گشتی در ارومیه زیبا؛ شهر اولین‌ها

معرفی جاذبه‌های گردشگری مختلف و جاهای دیدنی ارومیه

اگر دنبال جای جدیدی برای سفر هستید که دیدنی‌های تاریخی، مذهبی، گردشگری و طبیعی را یک جا داشته باشد، شهر ارومیه بهترین انتخاب برای شماست. این شهر مرکز استان آذربایجان غربی و یکی از شهرهای مهم مرزی کشور است. شهرستان ارومیه را سلماس از شمال، نقده از جنوب، دریاچه ارومیه از شرق و ترکیه از غرب در خود محصور کرده‌اند.

ارومیه شهری است که به داشتن اولین بیمارستان به شیوه نوین، اولین مرکز آموزش پزشکی، اولین مدرسه به شیوه نوین، اولین شبکه تلویزیون محلی، اولین نشریه محلی در ایران و پایتخت والیبال ایران شناخته می‌شود. با مجله علی بابا به ارومیه، شهر اولین‌ها، سفر کنید.

در گوشه شمال غربی نقشه ایران شهرستان مهم مرزی به نام ارومیه قرار دارد. این شهر را سلماس از شمال، نقده از جنوب، دریاچه ارومیه از شرق و ترکیه از غرب در خود محصور کرده‌اند.

بر اساس آخرین سرشماری سال 1395 جمعیت شهر ارومیه 736.224 نفر بود بر این اساس ارومیه دهمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت منطقه شمال‌غرب ایران محسوب می‌شود.

ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی است.

تاریخچه شهر ارومیه

تاریخ ارومیه به گذشته‌های بسیار دور بر می‌گردد. در مورد وجه تسمیه نام آن چند توضیح وجود دارد. در بعضی آثار تاریخی نام باستانی ارومیه «چی چیست» و «چی چستا» عنوان شده است؛ اما در نوشته‌ها سریانیان به آن «اورمیا»، ارمنی‌ها «اورمی»، اعراب «ارمیه» و ایرانیان «ارومی» گفته‌اند. واژه «ارومیه» از دو کلمه «اور» و «میه» تشکیل شده است. در زبان‌های باستانی اور به معنای شهر، جا، مکان و قلعه و «میه» یا «میا» نیز به معنای آب است. چون در این شهر آب به فراوانی وجود داشت، آن را ارومیه یا شهر آب نامیدند. البته دار النشاط، پاریس ایران، شهر آب، شهر ادیان، مذاهب و اقوام از القاب ارومیه است. حتی مدتی در دوره پهلوی به رضائیه تغییر نام داد.

ارومیه یکی از مناطقی است که می‌توان گفت شکل دهنده تمدن‌های بشری بوده است. شواهد و آثار باستانی گویای این هستند که ارومیه در زمان حکومت مادها مسکونی و آباد بود. نبش قبرهای کشف شده در ناحیه ارومیه نشان می‌دهد که قدمت آن به چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد.

بعضی از مورخین این شهر را محل تولد دین زرتشت می‌دانند. بر مبنای کتاب اوستا، زرتشت در قرن هفتم قبل از میلاد مسیح در کنار رودخانه داییتا در آذربایجان غربی به پیامبری برگزیده شد و در حاشیه غربی دریاچه «چی چست» (نام باستانی ارومیه) شروع به تبلیغ این دین کرد.

جاهای دیدنی ارومیهدر هنگام تولد عیسی مسیح چند زرتشتی مامور رفتن به بیت الحم بودند که در ارومیه مدفون شده‌اند. این نشان می‌دهد که ارومیه در گذشته کانون فعالیت‌های مذهبی و اجتماعی بوده است. سرداران و امپراتوران روم برای رسیدن به آتشکده بزرگ زرتشتیان (آذرگشسب) و پایتخت تابستانی ساسانیان (گزنا) یا تخت سلیمان، بارها از ارومیه عبور کرده‌اند. آثار کشف شده از تپه‌های تاریخی گوی تپه و حسنلو این ادعا را تایید می‌کنند.

از قرن 15 میلادی ترکان عثمانی جایگزین روم شرقی شدند و ارومیه به عنوان شهر سرحدی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد و برج‌ها و باروهای مهمی در این شهر بنا شد. در این زمان ارومیه نقطه تلاقی اقوام و ادیان گوناگون مانند آشوری‌ها، ارمنی‌ها، یهودی‌ها و در نهایت مسلمانان بود. برج سه گنبد و مسجد جامع ارومیه از یادگارهای تمدن اسلامی در این منطقه محسوب می‌شوند.

تاریخچه ارومیهموقعیت جغرافیای و آب و هوای شهر ارومیه

در فاصله 20 کیلومتری دریاچه ارومیه و بین ارتفاعات کوه سیر، کوه قیز قلعه، کوه جهودها، کوه چهل مر شهیدان، کوه ماه، کوه علی پنجه سی و کوه علی ایمان دشتی وجود دارد که ارومیه در آن قرار گرفته است.

ارتفاع ارومیه از سطح دریا 1332 متر است. تابستان ارومیه معتدل و زمستان آن سرد است. آن‌قدر سرد که ۱۲۰ روز از سال در این شهر یخ‌بندان است. ارومیه بیشترین میزان بارندگی را در فاصله آبان تا خرداد را دارد.

اطراف ارومیه پر از کشتزارها و باغ‌های انگور و سیب است. پارک ملی و مناطق حفاظت شده، چشمه‌ها، کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده، مراتع ییلاقی و از همه مهم‌تر دریاچه ارومیه با جزایر متعدد و پرندگان گوناگونی که ساکن آن هستند، این شهر را از نظر طبیعی متمایز کرده است

قومیت، زبان و فرهنگ مردم ارومیه

هر چند که ارومیه شهری چند قومیتی است، اما بیشتر جمعیت آن از ترک‌های آذربایجان هستند. ترک‌ها حدود 90 درصد جمعیت ارومیه را تشکیل می‌دهند که به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند. بقیه جمعیت ارومیه کرد، ارامنه مسیحی و آشوری هستند.

آذری‌های ارومیه مسلمان و شیعه هستند. در کنار آنها مسلمانان سنی حنفی و شافعی، آشوری‌ها و مسیحیان هم با صلح زندگی می‌کنند و در زمان و مکان مناسب آیین دین و مذهب خود را اجرا می‌کنند. مراسم عاشورا و تاسوعا شیعیان، جشن عید فطر و قربان اهل سنت، غسل تعمید آ‌شوریان تازه مسیحی شده، جشن روز مادر به یادبود مریم مقدس ارامنه، جشن «نوسروین» یا آب‌پاشان آشوری‌ها از جمله جشن‌هایی هستند که سالانه در ارومیه برگزار می‌شوند.

بخش مهمی از فرهنگ ارومیه موسیقی است. مکتب عاشیقی ارومیه اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین مکتب موسیقی عاشیقی است که به عنوان اثر ملی ملموس ایران به ثبت رسیده است.

اما هنر در ارومیه به موسیقی ختم نمی‌شود. آنها در قالی‌بافی هم متبحر هستند. غیر از قالی‌بافی، رودوزی، پیکرتراشی، گلیم‌بافی، معرق‌کاری، منبت‌کاری و ریزه‌کاری روی چوب هم از جمله صنایع‌دستی این شهر هستند.

تاریخچه ارومیهجاذبه‌های گردشگری شهر ارومیه

در ارومیه همه جور جاذبه گردشگری مطابق سلایق گوناگون وجود دارد. از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی گرفته تا تفریحی و مذهبی. کافی است هدفتان را از سفر به ارومیه مشخص کنید و به فهرستی که علی بابا تهیه کرده نگاهی بیندازید.

جاذبه‌های تفریحی و بهترین پارک‌های ارومیه

این شهر از جاذبه‌ها و دیدنی‌های مختلفی برخوردار است. اگر می‌خواهید از ارومیه دیدن کنید، پیش از سفربه این نکات توجه کنید.

پارک جنگلی شیخ تپه

اگر دوست دارید چشم‌انداز پانوراما از ارومیه داشته باشید، پارک جنگلی شیخ تپه بهترین انتخاب است. این پارک در جنوب‌شرقی ارومیه و در مجاورت تپه باستانی شیخ تپه قرار گرفته است. در پارک شیخ تپه به وسعت 44 هکتار علاوه بر استفاده از زیبایی طبیعت می‌توانید از امکانات تفریحی و رفاهی مثل شهربازی، رستوران، فست فود و کافه هم لذت ببرید.

پیست اسکی خوشاکو

در منطقه راژان و در 30 کیلومتری غرب ارومیه، پیست اسکی خوشاکو قرار دارد. کوه‌های این منطقه شیب مناسبی برای اسکی سواری دارند و در زمستان پوشیده از برف می‌شوند. به همین دلیل هر ساله در فصل زمستان اسکی بازان از نقاط مختلف ایران و جهان به این منطقه می‌آیند.

جاذبه های دیدنی ارومیهپارک تخم مرغی

پارک تخم مرغی را می‌توانید در میدان استقلال و ابتدای شهرک ایثار ارومیه پیدا کنید. این پارک به دلیل داشتن بازارچه، محوطه بازی کودکان و شهربازی روبازش مشهور است و گردشگران را به خود جذب می‌کند

پارک دانشجو (گوللر باغی)

گوللر باغی (پارک گل‌ها) نام دیگری است که روی پارک دانشجوی ارومیه گذاشته شده است. علت آن هم وجود ۱۰۰ نوع گل و بیش از ۵۰۰ هزار بوته گل نظیر لاله، بنفشه، پامچال، مینا چمنی، میمونی، قرنفل و بومادرانه در فضای شش هکتاری پارک است. همین ویژگی سبب شده تا گللر باغی هر سال در بهار میزبان جشنواره گل باشد.

طبیعت گردی در ارومیهدهکده ساحلی چی چست

در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر ارومیه، در جاده دریاچه ارومیه و نزدیک بندر گلمانخانه دهکده ساحلی چی چست با ظاهر زیبایش خودنمایی می‌کند. این دهکده ساحلی با امکانات رفاهی و تفریحی مانند هتل سه ستاره، محوطه بازی کودکان، اتاق‌های نمک درمانی، سایت پرواز، پیست رالی اتومبیل، کارتینگ اتومبیل‌رانی و آیس هاکی، بیلیارد و بسیاری امکانات دیگر میزبان گردشگران بسیاری در سفر به ارومیه است.

