جاهای دیدنی وین: عروس شهرهای اروپا را بشناسید

شهر وین پایتخت کشور اتریش و عروس شهرهای اروپایی است. فرهنگ شهری، معماری و حس و حال این شهر شباهت زیادی به شهرهای آلمانی دارد: همان قدر امن، همان قدر تمیز و همان قدر باشکوه و پرزرق و برق. یکی از چیزهایی که باعث می‌شود جاهای دیدنی وین و همچنین جاذبه‌های طبیعی و تاریخیش بی‌شمار باشد، قرار داشتن آن در حاشیه رودخانه دانوب است.

شهر وین برای قرن‌ها دروازه متصل کننده شرق و غرب اروپا بوده است. امروزه هم وین مرکز اقتصادی و فرهنگی کشور اتریش محسوب می‌شود. هر ساله هزاران توریست به وین می‌آیند تا از مناظر طبیعی و تاریخی این شهر لذت ببرند. وین با کلکسیون‌های هنری بی‌نظیر، قصرهای درخشان و پرزرق‌وبرق، تاریخچه موسیقیایی بی‌همتا و معماری جالب و دیدنی آن می‌تواند تعطیلات فراموش نشدی را برای شما رقم بزند. پس با این مقاله از مجله گردشگری علی بابا هم همراه باشید تا ببینید در وین کدام جاذبه‌های دیدنی را باید ببینید و کدام تجربه‌ها را نباید از دست بدهید.

وین کجاست؟

وین خانه‌ اول و آخر موسیقی کلاسیک و اپراست. این اولین چیزی است که وقتی اسم وین را می‌شنوید به ذهنتان می‌آید. ولی علاوه بر موسیقی، معماری کلاسیک وین هم یکی از بی‌نظیرترین‌ نمونه‌های معماری در تمام دنیاست.

حقیقت این است که یکی دو روز برای دیدن تمام قصرها، قهوه‌خانه‌های سنتی، و گالری‌های هنری این شهر اصلا کافی نیست. پس اگر به وین می‌آیید حتما حداقل یک هفته از وقت خود را برای دیدن تمام جاذبه‌های این شهر اختصاص بدهید. یکی از بهترین نکات در مورد شهر وین سیستم حمل و نقل عمومی آن است.

با مترو خیلی راحت می‌توانید به اکثر نقاط شهر دسترسی داشته باشید. به علاوه دیدنی‌های این شهر آن قدر متنوع هستند که با هر سلیقه و سن و سالی که باشید می‌توانید چیزی برای لذت بردن پیدا کنید.

۱. قصر شانبران (Schönbrunn Palace)

اولین جایی که باید در وین ببینید قصر باشکوه شانبران است. این قصر حقیقتا عظیم از سال ۱۶۶۰ پابرجا بوده و ۱۴۴۱ اتاق دارد که فقط ۴۵ تای آنها را می‌توانید ببینید. خیلی از امپراتورهای اتریش در این قصر به دنیا آمده‌اند و امروزه خانواده هابسبرگ در آن سکونت دارند. معماری این قصر به سبک باروک انجام شده و به همین خاطر سرتاسر نمای آن پوشیده از پنجره‌ها و مجسمه‌های قرینه است.

در داخل قصر مجموعه‌ای از اتاق‌ها و آپارتمان‌های مبله وجود دارد که برخی از آنها متعلق به معروف‌ترین پادشاهان و امپراتورهای اتریش بوده‌اند. می‌توانید به دیدن اتاق خوب و اتاق گردو (Walnut Room) امپراتور فرانس جوزف بروید. حتی تخت‌خواب کوچکی که امپراتور در آن جان داد هم در این آپارتمان نگه‌داری می‌شود. یا می‌توانید بروید اتاق‌های مکله ماریا ترزیا را ببینید. او اتاق‌های آپارتمان خود را به صورت باغ زیبایی تزئین کرده‌بود و حتی دخترهایش سرتاسر دیوارهای اتاق صبحانه را با طرح‌های گل و بته نقاشی کرده‌بودند.

