پاریس

پاریس

پاریس، پایتخت فرانسه و یکی از شهرهای مهم جهان است. پاریس مرکز مد، فرهنگ، ادبیات، تئاتر و هنر است. این شهر بزرگ و زیبا، سالانه گردشگران بسیاری را می‌پذیرد و هر سال در میان برترین شهرهای جهان در جذب گردشگر قرار می‌گیرد. پاریس از لحاظ تولید ثروت و به حرکت درآوردن چرخ‌های اقتصاد نیز بسیار فعال است. 25 درصد از تولید ناخالص داخلی فرانسه، در پاریس به دست می‌آید. علاوه بر این، در میان تمام شهرهای جهان، عنوان پنجم را در زمینه‌ی تولید ناخالص داخلی از آن خود کرده است. از این رو طبیعی است که پاریس شهری پرجنب و جوش و همیشه فعال باشد.

تاریخ پاریس

نخستین نشانه‌های حیات در پاریس به هزاره‌ی پنجم پیش از میلاد بازمی‌گردد اما نخستین آثار تمدن و زندگی ثابت در پاریس را حدود 250 سال قبل از میلاد تخمین زده‌اند. در این دوران، پاریزی‌ها که از اقوام سلت بودند، پاریس را برای سکونت انتخاب کردند. اما حدوداً 50 سال قبل از میلاد، رومی‌ها این شهر را به تصرف خود درآوردند. 
کلوویس یکم که امپراتور فرانک‌ها بود، در حدود سال 400 میلادی، پاریس را مرکز حکومت خود اعلام کرد و این شهر برای نخستین بار پایتخت بودن را تجربه کرد. پس از آن، جدی‌‌ترین اتفاقی که برای پاریس افتاد، حمله‌ی وایکینگ‌ها بود. 
شکوفایی پاریس از زمان فرمانروایی شاه فیلیپ دوم آغاز شد؛ در سال 1190 میلادی شاه فیلیپ دوم ساخت و سازهای پاریس را در دو سوی رودخانه‌ی سن گسترش داد؛ دانشگاه پاریس، کاخ لوور و کلیسای نوتردام از یادگارهای آن دوران است. 
لویی چهاردهم پایتخت را از پاریس به ورسای جابه‌جا کرد اما این شهر همچنان، مرکز علم، هنر و فرهنگ باقی ماند. یک قرن بعد در جریان انقلاب فرانسه، لویی شانزدهم بنا به خواست مردم انقلابی، بار دیگر پاریس را پایتخت فرانسه اعلام کرد. 
از زمان آغاز انقلاب صنعتی، روند رشد پاریس با سرعت بالایی آغاز شد. در اواسط قرن نوزدهم یعنی در سال 1840 میلادی، راه آهن پاریس کار خود را شروع کرد و در زمان ناپلئون سوم، پاریس رو به مدرن و زیبا شدن گذاشت. 
در روی دیگر سکه، بیماری وبا در سال‌های 1832 و 1849 جمعیت پاریس را کاهش قابل توجهی داد. از سوی دیگر در جنگ میان فرانسه و پروس، محاصره‌ی پاریس، اثر مخربی بر این شهر گذاشت. همچنین در سال 1871 در درگیری میان مردم و نیروهای ناپلئون سوم، بیش از 20 هزار نفر از مردم این شهر جان باختند و بسیاری از آثار تاریخی پاریس به آتش کشیده شدند. 
با این اوصاف، جنگ‌های جهانی سیاه‌ترین دوران را به پاریس تحمیل کردند. پاریس در جنگ جهانی اول آسیب‌های بسیاری دید اما این شهر پویا و فعال هنوز روح زندگی را در خود حفظ کرده بود. پس از پایان جنگ و پیروزی فرانسوی‌ها، پاریس دوباره حیات پرشور خود را بازیافت؛ پس از آن دوره بود که بسیاری از هنرمندان بزرگ جهان این شهر را برای اقامت انتخاب کردند که از میان آنها می‌توان به پیکاسو، سالوادور دالی و ارنست همینگوی اشاره کرد. 
شاید بتوان یکی از بدترین دوران پاریس در تاریخ را زمانی دانست که ارتش آلمان نازی در جنگ جهانی دوم این شهر را اشغال کردند. در آن دوران پاریس تنها 5 هفته در مقابل نازی‌ها مقاومت کرد. اگرچه آلمانی‌ها به آثار تاریخی و فرهنگی پاریس صدمه‌ی چندانی وارد نکردند اما تسلیم شدن مقامات شهر در مقابل نازی‌ها به غرور ملی پاریسی‌ها آسیب زد. 
پس از پایان جنگ جهانی دوم، دوران جدیدی در رشد پاریس آغاز شد. به کار افتادن تراموای شهری و شروع ساخت اتوبان‌های مدرن از دستاوردهای این دوره بوده است. 