 • از دیگر جاذبه‌های تفریحی ارومیه می‌توان به دهکده ساحلی باری، دهکده ساحلی فانوس، پارک ساعت، Ellar Bagi (باغ مردم) و پارک ساحلی اشاره کرد.

جاذبه‌های تاریخی شهر ارومیه

تاریخ را می‌توان در جای‌جای ارومیه دید. چه در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر و چه در طبیعت. تاریخ همه جای این شهر خودنمایی می‌کند.

یخچال دو قوز پله و نمایشگاه آبگینه

در خیابان عسگر خان و محله دو قوز پله، یخچالی به نام دو قوز پله وجود دارد که قدمت آن به دوران قاجار بر می‌گردد. در آن زمان از این یخچال برای تامین و نگهداری یخ استفاده می‌شد. بعدها با صنعتی شدن یخچال‌ها این یخچال دیگر مورد استفاده قرار نگرفت و با توجه به قدمت آن، در سال 80 جزو آثار ملی به ثبت رسید. امروزه از در این یخچال نمایشگاهی به نام آبگینه برگزار می‌شود که در آن شیشه‌گری، نقاشی روی شیشه، معرق شیشه و هنرهای دستی مربوط به شیشه به نمایش گذاشته می‌شود.

یخچال دو قوز پله و نمایشگاه آبگینهکلیسای ننه مریم

کلیسای ننه مریم را نخستین کلیسای مشرق زمین می‌دانند. هرچند که این تنها روایتی است ولی قدمت این کلیسا بسیار زیاد است. تا جایی که بعضی از باستان شناسان ادعا می‌کنند این کلیسا بعد از «کلیسای بیت‌لحم» در فلسطین، قدیمی‌ترین است. معماری کلیسا به سبک ساسانی و پارتی است. محوطه داخلی کلیسا ساده و به دور از هر گونه تزئینات، معرف ساده زیستی آشوریان ارومیه است.

کلیسای ننه مریممسجد جامع ارومیه

بنای مسجد جامع ارومیه مربوط به سده هفتم هجری قمری و دوره ایلخانان است. این مسجد در کنار بازار ارومیه قرار دارد و طوری طراحی شده که از سه طرف به گذرگاه‌های اصلی راه داشته باشد. گچ‌بری‌های محراب مسجد از زیباترین آثار هنر معماری دوران مغول‌ها است. نقوش هندسی، کتیبه‌ای به خط کوفی، طاق‌نماها و تاج آن، زیبایی مسجد را چند برابر کرده است. با توجه به قدمت و خاص بودن معماری مسجد جامع ارومیه این بنا در سال 1314 به عنوان یک اثر ملی تاریخی به ثبت رسید.

جاهای دیدنی ارومیهخانه انصاری

اگر دوست دارید خانه‌ای قدیمی به سبک قاجار را ببینید، در سفر به ارومیه سری به میدان امام حسین (میدان گول اوسته)، خیابان مدنی دو بزنید و از خانه انصاری دیدن کنید.

خانه انصاری را بابک جعفری ساخت که بعدها این خانه به دختر و دامادش سیف‌الله انصاری به ارث رسید. به همین دلیل به این بنا خانه انصاری می‌گویند. این خانه در سال ۱۳۸۳ مرمت شد و امروزه با نظارت آموزش‌وپرورش ناحیه دو ارومیه، بازدید از آن برای عموم آزاد است.

جاهای دیدنی ارومیهکلیسای مارسرگیز

کلیسای مارسرگیز یا کلیسای سیر در ۱۲ کیلومتری ارومیه و در دامنه‌ کوه سیر قرار دارد. این کلیسای اهمیت خاصی برای مسیحیان ارمنی و آشوری دارد و به نوعی زیارتگاه آنها محسوب می‌شود. بنای منحصربه‌فرد آن سبب شده تا کلیسا از آثار سنگی معروف آذربایجان غربی باشد. دیوارها و سقف کلیسا با سنگ‌های نامنظم، به شکل ماهرانه‌ای ساخته شده‌اند. با توجه به نوع معماری آن می‌توان قدمت آن را قبل از اسلام و دوران خسرو پرویز دانست. کلیسای مارسرگیز در سال 54 به ثبت آثار ملی رسید.

غار تمتمه

غار تمتمه (غار تمتمان) در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر ارومیه یکی از مناطق گردشگری ارومیه است. آثار مکشوف از این غار قدمت آن را به دوره پارینه سنگی نسبت می‌دهد. در قسمت انتهایی آن، نشانه‌هایی از تلاش انسان‌ها برای مسکونی سازی غار دیده می‌شود. این غار هم جزو آثار ملی ثبت شده در شهر ارومیه است.

 • از دیگر دیدنی‌های تاریخی ارومیه می‌توان به کلیسای پطروس پولیس، شهرداری ارومیه، بازار ارومیه، مدرسه هدایت، مدرسه 22 بهمن، مسجد مناره، مسجد سردار و کلیسای ماریوخنه اشاره کرد.

موزه‌های ارومیه

تاریخ و فرهنگ ارومیه را می‌توانید در موزه‌های این شهر ببینید.

