هواپیمایی آسمان

هواپیمایی آسمان (Iran Aseman Airlines)

کد ایرلاین: EP

تاریخچه

شرکت هواپیمایی آسمان در سال 1359 با ادغام چهار شرکت ایرتاکسی، پارس‌ایر، ایرسرویس و هور آسمان تشکیل شد و تا امروز به به مسافران ایرانی در حمل‌ونقل هوایی خدمت می‌کند. هواپیمایی آسمان در سال 1381 با اهدافی مانند افزایش نرخ رشد و توسعه‌ی همه‌جانبه به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد. این شرکت از ابتدای تاسیس تا امروز دو شاخص توسعه‌ی ناوگان و توسعه‌ی توانمندی‌های فنی ـ عملیاتی را همواره مد نظر داشته است که تکیه بر این اصول، دستاوردهای مهمی برای این شرکت هواپیمایی در پی داشته است.

در حال حاضر

هواپیمایی آسمان امروزه به ۴۰ شهر داخلی و ۱۳ کشور خارجی پرواز منظم برنامه‌ای دارد. این شرکت برای بهینه کردن پوشش شبکه‌ی پروازی خود در تهران، شیراز و مشهد، سه مرکز پروازی راه‌اندازی کرده است که هرکدام از این مراکز خدمه‌ی پروازی و آشیانه‌های تعمیر و نگهداری مستقل خود را دارند تا در کنار جذب و آموزش نیروی متخصص بومی، در پروازهای روزانه از استقلال کافی برخوردار باشد.

آسمان با تاکید بر ایجاد مسیرهای پروازی در مناطق محروم، وسیع‌ترین شبکه‌ی پروازی داخلی کشور را دارد. این شرکت با داشتن بیش از 40 مسیر پروازی داخلی، پرترددترین شرکت‌های هواپیمایی داخلی در فرودگاه مهرآباد است. همچنین در کنار خدمت‌رسانی به مسافران ایرانی، دستاورهای مهمی نیز در عرصه‌ی داخلی و خارجی داشته است که عضویت در مجامع معتبر هوایی جهان مانند یاتا، نرخ صعودی جابه‌جایی مسافر، گسترش شبکه‌ی پروازی، جذب و آموزش نیروی متخصص، ساخت آشیانه‌ها و کارگاه‌های متعدد مهندسی تعمیرات و دریافت گواهی‌نامه‌های بین‌المللی از سازمان‌های معتبر هوایی از جمله‌ی این دستاوردها بوده است.

شرکت هواپیمایی آسمان با 3 شعبه‌ی اصلی مستقر در تهران و 35 نمایندگی در سراسر ایران به مسافران پروازهای داخلی خدمت‌رسانی می‌کند. همچنین با داشتن 11 شعبه‌ی خارجی در شهرهای آنکارا (2 نمایندگی)، استانبول، ایروان، دبی، دوشنبه، سلیمانیه، قندهار، کابل، کویت و مزارشریف در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کند.

..

..

شرکت هواپیمایی آسمان با بومی‌سازی تکنولوژی و به‌کارگیری نیروهای متخصص و زبده‌ی بومی، توانسته است تمام نیازهای سازمانی و فراسازمانی خود را برطرف کند. اداره‌ی مهندسی تعمیرات این شرکت در فضایی بالغ بر 15000 مترمربع، امور فنی این شرکت را انجام می‌دهد. در این اداره‌ی مهندسی که شامل 5 آشیانه و 21 شعبه در 3200 متر مربع فضا می‌شود، انواع هواپیماهای سبک، نیمه‌سنگین و سنگین تعمیر و سرویس می‌شوند. مرکز اصلی تعمیرات هواپیمایی آسمان در فرودگاه مهرآباد است اما این شرکت هواپیمایی در فرودگاه‌های شیراز و مشهد نیز مراکز فنی راه‌اندازی کرده است که تعمیرات انواع هواپیماهای ATR و فوکر 100را انجام می‌دهند. علاوه بر این، اداره‌ی مهندسی تعمیرات آسمان، به غیر از رفع نیازهای این شرکت، تعمیرات بسیاری از هواپیماهای سبک و سنگین شرکت‌های دیگر را هم انجام می‌دهند و به سایر سازمان‌های هوایی و غیرهوایی نیز خدمت‌رسانی می‌کنند.

خدمات بار

میزان بار همراه مسافر در پروازهای داخلی و خارجی شرکت آسمان به ترتیب جدول زیر است:

 

 

همچنین این شرکت برای کیف یا چمدان کوچکی که مسافر همراه خود به داخل کابین می‌برد، استانداردهایی تعریف کرده است. ابعاد این کیف یا چمدان دستی باید طوری باشد که به‌راحتی در محفظه‌ی بالای سر مسافر جا بگیرد و طولش از 56 سانتی‌متر، عرض آن از 45 سانتی‌متر و عمقش از 25 سانتی‌متر بیشتر نباشد. حداکثر میزان وزن این کیف یا چمدان کوچک هم 5 کیلوگرم است. علاوه بر این، هر مسافر مجاز است تنها یک بسته با خودش به داخل کابین هواپیما ببرد.

ناوگان

این ناوگان شامل 37 فروند هواپیما است که نوع و تعداد آن‌ها به شرح زیر است: