هواپیمایی کارون

شرکت هواپیمایی کارون وابسته به صندوق بازنشستگان صنعت نفت کشور است که کار خود را تقریبا پس از پایان جنگ تحمیلی آغاز کرد. دفتر مرکزی این ایرلاین در اهواز است.

اگرچه Karun Airlines وابسته به شرکت نفت است اما خدمات ایرلاین به کارکنان این شرکت محدود نمی‌شود و سایر مردم هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

گفتنی است در گذشته، هواپیمایی کارون با نام هواپیمایی نفت شناخته می‌شد.

بلیط هواپیما کارون

بلیط هواپیما کارون را به راحتی می‌توانید از علی بابا بخرید؛ به این ترتیب از مزایا و خدمات خرید آنلاین برخوردار خواهید شد. پرواز کارون به شهرهای داخلی کشور محدود نمی‌شود و شما می‌توانید برای برخی از سفرهای خارجی خود، این ایرلاین را انتخاب کنید. امکان خرید بلیط خارجی کارون نیز در علی بابا فراهم شده است. اگر قصد تهیه بلیط کارون را برای سفرهای بعدی خود را دارید، در ادامه اطلاعاتی درباره نحوه خرید، قیمت آن و.... آورده شده است.

قیمت بلیط هواپیما کارون

قیمت بلیط هواپیما به عوامل متعددی نظیر طول مسیر، زمان سفر، کلاس نرخی پرواز و... بستگی دارد. قیمت پروازهای داخلی و قیمت پروازهای خارجی کارون را می‌توانید در علی بابا مشاهده و آنها را با هم مقایسه کنید.

خرید بلیط هواپیمایی کارون از علی بابا

خرید بلیط هواپیما کارون از علی بابا، آرامش سفر شما را تضمین می‌کند. برای خرید بلیط کارون باید به حساب کاربری‌تان در علی بابا مراجعه کنید و به صفحه پرواز بروید. مبدا، مقصد و تاریخ سفر را مشخص و روی جستجو کلیک کنید. در صفحه بعد لیستی از پروازها را مشاهده خواهید کرد. در این لیست، پروازهای ایرلاین‌های مختلف را خواهید دید. برای محدود شدن پروازها به کارون، در پنجره کنار صفحه گزینه این ایرلاین را انتخاب کنید. با این کار در لیست بعد فقط پروازهای کارون را می‌بینید. اگر تعداد پروازها زیاد است، با توجه به شرایط و ساعت موردنظرتان برای سفر، یکی از آنها را انتخاب کنید. پس از اینکه اطلاعات‌تان را تکمیل و هزینه بلیط را آنلاین پرداخت کردید، رزرو بلیط هواپیما کارون برای شما به پایان می‌رسد.

Karunair airline - aircraft

مقاصد پروازی کارون

مقاصد پروازی کارون با توجه به پروازهای گسترده و متعدد این ایرلاین، متنوع است. در ادامه با برخی از مقاصد محبوب این ایرلاین آشنا شوید:

  • تهران : کارون انتخاب بسیاری از افراد برای سفر به پایتخت از شهرهای مختلف از جمله اهواز است.
  • کیش : کیش زیبا با جاذبه‌های تفریحی و گردشگری فراوان، یکی از مقاصد محبوب کارون است. (بلیط هواپیما کیش)
  • اهواز : از آنجایی که اهواز مرکز اصلی ایرلاین کارون است، طبیعی است که پروازهای متعددی به این شهر انجام شود.
  • مشهد : مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران روزانه میزبان مسافران زیادی است؛ بخشی از جابه‌جایی این مسافران بر عهده کارون است. (بلیط هواپیما مشهد)
  • اصفهان : اصفهان علاوه بر موقعیت گردشگری ایده‌آل، از لحاظ اقتصادی هم مهم است. همین موضوع باعث شده که اصفهان چند بار در هفته میزبان هواپیمایی کارون باشد.
  • شیراز : یکی دیگر از مقاصد محبوب پروازی هواپیمایی کارون، شهر شیراز است.
  • قشم : قشم نیز مانند کیش مزایای گردشگری، تفریحی و طبیعی فراوانی دارد؛ همین مزایا باعث محبوبیت قشم شده است. هواپیمایی کارون نیز مانند بسیاری از ایرلاین‌های داخلی پروازهای متعددی به قشم دارد.
  • ماهشهر : ماهشهر به دلیل وجود سایت‌های نفتی، شاهد حضور و رفت و آمد کارمندان و متخصصان شرکت نفت است. و از آنجایی که کارون متعلق به شرکت نفت است، بسیاری از سفرهای این افراد توسط کارون انجام می‌شود.
  • رامسر : سفر به شهرهای شمالی محبوب همه ماست، بسیاری از افراد برای سفر به رامسر هواپیمایی کارون را انتخاب می‌کنند.
  • ایروان : ایروان تنها مقصد پرواز خارجی هواپیمایی کارون است. از آنجایی که طی سال‌های اخیر محبوبیت سفر به ایروان افزایش پیدا کرده، این شهر نیز به یکی از مقاصد محبوب هواپیمایی کارون تبدیل شده است.