موزه شهر ارومیه

موزه ارومیه سال 1346 در خیابان بهشتی ارومیه احداث شد. در این موزه 26 هزار قلم آثار باستانی و تاریخی نگهداری می‌شود که پر قدمت‌ترین آن مربوط به هفت هزار سال قبل از میلاد مسیح است. خط نوشته‌هایی از هزاره اول پیش از میلاد به نام‌های استل کله‌شین، استل موانا و کتیبه محمودآباد که به خط میخی اورارتویی در این موزه وجود دارند. به روز‌ترین آثار آن هم مربوط به دوران قاجار است.

جاهای دیدنی ارومیهموزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه

موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه در دو طبقه از ساختمان شهربانی سابق قرار دارد. در این موزه آثار صنایع دستی از ادوار مختلف به نمایش گذاشته شده است. علاوه بر این، منبت چوب، ریزه‌کاری خاص شهر ارومیه، معرق چوب، پیکره‌های چوبی و صنعت سراجی یا چرم استان، رودوزی‌های سنتی شامل سرمه دوزی و فرش، سفال، آبگینه و بسیاری دیگر از آثار هنرمندان معاصر هم در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده شده است.

جاذبه‌های طبیعی ارومیه

آب و هوای خاص ارومیه سبب شده این شهر طبیعت بسیار زیبایی داشته باشد. دریاچه‌ها، مرداب‌ها، جنگل‌ها و آبشارهای ارومیه جزییات طبیعت این شهر را می‌سازند.

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه از زیبایی‌های طبیعی ارومیه و البته ایران و جهان است. این دریاچه ششمین دریاچه آب شور جهان و بزرگ‌ترین دریاچه آب شور خاورمیانه و ایران است که در ۲۱ کیلومتری شرق ارومیه، و در مرز دو استان آذربایجان غربی و شرقی قرار دارد.

سواحل زیبای ماسه‌ای و صخره‌های دور تا دور دریاچه، زیستگاه مناسبی برای انواع منحصربه‌فرد گونه‌های گیاهی و جانوری فراهم کرده‌اند. پرندگان بومی و مهاجری مثل فلامینگو، پلیکان، حواصیل و اردک گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می‌کند. در کنار این زیبایی‌ها خواص درمانی آب شور دریاچه و لجن آن هم باعث جذب گردشگران به آن شده است.

جاهای دیدنی ارومیهآب دریاچه ارومیه از ۶۰ رودخانه تامین می‌شود که زرینه‌رود، باراندوز، شهرچای، نازلو، سیمینه‌رود، تلخه‌رود، گادر و زولا از جمله آنها هستند. این دریاچه از سال 1346 به عنوان منطقه حفاظت‌شده معرفی شد و در سال 1355 یونسکو دریاچه ارومیه را به‌عنوان یکی از ۵۹ ذخیره‌گاه زیست‌کره دنیا و پارک ملی معرفی کرد. پارک ملی دریاچه ارومیه تقریبا ۱۰۲ جزیره دارد که جزیره شاهی بزرگ‌ترین و تنها جزیره مسکونی آن است.

چند سالی دریاچه ارومیه با خشکسالی مواجه بود چون آب رودخانه‌هایی که به آن سرریز می‌شوند به شکل نامناسبی مورد استفاده قرار می‌گرفتند و به دریاچه نمی‌رسیدند که البته این مشکل با مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب برطرف شد و دریاچه ارومیه تا حدودی وضعیت بهتری پیدا کرده است.

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو در ۴۵ کیلومتری شمال غرب شهر ارومیه قرار دارد. این دریاچه پس از یک زمین لرزه و زمانی که کوه مسیر آب‌های ایران و ترکیه را مسدود کرد به وجود آمد. امروزه مارمیشو با وسعتی در حدود پنج هکتار زیستگاه بسیاری از جانوران و گونه‌های گیاهی است و با زیبایی‌هایش گردشگران و طبیعت دوستان را جذب خود می‌کند.

دریاچه مارمیشوروستای بند

در فاصله پنج کیلومتری از ارومیه، روستایی با طبیعت چشم نوار با نام روستای بند وجود دارد. این روستا که به نام گردشگاه بند هم معروف است، قدمتش به سه قرن پیش بر می‌گردد. روستا در امتداد رودخانه شهر چای قرار گرفته، خانه‌ها به صورت سنتی با سنگ، چوب، خشت، گل و آجر ساخته شده‌اند که زیبایی طبیعی آن را چندین برابر کرده است.

جاهای دیدنی ارومیهدریاچه دالامپر

بر فراز کوه دالامپر، در 45 کیلومتری جنوب غربی ارومیه، دریاچه‌ای بکر و زیبا با نام دالامپر (دریاچه مام شیخ) قرار دارد که یکی از مناطق طبیعی گردشگری ارومیه است. مسیر رسیدن به دریاچه کوهستانی و سخت است، ولی به مناظری که در طول مسیر و در هنگام رسیدن به دریاچه می‌بینید، می‌ارزد. انواع گونه‌های گیاهی مثل ون، بادام کوهی و آلبالوی وحشی باعث شباهت این کوه به کوه زاگرس شده است و هنگامی که به دریاچه می‌رسید، اطراف آن را مملو از گل‌های وحشی می‌بینید. آرامشی بی‌نظیر که تنها کنار دالامپر به دست خواهید آورد.