قبل از اینکه به قصر بروید می‌توانید انتخاب کنید که اول داخل قصر را ببینید یا اینکه اول در داخل پارک و هزارتوی قصر قدم بزنید. قدم زدن در پارک شانبران یکی از کارهایی است که به طور رایگان می‌توانید در وین انجام دهید. ولی برای ورود به هزارتوی قصر باید مبلغی را پرداخت کنید. البته اگر هنوز از پرواز خود خسته هستید و حوصله پیاده‌روی ندارید، تورهایی هستند که با ماشین شما را سرتاسر باغ عظیم و زیبای شانبران می‌گردانند و تمام زیبایی‌ها و جاذبه‌های پارک را به شما نشان می‌دهند. این طوری می‌توانید انرژی خود را برای پرسه زدن در میان اتاق‌های بی‌شمار قصر نگه‌دارید.

اگر به همراه کودکان خود به قصر شانبران آمده‌اید حتما به موزه کودکان هم سری بزنید. چون فرزندانتان در این موزه می‌توانند نه تنها اسباب‌بازی‌ها و اتاق‌خواب‌های شاهزاده‌های اتریشی را ببینند، بلکه می‌توانند لباس‌های آنها را هم بپوشند و با آنها عکس یادگاری بگیرند. مسلما این خاطره برای همیشه برایتان خواهد ماند.

یک جای جالب دیگر در این قصر که حتما باید ببینید اتاق آینه‌های شانبران است. موتزارت هنگامی که فقط ۶ سال داشت در این اتاق به عنوان یک کودک نابغه موسیقی به نوشتن و نواختن موسیقی می‌پرداخت. قصرشانبران یک اتاق مخفی هم دارد که به آن کابینت چینی گرد (Round Chinese Cabinet) می‌گویند. شایع است که ماریا تریزا جلسه‌های مخفیانه‌ خود را در این اتاق برگزار می‌کرده. اتاق‌های قصر به سبک روکوکو طراحی شده‌اند و یکی از زیباترین نمونه‌های این سبک از طراحی را می‌توانید در اتاق میلیون (Millions Room) پیدا کنید. تمام دیوارهای این اتاق با چوب اقاقیا پوشانده شده‌اند و جای‌جای آن می‌توانید مینیاتورهای زیبایی را ببینید که از هند و ایران وارد شده‌اند.

۲. قصر هوفبرگ (Hofburg Palace)

قصر هوفبرگ (Hofburg Palace)

یکی دیگر از قصرهای بزرگ و باشکوهی که باید در وین ببینید قصر هوفبرگ است. این قصر نقش مهمی در قدرت و نفوذ خانواده هابزبرگ ایفا کرده‌است و امروزه به عنوان مقر اصلی ریاست جمهوری اتریش و دفتر اصلی ادارات دولتی اتریش مورد استفاده قرار گرفته. خود قصر در قرن ۱۳ ساخته شده‌ و در طول سال‌ها بخش‌های مختلفی به آن اضافه شدند. همین باعث شده تاریخچه زیبایی از هنر و معماری اروپا را در جای‌جای این قصر ببینید.

از اتاق‌هایی به سبک گوتیک گرفته، تا سبک رنسانس، باروک، روکوکو و حتی اپارتمان‌هایی به سبک کلاسیک. کلا بازدید از این قصر درسی از تاریخ معماری هم هست که چیزهای زیادی در مورد تاریخ معماری به شما یاد می‌دهد. زیباترین این تغییرات اتاق نیم‌دایره نوبرگ (Neue Burg) است که به هیچ وجه بازدید از آن را نباید فراموش کنید.

قصر هوفبرگ - جاهای دیدنی وین

یکی دیکر از جاذبه‌های قصر هوفبرگ کلکسیون جواهرات سلطنتی اتریش است که در این قصر نگهداری می‌شود. جواهرات و عتیقه‌جات موجود در این موزه بین قرن‌های دهم تا نوزدهم میلادی ساخته‌شده‌اند و به صورت دائمی در موزه قصر در معرض نمایش هستند. نکته جالب اینجاست که این جواهرات به دو قسمت تقسیم شده‌اند و در دو اتاق جداگانه نگهداری می‌شوند: بخش سکولار و بخش مذهبی.

بخش سکولار موزه جواهرات امپراتوری را به نمایش گذاشته، مثلا تاج، ردا و عصای پادشاهی اتریش را می‌توانید در این بخش از موزه ببینید. بخش مذهبی شامل عتیقه‌جاتی می‌شود که متعلق به قدیسان بوده‌‌اند. بازدید کردن از این بخش از موزه حداقل ۳ ساعت وقت می‌برد، پس اگر می‌خواهید تمام بخش‌های قصر را هم ببینید، بهتر است زمان و انرژی خود را به درستی مدیریت کنید.

