دریافت ویزای کانادا

فرقی نمی‌کند انگیزه شما از سفر به کانادا دیدار اقوام و آشنایان، شرکت در همایش‌های علمی و نمایشگاه‌های تجاری، بازدید از جاذبه‌های گردشگری در قالب تور کانادا، تحصیل و یا استفاده از فرصت‌های مطالعاتی باشد؛ با هر هدف و انگیزه‌ای که بخواهید وارد این کشور شوید، به عنوان یک ایرانی ملزم به دریافت ویزای کانادا هستید.

درباره ویزای کانادا

کشوری با تنوع گسترده جغرافیایی که برغم باور عمومی از آب و هوای کانادا، می‌توان گفت اقلیم آن در نواحی مختلف بویژه در مرزهای جنوبی بسیار متفاوت از تصویر ذهنی ما است. آب و هوای کانادا چنان تنوعی دارد که در برخی روزها دمای یک نقطه از آن تا ۳۰ درجه زیر صفر می‌رسد درحالیکه در همان روز دمای شهری دیگر مثبت ۳۰ درجه سانتیگراد است. کانادا کشوری است برای هر نوع سلیقه و ترجیح. در ادامه توضیحات جامعی در رابطه با ویزای کانادا مثل انواع ویزای کانادا، شرایط درخواست ویزا کانادا، هزینه، مدارک لازم و … را به تفصیل ارزیابی کرده‌ایم تا اطلاعات جامعی را از فرایند ویزای کانادا بدست آورید.

درباره ویزای کانادا

معرفی کانادا

دومین کشور وسیع دنیا که مرزهای آن از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام کشیده شده است آن‌قدر زیبایی دارد که هر سال گردشگران زیادی را از سراسر دنیا مهمان این کشور می‌کند. البته زیبایی‌های طبیعی و جاذبه‌های گردشگری تنها دلیل سفر به این کشور نیستند، قرار گرفتن در لیست کشورهای پیشرفته و برگزاری همایش‌ها و دوره‌های آموزشی و تجاری و همچنین دیدار اقوام مردم بیشتری را به کانادا دعوت می‌کند.

در کانادا مردم به دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌کنند و حکومت این کشور دموکراسی پارلمانی فدرال و پادشاهی مشروطه است. مرز کانادا با آمریکا طولانی‌ترین مرز زمینی است که آبشار معروف نیاگارا، پهناورترین آبشار جهان هم همین‌جا قرار دارد.

برای کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند دریافت ویزا می‌تواند دغدغه اصلی باشد و ندانستن راه‌ و‌ چاه چگونگی دریافت آن دردسرها و هزینه‌ها را چندین برابر می‌کند. در این مقاله شرایط و مدارک لازم برای دریافت انواع ویزای کانادا (شامل توریستی و تحصیلی) را بررسی می‌کنیم.


انواع ویزای کانادا

ویزای کانادا انواع مختلفی دارد که بسته به نیاز و هدف سفر شما می‌توانید برای دریافت آن اقدام کنید. انواع ویزای کانادا شامل ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای فرصت مطالعاتی، مجوز eTA و سوپرویزا است که در ادامه دسته‌بندی و توضیحات آن را می‌خوانید.


ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی

هر سال ایرانیان زیادی برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری، دیدار خویشاوندان، شرکت در همایش‌های علمی و تجاری قصد سفر به کانادا را دارند که برای این کار نیاز به ویزای توریستی یا ویزیتوری دارند. ویزای توریستی کانادا به صورت ویزای مولتیپل (چند بار ورود) یا همان ویزای پنج ساله کانادا (تا پایان اعتبار پاسپورت) صادر می‌شود.

شرکت سفرهای علی بابا با راه اندازی دپارتمان انحصاری ویزای کانادا، در تمام مراحل اخذ ویزا با ارائه خدمات تخصصی مشاوره شما را همراهی خواهد کرد. متخصصین ما در دپارتمان ویزای کانادا، مدارک شما را به دقت بررسی و کنترل می‌کنند. در موارد خاص برای تقویت شرایط احراز ویزا، ممکن است از شما مدارک بیشتری خواسته شود. پس از اینکه مدارک بر اساس استانداردهای سفارت تکمیل و ترجمه شد، ظرف مدت 48 ساعت کارشناسان ما درخواست ویزای شما را از طریق سیستم آنلاین که پروسه ویزا را تسهیل کرده است، به سفارت ارائه می‌دهند.