بلیط چارتر هواپیمایی کارون

اگر تصمیم گرفته‌اید بلیط چارتر هواپیمایی کارون را برای سفرتان بخرید، پس از اینکه کارون را از میان ایرلاین‌ها انتخاب کردید، گزینه چارتر را نیز از نوع بلیط انتخاب کنید. از این پس فقط می‌ماند تکمیل اطلاعات و پرداخت قیمت بلیط.

بلیط سیستمی هواپیمایی کارون

اما در صورتی که نمی‌خواهید با چارتر سفر کنید، به جای گزینه چارتر، سیستمی را انتخاب کنید و در میان انتخاب‌ها گزینه موردنظرتان را گزینش کنید. با تکمیل اطلاعات و پرداخت آنلاین، خرید بلیط سیستمی هواپیما کارون شما به پایان می‌رسد.

بلیط لحظه آخری هواپیمایی کارون

گزینه دیگر برای خرید بلیط ارزان، تهیه بلیط لحظه آخری هواپیمایی کارون است. بلیط لحظه آخری، چارتری است که تا زمان نزدیک به پرواز فروخته نشده و قیمت آن تا حد ممکن کاهش یافته است.

بلیط ارزان هواپیمایی کارون

برای خرید بلیط ارزان هواپیمایی کارون علاوه بر چارتر و لحظه آخری، راه‌های دیگری هم دارید. مثلا اینکه سفرتان را به ایام غیرتعطیل یا روزهای آخر هفته موکول کنید. ضمنا می‌توانید از تقویم قیمتی علی بابا که قیمت‌های پایین‌تر را پیشنهاد می‌کند نیز بهره ببرید.

برنامه پروازهای داخلی کارون

برنامه پروازهای داخلی کارون به شرح زیر است:

برنامه پروازهای خارجی کارون

برنامه پروازهای خارجی کارون، بنابر اعلام سایت این هواپیما در حال حاضر محدود به یک مقصد خارجی یعنی شهر ایروان (پایتخت ارمنستان) است.

پرواز رفت و برگشت کارون

پرواز رفت و برگشت کارون به مقصد موردنظرتان را می‌توانید در یک زمان از علی بابا بخرید. برای این کار کافی است هنگام خرید بلیط گزینه رفت و برگشت را انتخاب کنید تا پروازهای بازگشت هم برای شما به نمایش دربیایند. اگر بلیط هواپیما رفت و برگشت کارون را همزمان بخرید، دیگر در سفر دغدغه خرید بلیط را نخواهید داشت. البته این در شرایطی است که از زمان دقیق بازگشت‌تان مطمئن هستید و می‌دانید تغییری نخواهد کرد.

کیفیت هواپیمایی کارون

کیفیت هواپیمایی کارون در سطح مطلوبی است. این ایرلاین در تلاش است با بهبود کیفیت هواپیماها و امکانات داخلی، سفر را برای مسافران شیرین‌تر کند. البته با توجه به تحریم‌های بین‌المللی امکان خرید هواپیما و نوسازی ناوگان برای این ایرلاین وجود ندارد. با این حال روی خوش و برخورد صمیمانه خدمه پرواز، از جمله نقاط قوت هواپیمایی کارون به شمار می‌آید.

Karunair airline - aircraft2

ترمینال هواپیمایی کارون

احتمالا اطلاع از ترمینال هواپیمایی کارون یکی از پرسش‌هایی است که در نزدیکی سفر ذهن‌تان را مشغول می‌کند. اگر شما از تهران عازم سفر با کارون می‌شوید و مقصدتان خارجی است، باید به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) بروید. اما در صورتی که سفرتان داخلی است، باید به ترمینال شماره دو فرودگاه مهرآباد مراجعه کنید. کارون از آن دست ایرلاین‌هایی است که هر دو پرواز ورودی و خروجی‌اش از یک ترمینال انجام می‌شود.

