بلیط سیستمی هواپیما

بلیط سیستمی هواپیما

اگر اهل سفر، به خصوص سفر هوایی باشید، حتما بارها اصطلاح بلیط سیستمی هواپیما به گوشتان خورده است. اما شاید معنای دقیق آن را ندانید. بلیط سیستمی هواپیما همان بلیط معمولی است که برای پروازهای داخلی و خارجی به فروش می‌رسد. خرید بلیط هواپیما سیستمی همراه با قطعیت و بدون نگرانی است. چرا که حتی اگر بخواهید آن را پس بدهید، بدون مشکل این کار را انجام خواهید داد.
دیگر موضوعی که درباره بلیط سیستمی هواپیما وجود دارد این است که قیمت این نوع بلیط ثابت است. یعنی تحت شرایط مختلف قیمت آن تغییر نمی‌کند. در واقع ایرلاین‌ها در ابتدای سال کاری خود قیمت بلیط‌ هواپیما را تعیین می‌کنند و تغییری در آن به وجود نمی‌آورند. در حالی که بلیط چارتر این شرایط را ندارد و تحت موقعیت‌های مختلف می‌تواند افزایش یا کاهش داشته باشد.
شاید گاهی اوقات به نظر برسد که قیمت بلیط سیستمی گران‌تر است در حالی که اگر کمی واقع‌نگر و دقیق باشید، تا حدی از این تصور کوتاه خواهید آمد. شما هنگام خرید بلیط هواپیما سیستمی، بلیط کودکان را با تخفیف دریافت خواهید کرد. کاهش قیمت بلیط کودکان به سن آن‌ها بستگی دارد.
کلاس نرخی دیگر ویژگی بلیط سیستمی هواپیما است. این کلاس‌ها عامل تفاوت بین بلیط های سیستمی هستند. بلیط‌هایی با کلاس‌های نرخی متفاوت، میزان بارشان و البته جریمه کنسلی‌شان با هم فرق دارد.
 

پرواز سیستمی چیست؟

با خرید پرواز سیستمی خیالتان آسوده است. زمانی که به فرودگاه مراجعه می‌کنید، چک‌این می‌کنید و کارت پرواز می‌گیرید. اگر خرید بلیط را در علی‌بابا انجام دهید، حتی اگر پروازتان تاخیر داشته باشد، تیم پشتیبانی علی‌بابا با شما تماس می‌گیرد و این موضوع را به اطلاعتان می‌رساند. حتی اگر پاسخگوی تماس نباشید، با پیام کوتاه این تاخیر به اطلاع شما خواهد رسید.

خرید بلیط سیستمی هواپیما

بر خلاف آنچه تصور می‌شود، قیمت پروازهای سیستمی همیشه گران‌تر از سایر بلیط‌ها نیست. البته طبیعی است که بلیط سیستمی از آنچه به عنوان بلیط لحظه آخری از آن یاد می‌شود، گران‌تر باشد. اما زمانی که تصیمیم به خرید بلیط سیستمی دارید، دیگر مجبور نیستید هر لحظه برای سفر آماده باشید. شما می‌توانید از چندین روز قبل برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید، بلیط‌تان را بخرید و با آرامش راهی سفر شوید. در واقع اگرچه قیمت پروازهای سیستمی گران است اما با آرامش و بی‌دردسر راهی می‌شوید.
البته راه‌های دیگری برای کاهش هزینه بلیط هواپیما آن هم از نوع سیستمی‌اش وجود دارد. راحت‌ترین راه همان شیوه‌ای است که علی‌بابا برای کاربرانش فراهم کرده است. زمانی که در علی‌بابا اقدام به خرید بلیط هواپیما می‌کنید، لیستی از بلیط‌ها برای تاریخ موردنظرتان را مشاهده خواهید کرد. اما در بالای این لیست، یک تقویم قیمتی هم وجود دارد. شما می‌توانید در این تقویم قیمتی یک بررسی کوتاه کنید و ارزان‌ترین بلیط هواپیما را در فاصله چند روز قبل و بعد از تاریخ موردنظرتان ببینید. اگر کمی انعطاف داشته باشید و بتوانید سفرتان را جابه‌جا کنید، می‌توانید بلیط هواپیما را با قیمتی مناسب‌تر بخرید.
از این گذشته، راهکارهایی نظیر موکول کردن سفر به ایام کم‌سفر و غیر تعطیلات، خرید بلیط برای ساعات آخر شب و انتخاب ایرلاین‌هایی با امکانات کمتر، می‌تواند به شما کمک کند تا بلیط هواپیما را با قیمت ارزان‌تر بخرید. با این شرایط هم امکان آن را دارید که بلیط سیستمی بخرید و هم پول کمتری برای خرید آن بپردازید.

