روستای واریش تهران و خنکای هوا در ییلاق غرب تهران

آشنایی با روستای واریش تهران

اگر قصد سفری یک روزه را دارید و ساکن تهران هستید، قطعا روستاهای اطراف تهران بهترین گزینه خواهد بود. واریش یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران است که در منطقه کن و سولقان قرار دارد. روستای واریش در منطقه ۲۲ تهران قرار گرفته است. برای رسیدن به این روستا فقط به چند لیتر بنزین و یک زیرانداز نیاز دارید.

روستای واریش در غرب تهران قرار گرفته و بافتی کوهستانی دارد. آب‌وهوای تمیز و استراحت میان باغ‌های میوه برای یک آخر هفته، عالی است. حالا که متوجه شدید امروز به کجا سفر می‌کنیم پس در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا من را همراهی کنید تا داستان سفرم را بگویم.

روستای واریش یکی از روستاهای دیدنی تهران است که در بخش کن و سولقان قرار دارد.

برای رسیدن به روستای واریش می‌توانید از اتوبان همت وارد ورد آورد شده و از آنجا وارد بلوار پژوهش و بعد وارد خیابان اردستانی شوید. در بخشی از این خیابان می‌توانید تابلوی روستای وردیج و واریش را ببینید.

روستای واریش ییلاق غرب تهران است و به همین دلیل هم آب‌وهوایی خنک در تابستان و آب‌وهوایی بسیار سرد در زمستان دارد. زمستان آنقدر سرد هست که نصف جمعیت این روستا به قشلاق می‌روند.

در روستای واریش امکانات اقامت فراهم نشده است چون مردم روستا زیاد از گردشگران استقبال نمی‌کنند پس بهتر است با خودتان چادر ببرید یا به روستاهای اطراف بروید.

زمستان روستای واریش خیلی سرد است و شاید نتوانید سرمای هوا را تحمل کنید اما در تابستان هوا خیلی خنک و مطبوع است و از آن لذت خواهید برد.

آشنایی با ویژگی‌های روستای واریش

روستای واریش یکی از زیباترین ییلاق‌های غرب پایتخت است. این روستا کنار روستای وردیج به‌عنوان زیرمجموعه بخش کن و سولقان شناخته می‌شود که در منطقه ۲۲ تهران قرار دارند. پس می‌توان گفت واریش یکی از روستاهای اطراف تهران است. منطقه کن و سولقان به دلیل قرارگیری در محیطی کوهستانی و به دلیل وجود باغ‌های میوه و سرسبزی‌های بسیار یکی از ظرفیت‌های مهم غرب تهران برای گردشگری است.

ویژگی های روستای واریش
عکس از: سایت Ifpnews

کمی بالاتر از محله وردآورد تهران، جاده‌ آسفالته‌ و کوهستانی هست که پُر از پیچ‌وخم بوده و شما را به یاد جاده امام‌زاده داوود می‌اندازد. این مسیر درست در امتداد رودخانه‌ای که تنگه و دره‌ای عمیق دارد قرار گرفته و با قدم گذاشتن در آن به روستای وردیج و سپس به روستای واریش می‌رسید.

آشنایی با روستای واریش
عکس از: سایت Ifpnews

روستای واریش که یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران است به دلیل قرارگیری در منطقه‌ای کوهستانی در فصل گرم و خشک سال، بسیار خنک و مطبوع می‌شود، اما در مقابل در فصل‌های سرد سال، خیلی سرد و خشک است.

پس می‌توان انتظار داشت که این روستا در فصل بهار و تابستان ییلاق خیلی از اهالی و پایتخت‌نشینان باشد. فصل پاییز و زمستان اینجا خیلی سرد است. آنقدر سرد که حتی خود اهالی هم در روستا نمی‌مانند و به جاهای دیگر می‌روند.