تکمیل فرم‌ها و پرداخت هزینه‌های مرتبط به سفارت نیز در همین مرحله برای متقاضیان انجام می‌شود. پس از طی این مراحل، نامه انگشت‌نگاری برای انجام بایومتریک در کشور مورد نظر شما، در اختیارتان قرار داده می‌شود و شما ظرف مدت یک ماه باید برای انجام انگشت نگاری اقدام کنید. انتخاب محل انگشت‌نگاری با متقاضی است و شما می‌توانید به شهرهای دبی ، استانبول، آنکارا، ایروان و یا هر شهر دیگری برای انگشت‌نگاری (اطلاعات بیشتر تماس با کارشناسان) سفر کنید. برای این کار نیازی به تعیین وقت قبلی ندارید و تنها با در دست داشتن برگ انگشت‌نگاری در هر زمانی که بخواهید می‌توانید این کار را انجام دهید.

قبل از سفر برای انگشت نگاری کارشناسان ما اطلاعات مورد نیاز مانند تعطیلات رسمی دفاتر انگشت نگاری را به شما اعلام خواهند کرد. در صورت درخواست متقاضی، امکان گرفتن نوبت انگشت‌نگاری برای جلوگیری از اتلاف وقت در دفتر VAC فراهم است.

بعد از انجام انگشت‌نگاری حداکثر ظرف سه ماه (بین دو هفته تا سه ماه)، جواب نهایی اعلام می‌شود و شما بلافاصله از طریق کارشناسان ما در جریان نتیجه قرار خواهید گرفت. در صورت رد درخواست ویزای شما، نامه ریجکتی سفارت در اختیار شما قرار داده می‌شود و اشکالاتی که به پرونده گرفته شده، برای شما توضیح داده می‌شود تا در صورت اقدام مجدد برای رفع نواقص اقدام کنید. در صورت ریجکتی می‌توان case note آفیسر پرونده را نیز به مسافر ارائه نمود.

اگر هم درخواست ویزای شما تایید شده باشد، به شما اطلاع می‌دهیم تا پاسپورت‌تان را برای پیوست ویزا در اختیار همکاران ما در بخش پیکاپ ویزا قرار دهید تا پروسه اخذ ویزا برای شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود. بر اساس قانون کلی حداکثر زمانی که افراد با ویزای توریستی کانادا می‌توانند در این کشور اقامت داشته باشند ۶ ماه است. با ویزای توریستی کانادا امکان کار کردن در این کشور وجود ندارد ولی امکان ادامه تحصیل در دوره‌های کمتر از ۶ وجود دارد.

شرایط و مدارک دریافت ویزای توریستی کانادا

مراحل دریافت ویزای توریستی کانادا

دپارتمان انحصاری ویزای کانادا در شرکت سفرهای گردشگری علی‌بابا کار را برای شما راحت کرده است؛ افراد متخصص این دپارتمان از نخستین قدمها برای دریافت ویزا تا در دست داشتن آن همراه شما هستند. برای تسهیل مراحل دریافت ویزا، کارشناسان مدارک شما را به دقت بررسی میکنند و برای تقویت شرایط احراز ویزا در صورت نیاز از شما مدارک تکمیلی میخواهند. پس از اینکه مدارک لازم مطابق با استانداردهای سفارت تکمیل و ترجمه شد، کارشناسان درخواست ویزای شما را در کوتاهترین زمان ممکن روی سامانه آنلاین درخواست ویزا ثبت میکنند. در همین مرحله فرمها تکمیل میشود و وجوه مورد نیاز برای دریافت ویزا پرداخت میشود.

مدارک مورد نیاز

 • اصل پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار به همراه تمام پاسپورت های پیشین که در آن ویزا و یا مهر ورود و خروج ثبت شده است
 • ترجمه مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی
 • ۱ قطعه عکس جدید ۳٫۵*۴٫۵ زمینه سفید
 • نامه تمکن و ریز پرینت ۴ ماه اخیر (موجودی حساب شما را به صورت دلار کانادا مشخص کرده باشد)
 • گواهی اشتغال به کار به همراه فیش حقوقی سه ماه اخیر، لیست بیمه (در صورت شامل شدن)
 • ترجمه سند ملکی و یا اجاره نامه
 • ترجمه سند ازدواج/ طلاق (در صورت شامل شدن)
 • تکمیل فرم های فردی و خانوادگی
 • ارائه دعوتنامه و مدارک مالیاتی از خویشاوندان و یا دوستان ساکن کانادا به همراه PR و یا پاسپورت کانادایی میزبان ( در صورت شامل شدن)

