ایسلند را به خاطر بسپار!

چی؟ ایسلند؟ کجای دنیا هست؟ واقعاً چند نفر از ما پیش از بازی‌های درخشان ایسلند در یورو ۲۰۱۶، این کشور را می‌شناختیم و از آن اطلاعات داشتیم؟ ولی حالا به لطف ورزش محبوب  فوتبال فهمیدیم که اگرچه جمعیت ایسلند کم و محیط زیستش کمی خشن است، اما مردم مصمم و میهن دوستی دارد. آدم‌هایی که حاضرند برای افتخارآفرینی کشورشان و همچنین تشویق تیم ملی فوتبال‌شان خیلی کارها بکنند. ایسلند و مردمش دیگر چه خصوصیاتی دارند؟

ایسلند و خون گرم وایکینگ‌ها در رگ‌های سرزمین سرد

ایسلندی‌ها در واقع وایکینگ‌هایی هستند که در سال ۸۷۰ میلادی، این جزیره شمالی را برای زندگی انتخاب کردند. آنها هزاران سال پیش با روحیه جنگاوری خود و البته به کمک کشتی‌های کشیده‌شان ترس به دل سایر اروپایی‌ها می‌انداختند. البته امروز از آن وایکینگ‌های قلدر تنها کلاه‌ خودهای شاخ‌دار باقی مانده است. راستی تشویق خاص هواداران این تیم پس از برد مقابل انگلستان را به خاطر دارید؟ این شیوه تشویق نیز یادگار همان دوران است. در فیلم زیر شادی ایسلندی‌ها را بعد از پیروزی بر انگلستان می‌بینید.

بفرمائید کله پاچه!

ایسلندی‌ها غذاهای بومی و سنتی خود را خیلی دوست دارند. خصوصاً غذاهایی که با گوشت نهنگ، مرغ دریایی و گوشت تخمیرشده درست شده باشد. برای کسانی هم که از غذاهای ایسلندی خوش‌شان نمی‌آید یک دستورالعمل کلی دارند: «خب نخورید!»

[related id=”2194″]

تعجب نکنید اگر بشنوید یک ایسلندی صبح روز پس از برد تیم ملی کشورش، از خوشحالی خودش و رفقایش را به خوردن یک دست کله‌پاچه گوسفند مهمان کند! بله، ظاهرا ایسلندی‌ها هم مثل ما عاشق کله‌پاچه هستند و بعید نیست کلپچ «بره سفید» آنجا هم شعبه داشته باشد! ضمنا ایسلندی‌ها چشم گوسفند را خیلی دوست دارند.

نکته غذایی دیگر اینکه ایسلندی‌ها بدجوری کوکاکولاخور هستند و این کشور نسبت به جمعیتش از بزرگترین مصرف‌کنندگان نوشابه‌های کوکاکولای آمریکایی به شمار می‌آید. اما با این حال نمی‌شود گفت که ایسلنده‌ها عشق آمریکا هستند. مثلا شما هیچ رستوران مک دونالدی را در این جزیره پیدا نمی‌کنید.


بیشتر بخوانید: ۵ ابتکار جالب شرکت‌های هواپیمایی در تعطیلات کریسمس


ارتش بی ارتش، سلاح بی سلاح

اگر می‌خواهید در ایسلند مورد نفرت مردم این کشور واقع شوید، در اماکن عمومی با صدای بلند حرف بزنید. ایسلندی‌ها عموماً مردم آرام و بسیار مبادی آدابی هستند و بلند حرف زدن آنها را آزار می‌دهد. مردم این کشور شمال اروپا بر خلاف اجدادشان روحیه آرام و صلح طلبانه‌ای دارند، شاید به همین خاطر است که این کشور نیروی زمینی، نیروی دریایی و نیروی هوایی ندارد. علاوه بر این پلیس‌های ایسلندی هم اسلحه حمل نمی‌کنند. به طور کلی آمار جرم و جنایت در ایسلندی که ۶۰ درصد جمعیتش ساکن پایتخت (ریکیاویک) هستند، بسیار پایین است. (بر اساس آخرین سرشماری جمعیت ایسلند ۳۱۳ هزار نفر است).

ایسلند، کشوری بدون پشه

[related id=”5325″]

شاید کمی عجیب و البته رویایی به نظر برسد، اما واقعیت این است که در ایسلند هیچ پشه‌ای وجود ندارد!

