مجله گردشگری علی‌بابا

چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشیم؟

یکی از سوالات اساسی که برای هر مسافر ممکن است پیش بیاید این است که «چند ساعت قبل از پرواز باید در فرودگاه باشیم؟» دانستنِ جواب این سوال به شما کمک می‌کند تا اگر تاخیری یا هرگونه تغییری در برنامه پرواز باشد، از آن اطلاع داشته باشید و به هر دلیلی، پرواز خودتان را از دست ندهید. در این راهنما، ساعت حضور در فرودگاه برای پرواز داخلی و پرواز خارجی را برای شما آورده‌ایم.

چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشیم؟

ساعت حضور در فرودگاه با توجه به نوع پرواز (پرواز داخلی یا پرواز خارجی) فرق می‌کند.

 • برای پروازهای داخلی، بهتر است که دو ساعت قبل از زمان پرواز، در فرودگاه حضور داشته باشید.
 • برای پروازهای خارجی، بهتر است که سه ساعت قبل از زمان پرواز، در فرودگاه حاضر باشید.

چرا باید زودتر از زمان پرواز در فرودگاه حاضر باشیم؟

بسیاری از مسافرینی که رزرو بلیط هواپیما را انجام داده‌اند، این سوال هم برایشان پیش می‌آید که چرا باید زودتر از موعد پرواز در فرودگاه حضور داشته باشند.

 • بعضی اوقات ممکن است که برنامه پرواز به دلایل آب‌و‌هوایی و یا امنیتی، دچار تغییر یا تاخیر شوند. برای این‌که از این تغییرات اطلاع داشته باشید، بهتر است زودتر از موعد پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید.
 • گیشه دریافت کارت پرواز در پروازهای داخلی، بین ۳۰ الی ۴۰ دقیقه قبل از پرواز کاملا بسته می‌شوند و امکان عبور بعد از این زمان، وجود ندارد. به همین دلیل، باید زودتر از پرواز حضور داشته باشید تا بتوانید کارت پرواز خودتان را دریافت کرده و از گیشه عبور کنید.
 • گیشه دریافت کارت پرواز در پروازهای خارجی، بین ۴۰ الی ۴۵ دقیقه قبل از پرواز بسته می‌شود و اگر بعد از این ساعت برسید، از آن عبور نخواهید کرد.

چند نکته مهم!

قبل از اینکه برای رسیدن به فرودگاه، دریافت کارت پرواز، و سوار شدن به هواپیما برنامه‌ای داشته باشید، بهتر است این نکات مهم را نیز به یاد داشته باشید.

صفِ دریافت کارت پرواز در نیم ساعت نهاییِ زمان، در مقایسه با سایر زمان‌ها، شلوغ‌تر می‌شود. از این رو، بهتر است که به محض باز شدن گیشه مورد نظر، کارت پروازتان را دریافت کنید و اگر مغایرتی در اطلاعات آن وجود داشت، به بخش خدمات مشتریان مراجعه کنید.

آیا می‌دانید که کارت پرواز خودتان را از کدام گیشه باید دریافت کنید؟ اگر نمی‌دانید، نگاهی به تابلوهای راهنمای فرودگاه بیندازید. در این تابلوها، گیشه مربوط به شما با اعلام مبدا و مقصد پرواز و همچنین شماره پرواز، مشخص می‌شود.

کارت شناسایی معتبر خودتان را دم دست نگه‌دارید تا در حین دریافت کارت پرواز، زمان زیادی از دست ندهید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 دیدگاه
 1. وحید می‌گوید

  متاسفانه ایران ایر گیت و یک ساعت قبل پرواز میبنده.
  و کارکنانش یاد گرفتن گیت و کلا میبندن و میرن. حتی سر شیفت میبینه ک شما رو کنار گیت میبینه با سرعت پست خودشو ترک میکنه تا پاسخگو نباشه
  اینکار ایران ایر تخلف نیست!

 2. آرام می‌گوید

  در ایمیل قبلی اشتباه تایپ کردم ساعت دوازده و چهل دقیقه به سمت تهران پرواز داشتم ایر لاین های ایرانی خیلی دارند دزدی می کنند پروازها را با قیمت بسیار بالا چارتر کرده اند که پولی پس ندهد ساعت دوازده و چهل دقیقه با ایران ایر به سمت تهران پرواز داشتم. ساعت نه حرکت کردم در ترافیک شدید استانبول گیر کردم کلی هم هزینه تاکسی دادم ساعت یازده و نیم رسیدم جلوی گیت بسته شده بود در حالیکه باید ۴۰ دقیقه قبل پرواز بسته شود یعنی یک ساعت و ده دقیقه قبل از پرواز بیش از ۱۰۰ مسافر از پروازهای مختلف فقط در یک روز جا ماندند برای اینکه بلیط ها را بسوزاند و یک ریال پس ندهد و مسافران مجبور شوند دوباره بلیط بگیرند

 3. رضا می‌گوید

  عجیب ترین اتفاقات دنیا همیشه توی ایران میوفته ما دیشب ۵ نفر خانواده بودیم ۵۰ دقیقه قبل از پرواز رسیدیم پای کانتر پرواز ترکیش متاسفانه نه تنها گفتن کانتر رو بستیم پرواز هم فول شده بود ما هم پرواز ترانزیت داشتیم با این کارشون ما نزدیک دوهزار یورو ضرر کردیم و سه روز بعد بهمون جا دادن بچه هامون هم مشکل با مدارسشون پیدا کردند چون زمان نداریم به هرکس التماس کردیم هیچکس کوچکترین کمک رو بما نکرد واقعا خدالعنتشون کنه که انقدر مسافرهارو اذیت میکنن

 4. رضا می‌گوید

  سلام
  ممون و متشکر از ارائه اطلاعات مفید شما

 5. گلوری می‌گوید

  ما امروز ۳۰ دقیقه قبل از پرواز تو فروگاه بودیم،جلوی ما بلیطمون رو فروخت،واقعا خدا ازشون نگذره،یکساعت قبل از پرواز بلیطو بکوبید تو دهن گشادشون…

 6. حسن می‌گوید

  سلام، تشکر از اطلاعات مفیدتان

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام حسن عزیز 🙂
   تشکر از انرژی خوب شما

 7. علی می‌گوید

  ممنون مرسی

 8. سپیده می‌گوید

  به موقع بودن تو فرودگاه رو جدی بگیرید مخصوصا برای پرواز که با تور هست چون یکی از درآمدهای ایر لاین ها همین فروش پرواز تو لحظه آخر هست که به بالاترین نرخ هم میدن می‌ره. کافیه چند دقیقه دیر کنید تا متحمل کلی خسارت بشید و هیچ بازگشت هزینه ای هم نداره

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سپیده عزیز 🙂
   ممنون از نکته بسیار درستی که گفتید.