جغرافیا

پاریس در شمال فرانسه واقع شده است؛ ایل سن لویی و ایل دولاسیته، دو بخش اصلی پاریس را تشکیل می‌دهند. رود سن نیز در میان این دو بخش قرار گرفته است. پاریس در 35 متری از سطح دریا قرار دارد؛ بلندترین نقطه‌ی پاریس، تپه‌ی مونمارتر است که یکی از مناطق مهم شهر نیز به شمار می‌آید، ارتفاع این منطقه به 130 متر از سطح دریا می‌رسد. آنچه به عنوان پاریس می‌شناسیم، نزدیک به 105 کیلومتر مربع مساحت دارد اما مجموع مساحت پاریس و شهرهای حومه‌ی آن بیش از 1450 کیلومتر مربع است.   

آب و هوا

پاریس، آب و هوایی اقیانوسی دارد؛ و تأثیر اقیانوسی خود را به شکل بارندگی‌های مکرر در تمام فصول سال و میانگین دمای آن در فصل‌های گرم (از ژوئن تا اوت) 15 درجه‌ی سیلسیوس و در فصول سرد (از دسامبر تا فوریه) 3 درجه‌ی سانتیگراد است. 
در 8 ژانویه‌ی 1935 پاریس یکی از سردترین روزهای خود در طول تاریخ را تجربه کرد؛ دمای هوا در این رو به منفی 7 درجه‌ی سانتیگراد رسید، پس از آن نیز در 18 ژانویه‌ی سال 2016 دمای هوای منفی 1.2 درجه، روز سرد دیگری را برای پاریسی‌ها رقم زد. از گرم‌ترین روزهای پاریس هم می‌توان به 25 اوت 2016 اشاره کرد؛ دمای هوا در این روز به 36.5 درجه‌ی سانتیگراد رسید. 

جمعیت و شرایط سیاسی

پاریس پرجمعیت‌ترین شهر فرانسه است و با توجه به جمعیت حاشیه‌نشینش، پس از مسکو و استانبول، سومین شهر پرجمعیت اروپا نیز به شمار می‌آید. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های پاریس، حاشیه‌نشینی قابل توجه در این شهر است. حاشینه‌نشینی که طی سال‌های اخیر افزایش محسوسی داشته و به طبعش، مشکلاتش نیز بیشتر شده است. آشوب‌ها و اعتراضاتی که در سال‌های اخیر در قسمت‌های حاشیه‌ای شهر بروز پیدا کرده‌اند، از این دست مشکلات هستند. ساکنان اصلی مناطق حاشیه‌ای، مهاجرانی هستند که از کشورهای آفریقایی یا خاورمیانه، به فرانسه رفته‌اند که تعارض میان شرایط اقتصادی نابه‌سامان‌شان و رفاه نسبی حاکم بر پاریس، آنها را به اعتراض واداشته است. 
بر اساس سرشماری 1 ژانویه 2014، جمعیت پاریس بیش از 2 میلیون و 200 هزار نفر اعلام شده است. در حالی که جمعیت پاریس به اضافه‌ی جمعیت حومه‌اش به 12 میلیون و 400 هزار نفر می‌رسد. 
مهم‌ترین مراکز سیاسی و اقتصادی فرانسه در پاریس واقع شده‌اند؛ کاخ الیزه، محل استقرار ریاست جمهوری، وزارتخانه‌ها، ساختمان بورس و بسیاری از نهادهای سیاسی دیگر نیز در پاریس قرار دارند. 

