اهرام مصر و حقایقی ناخوانده درمورد آنها

مصر یا جمهوری عربی مصر کشوری است تاریخی در شمال آفریقا که معمولا با اهرام سه‌گانه خود، رود نیل، داستان‌های اساطیری، کلئوپاترا، کودتا، انقلاب، ترور، محمد البرادعی، دانشگاه الازهر، جنگ شش روزه و البته، بهار عربی شناخته می‌شود. در این نوشته اما تمرکز ما تنها روی اهرام مصر است و بررسی می‌کنیم که چگونه شاهان و شهبانوهای باستانی این دیار در سازه‌های عظیم و مرموز آرام گرفتند. اگر به این دست از نوشته‌ها علاقه دارید، بر فراز کلمات پیش رو، با ما تا اطراف قاهره سفر کنید.


جستجو و رزرو بلیط، هتل و تور در علی بابا


قصه اهرام مصر در یک نگاه

قصه اهرام مصر به زمانی باز می‌گردد که برخلاف امروز، کشوری ثروتمند، پیش‌رو و قابل احترام در سراسر دنیا بود. برای اینکه بهتر با شرایط زمانی آشنا شوید باید اشاره کنیم که در حال صحبت از بازه تاریخی مصر باستان تا انتهای قرن چهار پس از میلاد مسیح هستیم. در آن زمان‌ها پادشاه یا امپراتور مقامی والا، چیزی بین انسان و خدا داشت و به همین خاطر نیاز بود تا شاهانه و خارق‌العاده از دنیا برود. در نتیجه، دور از تصور نیست که مقبره آن حکم‌رانان از دوران باستان تا به امروز باعث شگفتی آدمیان شود و هر اهل دلی را برای تماشا به شاخ آفریقا بکشاند. نکته جالب درباره اهرام مصر این است که امپراتور را با دارایی و نیازهای ابتدایی زندگی دفن می‌کرده‌اند و به همین خاطر در صورت کنکاش در آن‌ها، می‌توان چند و چون زندگی سلاطین خداگونه باستان را شناخت. دلیل این باور جالب مصریان بوده که عقیده داشتند پس از مرگ، بخشی از روح در جسم باقیمانده و الباقی به دنیای مردگان منتقل می‌شود. از این رو نیاز است تا بدن امپراتور محافظت شود و غذا، لباس، جواهر، ظرف و غیره را در دسترس داشته باشد.

چه کسی اهرام مصر را ساخته است؟

چه کسی اهرام مصر را ساخته است؟

اگرچه در نوشته‌های کودکی یا پست‌های تلگرامی اینگونه نمایش داده شده که این اهرام توسط بردگان و در شرایط غیرانسانی برپا شده‌اند، اما مطالعات اخیر باستان‌شناسی نشان می‌دهد که اینگونه نبوده و برپایی این سازه‌های عظیم معمار و کارگر و نیروی کاری معادل شرایط امروزی داشته است. برای تخمین حجم کار نیز بهتر است هرم بزرگ جیزه یا خوفو (Khufu’s Horizon) را در نظر بگیرید. برای برپایی این سازه عظیم که قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین هرم مصر به شمار می‌آید، چیزی بین بیست تا صد هزار کارگر، به مدت بیست سال، بیش از دو میلیون قطعه سنگ به وزن تقریبی دو تن را حرکت داده‌اند و روی هم چیده‌اند.

معروف‌ترین هرم مصر کدام است؟

هرم بزرگ جیزه که در پاراگراف قبل به آن اشاره کردیم مشهورترین، اولین و قدیمی‌ترین هرم مصر است. جالب است بدانید که تا امروز در سراسر مصر بالغ بر صد هرم کشف شده اما اکثریت گردشگران تنها عازم کرانه غربی نیل می‌شوند تا سه‌گانه‌ای به محوریت هرم جیزه را مشاهده کنند. در نظر داشته باشید که این هرم تنها عضو باقیمانده از هفت شگفتی معروف تاریخ بشر است و اگر تا به امروز برنامه‌ای برای دیدنش نداشته‌اید، امسال وقت تجدید در برنامه‌های سفر است. درباره سایر اهرام، ارتفاع، تاریخ ساخت و قصه‌های عجیب و غریب هر کدام، راهنمای تور مصر توضیحات لازم را زیر آفتاب داغ قاهره ارائه خواهد داد و ما در اینجا حوصله شما را با اعداد و ارقام سر نمی‌بریم.