حالا که می‌دانید وردیج کجاست پس به راحتی می‌توانید روستای واریش را هم پیدا کنید. چون هر دو روستا در یک مسیر قرار دارند. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این روستا، باغ‌های میوه است.

جاهای دیدنی تهران
عکس از: سایت Ifpnews

در اینجا می‌توانید باغ‌های میوه آلو، شاتوت، گیلاس و زردآلو را ببینید. اگر فصل میوه یعنی تابستان باشد، شاید با اجازه اهالی بتوانید چند دانه گیلاس تازه و قرمز بچینید. اینجاست که متوجه می‌شوید میوه ارگانیگ چه مزه خوبی دارد. اصلا طعم میوه‌ای که از درخت چیده می‌شود، یک چیز دیگری است. این را منی به شما می‌گویم که در هر سفر با اجازه باغ‌دار و محلی‌ها چند دانه میوه از درخت برای خودم می‌چیند.

روستای واریش از جمله جاهای دیدنی تهران
عکس از: سایت Ifpnews

ارتفاع روستای واریش حدود 400 متر بیشتر از روستای وردیج است و به همین دلیل هم این روستا در تابستان کمی خنک‌تر و در زمستان هم کمی سردتر است. برای رسیدن به روستای واریش باید از مسیر روستای وردیج رد شوید، اما گاهی دسترسی به روستا سخت می‌شود، چون مسیر کوهستانی است و در زمستان عبور از آن سخت است.

روستای واریش
عکس از: سایت Ifpnews

تعداد خانواده‌هایی که در روستای واریش ساکن هستند تنها 40 خانوار است و همان‌طور که گفتم خیلی از آن‌ها در فصل زمستان به قشلاق می‌روند و به همین دلیل هم تعداد خانوارها به 15 تا می‌رسد.

مردم روستای واریش خیلی به طبیعت سرسبز روستای خود اهمیت می‌دهند و اگر قصد بازدید از روستا را دارید، باید به این موضوع احترام بگذارید. پس مراقب طبیعت باشید و زباله‌ها را جمع کنید تا مردم روستا با شما همراهی کنند. به این ترتیب از سفر یک روزه خود به این روستا لذت خواهید برد.

جاهای دیدنی روستای واریش
عکس از: سایت Irna

وقتی وارد روستا می‌شوید، باید هزینه ورودی پرداخت کنید. دهیاری روستای واریش هم یک کیسه زباله به شما می‌دهد تا زباله‌های خود را جمع کنید. روی دیوار روستای واریش، جمله «این روستا رفتگر ندارد، زباله را ببرید.» دیده می‌شود که خودش نشان می‌دهد روستای واریش چقدر تمیز است.

دیدنی های روستای واریش
عکس از: سایت Irna

تاریخچه و قدمت روستای واریش

محلی‌های این منطقه می‌گویند که روستای واریش یا Varish به دلیل شکل‌گیری طبیعی صخره‌ها و سنگ‌ها، عمر و قدمتی طولانی دارد، اما متاسفانه نمی‌توان عمر دقیق آن را تشخیص داد.

تاریخچه روستای واریش
عکس از: سایت Jahannews

کارشناس‌ها می‌گویند طی 100 یا 200هزار سال گذشته تا حالا، سرعت فرسایش سنگ‌ها و صخره‌ها در این منطقه افزایش پیدا کرده و به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین عوامل آن، عامل انسانی است.

روستای واریش در راستای مسیر روستای وردیج قرار دارد و مردم روستا می‌گویند که پیشینیان آن‌ها قلعه‌ای را به‌عنوان محل زندگی انتخاب کرده‌ بودند که به دلیل فرسایش، حفره‌هایی در آن‌ها ایجاد شده بود.

از روی این حفره‌ها می‌توان تشخیص داد که سنگ‌های این منطقه بیش از 30 الی 40 میلیون سال قدمت دارند. وجود آبشارهای طبیعی و چشمه‌های زیبا و صخره‌هایی خیره‌کننده نشان می‌دهد که این منطقه قدمتی بیش از چند میلیون سال دارد.