کل قصر هوفبرگ ۱۸ گروه ساختمان و در مجموع ۲۶۰۰ اتاق دارد. این یعنی اینکه علاوه بر موزه جواهرات سلطنتی، باید آپارتمان‌های امپراتوری، موزه نقره‌جات، کلیسای امپراتوری، موزه تاریخ طبیعی، و موزه سی‌سی را هم ببینید. تورهای انگلیسی زبانی در قصر مستقر هستند که جای جای موزه را به شما نشان می‌دهند و تمام نکات جالب و دیدنی‌های قصر را به شما توضیح می‌دهند. پس یک جفت کفش راحت بپوشید و آماده شوید که ساعت‌ها به دنبال راهنما در این قصر باشکوه قدم بزنید.

۳. کلیسای سنت استفان (St. Stephen’s Cathedral)

کلیسای سنت استفان - جاهای دیدنی وین

این کلیسا مهم‌ترین نمونه معماری گوتیک در وین است و از سال ۱۷۲۲ تا به حال کلیسا کاتولیک‌های شهر وین بوده. خود ساختمان اولین بار در قرن دوازدهم به سبک رومی ساخته شد، بار دوم در قرن سیزدهم آن را ساختند که آثار آن هنوز هم در دروازه کلیسا به چشم میخورد. نهایتا آخرین بار قرن چهاردهم بود که کلیسای سنت استفان را به سبک گوتیک ساختند، البته برج ۱۳۷ متری آن متعلق به قرن پانزدهم است. از قرن هفدهم تا نوزدهم مدام معماری و تزئینات داخلی کلیسا را تغییر می‌دادند و بهتر می‌کردند تا اینکه در بحبوحه جنگ جهانی دوم کل کلیسا تخریب شد و آن را کلا بازسازی کردند.

امروزه اشیاء قدیمی زیادی در این کلیسا نگهداری می‌شوند. از محراب‌های گران‌قیمت و زیبا گرفته تا اشیائی که با طلا و سنگ‌های قیمتی تزئین شده‌اند و کتاب‌های عتیقه و بسیار قیمتی. به علاوه مقبره مهم‌ترین چهره‌های وین هم در این کلیسا قرار دارد، مثلا امپراتور فردریک سوم در یک تابوت سنگی مرمری زیبا در این کلیسا دفن شده، فقط رویه بالایی این تابوت هشت تن وزن دارد. افراد دیگری هم هستند که در دخمه‌های سردابه‌ کلیسا دفن‌ شده‌اند و می‌توانید به دیدن قبرهای آنها هم بروید.

قبل از اینکه این کلیسا را ترک کنید حتما از ۳۴۳ پله برج جنوبی بالا بروید تا به بالای برج برسید، اگر بالا رفتن از پله‌ها سخت است می‌توانید از آسانسور استفاده کنید و به بالای برج شمالی بروید. از آن بالا می‌توانید منظره‌ زیبای شهر وین را به تماشا بنشینید. به یاد داشته باشید که برای بازدید از سرداب‌ها و برجهای شمالی وجنوبی باید حدودا پنج یورو هزینه کنید. یک نکته‌ قابل توجه دیگر این است که مراسم مذهبی هنوز هم در این کلیسا برگزار می‌شوند، و شرکت کردن در آنها هیچ مانعی ندارد. فقط مراقب باشید که احترام شرکت کنندگان و مراسم را نگه‌دارید.

۴. قصر بل‌ودر (Belvedere Palace)

قصر بل‌ودر (Belvedere Palace)

یکی دیگر ازقصرهای باشکوه وین که حتما باید از آن بازدید کنید قصر بل‌ودر است. این قصر در واقع دو ساختمان جداگانه دارد، قصر بل‌ودر بالا و قصر بل‌ودر پایین و در میان آنها یک باغ فرانسوی بسیار دیدنی ساخته شده. در قصر بالا تالار طبقه همکف را به همراه مجسمه‌های زیبایش، و راه‌پله رسمی را به همراه تزئینات پرزرق و برقش ببینید. علاوه بر آن تالار مرمری را هم حتما ببینید، مجسمه‌ها، نقاشی‌ها و سقف‌نگاره‌های این تالار مجموعه‌ای چشم‌نواز است. یکی دیگر ازدیدنی‌های این قصر کلکسیون کامل آثار نقاش بزرگ اتریشی گوستاو کلیمت است. البته آثار هنرمندانی دیگری مانند ونگو، مونه و مکس بکهام هم در این قصر در معرض نمایش هستند.

