کرونا و علی بابا؛ علی بابایی‌ها چطور از این مهمان ناخوانده استقبال کردند؟

نگاهی به پروتکل‌های بهداشتی علی بابا در دوره شیوع کرونا

هرچند روزهای کرونایی، روزهایی نیستند که دلمان بخواهد سبک و سیاقشان را تا آخر دنیا حفظ کنیم، اما خانواده علی بابا در این دوره هم تلاش کردند تا خودشان را با این دوران وفق دهند و با عملکردی که به زعم خودشان موفق بوده روزهای پرخطر کرونا را پشت سر بگذارند. این روزها با اینکه دل همه علی بابایی‌ها برای دورهمی‌ها و روزهای خوش کنار هم بودن بیشتر از هر وقت دیگر تنگ شده، اما در حال حاضر به دوری از هم ناچارند و تلاش می‌کنند تا مثل همان روزهای پرانرژی با هم بودن، به اهدافشان چشم بدوزند. در این مطلب از داستان‌های علی بابا، ماجرای مقابله علی بابایی‌ها با کرونا را در ساختمان روز اول روایت می‌کنیم.

لطفا بدون هماهنگی وارد نشوید!

تا اسم کرونا بین مردم پیچید، سه کلمه دیگر هم روی بورس صحبت‌ها و اخبار، خودی نشان دادند: ماسک، الکل و دورکاری.

دورکاری از اولین راهکارهایی بود که علی بابا برای مقابله با کرونا آن را عملی کرد. با شروع دورکاری همه جلسات، پیگیری‌ها و همکاری تیم‌های مختلف به صورت آنلاین ادامه پیدا کرد. شاید در ابتدای کار دوری از دفتر قشنگ و سرزنده روز اول کمی سخت بود اما کمی که گذشت، علی بابایی‌ها امتحان خودشان را پس دادند و با دورکاری انس گرفتند. از طرفی علی بابایی‌ها برای پرکردن خلا کنار هم بودن، تا حد ممکن سعی کردند در جلسات آنلاین دوربین لپ‌تاپ‌هایشان را روشن کنند تا از دلتنگی‌ها کم شود. علاوه‌براین گاهی هم دورهمی‌های آنلاین درون‌تیمی و مدیران ارشد باعث شد این دوری‌ها کمتر حس شود. این روند تا ریشه‌کن شدن کرونا همچنان ادامه دارد.

اما در صورتی که کسی بخواهد به صورت حضوری کار کند چطور؟ راستش را بخواهید به نظر ما حفظ سلامتی به برطرف کردن دلتنگی ارجحیت دارد. به خاطر همین بنا شده تا هر یک از اعضای علی بابا اگر بخواهند به دیدار روز اول بروند باید حتما از چند روز قبل تمایلشان به حضور در ساختمان روز اول را به گوش مدیر ارشدشان برساند.

پس از آن با هماهنگی‌های لازم، افراد می‌توانند بساط دورکاری‌شان را جمع کنند و راهی دفتر روز اول شوند. شاید این ایده کمی عجیب به‌نظر برسد؛ اما برای ورود به روز اول نمی‌توان گفت هرچه باداباد و بدون هماهنگی، برنامه فعالیت حضوری تنظیم کرد. در حقیقت هر روز فقط ظرفیت مشخصی از بچه‌های علی بابا می‌توانند در دفتر روز اول حاضر شوند.

تست دمای بدن

مواد ضدعفونی‌کننده، مایه حیات این روزها

برای تمام کردن کار ویروس کرونا، مواد ضدعفونی‌کننده حرف اول را می‌زنند! به هر گوشه از ساختمان روز اول که نگاه کنید، می‌توانید اثری از مواد ضدعفونی‌کننده ببینید. اسپری‌های مواد ضدعفونی‌کننده به دیوارهای بخش‌های مختلف مثل ورودی ساختمان، راهروهای پر تردد و واحدهای مختلف روز اول نصب شده‌اند. آن‌هایی که دوست دارند به‌ طور حضوری برنامه‌های کاری را پیش ببرند، در طول چندین بار از این مواد ضدعفونی‌کننده استفاده می‌کنند تا پرنده سلامتی از شانه‌شان پر نزند…

شستشو و ضدعفونی دست هاعلاوه‌براین مواد ضدعفونی‌کننده سطوح هم در هر بخش گذاشته شده تا میزها و صندلی‌ها به محلی ناامن برای ویروس کرونا تبدیل شوند! بچه‌های حضوری در علی بابا هر روز پیش از شروع کار حتما سطوحی مثل میز و صندلی یا لپتاپ را ضدعفونی می‌کنند تا در محیطی پاکیزه و عاری از آلودگی فعالیت کنند.