روستای واریش
عکس از: سایت Torgheh

البته از زمان دقیق شکل‌گیری روستای واریش و حضور مردم محلی در آن‌ اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

آب و هوای روستای واریش چطور است؟

روستای واریش یک روستای کوهستانی است که به‌عنوان ییلاق هم مقصد خیلی از افراد است. خاطرتان هست که گفتم تعداد خانوارهای روستا 40 تاست و در فصل زمستان به 15 تا می‌رسد؟

آب و هوای روستای واریش
عکس از: سایت Irna

این کاهش تعداد خانوارها فقط به دلیل سرمای هوای این منطقه است. روستای واریش در زمستان خیلی سرد است و کمتر کسی می‌تواند این سرما را تحمل کند؛ پس شاید دلتان نخواهد در فصل زمستان برای بازدید از این روستا بروید. جاهای دیدنی اطراف تهران زیاد است و می‌توانید در فصل زمستان جای دیگری را انتخاب کنید.

هوای روستای واریش
عکس از: سایت Visitiran

در فصل بهار و تابستان اما هوا اینجا خیلی خوب و دلچسب است. ناسلامتی روستای واریش یکی از ییلاق‌های تهران است و باید هوای خنکی داشته باشد. اینجا ییلاق مردم تهران است و در فصل تابستان که میوه‌های متنوعی در باغ‌های روستا می‌روید پُر از گردشگر می‌شود.

آب و هوای واریش
عکس از: سایت Weikimedia

گشتی در جاهای دیدنی روستای واریش

روستای واریش دیدنی‌های کوچک و بزرگ زیادی دارد که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست.

ارتفاعات پهنه حصار

در منطقه البرز مرکزی و درست در شمال‌غرب تهران در ارتفاعات بخش کن، رشته کوهی به ارتفاع 3.375 متر وجود دارد. رودی از دامنه شرقی این رشته کوه سرچشمه می‌گیرد که در مسیر عبور خود، آبشار سنگان را ایجاد می‌کند. این رود در نهایت به رود کن می‌ریزد.

ارتفاعات پهنه حصار
عکس از: سایت Photographer-Alireza-Heydari

این رشته کوه نزدیک روستای واریش که در میانه راه جاده سولقان و جاده چالوس قرار گرفته از شمال به شهرستانک، از شرق به دهکده سنگان، از جنوب به منطقه روستای واریش و از غرب هم به روستای خور و جاده چالوس می‌رسد.

این رشته کوه یک قله بلند دارد که به آن «پهنه حصار» می‌گویند. البته این بلندترین قله را با نام‌های دیگری هم می‌شناسند که شامل «پهنه سار»، «پشته بند» و «گندم چال» است.

اگر به کوهنوردی علاقه‌مند هستید، این ارتفاعات می‌توانند یکی از بهترین جاها برای کوهنوردی باشند. البته قله دیگری هم در این ارتفاعات وجود دارد که به آن «چشمه شاهی» می‌گویند.

قدمت روستای واریش
عکس از: سایت Strangerintehran

روستای واریش در اصل مبدا صعود به پهنه حصار است. از آنجا هم می‌توانید به قله اصلی صعود کنید که 3.400 متر ارتفاع دارد. صعود از این ارتفاعات حدود 4 تا 5 ساعت زمان می‌برد. جاده خاکی است و در ضلع غربی روستای واریش قرار دارد. اگر از ضلع شمالی «پشت قله» یا «قله لیچه» بروید می‌توانید به ارتفاعات پهنه حصار برسید.

دره انار روستای واریش

تقریبا در ابتدای مسیر دو روستای واریش و وردیج، در بین دره‌های شرقی، مسیری زیبا، بکر و دوست‌داشتنی وجود دارد که در آن می‌توانید چندین حوضچه و آبشار کوتاه و بلند را ببینید.