برای دریافت لیست کامل مدارک اینجا کلیک کنید:

انگشت‌نگاری

بعد از گذراندن این مراحل یعنی ثبت درخواست ویزا، نامه انگشت‌نگاری برای انجام بایومتریک در کشور مورد نظر شما در اختیارتان قرار داده میشود. شما یک ماه فرصت دارید که انگشت‌نگاری را انجام دهید و انتخاب محل انگشت‌نگاری با شماست. شما میتوانید انگشت‌نگاری را در کشور ترکیه، ارمنستان، امارات یا هر کشور دیگری که دفاتر VAC را داشته باشند انجام دهید. برای انجام انگشت‌نگاری شما نیازی به تعیین وقت قبلی و مدارک دیگر ندارید اما برگه انگشت‌نگاری را باید حتما به همراه داشته باشید و در روزهای کاری به سفارت مراجعه کنید. برای اینکه روز مراجعه شما تعطیل نباشد و مراحل انجام انگشت‌نگاری طولانی نشود، دپارتمان اختصاصی ویزای کانادا از قبل اطلاعاتی مانند تعطیلات رسمی سفارت کانادا و دفاتر انگشت‌نگاری را در اختیار شما میگذارد.

دریافت ویزا یا رد شدن درخواست؟

بعد از انجام انگشت‌نگاری در فاصله ۲ هفته تا ۳ ماه منتظر جواب نهایی باشید. اگر درخواست ویزای شما را سفارت پذیرفته باشد، کارشناسان به شما اطلاع میدهند و لازم است پاسپورتتان را برای ضمیمه کردن ویزا به بخش پیکاپ ویزا تحویل دهید تا مراحل بعدی برای شما انجام شود.

توجه داشته باشید که با دریافت ویزای توریستی کانادا هر چند شما به مدت ۵ سال اجازه ورود و خروج به این کشور را دارید اما در هر بار ورود بیشتر از ۶ ماه اجازه اقامت در کانادا را ندارید و قبل از ۶ ماه باید از کشور کانادا خارج شوید. همچنین با داشتن ویزای توریستی کانادا شما اجازه کار و تحصیل در کانادا را ندارید اما در دوره‌های تحصیلی و آزمایشی که کمتر از ۶ ماه زمان میبرند میتوانید شرکت کنید.

در صورتی که درخواست ویزای شما رد شود، نامه ریجکتی سفارت در اختیار شما قرار میگیرد و کارشناسان علت رد شدن ویزا را به شما توضیح میدهند تا در اقدامهای بعدی آن نکات را رعایت کرده باشید.

سفر فرزندان بدون همراهی والدین

افراد زیر ۱۸ سالی که به تنهایی و بدون والدین به کانادا سفر می‌کنند برای دریافت ویزا لازم است ترجمه رضایت‌نامه والدین خود را به دپارتمان تحویل دهند، ترجمه این رضایت‌نامه‌ها باید رسمی باشد و در دفتر اسناد رسمی ثبت شده باشد. اگر یکی از والدین همراه فرزند سفر می‌کند، ارائه رضایت‌نامه والد دیگر ضروری است.

مراحل اخذ ویزای توریستی

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

اعتبار ویزای توریستی کانادا

افسران اداره مهاجرت هنگام ورود به کشور کانادا اعتبار ویزاها را کنترل می‌کنند. کسانی که ویزای توریستی دارند می‌توانند حداکثر تا ۶ ماه در کانادا اقامت داشته باشند اما کسانی که سوپر ویزا دریافت کرده‌اند اجازه دارند تا ۲ سال مقیم کانادا باشند.