اگر زمان سفرشما به وین هوا گرم وآفتابی‌ست، حتما یک روز را به گشت وگذار در این قصر اختصاص دهید، در باغ‌های فرانسوی قصر قدم بزنید و در کنار آب‌نماهای زیبا بنشینید. بعد که به اندازه کافی از هوای آزاد لذت بردید، به داخل قصرها بروید و از تماشای بهترین آثار هنری دنیا روی دیوارهای این ساختمان سبک باروک لذت ببرید.

۴. چرخ‌ و فلک بزرگ وین (the Giant Ferris Wheel)

چرخ‌ و فلک بزرگ وین

تا به حال هر آنچه از وین دیده‌اید آثار تاریخی و قدیمی بوده است، اما وین تنها یک شهر قدیمی تاریخی نیست. حالا وقت آن رسیده به دنیای دیگری قدم بگذارید و کمی هیجان را هم تجربه کنید. شهربازی وین روزی زمین شکار سلطنتی بوده و امروز یکی از محبوب‌ترین مراکز تفریحی وین است.

هر سن و سال و سلیقه‌ای داشته باشید می‌توانید سرگرمی‌های مورد علاقه خود را در این پارک پیدا کنید. از بازی‌های معمول شهربازی گرفته، تا غذاخوردن و پیست رقص، و یک شهربازی با تم دایناسورها برای کودکان. ولی یکی از کارهایی که حتما باید به همراه خانواده خود در این پارک انجام دهید این است که سوار چرخ و فلک بزرگ وین شوید. این چرخ و فلک از سال ۱۸۹۶ مشغول نشان دادن منظره زیبای شهر به محلی‌ها و گردشگران بوده است. اتاقک‌های لوکس آن با اینکه کمی قیمت بیشتری دارند، ولی تا ۱۲ نفر با هم می‌توانید سوار شوید و دسته جمعی از این تجربه جالب لذت ببرید.

یک موزه هم در این پارک هست که تاریخچه‌ شهربازی را به شما نشان می‌دهد. اگر به ستاره شناسی هم علاقه دارید چند ساعتی را در رصدخانه پارک بگذرانید. و اگر اهل ورزش هستید، پیست اسب‌سواری، استخر شنا، زمین‌های فوتبال و تنیس، پیست دوچرخه سواری و سالن بولینگ آماده خدمات رسانی به شما هستند.

چرخ‌ و فلک بزرگ وین - جاهای دیدنی وین

دو موزه دیگر هم در شهربازی وین هست که بازدید از آنها خالی از لطف نیست. اولی موزه مادام توساد است که در آن مجسمه‌های مومی بی‌نهایت واقع‌گرایانه از برخی از معروف‌ترین شخصیت‌های دنیا به نمایش گذاشته شده‌اند. کلا هشتاد مجسمه در این موزه وجود دارد که امپراتور فرانس جوزف و همسرش سی‌سی، موتزارت و گوستاو کلیمت از جمله آنها هستند.

موزه دوم برای افراد شکلات دوست مانند بهشت است. در موزه شکلات می‌توانید با تاریخچه شکلات آشنا شوید، بازی‌های شکلاتی بکنید، در کارگاه‌های ساخت شکلات شرکت کنید و هر چقدر که دوست دارید شکلات مزه کنید. اگر به شکلات معتاد هستید، به این موزه بروید، بازدید خود را با یک نوشیدنی خوشمزه شکلاتی آغاز کنید و بعد هر چه می‌توانید شکلات و ترافل بخورید و به عنوان سوغات بخرید.

۵. خانه اپرای دولتی وین (The Vienna State Opera House)

خانه اپرای دولتی وین

حالا وقت آن رسیده که به یکی از زیباترین و بزرگترین سالن‌های نمایش دنیا سری بزنید. این سالن محل اجرای بزرگ‌ترین نوازنده‌ها، خواننده‌ها، رقصنده‌ها، و سولوئیست‌های جهان بوده است. حداقل ۳۰۰ بار در سال نمایش‌های اپرا و باله در این سالن برگزار می‌شوند. اولین باری که یک نمایش  اپرا در این سالن برگزار شد، سال ۱۶۲۵ بود و از آن موقع تا به حال صدای موسیقی هرگز از سالن‌های این ساختمان قطع نشده.