اقتصاد پاریس

پاریس به عنوان یکی از پایتخت‌های مهم اروپایی، نقش پررنگی در تبادلات تجاری و اقتصادی قاره‌ی سبز و کل جهان دارد. تولید ناخالص داخلی 649 میلیون یورویی در سال 2014، پاریس را به یکی از مهم‌ترین بازیگران اقتصاد اروپا تبدیل کرده است. واحد پول فرانسه، پیشتر فرانک بود اما از زمان به جریان افتادن پول واحد، یورو پول رسمی این کشور شد. مهم‌ترین منبع درآمدی پاریس گردشگری و تفریحات (کافه، رستوران، هتل و خدمات مربوطه) است. در سال‌های قرن 21، پاریس سالانه حدود 30 میلیون گردشگر را جذب کرد و به این ترتیب به یکی از پربازدیدترین پایتخت‌های جهان شده است. 

رود سن

رود 777 کیلومتری سن، به یکی از نمادهای پاریس تبدیل شده است. البته سن که از بورگاندی سرچمشه می‌گیرد، تنها از پاریس نمی‌گذرد اما بیشتر از همه به این شهر است که شناخته می‌شود. بسیاری از نویسندگان فرانسوی، بخش‌هایی از رمان‌های خود را در کنار سن نوشته‌اند. سن پس از عبور از این مسیرها و قصه‌ها به کانال مانش می‌ریزد. 

جاذبه‌های گردشگری 

موزه‌ی لوور

لوور یکی از بزرگترین و معتبرترین موزه‌های جهان است. در این موزه‌، آثار تاریخی و هنری شناخته‌شده‌ای از سراسر دنیا را مشاهده خواهید کرد. تابلوی لبخند ژکوند اثر لئوناردو داوینچی، یکی از معروف‌ترین آثاری است که در موزه‌ی لوور به نمایش درآمده است. یکی از معروف‌ترین تالارهای موزه‌ی لوور تالار ایران است؛ مجموعه‌ای از دیوارنگاره‌ها، مجسمه‌ها و آثار هنری ایران باستان در این تالار یافت می‌شود. 

کاخ ورسای

مجموعه کاخ‌های ورسای در نزدیکی شهر پاریس ساخته شده است. این کاخ‌های باشکوه و مجلل زمانی محل زندگی تعدادی از پادشاهان فرانسه بوده است. نقاشی‌های دیواری و سقفی، مجسمه‌های بسیار زیبا، کاخ آینه و آثار نقاشی هنرمندانی از سراسر جهان، از دیدنی‌های کاخ ورسای است. علاوه بر این باغ این کاخ نیز بسیار زیبا طراحی شده است. 

میدان باستیل

باستیل یکی از میدان‌های مشهور پاریس است؛ در وسط این میدان یک ستون بسیار بلند قرار گرفته است. روی این ستون اسامی قهرمانان جنگ را حک کرده‌اند. قلعه‌ی معروف باستیل نیز در این میدان واقع شده است. 

خیابان شانزلیزه

یکی از زیباترین، لوکس‌ترین، طولانی‌ترین و گران‌ترین خیابان‌های جهان، خیابان شانزلیزه است. در سراسر این خیابان، فروشگاه‌های لوکس و مجللی از انواع برندهای معروف به چشم می‌خورد. علاوه بر این وجود رستوران‌ها و کافه‌هایی با بالکن‌های زیبا، از دیگر ویژگی‌های شانزلیزه است. خیابان شانزلیزه از یک سو به میدان کنکورد و از سوی دیگر به میدان شارل دوگل می‌رسد.  