پرواز سیستمی ماهان

پرواز سیستمی در تمام ایرلاین‌ها وجود دارد و بلیط آن برای مسافران عرضه می‌شود. در میان ایرلاین‌های فعال در کشور، ماهان یکی از آن ایرلاین‌هایی است که با کسب رضایت مشتریان توانسته به جایگاه قابل‌قبولی در جامعه برسد. اگر شما هم خواهان خرید پرواز سیستمی ماهان هستید، به علی‌بابا مراجعه کنید. مبدا، مقصد و تاریخ سفر را مشخص کنید. پس از نمایش بلیط ایرلاین‌های مختلف برای مقصد موردنظر، از پنجره کنار صفحه و از میان ایرلاین‌ها، گزینه ماهان را انتخاب کنید. در این مرحله تمام پروازهایی که مشاهده خواهید کرد، مربوط به ماهان هستند. به این ترتیب می‌توانید پرواز سیستمی ماهان را به راحتی بخرید.
البته این شیوه خرید و انتخاب برای سایر ایرلاین‌ها نیز فراهم است؛ کافی است نام آن ایرلاین را از پنجره کنار صفحه انتخاب کنید.

پرسش‌های متداول درباره بلیط سیستمی هواپیما

آیا قیمت بلیط سیستمی هواپیما با سایر انواع بلیط متفاوت است؟

قیمت بلیط سیستمی ثابت است و بنابر شرایطی ماندن پر نشدن صندلی‌های هواپیما تغییری نمی‌کند. کلاس پروازی و کلاس نرخی عامل تفاوت قیمت بلیط سیستمی در یک پرواز است.
 

بلیط سیستمی را می‌توان پس داد؟

بلیط هواپیما سیستمی را به راحتی می‌توانید پس بدهید. با خرید این بلیط از علی‌بابا فرآیند پس دادن و دریافت پول سریع و بی‌دردسر است. در زمانی کوتاه پول بلیط به حساب شما بازمی‌گردد. زمانی که بلیط هواپیما را از علی‌بابا می‌خرید، قوانین استرداد را در پنجره همان بلیط بخوانید تا از شرایط و درصد جریمه مطلع شوید.

آیا قیمت بلیط سیستمی برای کودکان و بزرگسالان متفاوت است؟

بله. قیمت بلیط هواپیما سیستمی برای کودکان ارزانتر از بزرگسالان است. بنابر قوانین هواپیمایی قیمت پروازهای سیستمی برای نوزادان 0 تا 2 سال، 10 درصد قیمت بزرگسالان است. از 2 تا 12 سال این میزان به 50 یا 75 درصد می‌رسد. (تفاوت میان این دو به کلاس نرخی بلیط بستگی دارد.)

میزان بار در پرواز سیستمی چقدر است؟

میزان بار ربطی به سیستمی یا غیرسیستمی بودن ندارد. کلاس پروازی، کلاس نرخی و ایرلاین عواملی هستند که میزان بار مجاز را در یک پرواز تعیین می‌کنند.

در شرایط برابر پرواز سیستمی را انتخاب کنیم یا چارتر؟

اگر منظورتان از شرایط برابر قیمت یکسان است، انتخاب بلیط سیستمی در اولویت قرار دارد. مزایایی نظیر سریع‌تر و راحت‌تر بودن فرآیند پس دادن بلیط و قیمت ارزان‌تر بلیط هواپیما سیستمی برای کودکان، دلایل ما برای این اولویت است.

آیا خدماتی که با خرید بلیط سیستمی دریافت می‌کنیم، متفاوت از سایر انواع بلیط‌هاست؟

خیر. کیفیت خدمات و امکانات در پرواز را شرایط ایرلاین و البته کلاس پروازی تعیین می‌کنند.

آیا می‌توان در بلیط سیستمی نام و نام خانوادگی را تغییر داد؟

خیر، در بلیط سیستمی امکان تغییر نام و نام خانوادگی وجود ندارد. اگر نامتان را اشتباه ثبت کرده‌اید، باید آن بلیط را پس بدهید و بلیط دیگری بخرید.