علاوه بر موسیقی بی‌نهایت زیبایی که در این ساختمان اجرا می‌شود، خود ساختمان‌ هم با معماری سبک رنسانس خود بسیار دیدنی است. بعد از ورود به ساختمان اولین چیزی که میبینید راه‌پله شویند فویر است، این راه‌پله به خاطر نقاشی‌های فویراز صحنه‌های معروف تئاتر نام گذاری شده. بعد از آن به اتاق چای خانه اپرا هم سری بزنید و تابلوفرش‌های زیبای این اتاق را ببینید. اگر یکی تورهای انگلیسی زبان خانه اپرا را انتخاب کنید حتی می‌توانید پشت صحنه را هم ببینید.

البته بهتر از همه این است که بلیط یکی از نمایش‌هایی که اینجا برگزار می‌شوند را به صورت آنلاین رزرو کنید و معجزه موسیقی را با بهترین کیفیت ممکن تجربه کنید. بخش جالب ماجرا اینجاست که هنگام دیدن نمایش بافشار دادن یک دکمه می‌توانید زیرنویس‌های نمایش را به زبان‌های آلمانی، انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی، اسپانیایی، روسی، چینی و ژاپنی فعال کنید. هر کدام از صندلی‌های سالن نمایش یک مانیتور دارد که اطلاعات جالبی در مورد عوامل و محتویات نمایش به انگلیسی و آلمانی در اختیار شما می‌گذارد. اگر طرفدار موسیقی هستید، مطمئنا دیدن این نمایش زندگیتان را برای همیشه تغییر خواهد داد.

۵. موزه آلبرتینا (Albertina)

خانه اپرای دولتی وین

می‌خواهید بزرگ‌ترین و ارزشمندترین مجموعه نقاشی‌های دنیا را ببینید؟به موزه آلبرتینا بروید. این موزه آثار نقاشانی مانند دورر (Dürer)، کلیمت (Klimt)، مونه (Monet)، پیکاسو (Picasso) و باسلیتس (Baselitz) را به نمایش می‌گذارد. آغاز جمع‌آوری آثار این موزه را دوک آلبرت، داماد ملکه ماریا ترزیا، کلید زد.

حدود یک میلیون پرینت و شصت هزار طراحی در این موزه نگهداری می‌شوند. یکی از مهم‌ترین نمایش‌های این موزه هیجان‌انگیزترین سبک‌های هنری ۱۳۰ سال گذشته را به نمایش می‌گذارد: از امپرسپونیست‌های فرانسوی گرفته تا اکسپرسیونیست‌های آلمانی، تا آوانگارد‌های روسی و سبک‌های امروزی. به علاوه مجموعه‌ معماری و عکس‌های این موزه هم واقعا دیدنی است.

موزه آلبرتینا (Albertina)

یکی دیگر از بخش‌های موزه آلبرتینا که حتما باید ببینید اتاق‌های استیت(The State Rooms) است: بزرگ‌ترین قصر مسکونی در هابسبرگ که روزی دختر مورد علاقه ملکه ماریا ترزیا در آن زندگی می‌کرد. این اتاق‌ها به رنگ زرد درخشان، آبی لاجوردی و سبز نقاشی شده‌اند و مبلمان آنها شما را به یاد سال‌های دور می‌اندازد. وقتی در این بخش از قصر قدم می‌زنید حتما به کنده‌کاری‌های دیواری با آلیاژ خاصی از طلا و پارکت‌های کف از جنس آبنوس هم توجه کنید.

تورهای انگلیسی زبان و تورهای صوتی برای کمک به شما در دسترس هستند. البته اگر به همراه کودکان خود به این موزه می‌روید حتما یک تور مخصوص کودکان هم برای فرزند خود پیدا کنید. این تور در نهایت به یک کارگاه نقاشی عالی ختم می‌شود. بالاخره اگر عاشق هنر نقاشی هستید این موزه احتمالا یکی از بهترین جاهایی است که در وین دیده‌اید چون همه‌ نقاشان موردعلاقه‌تان در یک قصر با شکوه کنارهم جمع شده‌اند.

۶. برج دانوب (Danube Tower)

برج دانوب

یک فرصت دیگر برای شما فراهم شده تا منظره فراموش نشدنی وین را از ارتفاع ۱۵۵ متری ببینید. کل برج دانوب ۲۵۲ متر ارتفاع دارد. اما دو آسانسور سریع هستند که در مدت ۳۵ ثانیه شما را به تراس ۱۵۵ متری برج می‌رسانند. از آن بالا منظره ۳۶۰ درجه شهر نفستان را بند می‌آورد. حالا که منظره شهر را ایستاده دیدید، وقت آن رسیده که کمی بالاتر بروید و در رستوران و کافه برج چیزی بخورید. رستوران گردان برج دانوب در ارتفاع ۱۷۰متری ساخته شده و جالب اینجاست که دکوراسیون داخلی آن را به سبک ۱۹۶۰ نگه داشته‌اند. البته اجازه ندهید دکور قدیمی رستوران شما را گول بزند، چون که به روزترین تکنولوژی ممکن در ساخت آن به کار رفته است.