دره انار واریش
عکس از: سایت Balad

به این منطقه دره انار گفته می‌شود و یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران است. دره انار روستای واریش دارای 8 فرود کوتاه و بلند است و برای رسیدن به آن باید این فراز و فرودها را طی کنید. برای رسیدن به این فرودها باید مسیر پر شیبی طی کنید که به مدت ۲.۵ ساعت زمان می‌برد.

در مسیر دره انار روستای واریش باغ انگور و باغ گردو وجود دارد که می‌توانید مدتی را کنار آن‌ها استراحت کنید. همان‌طور که گفتم این مسیر پستی و بلندی‌های زیادی دارد، پس لازم است در طول مسیر کمی استراحت کنید.

بلندترین فرود دره انار، 35 متر و کوتاه‌ترین فرود آن هم 7 متر است. پس باید علاوه‌بر فنون کوه‌نوردی با فنون دره‌نوردی هم آشنا باشید.

پیشینه روستای واریش
عکس از: سایت Mehrnews

امام‌زاده بی‌بی زرین قمر

امام‌زاده بی‌بی زرین قمر که در نزدیکی روستای واریش قرار گرفته، یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران است. این امام‌زاده انتخابی عالی برای استراحت گردشگران و کوهنوردانی است که با هدف صعود از ارتفاعات روستای واریش به این منطقه آمده‌اند.

در این امام‌زاده پیکر پاک یکی از خواهران امام‌ رضا قرار دارد. جالب است بدانید که در این امام‌زاده اتاقی برای استراحت وجود دارد.

محلی‌ها می‌گویند که خواهران امام رضا (ع) (بدرالنسا و زرین‌قمر) برای فرار از دست حاکمان وقت به این سمت پناه آورده بودند و به صخره‌ای رسیدند. وقتی به صخره رسیدند فریاد زدند، «یا کوه» و به این ترتیب سنگ شکافته شد و آن‌ها در دل سنگ قرار گرفتند. دشمنان با دیدن این صحنه با شمشیر به سنگ ضربه زدند و ترکی روی آن ایجاد کردند که امروز هم می‌توانید این ترک را ببینید.

دامنه ارواح سنگی (آدمک جیان)

یکی از دلایلی که روستای وردیج را با نام روستای ارواح سنگی هم می‌شناسند، وجود دامنه‌ای در این منطقه است. این دامنه، «ارواح سنگی» یا دامنه «آدمک جیان» نام دارد که درست بعد از روستای وردیج قرار دارد.

دامنه ارواح یا آدمک جیان واریش
عکس از: سایت Deltapayam

شکل‌های خاص سنگ‌های این دامنه باعث خاص شدن آن شده‌اند. این سنگ‌ها به صورت طبیعی شکل گرفته‌اند و طرح عجیبی دارند. وقتی به سنگ‌ها نگاه می‌کنید می‌توانید در بعضی از آن‌ها تصویری از یک حیوان یا جمجمه انسان را ببینید.

مردم محلی منطقه روستای واریش می‌گویند این سنگ‌ها در گذشته جاندارانی بودند که بعدا به سنگ تبدیل شده‌اند، اما در واقع شکل‌گیری این سنگ‌ها و شکل ظاهری عجیب آن‌ها به دلیل سال‌ها فرسایش است.

آبشارهای «لت مال» روستای واریش

در بخش غربی تهران و در قسمت شمالی ورد آورد، جاده‌ای کوهستانی قرار دارد که از کنار دره و رودخانه گذشته و به روستای واریش و وردیج می‌رسد. «آبشار لت مال» یکی از آبشارهای محبوب تهران است که در نزدیکی روستای واریش قرار دارد.