چشم‌هایی که می‌خندند

همه افرادی که در روز اول حضور دارند، حتما از ماسک استفاده می‌کنند تا در جشن و دورهمی ویروس‌ کرونا شریک نباشند! اگر استفاده طولانی مدت از ماسک، نفس کشیدن را سخت و افراد را کلافه کند، ترجیح می‌دهند مدتی را بدون ماسک در فضای آزاد حیاط ساختمان و دور یا با فاصله از سایر هم‌تیمی‌هایشان بگذرانند؛ اما همچنان در محیط سرپوشیده روز اول ماسک بزنند.

چشم هایی که میخندند

علی بابا به سلامت همه کارمندان فکر کرده است؛ به طوری که اگر یکی از علی بابایی‌ها ماسک استاندارد همراهش نداشته باشد، می‌تواند یک ماسک را از بخش حراست روز اول بگیرد. در روز اول سلامتی افراد از هرچیزی مهم‌تر است، بنابراین اگر کسی حواسش نباشد و ماسک خود را کناری گذاشته باشد، حتما با تذکر و یادآوری همکارانش روبه‌رو خواهد شد. به هر حال علی بابایی‌ها ماسک می‌زنند تا چشم‌هایشان بخندد. آن‌ها دلشان به خنده‌های همکارانشان خوش است.

استفاده از ماسکتب‌سنج خبر می‌دهد از سر درون

یکی از تلاش‌ها و راهکارهای دیگر علی بابا این است که اجازه حضور در روز اول را به علی بابایی‌های درگیر با این ویروس نمی‌دهد. این موضوع به قدری جدی است که پیش از ورود به روز اول، تیم حراست وضعیت سلامتی همه افراد را با تب‌سنج چک می‌کند. اگر دمای بدن کسی بیشتر از دمای معمولی باشد باید مجددا به خانه برگردند.

اما در صورتی که دمای بدن افراد فقط کمی بالاتر از حد معمولی باشد، تیم حراست بعد از دو ساعت وضعیت سلامتی فرد را دوباره با تب‌سنج چک می‌کنند؛ چون مشخص نیست این دمای بالا به‌ خاطر ابتلا به کروناست یا راه رفتن زیر آفتاب و گرمای زیاد هوا. اگر درنهایت حراست مناسب بودن دمای بدن کارکنان علی بابا را تایید کند، افراد می‌توانند وارد روز اول شوند.

تب‌سنج خبر می‌دهد از سر درونفاصله‌‌ای برای زندگی

علی بابایی‌ها در روز اول تمام ساعت کاری را با فاصله دست‌کم یک متری نسبت به هم نشسته و مشغول انجام کارهای خود می‌شوند. رعایت فاصله اجتماعی از اصولی است که همه تیم‌ها تعصب و جدیت خاصی برای اجرای آن دارند. جالب است بدانید هیچ کدام از صندلی‌های روز اول حذف یا علامت‌گذاری نشده؛ بلکه خود اعضای علی بابا هستند که ترتیب نشستن با فاصله را رعایت می‌کنند.

همه علی بابا یاد گرفته‌اند که سلامتی خودشان، خانواده‌شان و همکارانشان بالاترین نعمتی است که دارند و برایش ارزش قائلند. فرهنگ رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی کاملا میان همراهان علی بابا جا افتاده و هیچ کس آن را نادیده نمی‌گیرد.

فاصله‌‌ای برای زندگی

تیم خدمات، ارتش جان‌برکف ضدعفونی 

در دوره شیوع کرونا یکی از مهم‌ترین و فعال‌ترین واحدها در علی بابا، بچه‌های تیم خدمات هستند که در روزهای کرونایی، زحمات‌شان چندین برابر شده و البته حساسیت‌های بیشتری هم پیدا کرده است. از حق نگذریم، اگر تیم خدمات بخش‌های مختلف روز اول را به‌ طور مرتب ضدعفونی نمی‌کردند علی‌رغم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط علی بابایی‌ها ممکن بود این چرخ‌دنده حفاظتی به درستی کار نکند و شاهد اخبار ناگوار ابتلا باشیم.