اگر از ارتفاع می‌ترسید حتما هم نباید به بالای برج بروید تا منظره شهر را ببینید و با تاریخچه برج آشنا شوید. در ورودی برج حدود ۶۰ مانیتور لمسی وجود قرار دارند که به کمک آنها می‌توانید تاریخچه شهر و برج را هر چه بهتر لمس کنید. یکی دیگر از جاذبه‌های سالن ورودی برج دانوب کافه آن است که انواع غذاها و نوشیدنی‌های سنتی اتریشی را در آن می‌توانید پیدا کنید. اگر تصمیم بگیرید در کافه دانوبرو (Donaubräu) بنشینید، بهترین چیزی که می‌توانید بخورید قهوه و کیک است.

۷. باغ‌وحش وین (The Vienna Zoo)

اصل و نصب باغ‌وحش این به کلکسیون حیوانات امپراتور فرانسیس اول باز می‌گردد که در سال ۱۷۵۲ گردآوری شد و همچنان هم یکی از جاهای دیدنی وین به حساب می‌آید. پس باور کردن آن سخت نیست که این باغ‌وحش قدیمی‌ترین باغ‌وحش در تمام دنیاست که همواره باز بوده. خیلی از ساختمان‌های باروک این باغ‌وحش هنوز سرپا هستند.

باغ‌وحش وین

حدود ۷۵۰ گونه جانوری در این موزه در بهترین شرایط ممکن نگهداری می‌شوند. از پانداهای غول‌پیکر گرفته تا پلنگ‌های سیبری، فیل‌ها، اورانگوتان‌ها و حتی پنگوئن‌های پادشاه. یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های این باغ‌وحش توله‌های بانمکی است که در این باغ‌وحش می‌توانید ببینید. سالیانه بیشتر از دو میلیون گردشگر به این باغ‌وحش می‌آیند تا این توله‌های بانمک را ببینند.

باغ‌وحش وین در سال ۲۰۱۸ برای پنجمین سال متوالی به عنوان بهترین باغ‌وحش جهان انتخاب شد. این یعنی این باغ‌وحش برای نگه‌داری از حیوانات خود از بهترین فناوری روز دنیا استفاده می‌کند. حیوانات این مجموعه در طبیعتی مشابه به محیط زندگی خودشان آزادانه قدم می‌زنند. در سال ۲۰۱۷ پارک زرافه‌ها در بخش زمستانی قصر افتتاح شد. این یعنی برای اولین بار بازدید کنندگان می‌توانند زرافه‌ها را از نزدیک ببینند. به علاوه در تابستان ۲۰۱۸ استخر اسب‌های  آبی هم آغاز به کار کرد که می‌توانید در آن اسب‌های آبی را ببینید که با خوشحالی در استخر بازی می‌کنند.

یک نکته جالب‌تر در مورد باغ‌وحش وین این است که اگر دلتان خواست می‌توانید شب هنگام به باغ‌وحش بازگردید و با دوربین‌های دید در شب خفاش‌ها را تماشا کنید. خلاصه این ‌که اگر به همراه فرزندان خود به وین آمده‌اید، مطمئن باشید که بعد از روزها قدم زدن در موزه‌های آرام و ساکت، کودکان شما از جست و خیز کردن در فضای باز باغ‌وحش لذت خواهند برد.

۸. تئاتر ملی (Burgtheater)

تئاتر ملی - جاهای دیدنی وین

تئاتر ملی محل اجرای بزرگ‌ترین نمایش‌های قرن به زبان آلمانی بوده و هست و یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی وین برای هنردوستان محسوب می‌شود. صحنه‌ این تئاتر بازیگران بزرگی را به خود دیده و در طول سالها بهترین نمایش‌ها در آن برگزار شده‌اند. علاوه بر آن خود ساختمان هم از ارزش هنری و معماری بالایی برخوردار است. در سرتاسر راهروها و راه‌پله‌های سالن آثار ارزشمند هنرمندانی چون گوستاو و ارنست کلمیت را خواهید دید، حتی مجسمه نویسندگان بزرگ آلمانی چون گوته و شیلر هم در این ساختمان برپا شده‌اند.

