۱۰ پیست اسکیِ نه چندان گران‌قیمت در جهان

همیشه تا اسم اسکی یا تفریحات زمستانی می‌آید، چه کسانی که تا حالا پایشان به چوب اسکی نخورده و چه اسکی‌بازهای حرفه‌ای، همه سوئیس و ارتفاعات آلپ را نماد اسکی و ورزش زمستانی می‌دانند. در این نوشته ده پیست اسکی کمتر شناخته‌شده را در سراسر جهان به شما معرفی می‌کنیم که از کیفیت و استاندارد خوبی برخوردارند و هنوز تبدیل به پیست‌های بسیار گران‌قیمت و شلوغ نشده‌اند. اگر اهل اسکی باشید، می‌دانید هیچ‌چیز مثل یک پیست خوب کوبیده، خلوت و با امکانات رفاهیِ فراوان در زمستان لذت‌بخش نیست. بعضی از این پیست‌ها علاوه بر مسیر اسکی، امکانات دیگری هم مثل سورتمه‌سواری، تیوپ‌سواری و پاتیناژ برای تفریحات دوستانه یا خانوادگی دارند.

ارتفاعات کرن‌گورم، اسکاتلند (Cairngorm Mountain)

10 پیست اسکیِ نه چندان گران‌قیمت جهان را بشناسیددر قلب ارتفاعات برف‌پوش اسکاتلند یک پیست اسکی ۳۰کیلومتری با استانداردهای جهانی وجود دارد که از تجربه‌ی اسکی در آن لذت خواهید برد. این پیست ۱۱ بالابر و یک مدرسه‌ی اسکی مدرن دارد که مربیان ماهر آن در هر سطحی به ورزشکاران تازه‌کار و حرفه‌ای آموزش می‌دهند. بعد از این‌که با هواپیما خودتان را به اسکاتلند رساندید، باید با تنها فانی‌کولار (ترن کابلی) به این پیست بروید که مرتفع‌ترین رستوران و ایستگاه پست بریتانیا در آن قرار دارد. هزینه‌ی آموزش در این پیست برای بزرگسالان از ۹۹پوند شروع می‌شود که شامل هزینه‌ی مربی و مبلغ ورودی می‌شود.


بیشتر بخوانید: پیست‌های اسکی در ایران ـ بخش اول


ارتفاعات شری‌پیک، ایالت یوتا، آمریکا (Cherry Peak Resort)

[related id=”5501″]

دوست دارید با چوب اسکی روی یک پیست خیلی جدید رد بیندازید؟ به پیست شری‌پیک در ایالت یوتا بروید و در ۲۹ مسیر اسکی آن که تنها یکی‌شان ۱/۲۵ مایل طول دارد، هر قدر خواستید اسکی کنید و روی برف‌ها رد بیندازید. مسیرهایی با چالش فراوان برای حرفه‌ای‌ها و مسیرهایی نرم‌تر برای مبتدی‌ها تعریف شده‌اند. همچنین برای تفریحاتی مثل تیوپ‌سواری و اسکیت روی یخ هم امکاناتی ویژه در نظر گرفته‌شده است. هزینه‌ی اسکی شبانه (۵ عصر تا ۹ شب) برای بزرگسالان  ۲۵دلار و اسکی روزانه (۹ صبح تا ۴ بعدازظهر) ۴۹دلار است.

مزار، لبنان (Mzaar)

10 پیست اسکیِ نه چندان گران‌قیمت جهان را بشناسیدبله، درست خواندید: لبنان. خاورمیانه فقط جنگ و توپ و تفنگ ندارد. پیست مزار در لبنان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های اسکی منطقه است. مزار، علاوه بر پیست اسکی، یک پاتوق خوب برای اقامت طولانی و گردهمایی‌های زمستانی نیز هست. مجموع مسیرهای اسکی این پیست به ۸۰ کیلومتر می‌رسد که بیشترشان پهن‌اند و برای تازه‌کارها هم مناسب‌اند. این پیست با مسیرهای متنوع و چشم‌انداز ساحل و بیروت در روزهای آفتابی، یک ساعت با بیروت فاصله دارد. البته اگر در هتل اینترکنتیننتال اقامت کنید، درست از بیرون درِ هتل می‌توانید اسکی را آغاز کنید.