آبشار های لت مال واریش
عکس از: سایت koohsartehran

این آبشار فصلی است و در فصل زمستان و بهار پُر آب است. در مسیر چند آبشار وجود دارد. اولین آبشار ۵ متر ارتفاع و دومین آبشار کمتر از آن ارتفاع دارد. ب

عد از کمی پیاده‌روی به آبشار اصلی یا لت مال می‌رسید که حدود ۳۵ متر ارتفاع دارد. این آبشار نزدیکی روستای واریش به صورت پله‌ای پایین ‌می‌ریزد و همین موضوع هم صحنه زیبایی در دل طبیعت ایجاد کرده است. کل مسیر پیاده‌روی فقط ۱ ساعت زمان می‌برد.

در زبان محلی، «لت» به معنی «سنگ» و «مال» به معنی «مالش» است. پس این نام در واقع تمثیلی از مالیده شدن آب روی سنگ‌ها خواهد بود. سنگ‌ها با ریزش آب به مرور زمان صیقل خورده‌اند و در زیر نور آفتاب برق می‌زنند.

جاهای دیدنی تهران
عکس از: سایت Yjc.news

چشمه روستای واریش

چشمه واریش یکی از منابع اصلی تامین آب شرب و آب کشاورزی روستای واریش است. از آب این چشمه برای سیراب کردن باغ‌های میوه هم استفاده می‌شود.

با توجه به اینکه این آب از دل زمین می‌جوشد و لایه‌های مختلف سنگ و خاک را کنار می‌زند تا به سطح زمین برسد، بسیار تمیز و گواراست و اگر مشکلی با آشامیدن آب تصفیه نشده ندارید، حتما یک جرعه از آب چشمه روستای واریش بنوشید.

چشمه‌های پر آب مسیر قله

چشمه‌های دیگری در مسیر قله پهنه حصار وجود دارد که انگار برای زمان استراحت کوهنوردان بوجود آمده‌اند. چشمه‌ها خروشان هستند و بعضی از آن‌ها فصلی‌اند.

بنابراین اگر در فصل زمستان و بهار به این منطقه بیایید تعداد بیشتری از چشمه‌ها را می‌بینید. اگر برای کوهنوردی و دره‌نوردی در مسیر ارتفاعات پهنه حصار به منطقه روستای واریش آمده‌اید، پیشنهاد می‌کنم کنار چشمه‌ها بنشینید و از جریان زیبای آب که راه خود را از دل زمین باز کرده لذت ببرید. در کنار چشمه‌ها، طبیعتی زیبا شکل گرفته که فقط به خاطر وجود پُربرکت آبی گوارا است.

چشمه شاهی روستای واریش

در کنار ارتفاعات مهم پهنه حصار، قله‌ها و ارتفاعات دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. قله چشمه شاهی یکی دیگر از قله‌های این منطقه است که به دلیل وجود دشتی که در کنار آن آرمیده، شهرت دارد.

چشمه شاهی واریش
عکس از: سایت Persianv

دشت پهنه حصار روستای واریش بین قله‌های چشمه شاهی و پهنه حصار قرار دارد. تصور کنید چه تصویر زیبایی از یک دشت را می‌توان در بین این دو قله بلند دید.

تفریحاتی که می‌توانید در روستای واریش تجربه کنید

برای ورود به روستای واریش که یکی از روستاهای دیدنی تهران است باید هزینه ورودی پرداخت کنید. این هزینه ورودی برای نگهداری از روستا استفاده می‌شود و قطعا به بهتر شدن شرایط محیطی این منطقه کمک خواهد کرد.

تفریحات روستای واریش
عکس از: سایت Fararu

در روستای واریش تفریحات زیادی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. از جمله جذاب‌ترین تفریحات روستای واریش می‌توانم به موارد زیر اشاره کنم که برای خودم هم خیلی جذاب بودند.

کوهنوردی در روستای واریش

روستای واریش به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران بهترین مسیر کوهنوردی را در خود جای داده است. این روستا در واقع یکی از اصلی‌ترین مبداهای صعود به ارتفاعاتی مثل پهنه حصار است.