تئاتر ملی برای اولین بار زمانی آغاز به کار کرد که در سال ۱۷۴۱ ملکه ترزیا ساختمان متروکه‌ آتلیه رقصی را به گروه تئاتر سلیر هدیه کرد. بعد از آن این گروه تئاتر کم کم شهرت و احترام بیشتری در میان جامعه هنری کسب کرده و خود تئاتر هم محبوبیت بیشتری پیدا کرد. البته در سال ۱۹۵۴ بعد از بمباران‌ها و آتش‌سوزی گسترده وین ساختمان خراب شد و بعد از بازسازی نهایتا در سال ۱۹۵۵ آن را بازگشایی کردند. امروزه هر سال حدود ۱۳ هزار نفر از تئاتر ملی و ساختمان با شکوه آن دیدن می‌کنند. شما هم برای بازدید از تئاتر ملی می‌توانید از تورهای انگلیسی زبان استفاده کنید که حتی پشت صحنه تئاتر را هم به شما نشان می‌دهند.

 ۹. موزه تاریخ طبیعی وین (Vienna Natural History Museum)

موزه تاریخ طبیعی وین

درست مانند بقیه دیدنی‌های وین، موزه تاریخ طبیعی هم در یک قصر باشکوه قدیمی قرار دارد. آنچه در موزه تاریخ طبیعی وین خواهید دید مجموعه بزرگی از سنگ‌های معدنی و قیمتی، شهاب سنگ‌ها، فسیل‌ها، اسکلت حیوانات، انواع حشرات و پستانداران و حتی تاکسیدرمی برخی حیوانات منقرض شده است. پس اگر به طبیعت و شگفتی‌های آن علاقمند هستید حتما بازدید از این موزه را در برنامه سفر خود به وین بگنجانید.

خوشبختانه موزه تاریخ طبیعی وین از آن موزه‌ها نیست که چند تکه سنگ خاک گرفته و فسیل تار عنکبوت گرفته در گوشه ویترن‌های خود داشته باشد. برعکس، این موزه آن‌قدر پر از اشیاء جالب و ویدئو و تصاویر واقعی است که به اندازه یک دوره دانشگاهی چند ماهه در مورد طبیعت به شما اطلاعات می‌دهد. علاوه بر این سعی کنید فقط به نمایش‌ها و اشیاء موزه چشم ندوزید چون خود ساختمان، نقاشی‌های دیواری و سقفی آن، و آثار هنری روی دیوارها هم واقعا دیدنی هستند. حدود نیمی از روزتان را برای بازدید از این موزه اختصاص دهید و در نهایت در کافه موزه بنشینید و یک کاپوچینو و تکه‌ای کیک بخورید.

۱۰. موزه کنستیستوریش و قصر ماریا ترزیا (Kunsthistorisches Museum and Maria-Theresien-Platz)

موزه کنستیستوریش و قصر ماریا ترزیا

حالا که نیمی از روز خود را در میان آثار طبیعی گذرانده‌اید، برای بقیه روزتان به آن طرف میدان بروید و وارد موزه تاریخ هنر شوید. این موزه هم در یکی زیباترین ساختمان‌های شهر قرار گرفته و علاوه بر آثار هنری موجود در موزه خود ساختمان هم به شدت دیدنی است.

آثار هنری موجود در این موزه را خانواده سلطنتی هپسبرک جمع‌آوری کرده‌اند. این آثار تخصصا مربوط به اواخر دوره رنسانس در ایتالیا می‌شوند، ولی حتی آثاری از هنر کلاسیک رومی، یونانی و مصری هم در آن خواهید دید. اگر برخی از معروف‌ترین آثار هنری دنیا، مانند «بانوی ما در دشت» اثر رافائل، «هنر نقاشی» اثر ورمیر، و آثاری از ولاسکز، روبن، و رامبرانت را در موزه دیدی اصلا تعجب نکنید. البته برای اینکه سبک‌های هنری و تاریخچه این آثار را بهتر درک کنید بهتر است از یکی از تورهای انگلیسی زبان مستقر در موزه استفاده کنید. این طور بازدید شما معنای بیشتری خواهد یافت و اطلاعات بیشتری به دست خواهید آورد.