تعرفه ویزای توریستی

نوع خدمات بزرگسال ۴-۱۴ سال زیر ۴ سال
ویزای توریستی USD ۳۰۰ دلار ۲۳۰ دلار ۲۳۰ دلار

سوالات متداول

آیا اعضای یک خانواده میتوانند در قالب یک پرونده اقدام کنند؟
بله می‌توانند. اما برای اینکه درصد قبولی بالاتر باشد بهتر است همه اعضای خانواده با هم اقدام نکنند.
حداکثر مدت مجاز اقامت با ویزای توریستی در کانادا چقدر است؟
در هر بار سفر به کانادا تا ۶ ماه می‌توانید اقامت داشته باشید. قبل از پایان ۶ ماه باید از کانادا خارج شوید و دوباره سفر کنید.
آیا با ویزای توریستی مجاز به ادامه تحصیل می‌باشم؟
خیر، برای ادامه تحصیل در کانادا باید ویزای تحصیلی دریافت کنید.
حداقل تمکن مالی برای ویزای توریستی چقدر می‌باشد؟
حداقل تمکن مالی برای یک نفر حد اقل حدود ۶۰ میلیون تومان(با توجه به مدارک شغلی ارائه شده) است.
چه مدت بعد از ریجکت شدن می توانم مجددا اقدام نمایم؟
محدودیت زمانی ندارد. فقط بهتر است دلایلی که برای ریجکت شدن لحاظ شده را برطرف و دوباره اقدام کنید.
آیا داشتن ویزای شینگن و یا ویزای کشورهای دیگر الزامی است؟
بله، برای سفر به کانادا دریافت ویزای شینگن الزامی است. سابقه سفر برای سفارت بسیار اهمیت دارد و بعد از دریافت ویزای شینگن و انجام سفر می‌توانید برای کانادا اقدام کنید.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی

دانشگاه‌های معتبر کانادا هم در رتبه بندی‌های علمی هم در لیست کشورهای هدف دانشجویان ایرانی جایگاه بالایی دارند و هر سال دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل به گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا اقدام می‌کنند. رفاه اجتماعی و کیفیت آموزش مثال زدنی در مدارس بسیاری از والدین را تشویق می‌کند تا شرایط تحصیل فرزندان‌شان را از دوره دبیرستان در دومین کشور بزرگ دنیا فراهم کنند.

لازمه ورود به کشور کانادا با هدف ادامه تحصیل دریافت ویزای تحصیلی است. دانشجویان بعد از انجام مکاتبات و ارائه مدارک لازم به دانشگاه مورد نظر و دریافت پذیرش می‌توانند برای دریافت ویزا اقدام کنند. دریافت پذیرش به معنای دریافت ویزا نیست اما دریافت پذیرش پروسه دریافت ویزا را بسیار آسان می‌کند.

فراموش نکنید که ویزای تحصیلی به خودی خود منجر به دریافت اقامت دائم نمی‌شود و ویزای تحصیلی شما فقط تا ۳ ماه بعد از پایان تحصیل اعتبار دارد. در این مدت شما فرصت دارید کار مرتبط با رشته تحصیلی‌تان را پیدا کنید و ویزای خود را از تحصیلی به کار تغییر دهید و بعد برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

همچنین با دریافت ویزای تحصیلی شما نمی‌توانید والدین‌تان را همراه خودتان ببرید اما والدین‌تان می‌توانند با دعوت‌نامه شما برای ویزای توریستی اقدام کنند.

در طول تحصیل شما فقط ۲۰ ساعت در هفته مجاز به کار هستید و تا زمانی که ویزای تحصیلی و نامه پذیرش شما اعتبار دارد می توانید بدون محدودیت به کشور خودتان و کشورهای دیگر سفر کنید. اما لازم است پاسپورت هم به همراه داشته باشید.

شرایط و مدارک دریافت ویزای تحصیلی

مدارک مورد نیاز

 • نامه‌ پذیرش (‌یا study permit) مدرکی است که به شما اجازه میدهد در موسسات آموزشی/دانشگاه تعیین شده مشغول به تحصیل شوید، این مجوز در واقع همان نامه ایست که از طرف مرکز آموزشی/دانشگاه به عنوان پذیرش برای شما ارسال می‌شود.
 • ترجمه مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی
 • ۱ قطعه عکس ۴/۵*۳٫۵ زمینه سفید
 • نامه بانک از کانادا در صورتی که پول‌تان را به یکی از بانک‌های کانادا انتقال داده باشید
 • نامه تمکن و ریز پرینت ۴ ماه اخیر (موجودی حساب شما را به صورت دلار کانادا مشخص کرده باشد)
 • فیش واریز شهریه و خوابگاه که به حساب دانشگاه واریز کرده‌اید.
 • مدرک آیلتس و یا تافل (بر اساس نیاز دانشگاه)
 • رزومه و گواهی اشتغال به کار (در صورتی که داشتن سابقه کار، از شروط پذیرش تحصیلی می‌باشد)
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • افراد زیر ۱۸ سال می‌بایست ترجمه رضایت نامه والدین برای تحصیل خارج از ایران و پوشش هزینه های مالی در طول مدت تحصیل را که در دفتر اسناد رسمی به ثبت رسیده، در تمام مراحل همراه داشته باشند.
 • گواهی عدم سوء پیشینه