طاق پیروزی

در پایان خیابان شانزلیزه، در میدان شارل دوگل، یک عمارت باشکوه ساخته شده است. این عمارت طاق بزرگی است که آن را به افتخار و یاد کشته‌شدگان جنگ‌های دوران ناپلئون برپاکرده‌اند. در زیر طاق پیروزی، پیکر یکی از کشته‌شدگان گمنام جنگ جهانی اول به خاک سپرده شده است.  

میدان کنکورد

میدان کنکورد که در سوی دیگر خیابان شانزلیزه واقع شده، یکی از میدان‌های معروف پاریس است. یک ابلیسک بزرگ در وسط این میدان نصب شده است. 

محله و کلیسای مونمارتر

محله‌ی مونمارتر از مناطق خاص و جذاب پاریس است. از این محل تمام پاریس زیرپای شماست. کلیسای زیبای مونمارتر به نام سکره کور، با بسیاری از کلیساهای قدیمی اروپا تفاوت‌های قابل توجهی دارد و مانند بسیاری از آنها دلگیر و غمزده نیست. 

اپرا گارنیه

اپرا گارنیه یا کاخ گارنیه، در قرن 19 و 20 میلادی، به برگزاری اپرا در پاریس اختصاص یافته بود. اما امروزه اپرا گارینه به محلی برای بازدیدهای عمومی تبدیل شده است؛ موزه‌ی اپرا نیز در همین کاخ قرار دارد و درهای آن به روی عموم باز است.  

برج ایفل

نماد پاریس، برج ایفل است. این برج، سازه‌ای عظیم و غول‌آساست که در سال 1889 توسط گوستاو ایفل، معمار فرانسوی ساخته شده است. ارتفاع این برج بیش از 324 متر است و در ساخت آن 18 هزار و 38 قطعه به کار رفته است. 

کلیسای نوتردام

اگر قرار باشد نام یک کلیسا را در پاریس ذکر کنیم، بی‌شک این کلیسا، نوتردام خواهد بود. کلیسای معروف نوتردام طی قرن 12 تا 14 و با سبک گوتیک ساخته شده است. جزئیاتی که در ساخت و طراحی این کلیسا به کار رفته، ابهت فوق‌العاده‌ای به آن بخشیده است. کلیسای نوتردام تا به حال 2 بار مورد بازسازی قرار گرفته است.  

مرکز پمپیدو

ساختمان ژرژ پمپیدو از نمادهای هنر مدرن در فرانسه است. موزه‌ی ملی هنر مدرن فرانسه، اداره‌ی توسعه‌ی فرهنگی پاریس و مرکز طراحی صنعتی در پمیدو واقع شده‌اند. این مرکز به غیر از آثاری که در درون خود جای داده، ساختمانش هم از لحاظ هنری بسیار خاص و قابل توجه است. سیم‌کشی‌ها، ستون‌ها، لوله‌کشی‌های ساختمان پمپیدو و... به طوری ساخته شده اند که از بیرون قابل مشاهده هستند. 

محله لاتین

اگر اهل کافه‌نشینی، مطالعه و پرسه زدن در محله‌های قدیمی هستید، گردش در محله لاتین پاریس را از دست ندهید. کافه‌های این محله روزگاری محل رفت و آمد نویسندگان، متفکران و روشنفکران پاریسی یا پاریس نشین بوده‌اند.  

پل میرابو

پل زیبا و شگفت‌انگیز میرابو، یکی دیگر از دیدنی‌های پاریس است. این پل بین سال‌های 1895 تا 1897 میلادی ساخته شده است. یکی از شاهکارهای ادبی فرانسه، شعری از گیوم آپولینر پل میرابو نام دارد. 