موزه کنستیستوریش

بعد از اینکه هر دو موزه را دیدید و به غروب آفتاب نزدیک شدید به میدان بروید و نزدیک مجسمه یادبود ملکه ماریا ترزیا بنشینید. این مسجمه به دستور فرانس جورف اول ساخته شده و در سال ۱۸۸۷ از آن پرده‌برداری شد. مجسمه یادبود ماریا ترزیا خود ملکه را به تصویر کشیده که روی تخت پادشادهی نشسته و مهم‌ترین چهره‌های آن دوران او را احاطه کرده‌اند. البته چهره‌های اطراف ملکه همه سیاسی نیستند، بلکه هنرمندان و موسیقی‌دانان معرون آن دوران از جمله هیدن و موتزارت هم در این جمع هستند.

۱۱. کلیسای کارلسکیرش (Karlskirche)

کلیسای کارلسکیرش - جاهای دیدنی وین

این کلیسای بسیار زیبا به سبک باروک به سنت چارلز بارمئو تقدیم شده‌است. سنت چازلر جان خود را برای کمک به مبتلایان به طاعون سیاه فدا کرد و کلیسای او در سال ۱۷۳۷ ساخته شد. بر بالای این کلیسا یک گنبد زیبای ۷۲ متری خودنمایی می‌کند و در دو طرف آن دو ستون پیروزی به ارتفاع ۳۳ متر به نگهبانی ایستاده‌اند. روی نمای این کلیسا مجسمه‌هایی خواهید دید که فرشته‌‌های انجیل‌های عهد قدیم و عهد جدید را نشان می‌دهند.

سبک معماری این کلیسا ترکیبی از سبک‌های رنسانس، یونان و روم باستان، به همراه سبک‌های بیزانتین و باروک است. یک آسانسور هم در داخل کلیسا وجود دارد که شما را به بالای گنبد می‌برد و از آن بالا می‌توانید منظره زیبای وین را به تماشا بنشینید. ممکن است مجبور باشید کمی در صف استفاده از آسانسور منتظر شوید ولی مطمئنا وقتی به آن بالا رسیدید می‌بینید که ارزشش را داشته.

۱۲. دمل: بهترین کافه وین (Demel)

دمل: بهترین کافه وین

به عنوان حسن ختام سفر خود بهتر نیست کمی به خودتان برسید و از نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های خوشمزه وین لذت ببرید؟ پس به کافه دمل بروید. این کافه در سال ۱۷۸۶ افتتاح شد و نه تنها قدیمی‌ترین کافه قنادی وین است، بلکه خوراکی‌هایی که در این کافه می‌خورید جذاب‌ترین چیزهایی هستند که احتمالا در تمام عمرتان خورده‌اید.

تمام کیک‌ها و شیرینی‌های این کافه طبق دستورالعمل‌هایی درست شده‌اند که نسل به نسل به دست صاحبان امروزی کافه رسیده‌اند. حتی شایعه است که امپراتور فرانس جوزف وقتی با معشوقه‌اش قرار می‌گذاشت مخفیانه کیک‌های این کافه را سفارش می‌داده و همسر او سی‌سی عاشق شربت‌های این کافه بوده است. این بدون شک خوشمزه‌ترین پایانی است که می‌توانید برای یک سفر زیبا، به یادماندنی و آموزنده به وین داشته باشید. نوش جان!

حرف آخر

وین یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین شهرهای اروپا است و سفر به این شهر از تجربه‌هایی است که احتمالا هرگز فراموش نخواهید کرد. شهر وین آنقدر قصر و ساختمان‌های پاشکوه و بزرگ دارد که حتی پارک‌ها و موزه‌های شهر هم در این قصرها برپا شده‌اند. برای همین هم هر جایی که بروید لذت دوچندان بازدید این این ساختمان‌ها را در کنار فعالیت‌های دیگر خواهید داشت. یکی دیگر از ویژگی‌های سفر به وین این است که به اندازه یک دوره تحصیلات دانشگاهی اطلاعات هنری، موسیقیایی و معماری به دست خواهید آورد. پس هر چه زودتر چمدان‌ها را ببندید و خود را برای این سفر شگفت‌انگیز آماده کنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. گندم می‌گوید

    ممنون.خیلی جالب و کامل بود. انگار رفتم اتربش و برگشتم🙂 به نظرم آثارش خیلی شبیه بوداپست پایتخت مجارستانه. و اسم کلیسا هم کارل هستش. کرشه خودش یعنی کلیسا.