سن‌مارتین دو بلِویل، تری وَلیز، فرانسه (St. Martin de Belleville, Three Valleys)

10 پیست اسکیِ نه چندان گران‌قیمت جهان را بشناسیدتری وَلیز در فرانسه منطقه‌ی شناخته‌شده‌ای است ولی ناحیه‌ی سن‌مارتین دو بلویل همچنان فضای روستایی فرانسوی خود را حفظ کرده است؛ جایی که مردمش ژامبون‌ دست‌ساز خودشان را می‌خورند، پنیر درست می‌کنند و مرغ‌ و خروس نگه می‌دارند. با اقامت در این محیط زیبا می‌توانید ۶۰۰ کیلومتر مسیر شیبدار و متنوع را اسکی کنید. در این منطقه‌ی بکر روستایی کلبه‌های نوساز زیادی وجود دارد که تعداد زیادی مهمان را در خود جا می‌دهند. این کلبه‌ها امکاناتی مانند صبحانه، چای عصرانه، شام و نوشیدنی و سرویس رفت‌وآمد با راننده را هم در اختیارتان می‌گذارند که البته باید هزینه‌‌ی این خدمات را بپردازید.


بیشتر بخوانید: پیست‌های اسکی در ایران ـ بخش دوم


کرانجسکا گورا، اسلوونی (Kranjska Gora)

[related id=”2536″]

تنها یک نقطه‌ی جغرافیایی وجود دارد که در آن فرهنگ اسلاوها، آلمانی‌ها و رومانیایی‌ها با هم تلاقی می‌کند و نقطه‌ی اشتراکی بین این فرهنگ‌ها شکل می‌گیرد. این پیست آلپاین بین‌المللی و چندفرهنگی در دورترین گوشه‌ی شمالی اسلوونی قرار دارد. این منطقه همان‌قدر که فرهنگ و غذای بی‌نظیر و بی‌همتایی دارد، ۱۸ مسیر اسکیِ به همان اندازه بی‌نظیر هم در ارتفاعی حدود ۱۲۱۵متری از سطح زمین دارد. این پیست، مسیرهایی آسان برای اسکی‌بازهای متوسط دارد اما اسکی‌بازهای حرفه‌ای را با مسیرهای متنوع و مسیر اسکی صحرایی(Cross-country) شگفت‌زده می‌کند. ورودی‌ یک‌روزه به این پیست ۳۱/۵ یورو برای بزرگسالان و ۲۰یورو برای کودکان است. هزینه‌ی اقامت ماهانه هم ۱۸۲یورو برای بزرگسالان و ۱۱۳یورو برای کودکان است.

ساری‌سِلکا، فنلاند (Saariselka)

10 پیست اسکیِ نه چندان گران‌قیمت جهان را بشناسیدچیزی بیشتر از اسکی می‌خواهید؟ علاوه بر ‌اسکی صحرایی در مسیر بکرِ لاپلند، در ساری‌سلکا می‌توانید انواع فعالیت‌های زمستانی و برفی را انجام دهید؛ مثلا پیاده‌روی در برف، ماجراجویی با اسنوموبیل یا حتی سواری با سورتمه‌ی اسکیمویی و سگ‌های هاسکی در در محیطی قطبی، و خلاصه هر چیزی که در سرمای قطبی سرحال‌تان کند. این محل نیز مانند پیست مزار لبنان، مجموعه‌ای برای اقامت طولانی است که محیط روستایی آن کهن و سنتی است با رقص تانگوی فنلاندی و گوشت گوزن شمالی. اگر وقت درستی را انتخاب کنید، شاید شفق قطبی  را هم تماشا کنید!

سَموئِن، فرانسه (Samoëns)

10 پیست اسکیِ نه چندان گران‌قیمت جهان را بشناسیدسَموئن یک روستای تاریخی است و در بخشی از یک مجموعه‌ی بسیار بزرگ‌تر اسکی در فرانسه است که ۲۶۵کیلومتر پیست دارد. اما  همچنین در آن یک باغ گیاه‌شناسی آلپی، یک بازار محلی برای فروش تولیدات محلی (ژامبون، پنیر و شیرینی‌جات) و یک میدان بزرگ بدون ترافیک پوشیده از درختان لیمو پیدا خواهید کرد. این منطقه تنها یک ساعت با ژنو فاصله دارد اما اصلا غیرممکن نیست که با جایی شلوغ مواجه شوید، و ممکن است تنها خارجی روستا باشید. اسکی در این منطقه‌ی روستایی ۴۵یورو برای یک روز و ۳۱۶یورو برای یک هفته هزینه برمی‌دارد.