مراکز خرید

لافایت

یکی از لوکس‌ترین و باشکوه‌ترین مراکز خرید پاریس، لافایت است. این مرکز خرید که از 3 ساختمان مجزا و شیک تشکیل شده، مجموعه‌ای از معتبرترین برندهای جهان را در خود جای داده‌ است. بسیاری از اجناسی که در فروشگاه‌های لافایت به فروش می‌رسند، قیمت‌هایی نجومی دارند. به غیر از زرق و برق فروشگاه‌ها، لافایت از لحاظ معماری هنرمندانه و سقف گنبدی‌اش هم بسیار مشهور است. 

خیابان مونتاین

خیابان مونتاین در نزدیکی خیابان شانزلیزه واقع شده است. فروشگاه‌های بسیاری از برندهای معتبر اروپا و جهان از جمله شنل، دیور، لویی ویتون، نینا ریچی، سلین و بولگاری را در این خیابان قرار دارند.

خیابان لُپرا

این خیابان در محدوده‌ی کاخ اپرا یا همان اپرا گارنیه واقع شده است. لافایت و فروشگاه‌های زنجیره‌ای پرنتام در این خیابان قرار دارند. 

سنت اونوره

سنت اونوره، یکی دیگر از خیابان‌های کانون مراکز مد در پاریس است. از برندهای معروف این خیابان می‌توان به کریستین دیور، ورساچه، هِرمز، کریستین لاکروا، لانوین، ژان پل گولتیه، ایو سن لورن و ژیونشی اشاره کرد. علاوه بر این برخی مراکز مهم سیاسی نظیر کاخ الیزه، وزارت کشور فرانسه و سفارت بریتانیا در خیابان سنت اونوره‌ی پاریس واقع شده اند.  

معماری پاریس

قوانین معماری و شهرسازی بسیار جدی و سختگیرانه‌ای بر پاریس حاکم است. مسئولان شهری این قوانین را وضع کرده‌اند تا بافت تاریخی این شهر حفظ شود. مثلاً ساختمان‌ها نباید از حدی بلندتر باشند و مراکزی که نیاز به ساختمان‌های بلندتر داشته باشند، باید آنها را به حاشیه‌ی پاریس انتقال دهند. یکی از مناطقی که بیشترین تعداد از این ساختمان‌ها را در خود جای داده، منطقه‌ی لادفانس است.  

باغ‌ها، پارک‌ها و فضای‌سبز

باغ لوکزامبورگ

یکی از زیباترین باغ‌های نه‌تنها فرانسه بلکه جهان، باغ زیبا و رمانتیک لوکزامبورگ است. این باغ بیش از 22 هکتار مساحت دارد و با انواع گل‌ها، درختان و مجسمه‌های زیبا تزئین شده است. بسیاری از نویسندگان بزرگ فرانسه، در آثارشان از این باغ یادی کرده‌اند. 

پارک جنگلی بولونی

پارک جنگلی بولونی، که در غرب پاریس واقع شده را یکی از شُش‌های پایتخت فرانسه می‌دانند. مساحت این پارک زیبا بیش از 846 هکتار اعلام شده که دو و نیم برابر بزرگتر از پارک مرکزی نیویورک و 3.3 برابر بزرگتر از هاید پارک لندن است.  

پارک دِبوت شومون

پارک دبوت شومون در منطقه‌ی 19 و در شمال شرق پاریس واقع شده است. این باغ شبیه باغ‌های انگلیسی است و چشم‌اندازهای بی‌نظیرش از سنگ‌ها، صخره‌ها، نهرها، آبشارها، غارها و مراتع کوهستانی تشکیل شده است. 

دیزنی‌لند

دیزنی‌لند پاریس یکی از معروف‌ترین دیزنی‌لندهای جهان است. این پارک بسیار زیبا و خاص، علاوه بر اسباب‌بازی‌های هیجان‌انگیز و جذاب، با عروسک‌ها و شخصیت‌های انیمیشن‌های دیزنی از میهمانانش استقبال می‌کند.  

گورستان‌های پاریس

از آنجایی که تعداد قابل توجهی از هنرمندان، نویسندگان و دانشمندانی از سراسر جهان، در پاریس زندگی و فعالیت می‌کرده‌اند و بسیاری از آنها هم در همین شهر چشم از جهان فروبسته‌اند و در همین شهر نیز به خاک سپرده شده‌اند، گورستان‌های پاریس هم برای خود اهمیت و اعتباری دارند. در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود. 

