سفر هوایی در زمان بارداری

مسافرت‌های کوتاه‌مدت و داخلی برای خانم‌های باردار، به شرط ارائه‌ی گواهی پزشک و تعیین تاریخ تقریبی وضع حمل، تا 32 هفتگی مجاز است. در مسافرت‌های طولانی و بین‌المللی، گواهی پزشکیِ بدون اشکال بودنِ پرواز مسافر باید قبل از پرواز، به تایید قسمت پزشکی شرکت هواپیمایی مربوطه برسد.

 

طی دوازده هفته‌ی اول بارداری، به دلیل حالت تهوع و سرگیجه و احساس خستگی و نیز بالا بودن خطر سقط، سفر هوایی به خانم‌های باردار  توصیه نمی‌شود. طی ماه‌های آخر هم سفرتان حتماً خسته‌کننده و دشوار خواهد بود. به همین خاطر، بهترین و کم‌خطرترین زمان سفر هوایی را بین هفته‌های چهاردهم تا بیست و هفتم می‌‌دانند.

همچنین لازم به ذکر است که اگر مشکلی دارید که ممکن است با پرواز بدتر شود یا شاید نیاز به مراقبت اورژانسی داشته باشد، بهتر است سوار هواپیما نشوید.

 

رعایت نکات زیر نیز ممکن است در طول سفر به شما کمک کند:

- روی صندلی کنار راهرو بنشینید که بتوانید به آسانی بلند شوید و طی پرواز طولانی، پاهایتان را کشش بدهید.

- از خوردن غذاهای نفاخ و نوشابههای گازدار قبل از پرواز پرهیز کنید تا با کم شدن فشار در طول پرواز، ناراحتی معده برایتان پیش نیاید.

- کمربند خود را در طول پرواز بسته نگه‌دارید تا در دست‌اندازهای هوایی به شما شوک وارد نشود. همچنین فراموش نکنید که کمربند را زیر برجستگی شکم، بر روی قسمت استخوانی لگن ببندید.

- اگر حالت تهوع دارید، باید طبق نظر پزشک‌تان، پیش از سوار شدن به هواپیما داروی ضد تهوع مصرف کنید.