چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشیم؟

یکی از سوالات اساسی که برای هر مسافر ممکن است پیش بیاید این است که «چند ساعت قبل از پرواز باید در فرودگاه باشیم؟» دانستنِ جواب این سوال به شما کمک می‌کند تا اگر تاخیری یا هرگونه تغییری در برنامه پرواز باشد، از آن اطلاع داشته باشید و به هر دلیلی، پرواز خودتان را از دست ندهید. در این راهنما، ساعت حضور در فرودگاه برای پرواز داخلی و پرواز خارجی را برای شما آورده‌ایم.

چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشیم؟

ساعت حضور در فرودگاه با توجه به نوع پرواز (پرواز داخلی یا پرواز خارجی) فرق می‌کند.

 • برای پروازهای داخلی، بهتر است که دو ساعت قبل از زمان پرواز، در فرودگاه حضور داشته باشید.
 • برای پروازهای خارجی، بهتر است که سه ساعت قبل از زمان پرواز، در فرودگاه حاضر باشید.

چرا باید زودتر از زمان پرواز در فرودگاه حاضر باشیم؟

بسیاری از مسافرینی که رزرو بلیط هواپیما را انجام داده‌اند، این سوال هم برایشان پیش می‌آید که چرا باید زودتر از موعد پرواز در فرودگاه حضور داشته باشند.

 • بعضی اوقات ممکن است که برنامه پرواز به دلایل آب‌و‌هوایی و یا امنیتی، دچار تغییر یا تاخیر شوند. برای این‌که از این تغییرات اطلاع داشته باشید، بهتر است زودتر از موعد پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید.
 • گیشه دریافت کارت پرواز در پروازهای داخلی، بین 30 الی 40 دقیقه قبل از پرواز کاملا بسته می‌شوند و امکان عبور بعد از این زمان، وجود ندارد. به همین دلیل، باید زودتر از پرواز حضور داشته باشید تا بتوانید کارت پرواز خودتان را دریافت کرده و از گیشه عبور کنید.
 • گیشه دریافت کارت پرواز در پروازهای خارجی، بین 40 الی 45 دقیقه قبل از پرواز بسته می‌شود و اگر بعد از این ساعت برسید، از آن عبور نخواهید کرد.

چند نکته مهم!

قبل از اینکه برای رسیدن به فرودگاه، دریافت کارت پرواز، و سوار شدن به هواپیما برنامه‌ای داشته باشید، بهتر است این نکات مهم را نیز به یاد داشته باشید.

صفِ دریافت کارت پرواز در نیم ساعت نهاییِ زمان، در مقایسه با سایر زمان‌ها، شلوغ‌تر می‌شود. از این رو، بهتر است که به محض باز شدن گیشه مورد نظر، کارت پروازتان را دریافت کنید و اگر مغایرتی در اطلاعات آن وجود داشت، به بخش خدمات مشتریان مراجعه کنید.

آیا می‌دانید که کارت پرواز خودتان را از کدام گیشه باید دریافت کنید؟ اگر نمی‌دانید، نگاهی به تابلوهای راهنمای فرودگاه بیندازید. در این تابلوها، گیشه مربوط به شما با اعلام مبدا و مقصد پرواز و همچنین شماره پرواز، مشخص می‌شود.

کارت شناسایی معتبر خودتان را دم دست نگه‌دارید تا در حین دریافت کارت پرواز، زمان زیادی از دست ندهید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 دیدگاه
 1. حسن می‌گوید

  سلام، تشکر از اطلاعات مفیدتان

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام حسن عزیز 🙂
   تشکر از انرژی خوب شما

 2. علی می‌گوید

  ممنون مرسی

 3. سپیده می‌گوید

  به موقع بودن تو فرودگاه رو جدی بگیرید مخصوصا برای پرواز که با تور هست چون یکی از درآمدهای ایر لاین ها همین فروش پرواز تو لحظه آخر هست که به بالاترین نرخ هم میدن می‌ره. کافیه چند دقیقه دیر کنید تا متحمل کلی خسارت بشید و هیچ بازگشت هزینه ای هم نداره

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سپیده عزیز 🙂
   ممنون از نکته بسیار درستی که گفتید.