جاذبه های تاریخی قطر

جاذبه های تاریخی قطر و سفری به عمق تاریخ بدون ماشین زمان!

آشنایی با تاریخی‌ترین جاذبه های تاریخی قطر

قطر یکی از زیباترین کشورهای آسیایی است که در گوشه‌ای از شبه جزیره عربستان ریشه دوانده است. کشور قطر خیلی بزرگ نیست، ولی کوله‌بار بزرگی از فرهنگ و تاریخ و هنر و جاذبه‌های طبیعی را به دوش می‌کشد و برای همین امروز می‌خواهم در مورد جاذبه های تاریخی قطر برای شما بنویسم.

این کشور بیشتر از هر چیزی با مکان‌ها و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی‌اش شناخته میشود؛ جاذبه‌هایی که آینه تمام‌نمای دوران گذشته قطر است و به شکل زنده حیات چند هزار ساله این کشور را نشان می‌دهد.

در این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا قرار است زمان را به عقب برگردانیم و زیبایی‌‌های کشور قطر را در موزه‌ها، قلعه‌ها و بازارهای قدیمی این کشور جستجو کنیم. اگر شما هم مثل من اهل سفر به مکان‌های تاریخی و کشف اسرار پنهانی پشت آن‌ها هستید در این مقاله همراه من باشید تا در معروف‌ترین جاذبه های تاریخی قطر دوری بزنیم.

کدام موزه‌های قطر تاریخی هستند؟
قلعه و محوطه باستانی الزباره، موزه هنرهای اسلامی دوحه، موزه ملی قطر و محوطه باستانی مرواب از موزه‌های تاریخی قطر هستند.
شهر فیلم قطر چطور جایی است؟
مجموعه‌ای از خانه‌های کاهگلی در میان زمین‌های کویری و خالی از سکنه، نخل‌های پراکنده اطراف آن و منظره‌ای مشرف به یک صحرای طلایی رنگ و خلیج فارس، همان چیزی است که مردم را برای بازدید از آنجا به ذکریب می‌کشاند.
قلعه‌های تاریخی قطر کدام هستند؟
قلعه و محوطه باستانی الزباره، قلعه ذکریت، قلعه الوجبه، قلعه الکوت و محوطه باستانی مرواب از قلعه‌های تاریخی قطر هستند.

معرفی جاهای دیدنی تاریخی قطر

تاریخ غنی قطر این کشور را به قطب فرهنگی تاریخی منطقه خلیج فارس تبدیل کرده است. برای همین یک لیست ۱۴ تایی از بهترین جاهای دیدنی تاریخی قطر برایتان آماده کردم تا موقع سفر به قطر یک راهنمای کامل بازدید از جاهای تاریخی قطر دم دستتان باشد.

۱- سوق واقف بازار طعم و عطر و رنگ در جاذبه های تاریخی قطر | Souq Waqif

بازار یا همان سوق واقف یکی از معروف‌ترین بازارهای سنتی و تاریخی دوحه است که چیزی حدود صد سال قدمت دارد.

سوق واقف در جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Regencyholidays

بازار واقف قبلا به‌عنوان مرکزی برای خرید و فروش حیوانات استفاده می‌شده ولی رفته رفته طراحی و شکل جدیدی به خود گرفته و محبوبیت زیادی در بین مسافران پیدا کرده است. البته با اینکه تغییرات بزرگی در این بازار ایجاد شده، هنوز اصالت و فضای یک بازار تاریخی و سنتی را حفظ کرده و یکی از اصلی‌ترین مراکز خرید دوحه به حساب می‌آید.

جاهای دیدنی تاریخی قطر

عکس از: سایت CNN

سوق واقف بهشت عشق خریدهاست؛ چون از شیر مرغ تا جان آدمیزاد هر چه بخواهید می‌توانید در آنجا پیدا کنید. وقتی وارد بازار می‌شوید طرح و رنگ صنایع دستی و هنری، پارچه‌ها و لباس‌های سنتی و رنگارنگ و عطر و بوی ادویه فروشی‌ها از یک طرف و معماری جالب قطری و نمای سنگی و چوبی مغازه‌ها از طرف دیگر هر کسی را شیفته خودش می‌کند.