کوهنوردی در واریش
عکس از: سایت Roknonline

از پهنه حصار می‌توانید به قله اصلی صعود کنید که 3.400 متر ارتفاع دارد. در کنار قله پهنه حصار، قله‌های دیگری نیز هستند که می‌توانید آن‌ها را برای کوهنوردی انتخاب کنید. از جمله این قله‌ها می‌توان به قله چشمه شاهی اشاره کرد.

قله لیچه در شمال‌غربی روستای واریش قرار گرفته و از شمال به قله‌های ارتفاعات روستای کندر مشرف است. این قله از جنوب به قله دشته که قله سایت مخابراتی کرج است، می‌رسد و از شرق هم می‌توانید ارتفاعات قله‌های پلنگ چال، دو شاخ و قلل چین را ببینید.

گشت‌وگذار در طبیعت

گشت‌وگذار در طبیعت روستای واریش و وردیج در واقع بهترین و کم‌هزینه‌ترین تفریحی است که می‌توانید در این منطقه داشته باشید.

گشت و گذار در طبیعت واریش
عکس از: سایت Strangerintehran

یکی از دلایلی که گردشگران تهرانی و کرج روستای واریش را برای آخر هفته خود انتخاب می‌کنند، مسیرهای زیبا و طبیعت بکر آن برای پیاده‌روی و گشت‌وگذار در طبیعت است.

وقتی به نزدیکی باغ‌های میوه رسیدید، چشمانتان را ببیندید و یکی از عمیق‌ترین نفس‌هایی را که می‌توانید، بکشید. بوی میوه تازه آمیخته با بوی خاکی که آب چشمه آن را نم‌دار کرده‌ است، هوش از سرتان می‌برد. قول می‌دهم با این کار وارد دنیای دیگری شوید! پس امتحانش کنید.

عکاسی از روستای واریش

عکاسی یکی از جذاب‌ترین تفریحاتی است که می‌توانید در گردش به روستای واریش تجربه کنید. با عکس‌هایی که از این روستا می‌گیرید کسی باورش نمی‌شود که شما در تهران باشید.

عکاسی از روستای واریش
عکس از: سایت Borna

عکاسی همان حس ثبت برای همیشه زیباترین صحنه‌ها را برای شما به ارمغان می‌آورد. قله‌هایی بلند و رویایی، دشت زیبای پهنه حصار، آبشارهای لت مال و چشمه‌های زیبایی که در مسیر قرار دارند می‌توانند بهترین سوژه برای عکاسی از روستای واریش باشند.

امکانات رفاهی روستای واریش

در روستا امکانات رفاهی مثل سوپرمارکت وجود دارد، اما برای اقامت گردشگران تجهیزاتی در نظر گرفته نشده است.

امکانات روستای واریش
عکس از: سایت Fararu

چون مردم روستا زیاد با گردشگران جور نیستند و به دلیل اینکه سابقه بدی در ریختن زباله داشته‌اند، زیاد از آن‌ها استقبال نمی‌کنند. جایی برای کمپ زدن ساخته نشده و باید روی زمین چادر خود را سوار کنید.

توصیه‌هایی برای سفر به یادماندنی در روستای واریش

یکی از مواردی که مردم روستای واریش به آن خیلی اهمیت می‌دهند، نریختن زباله در روستا است. بنابراین از اصلی‌ترین نکاتی که باید در سفر به این منطقه به آن توجه کنید، جمع‌‌آوری زباله‌هاست. دهیاری روستا به شما یک کیسه می‌دهد تا قبل از رفتن زباله‌های خود را جمع کرده و در نزدیک‌ترین سطل زباله بریزید.

همه چیز در مورد واریش
عکس از: سایت Ifpnews

اگر می‌خواهید مدت زمان بیشتری در روستا بمانید، بهتر است با خودتان چادر و وسایل کمپینگ ببرید چون در روستای واریش جایی برای اقامت وجود ندارد. لطفا وارد باغ‌های میوه نشوید، این باغ‌ها منبع درآمد روستائیان هستند و نباید به آن‌ها صدمه بزنید.