پانتئون

یکی از مهم‌ترین گورستان‌های پاریس، پانتئون است. این گورستان که در منطقه‌ی لاتین پاریس ساخته شده، مدفن بزرگانی مانند ژان ژاک روسو، ویکتور هوگو و ماری کوری است.

گورستان پرلاشز

گورستان پرلاشز نیز گورستان دیگری است که پیکر شخصیت‌های مهمی نظیر بالزاک، امیل زولا، صادق هدایت، غلامحسین ساعدی و ادیت پیاف را در خود جای داده است. 
از دیگر گورستان‌های مهم پاریس می‌توان به گورستان مون پارناس، گورستان پاسی و گورستان مونمارتر اشاره کرد.  

حمل و نقل در پاریس

بسیاری از فرانسوی‌ها، برای رسیدن به مقاصدشان، مسیرها را با پای پیاده طی می‌کنند. پس از پیاده‌روی، رایج‌ترین وسیله‌ی حمل و نقل در پاریس، مترو است. در حال حاضر مترو در رتبه‌ی نخست وسایل حمل و نقل عمومی پاریس قرار گرفته و درصد سفرهای پاریسی‌ها را پوشش می‌دهند. از سال 1900 (زمان آغاز به کار نخستین بخش از خط یک متروی پاریس) تا به حال، متروی پاریس که 16 خط دارد، به نماد این شهر تبدیل شده است. معماری و سبک هنر نویی که در متروی پاریس به کار رفته، در نماد شدن این وسیله‌ی مفید حمل و نقل، به طور جدی مؤثر بوده است. تراموا هم از دیگر وسایل حمل و نقل محبوب در پاریس است. در حال حاضر 9 خط تراموا، در شبکه‌ی حمل و نقل پاریس فعال هستند. البته 5 خط جدید نیز در دست توسعه است. تاکسی هم مانند هر شهر دیگری در پاریس هم وجود دارد؛ اما خب از آنجایی که جابه‌جایی با تاکسی نسبتاً گران است، مردم عموماً مترو یا سایر وسایل حمل و نقل عمومی را ترجیح می‌دهند. کسانی هم که کمی اهل فعالیت بدنی و دوچرخه‌سواری باشند، می‌توانند با دوچرخه خود را به برخی مقاصد برساند. در حال حاضر بیش از 440 کیلومتر مسیر ویژه‌ی دوچرخه در پاریس وجود دارد و علاوه بر این، بیش از 20 هزار دوچرخه نیز از سوی نهادهای شهری در اختیار مردم قرار می‌گیرد. 
پاریس است و رود معروف سن! کسانی که بخواهند از مسیر این رود استفاده کنند، می‌توانند قایق‌های ویژه‌ای را که به این منظور آماده شده، سوار شوند. 
دیگر وسیله‌ی حمل و نقل مهم در پاریس، شبکه‌ی راه آهن برون شهری، موسوم به «آر ای‌ آر» (RER) است. این شبکه حمل و نقل 6 ایستگاه بزرگ و 15 خط در اطراف پاریس دارد. علاوه بر پاریس و حومه‌اش، سایر شهرهای فرانسه و کشورهای نزدیک با خطوط «تِ ‌ژِ وِ» (TGV) یا همان قطارهای کلاسیک به هم متصل می‌شوند.  

دانشگاه‌ها

سوربن

یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های جهان، دانشگاه سوربن است. زمان ساخت این دانشگاه به قرن سیزدهم میلادی بازمی‌گردد. زبان‌شناسی، فلسفه، علوم اجتماعی، ادبیات و علوم مهندسی، رشته‌هایی هستند که در سوربن تدریس می‌شوند. در حال حاضر این دانشگاه تحت عنوان 13 دانشگاه شناخته می‌شود (دانشگاه‌های پاریس 1 تا 13) که هر کدام یک نام خاص برای خود دارند. دانشگاه‌های دکارت، پیر و ماری کوری و پاریستک از جمله‌ی این دانشگاه‌ها هستند. 