اطلاعات مربوط به اخذ پذیرش

هزینه نرخ / دلار کانادا توضیحات
هزينه اپليكيشن فرم برای اخذ پذيرش ۱۰۰ الی ۲۵۰ دلار
امکان تغییر و افزایش با توجه به دانشگاه انتخابی وجود دارد
این هزینه مستقیما به دانشگاه واریز می‌شود و هزینه آن با توجه به دانشگاه متغیر می‌باشد. مدت زمان بررسی پذیرش: ۴۵ روز (به طور معمول)
امکان تغییر و افزایش با توجه به دانشگاه انتخابی وجود دارد
پرداختی به سفارت جهت بررسی مدارك و انگشت نگاری تماس بگیرید مدت زمان بررسی ویزا: ۱ تا ۳ ماه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش

 • ترجمه رسمی تمام مدارک مقاطع تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات هر مقطع/ برای مقطع ارشد بعضی از دانشگاه ها معمولا مدارکی از قبیل رزومه، recommendation letter، مقاله و statement of purpose می خواهند.
 • هدف از تحصیل (Statement of purpose) نامه‌ایست که متقاضی باید آماده کند و در آن به مواردی از قبیل اینکه چرا این دانشگاه/ کالج را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده است، هدف از تحصیل در این رشته چیست و تطابق ویژگیها و توانمندیهایش با رشته تحصیلی مورد نظر را بیان کند.

شهریه

شهریه از ۷۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار (گاهی اوقات ۵۰۰۰۰) کانادا بسته به رشته و دانشگاه و شهر مورد نظر متغیر است. این هزینه در ابتدای هر semester باید پرداخت شود ولی بعضی از مدارس و یا دانشگاه‌ها به هنگام صدور نامه پذیرش، مبلغی را به عنوان بیعانه دریافت می‌کنند که در واقع بخشی از شهریه دانشگاه است و در صورت رد درخواست ویزا، این مبلغ بیعانه بازگردانده می‌شود.

برای بالا بردن درصد اخذ ویزا، پیشنهاد می‌شود که متقاضی هزینه ترم اول را پرداخت کند (این هزینه در صورت رد شدن ویزا، بازگردانده می‌شود.)

هزینه اپلیکیشن مسترد نمی‌شود.

بعضی از دانشگاه‌ها شرایط پذیرش مشروط دارند و در صورت نداشتن مدرک زبان، پذیرش مشروط می‌دهند. متقاضی پس از ورود و گذراندن کلاس‌های پیش نیاز زبان (که هزینه آن متفاوت است و مدت آن به توانایی متقاضی بستگی دارد) می‌توانند شروع به تحصیل در رشته مورد تقاضا کنند (در این صورت بدون داشتن مدرک آیلتس، شانس ویزا گرفتن کمتر است).

مدارک لازم برای ورود به کانادا، پس از اخذ ویزا

 • اصل پاسپورت معتبر
 • نامه دریافتی از سفارت مبنی بر تایید شدن مجوز تحصیلی‌تان به نام Letter Of Introduction
 • نامه پذیرش از دانشگاه (Acceptance Letter)
 • مدارک مالی که نشان دهد شما توانایی مالی برای تامین مخارج خود در کانادا را دارید. (در صورت دریافت بورسیه یا فاند از مراکز آموزشی و دانشگاههای داخل کانادا، مدارک مربوطه را باید همراه داشته باشید)
 • نامه REFERENCE یا هر مدرک دیگری که سفارت هنگام صدور ویزای شما برای شما ارسال کرده و خواسته هنگام ورود به کانادا همراهتان داشته باشید

توجه داشته باشید که در برخی موارد ممکن است مامور سفارت از شما مدارک معاینه پزشکی بخواهد که در این صورت بیش از ۳ ماه به پروسه پرونده شما اضافه می‌شود. شما و اعضای خانواده‌تان که همراه شما سفر خواهند کرد و بالای ۱۸ سال دارند باید گواهی عدم سوء پیشینه دریافت کنید.

