود. توجه داشته باشید که حتما قبل از دریافت خدمات و پرداخت هزینه بیمه مسافرتی باید حتما آن شرایط را به دقت بررسی کنید و از آن آگاه باشید.

هر کدام از این خدمات، تا سقف مبلغی مشخص از فرد بیمه‌شده حمایت می‌کنند. منظور از سقف بیمه مسافرتی، همین مبلغ مشخص‌شده برای هر کدام از خدمات و پوشش‌های مختلف بیمه مسافرتی است.

همه شرکت‌های بیمه‌ استثناءهایی برای پرداخت‌ نکردن خسارت قائل می‌شوند که در قرارداد بیمه آن را ذکر می‌کنند. این موارد استثنا را می‌توانید از شرکت بیمه‌گذار دریافت کنید.

پرسش‌های پرتکرار

بیمه مسافرتی چیست؟
بیمه مسافرتی، نوعی از بیمه است که می‌تواند خسارات احتمالی پیش‌آمده در سفر را تا حد زیادی جبران کند. شرکت‌های بیمه انواع مختلفی بیمه مسافرتی را برای مسافران تدارک دیده‌اند تا در شرایط اضطراری، آرامش را برای مسافران به ارمغان بیاورد.
مزایای بیمه مسافرتی چیست؟
با داشتن بیمه مسافرتی دیگر نگران خسارات احتمالی نیستید؛ مثلا اگر بار شما گم شود، در سفر وجه نقدتان را به سرقت ببرند یا نیاز به ویزیت پزشک داشته باشید، بیمه مسافرتی تا حد زیادی خسارات ناشی از این اتفاقات را پوشش می‌دهد.
آیا داشتن بیمه مسافرتی الزامی است؟
بیمه مسافرتی برای سفر به برخی کشورها و مناطق الزامی است. حتی برای اخذ ویزای کشورهای مختلف مثل ویزای دانشجویی یا ویزای شینگن، حتما باید بیمه مسافرتی داشته باشید.
چگونه بیمه مسافرتی بخریم؟
برای خرید بیمه مسافرتی می توانید به صفحه درخواست بیمه مسافرتی علی‌بابا بروید و یا با مرکز پشتیبانی علی‌بابا تماس بگیرید. علی‌بابا برای همسفرانش، در سریع‌ترین زمان ممکن قبل از سفر، با قیمت مناسب، بیمه مسافرتی سامان را تهیه می‌کند.
برای سفر به کدام کشورها بیمه مسافرتی لازم است؟
به‌طور کلی برای اخذ ویزای کشورهای مختلف ممکن است به بیمه مسافرتی نیاز داشته باشید. به‌عنوان مثال، داشتن بیمه مسافرتی برای سفر به کشورهای حوزه شینگن الزامی است. هر سفارت‌خانه هنگام اخذ ویزا و تکمیل مدارک، لزوم داشتن بیمه مسافرتی را به شما گوشزد خواهد کرد.
با داشتن بیمه مسافرتی هنگام بروز حادثه در سفر چه اقدامی باید انجام دهم؟
به‌سرعت با شرکت کمک‌رسان (شرکت واسط در کشور مقصد) تماس بگیرید و شرایط را عنوان کنید. راه‌های ارتباطی با شرکت کمک‌رسان روی بیمه‌نامه شما نوشته شده است.
منظور از پوشش در بیمه مسافرتی چیست؟
به خدماتی که در بیمه مسافرتی به بیمه‌شده ارائه می‌شود، «پوشش بیمه مسافرتی» گفته می‌شود. این خدمات می‌توانند از مفقودی مدارک و بار تا هزینه‌های پزشکی و حقوقی را شامل شوند.
نداشتن بیمه مسافرتی چه خطراتی دارد؟
در مرحله اول باید بدانید که برای سفر به بسیاری از کشورها، داشتن بیمه مسافرتی الزامی است. در سفرهایی که داشتن بیمه مسافرتی ضروری نیست هم بهتر است بیمه مسافرتی داشته باشید. مثلا اگر بیمه مسافرتی نداشته باشید و وجه نقد شما گم شود، شرایط سختی برایتان ایجاد می‌شود؛ یا مثلا تصور کنید در صورت بیماری، نمی‌توانید هزینه‌های پزشکی خود را در کشور مقصد پرداخت کنید و مشکلاتی جدی برایتان ایجاد می‌شود. بنابراین داشتن بیمه مسافرتی، تضمین آرامش شما در صورت بروز حوادث در سفر خواهد بود.