به دیدنم که میای، لباس گرم بپوش

شفق قطبی در ایسلندشاید خیلی از ما تصور کنیم که ایسلند آب و هوایی بسیار سرد و خشن دارد، اما حقیقت این است که آب و هوای این کشور نه خیلی سرد است و نه خیلی گرم. متوسط کمترین درجه دمای هوا طی یک دوره سی ساله در ایسلند ۵٫۵ درجه زیر صفر و بالاترین سطح آن ۱۴٫۵ درجه سانتیگراد بالای صفر بوده است. این روزها که تهران دمای هوای بالای ۴۰ درجه سانتیگراد را تجربه می‌کند، دمای هوای ریکیاویک به زحمت به ۹ درجه می‌رسد.

ایسلند جنگل ندارد اما تا دلتان بخواهد آتشفشان دارد. آن طور که اعداد و ارقام می‌گویند در حال حاضر این کشور ۲۵ آتشفشان فعال دارد. شاید نقل قول گری لینکر – بازیکن سابق تیم ملی انگلستان و مفسر مشهور فوتبال – را شنیده باشید پس از باخت تیم ملی کشورش مقابل ایسلند، گفت ما به تیمی باختیم که تعداد آتشفشان‌هایش از تعداد بازیکنانش بیشتر است!

شفق قطبی یکی از جذابیت‌ها توریستی ایسلند است، این پدیده طبیعی همیشه از سوژه‌های جذاب برای عکاسان بوده است. شفق قطبی پدیده ظهور نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب است و معمولا در عرض‌های نزدیک به دو قطب زمین به وجود می‌آید.


بیشتر بخوانید: از چادرهای وایکینگی تا جزیره مارلون براندو


با اینکه طبیعت با ایسلندی‌ها چندان سر سازگاری ندارد و با آتشفشان یا طوفان، گهگاه مردم این کشور را می‌نوازد، اما آنها با طبیعت بسیار مهربان هستند و هوایش را دارند. ۸۵ درصد از انرژی مورد نیاز ایسلند از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌گردد و این امر تأییدی است بر محیط‌‌زیست دوستی ایسلندی‌ها.

سیاست‌دوست، اما نه هر نوع سیاستی

[related id=”427″]

اگرچه سرزمین ایسلند از آخرین مکان‌هایی بوده که انسان‌ها در آن ساکن شده‌اند اما دموکراسی سال‌هایی طولانی است که در این کشور جا خوش کرده است؛ نخستین نهادهای دموکراتیک در سال ۹۳۰ میلادی در ایسلند، آغاز به کار کردند.

مردم ایسلند به بحث‌های سیاسی بی علاقه نیستند خصوصاً اگر موضوع خاصی نقل محافل باشد اما هرگز در مباحث سیاسی آنها را با نروژی‌ها مقایسه نکنید. این عمل از ناخوشایندترین مقایسه‌ها برای ایسلندی‌هاست.

فوتبالی که همه دوستش داریم

در سال‌های قبل فوتبال ایسلند در جایگاه صد و سی‌ام جهان قرار داشت اما این موقعیت نه تنها باعث ناامیدی آنها نشد بلکه انگیزه‌ای برای تلاش بیشتر بود به نحوی که بر اساس آخرین رده‌بندی فیفا هم اکنون در جایگاه سی و چهارم جهان قرار دارند.

جالب است بدانید که “لارس لاگربک”، مربی سوئدی تیم ملی ایسلند، به طور پاره وقت به حرفه دندانپزشکی نیز می‌پردازد.


بیشتر بخوانید: عجایب پنجگانه ایران


پاریس به هر قیمتی!

پس از بازی‌های خیره‌کننده تیم ملی ایسلند در رقابت‌های یورو ۲۰۱۶، به دلیل تقاضای بالای مردم این کشور برای سفر به فرانسه به منظور حمایت از تیم ملی فوتبال‌شان، قیمت بلیط هواپیما از ایسلند به فرانسه افزایش ۶ تا ۷ برابری داشته است.

بسیاری از هواداران ایسلندی به دلیل پر شدن پروازهای ایسلندایر و وُو ایر (دو ایرلاین بین‌المللی ایسلند) حاضر شدند از شهرهای دیگری نظیر کپنهاک، لندن، فرانکفورت و آمستردام عازم پاریس شوند.

ایسلندایر پس از پیروزی تیم ملی فوتبال این کشور در مقابل انگلستان شاهد هجوم کاربران به سایت خرید بلیطش بود به طوری که سایت ایرلاین برای ساعاتی از دسترس خارج شد. این ایرلاین سال‌هاست که حامی تیم ملی فوتبال ایسلند است، ویدیوی جالب ایسلندایر در حمایت از تیم فوتبال ایسلند را می‌توانید اینجا ببینید.

بیشتر بخوانید:

سفر خارجی با کمتر از ۲ میلیون تومان

بدون سفر به این ۵ مقصد، ایران را ندیده‌اید

باورتان می‌شود این جاذبه‌های طبیعی در ایران باشند؟

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.