حداقل هزینه مورد نیاز برای زندگی در طول تحصیل

تعداد افراد هزینه های جاری سالیانه + شهریه/CAD هزینه های جاری ماهانه/ CAD
متقاضی اصلی ۱۰۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ ۸۳۳
اعضای خانواده به ازای هر نفر ۴۰۰۰ ۳۳۳
هزینه های اضافی ۳۰۰۰ ۲۵۵
هزینه زندگی

لطفا در نظر داشته باشید که به هزینه های مذکور، هزینه شهریه دانشگاه و یا مدرسه نیز اضافه می‌شود.

هزینه‌های مذکور تقریبی است و به نسبت شهر و نوع خانه انتخابی برای سکونت متغیر است.

برای متقاضیان زیر 18 سال، هزینه guardianship هم به مبالغ بالا اضافه می‌شود.

تمکن مالی

برای اثبات توانایی مالی، متقاضی باید مبلغ شهریه و هزینه‌های سال اول زندگی را در حساب بانکی خود داشته باشد.

سوالات متداول

آیا ویزای تحصیلی به خودی خود منجر به اخذ اقامت دائم می شود؟
خیر، اخذ پذیرش تحصیلی مستقیما نمی‌تواند منجر به دریافت اقامت دائم شود اما فارغ التحصیلان کانادا این امکان را دارند که جذب بازار کار شوند و از این طریق برای اقامت دائم اقدام کنند.
آیا با ویزای تحصیلی می‌توان والدین را همراه خود به کانادا برد؟
در مدت زمان تحصیل والدین شما می‌توانند با دریافت ویزای توریستی به کانادا بیایند.
تمکن مالی مورد نیاز چقدر است ؟
تمکن مالی باید به گونه‌ای ارائه شود که هزینه دانشگاه و اقامت شما را پوشش دهد.
آیا در طول مدت تحصیل مجاز به کار کردن هستم؟
بله، در هفته به مدت ۲۰ ساعت اجازه کار دارید.
آیا برای اخذ پذیرش نیازی به ارائه مدرک زبان می باشد؟
بهتر است قبل از اقدام برای اخذ پذیرش مدرک زبان خود (IELTS) را دریافت کنید.
آیا در طول تحصیل میتوانم به کشور خودم یا کشورهای دیگر سفر کنم؟
بله، تا زمانی که ویزای تحصیلی و نامه پذیرش شما اعتبار دارد شما می‌توانید بدون محدودیت سفر کنید. در نظر داشته باشید که شما در هر صورتی به پاسپورت نیاز دارید و تنها با ویزا مجاز به سفر نیستید.

مجوز الکترونیکی سفر به کانادا

مجوز الکترونیکی سفر به کانادا

Electronic Travel Authorization (eTA)

eTA یا همان مجوز الکترونیکی سفر به کانادا Electronic Travel Authorizationشامل افرادی میشود که برای سفر به کانادا نیازی به اخذ و انجام پروسه ویزا ندارند. این افراد در واقع معاف از ویزا هستند و سفرشان به صورت هوایی انجام میشود.

مدت زمان اعتبار مجوز الکترونیکی سفر (eTA)

مدت اعتبار این مجوز ۵ سال یا به مدت اعتبار پاسپورت است. این مجوز معمولا ظرف چند ساعت و یا حداکثر تا۷۲ ساعت صادر میشود. لطفا توجه داشته باشید که افرادیکه دارای گرین کارت آمریکا هستند نیز برای سفر هوایی به کانادا نیاز به دریافت این مجوز دارند، اما افرادی که دارای ویزای معتبر کانادا هستند (ویزیتوری، تحصیلی یا کاری) نیازی به دریافت هیچ مجوز دیگری ندارند و با همان ویزا میتوانند به کانادا سفر کنند.

شرایط و مدارک مورد نیاز مجوز eTA

مدارک مورد نیاز

 • اصل پاسپورتی که با آن قصد سفر به کانادا را دارید
 • تکمیل فرم اپلیکیشن
 • پرداخت وجه مورد نظر سفارت و ارسال مدارک تکمیلی در صورت درخواست سفارت.

