همه چیز درباره فرودگاه یزد

شهر یزد یکی از قدیمی‌ترین و البته زیباترین شهرهای سراسر ایران است. این شهر خشتی درخشان که دومین شهر قدیمی جهان است و خانه‌ اولین بنای‌خشتی دنیا به‌شمارمی‌رود تماما در فهرست جهانی یونسکو به عنوان یک اثر باستانی کامل قرار گرفته‌ است. شهر یزد که عناوین و القاب زیادی ازجمله “شهر بادگیرها”، “دارالعباده” و غیره را به خود اختصاص داده، با آن طبیعت چندگانه و فضای گرم کویری، با مردم مهمان نواز و شیرینش، با آن همه آثار باستانی و تاریخی از مسجدها و قلعه‌ها گرفته تا کلیساها و آتشکده‌ها هرساله میزبان هزاران مسافر و گردشگر، نه تنها از سراسر ایران بلکه از تمام نقاط جهان است.

وقتی وارد این شهر خشک و درعین‌حال آباد می‌شوید، فضای کاهگلی و خشت‌های شهر که هنوز هم پس از هزاران سال با قوت برجای خودشان باقی‌اند محال ‌ممکن است شما را چند لحظه‌ای به فکر فرو نبرد و در فضایش غرق نکند. از‌ همین‌ رو هرساله جمعیت زیادی از مسافران راهی این شهر شگفت‌انگیز می‌شوند.

فرودگاه بین المللی یزد

در این مطلب قصد داریم در مورد یکی از مهم‌ترین راه‌های ورودی شهر، یعنی فرودگاه بین ‌المللی یزد صحبت کنیم. این فرودگاه پذیرای تعداد زیادی از مسافرانی است که قصد دیدن یزد را دارند و از بزرگترین فرودگاه‌های کشور به شمار می‌آید.

بین‌المللی شدن این فرودگاه راه سفر به برخی از مقاصد خارجی برای هموطنانی که در خود شهر یزد و شهرهای اطراف زندگی می‌کنند را آسان کرده تا دیگر ناچار نباشند برای سفرهایشان تا اصفهان یا شهرهای نزدیک دیگر سفر کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با فرودگاه یزد، به عنوان یکی از مهمترین و البته بهترین فرودگاه‌های کشور آشنا شوید.

فرودگاه یزد یا شهید صدوقی

فرودگاه یزد که بیشتر با نام فرودگاه شهید صدوقی شناخته می‌شود از مهمترین ترمینال‌های هوایی ایران است که تأسیس آن به سال ۱۳۴۸ بازمی‌گردد. فرودگاه بین‌المللی شهید آیت الله صدوقی یزد که زیر مجموعه اداره کل فرودگاه‌های استان یزد قرار دارد، در ارتفاع ۱۲۳۰ متری از سطح دریا و در زمین‌های مسطحی به مساحت ۵۷۵ هکتار قرار گرفته است. این فرودگاه که در سمت غرب استان یزد واقع شده حدود ۱۰ کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد و در نزدیکی دهستان فجر واقع شده است.

در تقسیم‌بندی فرودگاه‌های کشور، فرودگاه یزد به عنوان یکی از فرودگاه‌های کشوری به منظور انجام پروازهای تجاری در نظر گرفته شده است. هرچند گاهی اوقات برای موارد نظامی، به خصوص برای مانورهای هوایی، مورد استفاده سپاه و ارتش هم قرارمی‌گیرد.

زمین های فرودگاه شهید صدوقی یزد که در تملک شرکت‌های فرودگاه‌های کشور هستند، از سمت شمال به ایستگاه فرعی راه‌آهن و شهر شاهدیه، از شرق به بلوار آزادگان، از جنوب شرق به جاده خضرآباد و از غرب‌ و‌ جنوب‌غربی به جاده کنارگذر یزد دسترسی دارند.

اما بهترین راه دسترسی و شاهراه اصلی ارتباطی با این فرودگاه از بخش شرقی و بلوار آزادگان است. خاصه که ترافیک این مسیر معمولا خلوت و روان است و باعث دسترسی راحت‌تر به فرودگاه می‌شود. از‌جمله مزیت‌های این فرودگان فاصله کم آن با ایستگاه راه‌آهن است که رسیدن به آن را برای ساکنین شهرهای اطراف بسیار آسان می‌کند.

آدرس فرودگاه یزد در گوگل مپ

 

اطلاعات فرودگاه یزد

همانطور که گفتیم هرساله جمعیت زیادی از داخل و خارج کشور به بهانه‌ی دیدن آثار باستانی شگفت‌انگیز یزد به این شهر قدیمی سفر می‌کنند. همین امر فرودگاه یزد را به یکی از پرترافیک‌ترین فرودگاه های کشور تبدیل کرده است.