مدرسه‌ی هنرهای زیبای پاریس

مدرسه یا دانشسرای هنرهای زیبای پاریس، در قرن هفدهم میلادی توسط یک نقاش فرانسوی به نام شارل لبرون ساخته شد. هدف او از احداث این دانشگاه تحقیق و مطالعه بر روی نقاشی، مجسمه‌سازی، طراحی و جواهرسازی بوده است. ایرانی‌های زیادی در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. 

جشن‌ها و فستیوال‌های پاریس

پاریس، چندین شب از هر سال را شاهد برگزاری جشن‌ها و فستیوال‌های مختلف است.
 یکی از فستیوال‌های مشهور پاریس مراسم سال نوی چینی است که در محله‌های چینی‌ها و باشکوه و درخشش ویژه‌ی خودش برپا می‌شود.
 روز باستیل یا روز ملی فرانسه (14 ژوئیه) از روزهای مهم پاریسی‌هاست که با آداب و مراسم ویژه‌ای برگزارش می‌کنند. آتش‌بازی و رژه‌ی هواپیماها و هلی‌کوپترهای نظامی بخشی از این مراسم است.
 شب سفید، موقعیت منحصر به فردی برای استفاده از مکان‌های فرهنگی و هنری پاریس است. در این شب (یک شب در ماه اکتبر)، موزه‌ها، کتابخانه‌ها، سینماها و... به طور رایگان و تا صبح به روی مردم باز هستند.
 از دیگر مناسبت‌های مهم پاریس می‌توان به جشنواره‌ی موسیقی سال نو، نمایشگاه کشاورزی، هفته‌ی مد، بهار سینما، تور دوچرخه‌سواری، روزهای میراث فرهنگی اروپایی، جشنواره‌ی جاز پاریس و جشن شب سال نو اشاره کرد. 

کافه‌ها و رستوران‌ها

پاریس پر است از کافه‌ها و رستوران‌های متنوع و رنگارنگ. هر گوشه از این شهر که باشید، هر زمان که بخواهید، کافه یا رستورانی پیدا می‌کنید تا علاوه بر خوردن یا آشامیدن، لحظه‌ای را استراحت کنید و آرامش یابید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین رستوران‌های پاریس اشاره می‌شود که روزنامه‌ی فیگارو در یکی از شماره‌های خود از آنها نام برده است. 

ماکسیم

ماکسیم یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده ترین رستوران‌های پاریس است. این رستوران را در سال 1893، ماکسیم گایار تأسیس کرد. غذاهای بین‌المللی، مدیترانه‌ای و اروپایی در تخصص رستوران ماکسیم است. ماکسیم در خیابان رویال پاریس واقع شده است. 

پیر گارنیه

رستوران پیر گارنیه را در خیابان بالزاک پاریس می‌یابید. تخصص این رستوران، تهیه‌ی غذاهای مدرن فرانسوی است. برش‌های ظریف و تزئینات هنرمندانه از ویژگی‌های غذاهای رستوران پیر گارنیه است. 

شاتوبریان

شاید ظاهر ساده و صمیمی‌اش نشان ندهد، اما شاتوبریان هم یکی از رستوران‌های خاص و منحصر به فرد پاریس است که ذوق و ذائقه‌ی فرانسوی را به بهترین نحو نمایش می‌دهد. منوی خلاقانه‌ای از انواع غذاهای لذیذ، شاتوبریان را به یکی از رستوران‌های محبوب شما تبدیل خواهد کرد. رستوران شاتوبریان را در خیابان پارمنتیه‌ی پاریس می‌یابید. 