سوق واقف | Souq Waqif

عکس از: سایت Regencyholidays

در این بازار کافه و رستوران‌های مدرنی هم وجود دارد که می‌توانید بعد از بازارگردی خودتان را به صرف یکی از غذاهای سنتی قطر مهمان آن‌ها کنید.

جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Timeoutdoha

زمان بازدید: بازدید از سوق واقف رایگان است، محدودیت زمانی ندارد و ۲۴ ساعته و در هفت روز هفته می‌توانید از آنجا دیدن کنید.

جاهای دیدنی قطر

عکس از: سایت Visitqatar

بازار سوق واقف روی گوگل مپ

۲- برج‌های بارزان و چشم‌انداز دریا | Barzan Towers

در زیر آسمان پهناور قطر کنار برج‌ها و ساختمان‌های سربه‌فلک‌کشیده و مدرن، برج‌های قدیمی بارزان (برزن) قطر در شهر ام صلال خودنمایی می‌کنند که از جاهای دیدنی قطر هم هستند.

برج های بارزان ئر جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Aebqatar

برج‌های بارزان در قرن نوزدهم میلادی به دستور سومین حاکم قطر به نام شیخ محمد بن جاسم آل ثانی ساخته شدند. این برج دژ مستحکمی برای محافظت از مناطق اطراف در برابر حملات عثمانی بوده و مثل رصدخانه مراغه در ایران، برای مطالعه و رصد حرکت ماه و ثبت تاریخ و تقویم کاربرد داشته است.

Barzan Towers در دیدنی های تاریخی قطر

عکس از: سایت Destimap

معماری جالب و دیدنی این برج‌ها نشان‌دهنده هنر و سلیقه برتر آن دوران است. برج‌های بارزان به شکل T انگلیسی، با پله‌های خارجی و به شکل مستطیل و با استفاده از سنگ‌های مرجانی و سنگ آهک طراحی شده‌اند.

جاهای دیدنی تاریخی قطر

عکس از: سایت Regencyholidays

ارتفاع این برج‌ها حدودا ۱۵ متر است و اگر خودتان را به بالاترین طبقه برسانید منظره بی‌نظیری از دریا و شهر دوحه را می‌بینید که برای عکاسی، یکی از مناظر فوق‌العاده قطر است. در سال ۲۰۰۳ قسمت‌های زیادی از برج‌های بارزان بازسازی شدند و امکانات بهتری مثل سیستم تهویه مناسب به آن اضافه شد.

زمان بازدید: بازدید از این برج‌ها رایگان است و درهای آن از ساعت ۲ بعدازظهر تا ۷ شب به روی شما باز است.

برج‌های بارزان روی گوگل مپ

۳- قلعه و محوطه باستانی الزباره، قطب باستان‌شناسی قطر | Al Zubarah

تاریخ ساخت قلعه الزباره به قرن هفده و هجدهم میلادی برمی‌گردد. این قلعه یک قلعه نظامی در نزدیک ساحل بوده که برای پاسبانی از مرزهای شمال غرب قطر ساخته شده بود.

قلعه الزباره قطر | Al Zubarah

عکس از: سایت Qatarworldcup2022

قسمت‌هایی از قلعه الزباره که محل رفت‌‌وآمد نظامیان بوده در اواخر قرن هجدهم کاملا ویران میشود و حاکم وقت قطر دستور بازسازی آنجا را صادر می‌کند. بعد از بازسازی، قلعه با همان هدف نظامی چند سالی سر پا ماند و حالا چهل سالی می‌شود که بازنشسته شده و به‌عنوان یکی از جاذبه های تاریخی قطر از گردشگران استقبال می‌کند.

جاهای تاریخی قطر

عکس از: سایت Qmorgqa

معماری قلعه کاملا تحت تاثیر هنر عربی است. در چهار گوشه قلعه چهار برج وجود دارد. سه گوشه تزیین شده بزرگ که در بالای هر کدام یک برج مدور بزرگ قرار دارد و گوشه چهارم شامل برجی مستطیل شکل با کنگره‌های مثلثی شکل است.