فرودگاه شهر یزد

این فرودگاه که حجم رفت‌و‌آمد هوایی زیادی را در روز مدیریت می‌کند بخش بزرگی از ترافیک هوایی شهرهای جنوبی ایران را به خود اختصاص داده است. اطلاعات کلی فرودگاه یزد به عبارت زیر است که به اختصار در اختیار شما قرار می دهیم:

 • نام فرودگاه بین المللی یزد: Yazd Airport
 • نوع فرودگاه: همگانی (عمومی)
 • کد یاتا : AZD
 • کد ایکائو : OIYY
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۲۳۶ متر
 • اطلاعات پرواز: ۱۹۹
 • ترمینال‌ها: ۲ ترمینال مجزا
 • آدرس وب سایت رسمی فرودگاه بین‌المللی یزد :airport.ir

فرودگاه یزد، دهمین فرودگاه شلوغ کشور!

هرچند فرودگاه یزد ارگانی رسمی برای انجام پروازهای مسافربری و باربری است، اما همانطور که گفتیم اغلب برای مانورهای هوایی نظامی نیروهای سپاه و ارتش نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه‌بر ‌آن به خاطر وضیعت مطلوب جغرافیایی و موقعیت مناسب ژئوفیزیکی، در این فرودگاه پروازهای آموزشی هم انجام می‌گیرند (حتی این احتمال وجود دارد که این فرودگاه به یکی از پایگاه‌های اصلی برای آموزش هوانوردی در کشور نیز تبدیل شود). اما حتی با وجود تمام مانورهای نظامی و پروازهای آموزشی، این فرودگاه سالانه چیزی در حدود ۵۵۰.۰۰۰ نفر مسافر را طی ۶۰۰۰ نشست و برخاست هواپیمایی جابه‌جا می‌کند! از همین‌رو و به خاطر این حجم سنگین ترافیکی، فرودگاه یزد به دهمین فرودگاه شلوغ کشور و یکی از پرتردد‌ ترین فرودگاه‌های جنوب کشور تبدیل شده است.

فرودگاه یزد

شرکت های هواپیمایی فرودگاه یزد

به دلیل حجم بالای تردد مسافران در فرودگاه بین ‌المللی یزد، درکنار اهمیت خود شهر یزد به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و جذابترین شهرهای دنیا با مقاصد پرطرفدار گردشگری، شرکت‌های هواپیمایی زیادی در این فرودگاه مشغول به فعالیت شده‌اند. میزان ترافیک این فرودگاه و درخواست‌های بلیط هواپیما به قدری زیاد شده‌اند که در آینده نزدیک شرکت‌های هواپیمایی دیگری هم به جمع شرکت‌های فعال فرودگاه یزد اضافه خواهند شد.

از مهمترین شرکتهای هواپیمایی که در حال حاضر در فرودگاه یزد مشغول به‌کار هستند می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد:

 • شرکت هواپیمایی ایران ایر – به مقصدهای بغداد، شهید هاشمی‌نژاد مشهد، نجف، مهرآباد تهران
 • شرکت هواپیمایی آسمان- به مقصدهای بندرعباس، شهید هاشمی‌نژاد مشهد، مهرآباد تهران
 • شرکت هواپیمایی آتا- به مقصدهای شهید هاشمی‌نژاد مشهد، مهرآباد تهران
 • کیش ایر- شهید هاشمی‌نژاد مشهد، مهرآباد تهران، پروازهای فصلی به کیش
 • هواپیمایی زاگرس- شهید هاشمی نژاد مشهد
 • هواپیمایی نفت ایران- اهواز، بندرعباس، مهرآباد تهران، پروازهای فصلی به کیش
 • ایران ایرتور- شهید هاشمی‌نژاد مشهد، مهرآباد تهران
 • هواپیمایی تابان- شهید هاشمی‌نژاد مشهد

البته همانطورکه اشاره کردیم در آینده نزدیک شرکت‌های هواپیمایی دیگری نیز به این فهرست اضافه خواهند شد تا راحت‌تر پاسخگوی حجم تردد فرودگاه یزد باشند.

فرودگاه یزد به کجاها پرواز دارد؟

از بدو تأسیس فرودگاه یزد همواره تلاش مسئولین برآن بوده تا این فرودگاه را به شرایطی برسانند که بتواند به راحتی پاسخگوی ترافیک بالایی از سفرهای هوایی به مقاصد مختلف داخلی و خارجی باشد. هرچند این مهم تا حد زیادی جامه عمل پوشیده و اکنون راه دسترسی به بلیط هواپپیما برای سفر به خیلی از استان‌های داخلی از جمله استان خراسان در این فرودگاه بسیار آسان است، اما با این‌ حال تلاش‌ها برای بهتر کردن وضعیت مطلوب فرودگاه هنوز هم ادامه دارد.