ژول ورن

یکی از رستوران‌های معروف پاریس که فاصله‌ی چندانی با برج ایفل ندارد، رستوران ژول ورن است. این رستوران علاوه بر اینکه خوشمزه‌ترین غذاهای فرانسوی را سرو می‌کند، از چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای از پاریس نیز برخوردار است. 

باراتن

غذاهای خوشمزه و اصیل فرانسوی، تزئیناتی خاص و محیطی صمیمی از ویژگی‌های رستوران باراتن پاریس است. اگرچه بشقاب‌های این رستوران چندان بزرگ نیستند اما پروتئین فراوان آنها، شما را حسابی سیر خواهد کرد.

هتل‌ها

همان طور که اشاره شد، پاریس سالانه گردشگران بسیار زیادی را جذب می‌کند. از این رو امکانات گردشگری و اقامتی مناسبی برای پذیرایی از آنها دارد. اما نکته‌ای که درباره‌ی هتل‌ها و اقامتگاه‌های پاریس باید به آن اشاره شود، قیمت نسبتاً بالای آنهاست زیرا پاریس اصولاً شهر گران‌قیمتی است. از این رو اگر می‌خواهید در پاریس هتل رزرو کنید، ابتدا باید حدود بودجه‌تان را مشخص کنید؛ سپس با توجه به این سطح بودجه اولویت‌هایی برای خودتان قرار دهید. اولویت‌هایی مانند بزرگ و مجهز بودن اتاق‌های هتل، امکانات رفاهی و تفریحی و نزدیک بودن به مکان‌های گردشگری و تفریحی، مواردی است که در انتخاب شما تأثیر می‌گذارند. اما بازه‌ی قیمتی هر شب اقامت در هتل‌های پاریس بسیار وسیع است. به طوری که ارزان‌ترین هتل‌ها را می‌توانید با هزینه‌ی شبی حدوداً 230 هزار تومان و گران‌ترین آنها را نزدیک به 4 و نیم میلیون تومان بیابید. 

خوراکی‌ها و خوشمزه‌های پاریس

اگر به پاریس سفر می‌کنید، حتماً خودتان را به خوراکی‌های خوشمزه و لذیذ میهمان کنید. طعم‌ها و مزه‌هایی که در پاریس می‌یابید، بعید است در جای دیگری مانندشان را پیدا کنید. 

پنیر

در پاریس انواع بسیار متفاوتی پنیر وجود دارد؛ شاید برخی از آنها با ذائقه‌تان جور نباشد اما قطعاً چندتا از آنها را پیدا می‌کنید، که حسابی به دلتان می‌نشیند و باز هم دوست دارید امتحانش کنید. 

نان

نان‌های فرانسوی همیشه معروف بوده‌اند. اصلاً یکی از افتخارات فرانسوی‌ها همین نان‌ها و نان‌فروشی‌های‌شان است. به غیر از باگت که در پاریس بسیار معروف است، نان‌های شکلاتی‌شان را هم بخرید و نوش جان کنید. کروسان هم فراموش نشود.  

ماکارون

این شیرینی فانتزی فرانسوی چند سالی است که در کشور ما هم به شهرت رسیده است. ماکارون و انواع دیگر شیرینی‌های خوشمزه‌ی فرانسوی را می‌توانید در قنادی‌های پاریس بیابید اما بهترین ماکارون‌های پاریس را قنادی لادوره (Ladurée) عرضه می‌کند. این قنادی در خیابان کاستیگلیون پاریس واقع شده است. 

رتتویی

یکی از غذاهای سنتی و اصیل فرانسوی‌ها، رتتویی است. رتتویی یا راتاتوی را با ترکیبی از بادمجان، گوجه‌فرنگی، کدو و فلفل می‌پزند. سس مخصوص رتتویی هم مزه و طعم خاصی به آن می‌دهد. 

کرپ

کرپ نوعی نان نازک و لذیذ است که آن را از آرد، شیر و تخم‌مرغ تهیه می‌کنند. کرپ‌ها در انواع شور و شیرین پخته و با نیمرو، میوه یا ژامبون سرو می‌شوند.