آبشار سولک

در فاصله ۳۲ کیلومتری غرب ارومیه و در تپه‌های سرسبز دامنه‌های کوه دره‌وش، در دره هفت کانی، آبشار سولک با ارتفاع ۷۶ متر ارتفاع قرار دارد. آب این آبشار از ذوب شدن برف کوه‌های سولک تامین می‌شود. سولک یکی از مهم‌ترین مسیرهای کوهنوردی در این منطقه و محل مناسبی برای کمپ‌های گردشگری و پناهگاه‌های کوهستانی است.

سولک زیباچشمه آب گرم هفت آباد

چشمه آب گرم هفت آباد در روستای هفت‌ آباد،  در فاصله ۴۵ کیلومتری ارومیه قرار دارد. چشمه در دامنه کوه آتشفشان خاموش به وجود آمده و گرمای آب ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی خفته این کوه است. دمای آب چشمه بین 32 تا 34 درجه است و خاصیت درمانی برای بسیاری از بیماری‌های استخوانی دارد.

گردشگاه نازلو

در فاصله 20 کیلومتری شمال ارومیه گردشگاه نازلو (روستای نازلو) با هوایی دلپذیر و مناظر طبیعی بی‌نظیر، میزبان گردشگران ارومیه است. از جنوب روستای نازلو رودخانه پرآب نازلوچای گذر می‌کند که طراوت و زیبایی این گردشگاه را صد چندان می‌کند.

 • دره قاسملو، جزیره کاظم داشی در دریاچه ارومیه، دهکده کاشتبان، دهکده امامزاده، منطقه سیلوانا، جزیره کبودان، دریاچه حسنلو، سد شهرچای از دیگر چشم‌انداز‌های طبیعی در ارومیه هستند.

بهترین زمان سفر به شهر ارومیه

ارومیه در منطقه‌ای سردسیر قرار دارد به همین دلیل زمستان‌های آن بسیار سرد است. بهترین زمان سفر به ارومیه بین تیر ماه تا اواخر شهریور است که هوای متعادلی دارد. البته مهر ماه هم برای سفر مناسب است. از طرفی تابستان ارومیه شلوغ است. پس اگر می‌خواهید در فصلی خلوت به این شهر سفر کنید، زمستان و پاییز مناسب‌ترند، البته اگر سرمایی نیستید.

چطور به ارومیه سفر کنید؟

می توانید با هواپیما، قطار، اتوبوس یا ماشین شخصی به ارومیه بروید. انتخاب با خودتان است.

سفر به ارومیه با هواپیما

با هواپیما از تهران تا ارومیه یک ساعت و ده دقیقه، از مشهد تا ارومیه یک و نیم ساعت و اصفهان به ارومیه یک ساعت و 20 دقیقه راه است. هواپیماها در فرودگاه بین‌المللی شهید باکری ارومیه در کیلومتر 15 جاده سلماس به زمین می‌نشیند.

جاهای دیدنی ارومیهبرای اطلاعات بیشتر و خرید بلیت به سایت علی بابا مراجعه کنید.

از فرودگاه شهید باکری  اکثر پرواز ورودی و خروجی به فرودگاه‌های داخلی وجود دارد. پرواز‌های خارجی هم از ارومیه به مقاصد استانبول، تفلیس، دبی، کوالالامپور، بانکوک، پاریس، فرانکفورت، آمستردام، مسکو، ونکوور، تورنتو و لس آنجلس وجود دارد. کافی است به بخش پروازهای خارجی علی بابا مراجعه کنید.

سفر به ارومیه با قطار

ایستگاه راه آهن ارومیه در جنوب شرقی شهرستان ارومیه یکی از بزرگ‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن کشور است. این راه آهن به طول 185 کیلومتر آذربایجان غربی را به استان‌های آذربایجان‌شرقی، زنجان، قزوین و تهران متصل می‌کند. از طریق این ایستگاه می‌توانید به شهرهای تهران، مشهد، یزد، بندر عباس، قم، تبریز، کرمان، شیراز، بندرعباس و اصفهان و برعکس سفر کنید. برای تهیه بلیت به بخش رزرو بلیط قطار علی بابا مراجعه کنید.

جاهای دیدنی ارومیهسفر به ارومیه با اتوبوس

پایانه مسافربری بین شهری ارومیه در خیابان هفت تیر، روبروی هتل قصر قرار دارد. از این پایانه اتوبوس و سواری به مقاصد تهران پایانه جنوب و پایانه بیهقی (آرژانتین)، اربیل، ورامین، قرچک، وان، قم، قزوین، ساری، بهشهر، اصفهان، تبریز، شبستر، تسوج، عجب شیر، مشهد مقدس، اهواز، شیراز، رشت، لنگرود، سرو، بوکان، پیرانشهر، خوی، سردشت، سلماس، شاهین دژ، مهاباد، ماکو، چالدران، میاندوآب، اشنویه، قره ضیاءالدین، پلدشت، مرگن لر، مخور، زنجان، کرمانشاه، سنندج، بانه، سقز، قروه، همدان، خرم آباد، ایلام، مهران، اردبیل، یزد و گرگان وجود دارد.

علاوه بر این اتوبوس و سواری از شهرهای تهران پایانه غرب (آزادی) و پایانه بیهقی (آرژانتین)، قم، ساری، آمل، بابل، بهشهر، نکا، کرج، کاوه اصفهان، کاشان، تبریز، سراب، مرند، جلفا، هادیشهر، شبستر، هریس، پایانه امام رضا مشهد، اهواز، اندیمشک، کاراندیش شیراز، رشت، بندرانزلی، رودسر، لاهیجان، لنگرود، بوکان، خوی، سلماس، شاهین دژ، ماکو، زنجان، کرمانشاه، سنندج، بانه، سقز، همدان، خرم آباد، ایلام، اردبیل، یزد و گرگان مسافر به پایانه ارومیه می‌آورند.