آثار باستانی قطر

عکس از: سایت Researchgate

در داخل قلعه، اتاق‌هایی که قبلا محل استراحت سربازان بوده، به موزه‌ای برای نمایش آثار هنری مختلف، عتیقه‌جات و یافته‌های باستان‌شناسی دوره معاصر تبدیل شده و جالب است که قلعه الزباره در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است.

زمان بازدید: برای بازدید از قلعه الزباره هر روز هفته از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۵ بعدازظهر می‌توانید بروید.

جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Structurae

قلعه و محوطه باستانی الزباره روی گوگل مپ

۴- قلعه ذکریت نماد معماری عربی | Zekreet Fort

در شمال غربی قطر، در نزدیکی شهر الدخان، در روستایی به نام ذکریت یک قلعه باستانی و تاریخی وجود دارد که حتی از دور نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. فضای آرام و دنج اطراف قلعه و روستا، ساحل زیبای نزدیک قلعه و معماری جالب قلعه آن را به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی تاریخی قطر تبدیل کرده است.

قلعه ذکریت دبی | Zekreet Fort

عکس از: سایت Myholidays

ساحل نزدیک قلعه ذکریت یکی از خلوت‌ترین سواحل قطر است که می‌توانید از فرصت استفاده کرده و کنار ساحل قدم بزنید و از سکوت و آرامش آنجا در کنار تماشای پهنه آبی دریا لذت ببرید. پیشنهاد می‌کنم حتما غروب آفتاب را در ساحل بگذرانید تا منظره بی‌نظیری از غروب خورشید را همراه با حس خوب نشستن روی شن‌های گرم و آفتاب‌خورده ساحل ببینید.

جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Myholidays

و اما خود قلعه؛ قلعه ذکریت از قدیمی‌ترین سازه‌های قرن هجدهم است. تا قبل از قرن بیستم هیچ کسی از وجود چنین قلعه‌ای خبر نداشت تا اینکه یک گروه از باستان‌شناسان فرانسوی آن را کشف کردند.

دیدنی های تاریخی قطر

عکس از: سایت Ootlah

مردم قطر اعتقاد دارند که از شیره خرما در ساخت این قلعه استفاده شده است. شکل کلی قلعه مربعی است و بعدها هنگام بازسازی قلعه چهار برج مدور در چهار گوشه قلعه اضافه شده است.

زمان بازدید: بازدید از قلعه ذکریت رایگان است و هیچ محدودیت زمانی ندارد.

دیدنی های تاریخی قطر

عکس از: سایت Regencyholidays

قلعه ذکریت نماد روی گوگل مپ

۵- شهر فیلم، شهر ارواح قطر | Film City

شهر فیلم یک شهر معمولی نیست؛ یکی از جاذبه های تاریخی دوحه، در نزدیکی قلعه ذکریت در دل بیابان است. مجموعه‌ای از خانه‌های کاهگلی در میان زمین‌های کویری و خالی از سکنه، نخل‌های پراکنده اطراف آن و منظره‌ای مشرف به یک صحرای طلایی رنگ و خلیج فارس، همان چیزی است که مردم را برای بازدید از آنجا به ذکریب می‌کشاند.

شهر فیلم قطر | Film City

عکس از: سایت Myholidays

فضای شهر فیلم آنقدر بکر و به دور از تاثیرات انسانی است که مردم قطر به آن شهر ارواح هم می‌گویند.

جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Regencyholidays

چند و چون ساخته شدن این دهکده خیلی معلوم نیست ولی آنطور که مردم قطر می‌گویند این مجموعه برای فیلمبرداری یک سریال قدیمی عربی طراحی شده و بعد از تمام شدن پروژه فیلمبرداری، به‌عنوان یک جاذبه گردشگری بین مردم شهرت پیدا کرده است.

شهر فیلم قطر در جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Myholidays

شهر فیلم قطر خیلی اهمیت تاریخی ندارد، اما به‌خاطر نزدیک بودن به روستای ذکریت یک جاذبه تاریخی در قطر شناخته شده است. اگر طرفدار تفریحات هیجان‌انگیز هستید، آفرودسواری در بیابان‌های اطراف شهر فیلم را حتما امتحان کنید.

جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Myholidays

با وجود اینکه این منطقه چندان تاریخی نیست، شهر فیلم جزوه جاذبه های تاریخی قطر محسوب می‌شود که توانسته گردشگران زیادی را به سوی خود بکشاند؛ چراکه فضای تقریبا مرموز این منطقه حس‌وحال عجیبی دارد و مسافران را مجذوب می‌کند.

دیدنی های تاریخی قطر

عکس از: سایت Myholidays

زمان بازدید: بازدید از این مجموعه رایگان و بدون محدودیت زمانی است.

آثار تاریخی قطر

عکس از: سایت Regencyholidays

شهر فیلم روی گوگل مپ

۶- قلعه الرکایات و معماری شگفت‌انگیزش | Al Rakayat Fort

قطر قلعه‌های زیبایی دارد که بخشی از تاریخ و فرهنگ گذشته‌شان را نشان می‌دهد. قلعه الرکایات هم یکی دیگر از این قلعه‌هاست که فرهنگ، هنر و معماری سنتی عربی را به رخ می‌کشد. این قلعه قرن نوزدهمی شاید به اندازه قلعه‌های دیگر در قطر جذاب و باشکوه نباشد، اما به‌خاطر داستانی که پشت ظاهر این قلعه پنهان شده، از خاص‌ترین جاذبه های تاریخی قطر محسوب می‌شود.

قلعه الرکایات و معماری شگفت‌انگیزش

عکس از: سایت Regencyholidays

قلعه الرکیات در نزدیکی روستایی با همین اسم قرار دارد. قصه ساخت این قلعه از این قرار است که در روستای الرکیات فقط یک چاه آب شیرین وجود داشته و مردم برای تامین آب مورد نیازشان سختی زیادی می‌کشیدند. از آنجایی که این چاه تنها چاه آب موجود در روستا بوده مردم برای مراقبت از تنها منبع آب‌شان از بلایای طبیعی و… این قلعه را می‌سازند. این چاه آنقدر برای مردم اهمیت داشته که نام روستا و قلعه را هم «الرکیات» به معنای «چاه» انتخاب کردند.

جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Qatarworldcup2022

معماری قلعه هم جالب و متفاوت است. این قلعه از سه برج مستطیل شکل و یک برج استوانه‌ای در گوشه قلعه تشکیل شده است. مصالح استفاده شده در ساخت این بنا هم در قسمت‌های مختلفش متفاوت است و از گل و خشت تا سنگ آهک در نمای آن دیده می‌شود.

جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Regencyholidays

زمان بازدید: بازدید از قلعه الرکایات رایگان است و محدودیت زمانی ندارد.

قلعه الرکایات روی گوگل مپ

در گوگل مپ آدرس دقیقی برای این قلعه از جاذبه های تاریخی قطر ثبت نشده است.

۷- موزه هنرهای اسلامی دوحه در دل خلیج فارس | Museum of Islamic Art

به نظر من از بین تمام موزه‌هایی که در قطر ساخته شده، موزه‌ هنرهای اسلامی در مرکز دوحه بهترین است. چرا؟ چون از نمای بیرونی موزه بگیرید تا فضای داخلی و کلکسیون‌ها و آثار تاریخی که در این موزه نگهداری می‌شوند، همه و همه در چشم‌نوازترین حالت ممکن طراحی شده‌اند.

موزه هنرهای اسلامی

عکس از: سایت Myholidays

در این موزه مجموعه ارزشمندی از انواع سفال، شیشه‌کاری، منسوجات و پارچه‌های نفیس، سکه و سنگ‌های گران‌بها، نسخه‌های خطی و متون کمیاب با موضوعات مختلف که قدمت بعضی از آن‌ها به دوره ساسانیان هم می‌رسد، نگهداری می‌شود. مجموعه این آثار از سراسر دنیا و از کشورهایی مثل اسپانیا، مصر، عراق، هند، ترکیه و… در این موزه یک جا جمع شدند.