اگر می‌خواهید به ارتفاعات صعود کنید پس با خودتان وسایل ضروری و کفش مناسب ببرید. اگر هم می‌خواهید در چشمه‌های روستا آب‌تنی کنید مراقب باشید آب را آلوده نکنید.

بهترین زمان سفر به روستای واریش

بهترین زمان سفر به روستای واریش فصل بهار و تابستان است. اینجا ییلاق تهران بوده و به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران، آب‌وهوایی خنک در این دو فصل دارد.

روستای واریش
عکس از: سایت Ifpnews

همان‌طور که قبلا هم گفتم، روستای واریش زمستان خیلی سردی دارد و تعداد خانوارها در فصل زمستان نصف می‌شود؛ پس بهتر است این فصل را انتخاب نکنید.

روستای واریش کجاست؟

روستای واریش در مسیر روستای وردیج واقع شده و یکی از روستاهای دیدنی تهران است که در بخش کن و سولقان قرار دارد.

روستای واریش روی گوگل مپ

مسیر دسترسی به روستای واریش

برای دسترسی به روستای واریش باید از اتوبان همت غرب استفاده کنید. انتهای این اتوبان به خیابان اردستانی می‌رسید و بین راه می‌توانید تابلوی روستای وردیج و واریش را می‌توانید ببینید. وقتی وارد جاده کوهستانی شدید، حدود 10 کیلومتر که بروید روستای وردیج را خواهید دید. اگر مسیر را ادامه دهید، حدود 5 کیلومتر بعد به روستای واریش خواهید رسید. اینجا دیگر انتهای جاده آسفالته است.

مسیر دسترسی به روستای واریش
عکس از: سایت Farsnews

در مسیری دیگر می‌توانید از اتوبان تهران-کرج و از پشت پمپ بنزین ورد آورد به سمت خیابان شهید اردستانی بروید. از این خیابان وارد جاده‌ای کوهستانی می‌شوید که در بخشی از آن تابلوی روستای وردیج و واریش را خواهید دید.

روش دیگر استفاده از مسیر اتوبان همت به بلوار پژوهش است. در انتهای اتوبان همت، وارد بلوار پژوهش شده و بعد از اینکه به شهرک دانشگاه شریف رسیدید، به خیابان شهید اردستانی بروید. انتهای این خیابان تابلوی کوچکی را می‌بینید که مسیر روستای وردیج و روستای واریش را نشان می‌دهد.

اقامت در روستای واریش

گزینه‌های زیادی برای اقامت در روستای واریش در دسترس نیست. مردم این روستا خیلی هم از گردشگرها استقبال نمی‌کنند. پس اگر می‌خواهید در این روستا بمانید، باید با خودتان چادر و وسایل کمپینگ داشته باشید. شاید بتوانید در دیگر روستاهای اطراف مانند وردیج اقامت داشته باشید.

جاهای دیدنی تهران
عکس از: سایت Irna

روستای واریش و تابستانی خنک

روستای واریش یکی از روستاهای اطراف تهران است که در غرب پایتخت قرار گرفته و به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران شناخته می‌شود.

این روستا ییلاق تهران است و به همین دلیل هم در فصل بهار و خصوصا در تابستان آب‌وهوایی خنک دارد. در این مطلب سفری با هم داشتیم که در اصل داستان گردش یک روزه من در روستای واریش تهران بود. اگر برای این آخر هفته برنامه خاصی ندارید و می‌خواهید کمی از آلودگی هوا و گرما فرار کنید، روستای واریش انتخاب خوبی است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. Mohamdrezarezai می‌گوید

    روستای واریش مردمان جالبی ندارند برخوردشان با غریبها اصلا خوب نیست