چه شد که مصریان دیگر هرم نساختند؟

چه شد که مصریان دیگر هرم نساختند؟

هر طلوع شادی، غروبی دلگیر را در پی دارد و این امر برای اهرام مصر همزمان با افول قدرت فرمانروایان روی داد. به طور دقیق، آخرین هرم بزرگ در مصر معلق به دومین پادشاه از ششمین سلسله پادشاهی است که برای بیش از نود سال حکومت کرد و با مرگ او، تقریبا هرم بزرگی در مصر ساخته نشد. امروزه نیز به دلیل اکتشافات و در پاره‌ای اوقات فعالیت‌های غیر اصولی، دیگر گنجینه‌ای درون اهرام وجود ندارد و تنها امکان بازدید نمای بیرونی آن‌ها ممکن است.

نکاتی جالب درباره اهرام مصر

نکته اول

اهرام مصر همه به یک اندازه و به شکل ثابت معماری نشده‌اند. بلکه اکتشافات باستان‌شناسی نشان می‌دهد که نسخه‌های ابتدایی ظاهری مکعبی شکل داشته‌اند و به مرور معماران و دست‌اندرکاران به شمایل امروزی متمایل شده‌اند.

نکته دوم

بیشتر اهرام در کرانه غربی نیل بنا شده‌اند. دلیل این امر به باور باستانیان، نزدیک کردن هرچه بیشتر روح و جسم پادشاه به آفتاب و کمک به او برای پرواز به دنیای مردگان بوده است.

نکته سوم

هنوز به طور دقیق کسی نمی‌داند که مکانیزم بالابردن و چیدمان قطعات چند هزار کیلویی سنگ به چه شکل بوده و چگونه نیروی بازوی انسان توسط اهرم می‌توانسته سنگ‌هایی به آن عظمت را به سادگی مدیریت کند. البته، برای مطالعه بیشتر در این باره می‌توانید به این لینک زیر مراجعه کنید.

نکته چهارم

برای مدیریت جهت صحیح ساخت و ساز (در آن زمان دوربین ترازیابی وجود نداشته است) از علم ستاره شناسی استفاده می‌شده است. اگر به چگونگی این امر علاقه دارید، نوشته‌های محقق انگلیسی، کیت اسپنس (Kate Spence) را مطالعه کنید.

نکته پنجم

همانطور که پیش از این در متن اشاره شد، در ساخت این اهرام برده‌ای در کار نبوده است و نیروی کار به طور معمول به کار گرفته می‌شده است.

نکته ششم

هرم بزرگ می‌تواند زمان را به شما بگوید. این کار از طریق زاویه قرارگیری آفتاب روی اضلاع هرم و شکل‌گیری سایه مقدور می‌شود و از این طریق، مصریان باستان تاریخ تابستان و زمستان را تشخیص می‌داده‌اند.

نکته هفتم

هنوز که هنوز است، مصرشناسی و مطالعه روی چگونگی ساخت این اهرام یک شاخه پویا و داغ در علم باستان شناسی است. دلیل اصلی این امر، مرموز بودن تاریخ مصر، عجیب بودن معماری اهرام و بسیاری دیگر است که خود به هنگام بازدید درخواهید یافت.

سخن پایانی و کلام آخر

در این نوشته کمی از اهرام مصر گفتیم. مانند تمامی نوشته‌های این چنین، نیازی به تاکید نیست که جنبه‌های فراوانی از این جاذبه ناگفته باقیمانده است. پس با ما در ارتباط باشید و نواقص مطلب را یادآوری کنید. همچنین، اگر تجربه‌ای از بازدید دارید با خوانندگان علی بابا درمیان بگذارید تا مسافر بعدی تجربه شما را نیز توشه راه کند و با اندوخته‌ای قابل اتکا بازگردد. در آخر اینکه، امیدواریم از سطرهای بالا لذت برده باشید.

[related_post link=”https://www.alibaba.ir/mag/qatar-attractions/” target=”false”]undefined[/related_post]

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.