بلیط اتوبوس را را می‌توانید از سایت علی بابا بخرید.

سفر به ارومیه با ماشین شخصی

اگر قصد سفر با خودروی شخصی از تهران به ارومیه را دارید پس از گذر از اتوبان تهران کرج به سمت قزوین می‌روید و پس از عبور از شهرهای ابهر، زنجان و تبریز وارد ارومیه می‌شوید. این فاصله 765 کیلومتر است که حدود هشت و نیم تا ده ساعت زمان می‌برد.

از مشهد تا ارومیه 1648 کیلومتر است و حدود 18 ساعت و 18 دقیقه طول می‌کشد تا به آنجا برسید. مسیر که باید طی کنید مشهد، ملک آباد، نیشابور، سبزوار، داورزن، میامی، شاهرود، دامغان، سمنان، گرمسار، ایوانکی، تهران (پل افسریه)، میدان اول شهر کرج، هشتگرد، آبیک، قزوین، تاکستان، ابهر، زنجان، بستان آباد، تبریز، ایلخچی، بندر آق گنبد، ارومیه. البته می‌توانید از مسیر شهرهای شمالی هم به ارومیه بروید، ولی مسافت طولانی‌تری (1678) کیلومتر را باید طی کنید.

فاصله اصفهان تا ارومیه حدود 1037 کیلومتر است. رسیدن به ارومیه از اصفهان حدود 13 ساعت طول می‌کشد. مسیر شیراز تا ارومیه 1053 کیلوکتر است و گذراندن این مسیر 18 ساعت زمان می‌برد. فاصله تبریز تا ارومیه هم 148 کیلومتر است که حدود یک ساعت و 48 دقیقه زمان لازم است تا از تبریز به ارومیه برسید.

راهنمای شهر ارومیه

وقتی به ارومیه سفر می‌کنید، بدون شک لازم است تا اطلاعاتی کلی از شهر داشته باشید.

حمل و نقل درون شهری در ارومیه

شاید تعجب کنید، ولی ارومیه دومین شهر پرترافیک ایران است. روزانه بیشتر از ۲۵۰ هزار خودرو در شهر رفت‌وآمد می‌کنند و خیابان‌های شهر جوابگوی این تعداد خودرو نیست. برای کاهش ترافیک سیستم حمل‌ونقل عمومی ارومیه تقویت شده است.

برای سفر‌های درون شهری اتوبوس تندرو و اتوبوس‌های معمولی در سطح شهر در مسیرهای مختلف مسافران درون شهری را جابه‌جا می‌کنند. علاوه‌براین تاکسی‌ها در مسیر‌های مشخصی با نرخ مصوب فعالیت می‌کنند.

حمل و نقل درون شهری در ارومیهبهترین هتل‌های ارومیه

بهترین هتل‌های ارومیه به طور قطع هتل‌های چهار و پنج ستاره هستند. هتل آنا و هتل دنیز تنها هتل‌های پنج ستاره ارومیه هسند که هزینه یک شب اقامت در آنها از یک میلیون تومان بیشتر است. هتل آریا، هتل پارک و مهمانسرای جهانگردی ارومیه هم هتل‌های چهار ستاره ارومیه هستند و نرخ یک شب اقامت در آنها بین برای قشر پولدار مناسب خواهد بود. یک شب اقامت در هتل‌های سه ستاره با کیفیت مثل هتل کارا، هتل مروارید، هتل ساحل ارومیه هم برای افرادی از قشر متوسط انتخاب خوبی است.

بهترین هتل‌های ارومیهبهترین رستوران‌های ارومیه

این که بهترین رستوران ارومیه کدام است به ذائقه شما بستگی دارد. غذای سنتی دوست دارید یا فست‌فود، کباب را ترجیح می‌دهید یا خورشت؟. با توجه به سلیقه شما رستوران‌های مختلفی در ارومیه وجود دارد.

اگر دوست دارید غذایی سنتی را در محیطی سنتی میل کنید سفره خانه کشکول، سفره سرای سنتی روزگاران، سفره خانه سنتی دارچین، رستوران گازماخ و رستوران سنتی بام سبز تورک مال انتخاب‌های مناسبی هستند.

فست‌فود خورها در سفر به ارومیه خوردن یک غذای عالی در فست فود دکتر ژون، فست فود چوبین، فست‌ فود جگوار، فست فود مون لایت و فست فود روبرو را از دست ندهند.

بهترین کباب ارومیه را رستوران دیاکو، رستوران فلامینگو، رستوران عباس کبابچی، رستوران غار نمک  و رستوران مولوی نوش‌جان کنید. غذاهای ترکیه‌ای را هم می‌توانید در رستوران غذاهای ترکیه‌ای اُوا، رستوران ترکیه‌ای هور، و غذای ترک روحیت اوستا میل کنید.

بهترین رستوران‌های ارومیه

غذاهای سنتی شهر ارومیه

با توجه به این که ارومیه شهری چند قومیتی است غذاهای سنتی مختلفی هم در آن رایج است. از جمله خورشت کنگر، آش کلم (یرتخلی یا تورشولی آش)، شورجه اورمیه، دلمه برگ مو، اورمیه خورشته، گیزاتما، گوزلَمه، آش دوغ (ایران آشی) و گشنیز کباب را می‌توانید در بیشتر رستوران‌ها میل کنید.

نقل (نقل بیدمشک، نقل زعفرانی و نقل گل محمدی) و شیرینی‌جات (لوزانک، سوجوق و تنور شیرینی سی)، حلوای هویج ارومیه و حلوای گردو هم در قنادی‌ها پیدا می‌شوند.

غذاهای محلی و سنتیسوغات ارومیه

معروف‌ترین سوغاتی‌های ارومیه صنایع‌دستی این شهر است. فرش، ظریف‌کاری، رودوزی، پیکرتراشی، گلیم، معرق، سفالگری، جاجیم، منجوق‌دوزی، وسایل چوبی، رنگرزی و چاپ‌های سنتی و منبت‌کاری از جمله آثار هنری اهالی ارومیه است که می‌توانید به عنوان سوغاتی از سفر به ارومیه با خود به منزل ببرید.

بازارهای سنتی و زیبامراکز خرید ارومیه

ارومیه شهری مرزی است به همین دلیل بازارها در این شهر رونق زیادی دارند.

اگر قصد خرید در محیطی لوکس را دارید حتما به مجتمع تجاری میلاد نور، مجتمع تجاری برلن، مجتمع تجاری تورک مال ارومیه، مجتمع تجاری پردیس، بازارچه برلیان و پاساژ جلالی اول شمالی بروید.

جاهای دیدنی ارومیهخرید به سبک سنتی و خرید سوغاتی با قیمت مناسب را می‌توانید در بازار قدیمی ارومیه، بازار خیابان خیام جنوبی، بازار خیابان آهندوست ارومیه و مجتمع بزرگ تجاری کیف و کفش رضا انجام دهید.

جاهای دیدنی ارومیهبا همه آنچه گفته شد، اگر می‌خواهید به ارومیه سفر کنید، پیش از سفر فهرستی از دیدنی‌های ارومیه تهیه کرده و بعد پا به این شهر قدیمی و اصیل بگذارید تا فرصت را از دست نداده و همه جاذبه‌های ارومیه را به خوبی بگردید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

72 دیدگاه
 1. محمد می‌گوید

  اکثریت استان کردزبان هست نقشه قومیتی ایران رو سرچ کنید متوجه ماجرا میشید. ترکیه و باکو جعلی این چندسال هزینه های شدیدی برای تجزیه طلب های پانترک کردن، در استان هیچ شهر تمام ترکی وجود نداره اما تقریبا تمام جنوب استان ار اشنویه تا مهاباد همه اش کرد هست، ارومیه نصف کرد داره ۹۰ درصد روستاهای اطراف شهر کردزبان هستن و زمین داران اصلی هستن، اکثریت ترکها به واسطه مذهب از چهل سال پیش در شهر صاحب کار و زمین شدن و با برچسب تجزیه طلبی کردها رو تیغ زدن. هیچ ملتی با انکار ملت دیگه به هویت نرسیده، اورمیه یک اسم آشوری هست میتونید سرچ کنید، در تاریخ با کردها سر این شهر همیشه جنگ داشتند. آذربایجان یک کلمه فارسی هست و اصلأ آذربایجان هم معنی ترکستان نیست. فعلا رسانه ها و امنیتی ها حکم میرانن و تیغ میزنن، اما امیدوارم روزی صدای خفه شده کردهای ارومیه شنیده بشه. زنده باد ایران، زنده باد برابری