بیشتر بخوانید: مسافران لاکچری در دبی چگونه از سفر لذت می‌برند؟


لا توییله، ایتالیا (la thuile)

10 پیست اسکیِ نه چندان گران‌قیمت جهان را بشناسیدمنطقه‌ی آستاوَلی (Aosta valley) به‌خوبی شناخته شده است، اما لا توییله به‌نوعی برای سکوت و آرامش و خلوت نسبی طراحی شده و اداره شده است. مسیرهای شیبدار پهن و آسان این منطقه، اسکی کردن برای آماتورها و خانواده‌ها را لذت‌بخش می‌کند. چون این منطقه در منطقه‌ی مرزی ایتالیا و فرانسه قرار دارد، شما می‌توانید مسیر سرپایینیِ قله‌ی مون‌بلان تا روستا اسکی کنید، یا برعکس مسیر را تا فرانسه و همسایگی روستای لا رُزیه بالا بروید. بالابرها در هر دو منطقه‌ی فرانسوی و ایتالیایی کار می‌کنند و هزینه‌شان ۴۰ یورو برای یک روز است.

باکِی‌را بِرِت، اسپانیا (Baqueira-Beret)

[related id=”2351″]

دوست دارید با خانواده‌ی سلطنتی اسکی کنید؟ خانواده‌ی سلطنتی اسپانیا عاشق پیست باکِی‌را در شمال اسپانیا در کوه پیرنه در دی‌آرانس بوناییگوا هستند. این مجموعه جایی ایده‌آل برای اسکی‌بازهای متوسط است، اما مسیرهای خوبی هم برای حرفه‌ای‌ها دارد. در سال ۲۰۱۵ در جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس این پیست، ۲۱ مسیر جدید به آن اضافه شد که طول کل مسیرهای آن به ۱۴۶ کیلومتر افزایش پیدا کرد. اسکی یک‌روزه در این پیست برای بزرگسالان ۴۹یورو و برای کودکان ۳۲ یورو هزینه دارد. هزینه‌ی استفاده‌ی هفتگی هم ۲۵۵یورو برای بزرگسالان و ۱۶۰یورو برای کودکان تمام می‌شود.

اُره، سوئد (Åre)

10 پیست اسکیِ نه چندان گران‌قیمت جهان را بشناسیددرباره‌ی اُره چیزی شنیده‌اید؟ می‌شود گفت سوئدی‌ها یک‌جورهایی پیست قدیمی اسکی‌شان را برای خودشان نگه‌داشته‌اند، پیستی که در فاصله‌ی زمانی ماه‌های دسامبر تا مه پر از برف است و ۸۹ مسیر آن اصلا برای غیرسوئدی‌ها شناخته‌شده نیست. مسیر اُره بیورنِن در شرق سوئد بهترین پیست مخصوص کودکان و تازه‌کارهاست، در حالی‌که بخش دیگری در قلب اُره مسیری پر از چالش برای حرفه‌ای‌هاست. در این مجموعه سورتمه‌هایی که با سگ کشیده می‌شوند، یخ‌نوردی و بوتیک‌هایی برای خرید کردن وجود دارد تا آن‌هایی هم که اسکی‌باز نیستند، از ماندن در این منطقه لذت ببرند. یک هفته اقامت در این منطقه ۱۶۱پوند و یک روز اقامت ۳۳پوند هزینه برمی‌دارد.

بیشتر بخوانید:

از چادرهای وایکینگی تا جزیره اختصاصی مارلون براندو

۱۵ جاذبه و تجربه خاص که در بلژیک منتظر شماست

۲۰ قطعه از پازل رنگارنگ اسپانیا که گردشگران را شیفته خود می‌کند

مالدیو، سفر به رویای نیمه‌شب تابستان

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.