موزه هنرهای اسلامی

عکس از: سایت Myholidays

یکی از آثار معروف این موزه که بازدیدکنندگان زیادی هم دارد قرآنی از قرن هفدهم است.

حالا به سراغ معماری خوش‌آب‌و‌رنگ موزه می‌رویم. معمار خوش‌ذوق موزه هنرهای اسلامی دوحه آقای مینگ پی (Ieoh Ming Pei) معروف به «آی ام پی» از هنرمندان آمریکایی-چینی است. در اطراف این موزه هیچ ساختمانی وجود ندارد و موزه در کنار خلیج مثل یک جزیره کوچک به چشم می‌آید.

جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Myholidays

آقای مینگ پی به شکل هنرمندانه‌ای عناصر معماری اسلامی را با معماری مدرن غربی تلفیق کرده و از فرم‌های هندسی مختلف در طراحی این بنا استفاده کرده است. این موزه به‌عنوان مرکز فرهنگی خلیج فارس شهرت جهانی دارد.

زمان بازدید: شنبه تا پنجشنبه از ۹ صبح تا ۷ بعدازظهر

جمعه‌ها از ۱۳:۳۰ تا ۷ بعدازظهر

موزه هنرهای اسلامی دوحه روی گوگل مپ

۸- از جاهای دیدنی تاریخی قطر | Al Thaqab Fort

کلمه «الثقاب» در عربی به معنای آبی است که بعد از بارندگی در دره‌ها جمع می‌شود. قلعه الثقاب هم با هدف حفط منابع آب روستاییان در قرن نوزدهم ساخته شد. این قلعه نه تنها مثل یک نگهبان از منابع آبی محافظت می‌کرده، در مواقع خطر پناهگاه مردم هم بوده است.

جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Myholidays

دقیقا مشخص نیست که اولین خشت این قلعه در چه سالی گذاشته شده است؛ بعضیها می‌گویند که از همان قرن دهم که روستای الثقاب شکل گرفت این قلعه هم ساخته شد، گروه دوم هم می‌گویند قلعه در قرن ۱۷ و ۱۸ به روستا اضافه شده است.

قلعه الثقاب

عکس از: سایت Regencyholidays

به نظر من کمی بعید است که با گذشت هزار و دویست سال قلعه آسیب جدی ندیده باشد. احتمالا اگر شما هم از نزدیک این قلعه را ببینید با من و گروه دوم موافق باشید.

زمان بازدید: همه روزه به‌جز جمعه‌ها ۲۴ ساعته باز است.

قلعه الثقاب

عکس از: سایت Aebqatar

قلعه الثقاب روی گوگل مپ

۹- سوق الوکره بازار ساحلی | Souq Al Wakrah

سوق یا بازار الوکره از آن بازارهای سنتی ساحلی است که ارزشش را دارد چند ساعتی هم برای بازدید از آنجا وقت بگذارید. بازار الوکره فضا و حال‌وهوای روستایی دارد و آدم را یاد روستاهای جنوب کشورمان می‌اندازد.

در این بازار می‌توانید طیف وسیعی از تفریحات را تجربه کنید؛ در بازر قدم بزنید و با همسفران خود گپ بزنید و از فضای زیبای بازار لذت ببرید، برنامه‌های تفریحی که در بازار اجرا می‌شود را تماشا کنید و در کافه و رستوران‌های درجه یک بازار که به غذاهای سنتی و اصیلشان معروف هستند، از غذاهای قطری میل کنید.

جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Tripadvisor

بهترین قسمت هر بازارگردی هم که خرید کردن از بازار است، آن هم در شب‌های قطر که هوای خنک و شور و شوق مردم آدم را سر کیف می‌آورد. هر چند در بازار الوکره کالاهای برند و گران‌قیمت وجود ندارد اما در عوض می‌توانید کلی از صنایع دستی و سوغاتی‌های قطر را با قیمت‌های خیلی کمتری پیدا کنید.

جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Regencyholidays

زمان بازدید: هر روز هفته از ۷ تا ۱۰:۳۰ شب

۱۰- قلعه الوجبه | Al Wajbah Fort

قلعه الوجبه یکی از قدیمی‌ترین جاذبه های تاریخی دوحه است که شاهد اتفاقات زیادی از جنگ و تخریب تا صلح و پیشرفت بوده است. این قلعه در فاصله ۱۵ کیلومتری در غرب دوحه قرار دارد. در سال ۱۸۹۳ در منطقه الوجبه جنگ سختی بین ارتش عثمانی و قطر شکل گرفت که قطری‌ها پیروز این نبرد بودند. به‌خاطر همین پیروزی و نقش مهمی که این قلعه در پیروزی‌شان داشته نام آن را الوجبه گذاشتند.

قلعه تاریخی قطر

عکس از: سایت Regencyholidays

قلعه الوجبه در طول تاریخ محل زندگی و اقامت شیوخ مختلف قطری مثل عبدالله آل ثانی حاکم دوم قطر بوده است.

جدا از تاریخ بلندبالای پشت قلعه، معماری جذابش آن را به یک اثر هنری محبوب هم تبدیل کرده است. برجسته‌ترین ویژگی قلعه هم چهار برج دیده‌بانی در چهار گوشه قلعه است که چنین چیزی تا آن موقع تقریبا بی‌سابقه بوده است.

قطلعه تاریخی وجبیه

عکس از: سایت Askexplorer

زمان بازدید: همه روزه

قلعه الوجبه روی گوگل مپ

۱۱- موزه ملی قطر تاریخ زنده قطر | National Museum Of Qatar

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی قطر که هم برای مردم قطر اهمیت دارد هم یکی از مقاصد گردشگری اصلی مسافران در روزهای اول سفر به قطر است، موزه ملی قطر در دوحه است.

جذاب‌ترین قسمت موزه شکل و شمایل بنای موزه است. معمار این موزه آقای ژان نوول فرانسوی است که با الهام از گل رز صحرایی قطر این موزه را طراحی کرده است. این موزه در سه بخش تاریخ قطر را از مراحل اول تا همین حالا نشان می‌دهد.

موزه ملی قطر

عکس از: سایت ۴bftinternational

یکی از دیدنی‌های بی‌نظیر این موزه فرش بارودا است که به معنای واقعی کلمه یک شاهکار هنری به تمام معناست. این فرش سه متری با دستدوزی ۵\۱ میلیون تا مروارید و الماس و یاقوت کبود ساخته شده است.

موزه ملی قطر در پررفت‌وآمدترین نقطه دوحه یعنی منطقه کورنیش دوحه (یک تفرجگاه ساحلی در دوحه) قرار گرفته است برای همین در نزدیکی این موزه چند ایستگاه مترو اتوبوس و تاکسی وجود دارد و با وسایل حمل و نقل عمومی در قطر می‌توانید به‌راحتی خودتان را به موزه برسانید.

جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت ۲archdaily

زمان بازدید: شنبه تا پنجشنبه از ۹ صبح تا ۷ بعدازظهر

جمعه از ۱۳:۳۰ تا ۷ بعدازظهر

موزه ملی قطر روی گوگل مپ

۱۲- قلعه الکوت | Al Koot Fort

سال‌ها قبل در نزدیکی بازار واقف در دوحه، قلعه الکوت یک قلعه نظامی بوده که توسط عثمانی‌ها ساخته شده است. بعد از اینکه این قلعه توسط عثمانی‌ها رها شد چند سالی به‌عنوان زندان به حیات خودش ادامه داد.

در حال حاضر هم این قلعه به‌عنوان موزه صنایع دستی قطری و یکی از زیباترین جاذبه های تاریخی قطر است که هم در بین مردم قطر هم گردشگران خارجی محبوبیت زیادی دارد. در این موزه عکس و نقاشی‌های تاریخی، قایق و تجهیزات ماهیگیری، صنایع دستی قطر و… نگهداری می‌شود که برای آشنایی بیشتر با فرهنگ کشور قطر بازدید از آن‌ها مفید خواهد بود.