فرودگاه یزد

از مهمترین مسیرهای پروازی فرودگاه بین‌الملی یزد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مسیرهای پروازهای داخلی

 • تهران
 • مشهد
 • بندرعباس
 • اهواز
 • بندرعباس
 • کیش
 • بندرعباس

مسیرهای پروازهای خارجی

 • بغداد
 • نجف
 • جده
 • دمشق
 • مدینه

فرودگاه یزد به طور میانگین روزانه ۲۰ پرواز به مقاصد داخلی کشور دارد که توسط حدود ۱۰ شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی انجام می‌شوند.

برنامه هفتگی پروازهای فرودگاه یزد

تعداد پروازهای هفتگی فرودگاه یزد به ۱۱۰ پرواز درهفته می‌رسد که توسط ایرلاین‌های آسمان، ایران ایر، هواپیمایی زاگرس، کیش ایر، هواپیمایی نفت ایران، ایران تور و هواپیمایی تابان صورت می‌پذیرند.

اما بیشترین پروازهایی که از فرودگاه یزد بلند می‌شوند به ترتیب به مقصدهای تهران و مشهد اختصاص دارند. با توجه به ترافیک بالا و تقاضای زیاد پرواز به پایتخت، هرروزه  در دو‌نوبت صبح و بعدازظهر، روزانه به‌صورت میانگین ۳ پرواز به مقصد تهران از فرودگاه بلند می‌شوند. همچنین در هفته به‌طور متوسط ۶ پرواز به مقصد فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد از فرودگاه یزد انجام می‌شوند.

گفتنی است که در برنامه‌های آتی فرودگاه قرار است پروازهایی مستقیم به زاهدان نیز گنجانده شوند.

فرودگاه یزد به کجاها پرواز دارد؟

امکانات فرودگاه یزد

امکانات و خدمات رفاهی متعددی در ترمینال های فرودگاه یزد در دسترس مسافران قرار گرفته تا بتوانند اوقات خوشی را در وقت انتظارشان در فرودگاه برای آنها رقم بزنند.

از‌جمله امکانات رفاهی که در فرودگاه یزد در دسترس مسافران عزیز قرار دارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسانسور و بالا بر

فرودگاه یزد فضای بزرگی دارد که در چند طبقه جای گرفته است. برای سهولت دسترسی مسافران گرامی امکاناتی همچون آسانسور و بالابر در کنار پله‌های برقی قرار گرفته تا رفت و آمد در ترمینال را برای عزیرانی مسافران عزیز تسهیل کنند.

 • پارکینگ اختصاصی برای مسافران

چنانچه با ماشین شخصی خود به فرودگاه بروید می‌توانید از ایمنی خودرو خود اطمینان کامل داشته باشید. چراکه فضا وسیع پارکینگ اختصاصی فرودگاه یزد همیشه جای خالی برای خودرو شما خواهد داشت.

 • رستوران

چنانچه قصد ندارید از موادغذایی فرآوری شده داخل هواپیما استفاده کنید، می‌توانید به رستوران‌های موجود در ترمینال فرودگاه مراجعه کنید. در این رستوران‌ها از غذاهای گرم و محیطی دلپذیر لذت خواهید برد.

فرودگاه بین المللی یزد

 • چرخ حمل بار

بارهایتان سنگین است؟ نگران نباشید. چرخ دستی‌های حمل بار موجود در فضای ترمینال به شما در حمل آنها کمک می‌کنند.

 • خدمات ۲۴ ساعته اورژانس

جهت رفاه و آرامش هرچه بیشتر مسافران بخش‌ ۲۴ ساعته اورژانس فرودگاه یزد آماده خدمت‌رسانی دائم به مسافرانی است که دچار مشکلات پزشکی می‌شوند یا به هر دلیل حال جسمی مساعدی ندارند.

 • خدمات تلفن شهری، بین‌شهری و خارجی

برای هرکس پیش‌می‌آید که یک تلفن ضروری داشته باشد. هرچند این روزها همه تلفن همراه خود را دارند، اما بااین‌حال باجه‌های تلفن عمومی کارتی موجود در ترمینال فرودگاه یزد در خدمت شما هستند. شما می‌توانید از این تلفن‌ها به خصوص برای برقراری تماس‌های خارجی به‌خوبی استفاده کنید.