هزینه اضافه بار کارون

همان طور که می‌دانید، میزان بار مجاز برای پروازهای داخلی و خارجی محدود است. میزان بار مجاز در هواپیمایی کارون برای تمام کلاس‌های نرخی 20 کیلوگرم است. علاوه بر این مسافران می‌توانند یک کیف یا ساک دستی به وزن 5 کیلوگرم هم با خود به داخل هواپیما ببرند. اما اگر بارتان بیشتر از این اندازه باشد، باید جریمه آن را بپردازید. هزینه اضافه بار کارون برای هر کیلوگرم معادل است با یک درصد قیمت بلیط هواپیما در همان مسیر.

کنسل کردن بلیط هواپیمای کارون

اگر به هر دلیل سفرتان لغو شود، اولین اقدام کنسل کردن بلیط هواپیمایی کارون خواهد بود. برای کنسلی به حساب کاربریتان در علی بابا مراجعه کنید. در قسمت سفرهای من مراحل استردادها را طی کنید. به این ترتیب در کوتاه‌ترین زمان علی بابا پول را به حساب‌تان بازمی‌گرداند.

سوالات متداول درباره هواپیمایی کارون

ناوگان هواپیمایی کارون چند فروند هواپیما دارد؟ این هواپیماها از چه نوع و مدلی هستند؟

در حال حاضر ناوگان هواپیمایی کارون دارای 9 فروند هواپیما است. از این تعداد 4 فروند فوکر 100، 4 فروند فوکر 50 و یک فروند هم ایرباس 737 است. ظرفیت این هواپیماها به ترتیب 100، 50 و 145 نفر هستند.

قیمت بلیط پروازهای کارون در چه حدودی است؟ برای خرید بلیط ارزان کارون چه باید کرد؟

قیمت بلیط پروازهای کارون در حد متوسط است، نه خیلی گران و نه خیلی ارزان. شما برای خرید بلیط ارزان کارون، راهکارهای متفاوتی پیش رو دارید. بلیط چارتر و بلیط لحظه آخری اصلی‌ترین گزینه‌ها برای شما هستند.

میزان بار مجاز در پروازهای هواپیمایی کارون چقدر است؟ جریمه اضافه بار چه میزان است؟

میزان بار مجاز در پروازهای هواپیمایی کارون 20 کیلوگرم تعیین شده است؛ البته به اضافه 5 کیلوگرم کیف یا ساک دستی که مسافران می‌توانند به داخل هواپیما ببرند. اگر بارتان بیشتر از این باشد، باید جریمه بپردازید. هزینه اضافه بار کارون برای هر کیلوگرم، معادل یک درصد قیمت بلیط همان مسیر تعیین شده است.

چطور می‌توانیم بلیط هواپیمایی کارون را استرداد کنیم؟ هزینه کنسلی بلیط کارون چقدر است؟

برای کنسل کردن بلیط هواپیما در علی بابا، در حساب کاربری‌تان به سفارشات و استردادها بروید و مراحل را طی کنید. هزینه کنسلی بلیط کارون 30 درصد است. از ساعت 12 ظهر روز قبل از پرواز تا 2 ساعت پیش از پرواز جریمه 50 درصد می‌شود. از 2 ساعت مانده به پرواز این عدد به 65 درصد می‌رسد.

برای خرید بلیط چارتر هواپیمایی کارون چه باید کرد؟ بلیط سیستمی را چطور بخریم؟

برای خرید بلیط چارتر هواپیمایی کارون در علی بابا، پس از مشاهده پروازها، گزینه چارتر را از پنجره نوع بلیط انتخاب کنید و مراحل خرید را پشت سر بگذارید. برای خرید بلیط سیستمی کافی است در این پنجره روی گزینه سیستمی کلیک کنید.

برای سفر با پروازهای هواپیمایی کارون، خرید بلیط سیستمی در اولویت است یا چارتر؟

برای سفر با پروازهای هواپیمایی کارون یا سایر ایرلاین‌ها، باید شرایط و موقیعت را در نظر بگیرید. بلیط چارتر همیشه ارزان‌تر نیست. مثلا در ایام پرسفر قیمت چارتر مساوی با سیستمی است. یا اگر کودک همراهتان است احتمالا بلیط سیستمی مقرون‌به‌صرفه‌تر است. زیرا در پرواز سیستمی قیمت بلیط کودکان کمتر از بزرگسالان است در حالی که برای چارتر چنین قانونی وجود ندارد.

برای سفر با هواپیمایی کارون، باید به کدام یک از ترمینال‌ها و فرودگاه‌ مراجعه کنیم؟

اگر از تهران با هواپیمایی کارون می‌خواهید به سفر خارجی بروید، باید راهی فرودگاه امام خمینی(ره) بشوید که در حال حاضر تنها یک ترمینال فعال دارد. اما اگر سفرتان داخلی است باید به ترمینال شماره دو فرودگاه مهرآباد بروید.