قلعه کوت

عکس از: سایت Tripadvisor

قلعه الکوت مثل بیشتر قلعه‌های قطر ساختار چهارگوشه دارد و در سه طرف قلعه سه برج مدور سفید رنگ قرار گرفته است. قلعه دوحه به‌جز اهمیت تاریخی‌اش، یک لوکیشن خاص برای گرفتن عکس‌های عروسی است و بیشتر زوج‌های قطری عکس‌هایی با پس‌زمینه قلعه الکوت در آلبوم‌شان دارند.

جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Regencyholidays

اگر از سوق واقف دوحه بازدید می‌کنید، حتما کمی وقت بگذارید و سری به قلعه الکوت هم بزنید.

زمان بازدید: هر روز هفته از ۸ صبح تا ۱۲ شب

قلعه الکوت روی گوگل مپ

۱۳- حفظ هنر و میراث قطر | Katara Cultural Village

اگر به دنبال جایی برای لذت بردن از زندگی شبانه در دوحه می‌گردید، دهکده فرهنگی کاتارا می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد. حال‌وهوای بازدید و قدم زدن در کوچه‌های تودرتو و سنتی این دهکده، شما را به گذشته دوحه می‌برد.

دهکده فرهنگی کاتارا

عکس از: سایت Viator

دهکده کاتارا با ظاهر سنتی خود یکی از جاذبه های تاریخی قطر است که اگر به من باشد قطعا تندیس بهترین دیدنی های تاریخی قطر را به همین دهکده می‌دهم! دلیلش هم روشن است؛ این دهکده مجموعه کاملی است که سلیقه‌های مختلف را دربرمی‌گیرد و هر انتظاری که از یک مکان توریستی و تاریخی دارید را برآورده می‌کند.

دهکده کاتارا یک سالن تئاتر به سبک آمفی تئاترهای یونانی، یک باغ سرسبز با حدود ۳۰۰۰ درخت، ساحل اختصاصی و عمومی برای لذت بردن از تماشای دریا در کنار خانواده، مراکز خرید و کافه‌ها و رستوران‌ها، خانه اپرا، موزه و گالری‌های هنری متعدد، دو مسجد زیبا را در خود جای داده است.

دهکده فرهنگی کاتارا

عکس از: سایت Regencyholidays

زمان بازدید: دهکده فرهنگی کاتارا ۲۴ ساعته باز است.

برای افراد ۱۸ سال و بالاتر ۵۰ ریال قطر

دهکده فرهنگی کاتارا روی گوگل مپ

۱۴- محوطه باستانی مرواب | Murwab Archaeological Site

آخرین جاذبه تاریخی قطر که در این لیست معرفی می‌کنم هزار سال قبل یک روستای پررونق در شمال غربی قطر بوده و بروبیایی برای خودش داشته است؛ درمورد محوطه باستانی مرواب صحبت می‌کنم، روستایی که قدمتش به دوره حکومت عباسیان برمی‌گردد.

موزه های قطر

عکس از: سایت Regencyholidays

از این روستای آباد حالا فقط یک قلعه و دو مسجد تاریخی و تعدادی خانه ویرانه باقی مانده است و در اصل اهمیت تاریخی و کاوش‌های باستان‌شناسی این منطقه را در بین مسافران مشهور کرده است.

از سایت باستان‌شناسی مرواب ۶۹۴۸ قطعه سفال کشف شده که قدمت بیشتر آن‌ها به سال‌های ۸۰۵ تا ۸۸۵ میلادی برمی‌گردد.

جاذبه های تاریخی قطر

عکس از: سایت Marhabaqa

اگر به کاوش‌های باستان‌شناسی علاقه دارید دیدن مرواب خالی از لطف نیست.

محوطه باستانی مرواب روی گوگل مپ

خداحافظی و حرف‌های آخر

جاهای دیدنی تاریخی قطر زیاد است و مجال صحبت درباره همه آن‌ها کم. هر کدام از آن‌ها از قلعه‌ها و موزه‌ها تا بازارهای قدیمی شما را به گذشته‌های دور قطر می‌برند و حس‌و‌حال متفاوتی برایتان رقم ‌می‌زنند. اگر قبلا تجربه سفر به قطر را داشتید خوشحال می‌شویم تجربه‌ بازدیدتان از دیدنی های تاریخی قطر را با ما و بقیه علی‌بابایی‌ها به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.