تیم خدمات چند مرتبه در روز همه درها، دستگیره‌ها، میزها، سطوح مختلف، شیشه‌ها، مسیرهای پرتردد و… را تمیز و ضدعفونی می‌کنند تا خیال همه از امنیت بهداشتی محیط راحت باشد. این گروه که به خوش‌اخلاقی و صبوری میان دیگر علی بابایی‌ها شهرت دارند، بیشتر با ویروس کرونا درگیر هستند. به همین دلیل در این نبرد نفس‌گیر علاوه‌بر ماسک، دست‌کش‌های یک‌بار مصرف نیز همراه خود دارند.

کیفیت بالای کار تیم خدماتهوای تازه در جریان است

معلق بودن ویروس کرونا در هوا و انتقال آن از طریق هوا یکی از مواردی است که دغدغه جدی برای تیم‌های حضوری علی بابا به وجود آورده است. این حقیقت، حضور در فضاهای بسته و سرپوشیده را غیرممکن می‌کند. در علی بابا راهکارهای خوبی برای استفاده از تهویه هوا در فضاهای مختلف در نظر گرفته شده تا عیش ویروس‌های کرونا، کور شود.

در همه اتاق‌های جلسه، فضاهای اشتراکی و محیط مربوط به هریک از بخش‌ها تجهیزاتی برای تهویه مطبوع هوا وجود دارد تا روز اول به خوش‌هواترین قسمت در کارخانه نوآوری آزادی مشهور شود. از طرفی در جای‌جای دفتر روز اول درختچه و گلدان‌های کوچک و بزرگ زیادی هستند که به طراوت بیشتر محیط و بهبود هوا کمک می‌کنند.

هوای تازه در جریانضدعفونی قوت غالب علی بابایی‌ها

بیشتر علی بابایی‌ها وقتی از غرق شدن در کار خسته می‌شوند، تصمیم می‌گیرند با سرو یک میان‌وعده خوشمزه، دلی از عزا درآورند. درواقع آن‌ها با این خوشمزه‌ها خود را از چاه یکنواختی حال‌وهوا بیرون می‌کشند. همه خوراکی‌هایی که در بخش‌های مختلف علی بابا مهیا شده، بهداشتی و مطمئن هستند و در بسته‌بندی‌های ویژه قرار گرفته‌اند.

چای، قند، انواع دمنوش (چای سیاه، چای ترش، بابونه و گل‌گاوزبان) و نسکافه همگی در بسته‌بندی‌های ویژه و بهداشتی ارائه می‌شوند. علاوه‌براین خیلی از اعضا برای هت‌تریک کردن کرونا، این خوراکی‌ها را پیش از استفاده با الکل ضدعفونی می‌کنند.

خوراکی و نوشیدنی ها

تا کرونا هست ما در تلاشیم

از روزی که ویروس کرونا هوایمان را غصب کرد، شرایط کار، زندگی و تفریحمان عوض شد. نمی‌شود که بی‌خیال بیماری و سلامتی افراد شد و مثل سابق کارها را پیش برد؛ از طرفی نمی‌توان کار و بار را تعطیل کرد و دست روی دست گذاشت تا ببینیم چه پیش می‌آید.

ما هم در مجموعه علی بابا هر کاری که از دستمان برمی‌آمد کرده‌ایم تا این شرایط ما را به حاشیه نراند و در عین پیش بردن کارها، سلامتی هیچ کس به خطر نیفتد. مواردی که در این مقاله خواندید هم گزیده‌ای از این اقدامات بود. محل کار شما در شرایط فعلی چه اقداماتی داشته؟ ما می‌توانیم بگوییم در علی بابا تا این لحظه خوب نتیجه گرفته‌ایم؛ شما هم می‌توانید همین حرف را در مورد محل کار خودتان بزنید؟ نظرتان را زیر همین مقاله برایمان بنویسید. ما نظرات شما را می‌خوانیم و از تعاملی که با هم داریم کیفمان کوک می‌شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.