فرودگاه شهید صدوقی یزد

 • خدمات بانکی

بانک و خودپرداز یه جزئی انکارناپذیر از زندگی امروزی تبدیل شده است. چون مردم دیگر ترجیح می‌دهند به جای پول نقد کارت اعتباری همراه خود داشته باشند. دستگاه‌های خودپرداز متعددی که در فضای ترمینال فرودگاه یزد قرار گرفته‌اند، دسترسی شما به خدمات بانکی از جمله امکان دریافت پول نقد را بسیار آسان کرده‌اند.

 • خدمات مخصوص افراد ناتوان و کم‌توان

افراد ناتوان یا کم‌توان هم می توانند به اندازه دیگر افراد از سفرهای هوایی استفاده کنند. خدمات مخصوص افراد ناتوان یا کم‌توانی که در فرودگاه وجود دارد، برای آن است که سفر را برای این افراد عزیز آسان‌تر کند.

 • خدمات باربری

باربران حاضر در ترمینال به شما در حمل بارهایتان کمک می‌کنند تا زحمت کمتری را در فرودگاه متحمل شوید و سفر راحت‌تری را تجربه کنید.

 • خدمات تاکسی های بین شهری و شهری

اگر وارد فرودگاه یزد شده‌اید و می‌خواهید به مرکز‌شهر برسید، نگران نباشید. چراکه تاکسی‌های شهری و بین‌شهری زیادی جلوی درب فرودگاه برای خدمت‌رسانی به شما حاضرند.

 • اینترنت رایگان در همه نقاط ترمینال

وای‌فای رایگان، این روزها یکی از پیشنهادات و گزینه های مهم برای هر مکان است. حتی برخی اتوبوس‌ها هم وای‌فای رایگان برای مسافرین خود دارند. فرودگاه بین‌ المللی یزد هم از این قاعده مستثنی نیست و با ارائه وای‌فای رایگان دسترسی شما به اینترنت پرسرعت را بسیار آسان و البته مجانی می‌کند!

 • دفاتر نمایندگی شرکت‌های هواپیمایی

چنانچه هرگونه سوالی داشتید یا به راهنمایی احتیاج پیدا کردید می‌توانید به سادگی به دفاتر نماینگی شرکت‌های هواپیمایی فعال در فرودگاه مراجعه کنید.

فرودگاه یزد

 • باجه‌های راهنمای مسافر

اگر هرگونه سوالی در مورد سفرتان داشتید، یا همراهانتان را گم کرده‌اید، می‌توانید از باجه‌های راهنمای سفر کمک بخواهید. چه برای پسخ دادن به سوال‌های شما و چه برای پیج کردن همراهانتان.

 • نمازخانه

چنانچه در اوقات شرعی روزانه در فرودگاه بودید، نگران نباشید. نمازخانه‌های فرودگاه در اوقات نماز پذیرایی گرمی از شما می‌کنند.

 • خدمات بسته‌بندی‌بار

خیلی‌ها برای سفرهای هوایی خود بارهای زیادی دارند. این اتفاقی است که برای هرکسی ممکن‌است بیفتد. به منظور جلوگیری از ورود هرگونه آسیب به بار در طول سفر و یکجا بودن آنها، بهتر است حتما از خدمات بسته‌بندی‌بار فرودگاه استفاده کنید.

·         اشیاء گمشده

چناچه چیز گرانبهایی پیش خود داشتید که در فرودگاه گمش کرده‌اید، می‌توانید سراغ آن را از بخش اشیاء گمشده فرودگاه بگیرید.

 • غرفه‌های ترمینال

غرفه های متعددی در فضای ترمینال تعبیه شده‌اند تا بتوانید سوغاتی ‌های شهر یزد و تنقلات دیگر از آنها بخرید.

دسترسی به فرودگاه یزد

یکی از مزیت های فرودگاه یزد سطح دسترسی مناسب آن است. اما راحت‌ترین راه دسترسی به این فرودگاه، مخصوصا با خودرو از طریق بلوار آزادگان است که درب آن در ضلع شرقی فرودگاه قرار دارد.

ترمینال های فرودگاه یزد

فرودگاه بین‌المللی یزد دارای دو ترمینال مجزا است که هرکدام از آنها خدمات رفاهی مختص‌به‌خودشان را دارند. پر واضح است که یکی از ترمینال‌ها مخصوص پروازهای خارجی و دیگری مختص پروازهای داخلی است.

فرودگاه بین المللی یزد شروع سفری پربار

پس از اینکه به فرودگاه یزد رسیدید، عازم شهر می‌شوید و سفری پربار را شروع می‌کنید. دیدنی های یزد فراوان و فوق‌العاده‌اند. از فرصت سفر به این شهر برای تجربه لحظات شیرین و فراموش‌نشدنی استفاده کنید و حسابی خوش بگذرانید. سفر به یک شهر تاریخی و اصیل مانند یزد می‌تواند خاطرات بی‌نظیری در ذهن شما به جا بگذارد.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.