شرایط دریافت مجوز الکترونیکی سفر به کانادا (eTA)

 • دارا بودن اصل پاسپورت
 • برخورداری از سلامت کامل
 • نداشتن سابقه کیفری
 • متقاعد کردن افسر مهاجرت مبنی بر اینکه شما دارای وابستگی کاری، مالی و خانوادگی هستید و قصد بازگشت به کشور محل زندگی را دارید.
 • متقاعد کردن افسر مهاجرت مبنی بر اینکه در پایان سفر حتما کانادا را ترک خواهید کرد و توانایی پوشش هزینه‌های سفر خود را در مدت زمان اقامت در کانادا دارید. مقدار تمکن مالی مورد نیاز به شرایط مختلفی بستگی دارد، از جمله مدت زمان و محل اقامت در کانادا (اقامت در هتل، منزل اقوام و یا دوستان)

سوپرویزای کانادا

سوپرویزا

سوپر ویزا برای والدین و مادر و پدر بزرگ افرادی صادر می‌شود که یا شهروند کانادا هستند یا کارت اقامت کانادا را دارند. اعتبار سوپرویزا ۱۰ سال است ولی از آنجایی که اعتبار گذرنامه‌های ایرانی ۵ سال است، اعتبار سوپرویزا برای ایرانی‌ها ۵ سال و برابر با مدت اعتبار گذرنامه آنان خواهد بود. کسانی که سوپر ویزا دریافت می‌کنند می‌توانند در هر سفر خود به مدت ۲ سال و به صورت پیوسته در کانادا بمانند. فرزندانی که والدین‌شان مقیم کانادا هستند نمی‌توانند سوپرویزا دریافت کنند.

تفاوت سوپر ویزا و ویزای مالتیپل چیست؟

کسانی که سوپر ویزا دریافت می‌کنند می‌توانند در هر سفر خود به مدت ۲ سال در کانادا اقامت داشته باشند اما کسانی که ویزای مالتیپل دارند نمیتوانند بیشتر از ۶ ماه در کانادا بمانند و حتما باید در پایان ۶ ماه خاک کانادا را ترک کنند. اما هر دو ویزا برای ایرانی‌ها اعتبار ۵ ساله دارند و دارندگان ویزا می‌توانند تا پایان اعتبار ویزا به صورت مکرر وارد کاناد بشوند.

شرایط احراز سوپر ویزا

متقاضی سوپر ویزا باید به مامور سفارت مدارکی ارائه دهد که نشان‌دهنده وابستگی عاطفی و مالی او به کشورش باشد و به سفارت اطمینان دهد که متقاضی بعد از تمام شدن مهلت ویزا خاک کانادا را ترک خواهد کرد.

توان مالی متقاضی و دعوت کننده و درآمد کلی آن‌ها برای تقاضای ویزا باید مشخص شود. در صورتی که متقاضی توانایی مالی لازم را نداشته باشد باید فرد دعوت‌کننده تعهدنامه‌ای ارائه کند که بر اساس آن حمایت مالی متقاضی را در طول مدت اقامت می‌پذیرد.

شرایط و مدارک دریافت سوپرویزای کانادا

مدارک مورد نیاز

 • مدارک اقامتی و برگه های ارزشیابی شرایط مالی و مالیاتی فرد دعوت کننده شامل (T1, T4 , Notice of assessment, Tax)
 • ارائه بیمه خدمات درمانی برای متقاضی که دعوت‌کننده حداقل به مدت یک سال در داخل کانادا آن‌را پرداخت کرده باشد.
 • مدارك مالی و شغلی متقاضی
 • انجام معاينات پزشكی توسط پزشكان مورد اعتماد سفارت.
 • دعوت نامه رسمی كه هدف از سفر و پوشش تمام هزينه های اقامتی، درمانی و ... متقاضی در آن قيد شده باشد.
 • ارائه مدارك شناسايی برای اثبات رابطه خويشاوندی و هر مدرك تكميلی كه ممكن است سفارت درخواست نمايد.

سوالات متداول

تفاوت سوپر ویزا و ویزای مالتیپل چیست؟
با داشتن ویزای مالتیپل هر بار فقط به مدت ۶ ماه می‌توانید در کانادا بمانید اما سوپرویزا برای متقاضیانی (والدین، مادر و پدر بزرگ) است که قصد اقامت بیشتر از ۶ ماه را دارند.
با سوپر ویزا چند بار میتوانم به کانادا سفر کنم؟
با داشتن سوپرویزا شما می‌توانید به صورت مکرر به کانادا سفر کنید.