  1. نادر افشار می‌گوید

   جان یاخدا XD …صد درصد ارومیه از کردش تا ارمنیش ترکی بلدن همین دیروز رفتم بند طرف آشپزه داشت لاهماجون درست میکرد داشت با ما ترکی حرف میزد یا حیلی هارو دیدم از بار برش تا پل سازش…و نکته دوم مشخص رفتی ویکی پدیا اولن تاریخ ارومیه به عنوان یک منطقه زمانی شروع میشه که عرب ها آذربایجان فتح میکنن که برای اولین بار در نقشه آل عباسی ارومیه به اسم اورمی نام گذاری میشه اگه به ویکی پدیا باشه اصلا در مورد حکومت های آذری مثل اتابکان آذربایجان و آق و قرا قوینلو ها حرف نزدن که اتفاقا ارومیه نقش خیلی بزرگی داشته و میتونم کامل توضیح بدم..از طرف دیگه ارومیه سال ها گش به گش مرزی میشه (آشوری ها ارمنی ها پدید اومدن آذربایجان یا آتروپاتن.. کرد ها و تا الان آغوز ها یا همون آذربایجانی های قزلباش افشار ) قبل ورود اقوام هندویی یا آریایی ارومیه دست آشور ها گرجی ها و ارمنی ها بوده ولی اگه این جوری باشه در دوره حکومت آشور ها ارومیه اسم : مأخوذ بوده و اصلا نامی قبل از میلاد چیزی به نام ارومیه وجود نداشته که خود ویکی پدیا اشاره کرده ارومی در دوره عباسی وجود داشته و ارومیه اگه اسم آشوری هست ما ازش راضی هستیم…نکته سوم حکم رانی کرد ها اگه خونده باشی قبل از ورود ترکان بوده آغوز بوده که جنگ هایی رخ میده که ارومیه به فتح ترک ها در میاد اگه عرضه داشتین دفاع میکردین..از طرفی دیگه ارومیه کلان شهری رسمی یک قومیت نبوده بر حسب نقشه بندی امرزویش جمیعتش حساب بشه پس دوباره زر مفت زدی…نکته چهارم کرد های امروزی ارومیه عراقی هستن که میتونم توضیح بدم اونم با منبع که شامل خود ویکی پدیا هم میشه و آذربایجان چند سال شکل گرفته؟ 50 سال یا 30 سال؟…آذربایجان آتروپاتن و آذربادگان به مدت 2300 سال که به وجود اومده و شامل مرزز های ارومیه بوده که در حکومت های آذری تبار مناطقی مثل کرمانشاه ایلام سنندج هم آذربایجانی ها فتح کردن پس با این حساب زر نزن و ترک های ارومیه از زمان 1100 سال پیش در شمال و خود ارومیه زندگی کردن که گفتم ارومیه اون زمان نقشه بندی نداشته و ترک های ارومیه در دوره جنگ جهانی مبارزه با آشوری ها و ارمنی ها نقشی زیادی داشته و همچون بیرون کردن اون ها که ویکی پدیا درصدی اشاره نکرده که خوش بختانه میتونید از منابع ایرانی کامل بررسی کنید پس زر مفت نزن و راستی ترک های ارومیه خون آذری دارن ولی در ویکی پدیا اشاره ای نشده ولی چرا به ترک ها شده مخصوصا به افشاریه… اگه قرار باش از ویکی پدیا منبع بدیم پس باید بگم شب بخیر 🙂 و جمهوری باکو اگه جعلی بود او وقت در ویکی پدیا به عنوان یک کشور اسم نمی رفت. ارومیه قلب آذربایجان…..یاشا سن آذربایجان

  2. یاشاسین ارومیه می‌گوید

   ببین

   کمتر از 20 درصد کل استان آذربایجان غربی کرد داره و بالای ۹۰ درصد ارومیه ترک‌زبان هستند از نمایندگان مجلس ارومیه همیشه هر 3 نفرشون ترک هستند شماها اینقد توی اقلیت هستین که حتی یه نفرتون نمبتونه پاشو به مجلس بذاره خخخخخخخ

   راستی تو اول برو ترک های استان سنندج رو بشمار از شهرهای ترک نشین استان سنندج شهر کلا ترک نشین بیجار ، سریش آباد ، قروه ، دیواندره
   ببین چقدر ترک داره ار رگ گردن بهتون نزدیکیم
   افتاد !!!!

 2. سمکو می‌گوید

  ارومیه قلب کوردستان
  بژی استان ارومیه

  1. کورد آپدیت شده مهاجر از عراق می‌گوید

   دوست عزیزم چرا دروغ تحویل دوستان بدیم. انصاف نیست این همه نژادپرست باشیم و کورکورانه چشممون رو روی حقیقت ببندیم. عناد نکنیم که خدا هم معاندین و دروغگویان رو دوست نداره و هم عذاب شدیدی در انتظار دروغگویان هست و در جهل مرکب هم نمانیم!!!
   اسم استانی که توش زندگی میکنیم آذربایجان غربی هست و توش کلمه آذربایجان وجود داره و از طرفی بی چون و چرا، اکثریت مردم آذربایجان غربی تورک زبان هستن(90 درصد تورک زبان هستند) پس بر طبل تفرقه نکوبیم. هموطنان تورک زبان ما به ما جا و آب و غذا دادن و اجازه دادن براشون کار کنیم و به ما حقوق دادن، پول دادن، محل زندگی دادن، زمین دادن، اجازه تحصیل دادن.
   شاه اصلاً به ما اجازه نمیداد زندگی اجتماعی داشته باشیم و بیاییم توی شهر زندگی کنیم. گفته بود دو چیز حق نداره پاش رو روی آسفالت بزاره، یکی تراکتور و اون یکی هم کورد.
   انقلاب پیروز شد و ما تونستیم در سایه انقلاب و مهمان نوازی تورک زبانها قدم به شهر بزاریم و دنیای جدیدی رو تجربه کنیم.
   اون زمان(بعد از انقلاب) مثل الان تورم و گرونی نبود و تونستیم با سیستم چند همسری که در بین کوردها هنوز هم رایج هست جمعیتمون رو از 2-3 درصد به 7-8 درصد کل جمعیت آذربایجان غربی و ارومیه افزایش بدیم بله زیاد شدیم ولی نباید دروغ تحویل مردم بدیم و باید وحدت بین مسلمین رو حفظ کنیم همه برادریم و باید دعاگوی مردم تورک زبان ارومیه و آذربایجان غربی باشیم که مهمان نوازی رو در حق ما به حد اعلا بجا آوردن. انصاف نیست توی خونه میزبان بشینیم و برای صاحبخونه شاخ و شونه بکشیم و در دام جریانات تروریستی بیفتیم!!!
   تورک زبان ها این همه به ما محبت کردن، اون وقت ما کوردها اسلحه به دست گرفتیم و عضو گروهک های تروریستی حزب دموکرات، کومله، پژاک، پ ک ک، ی پ گ و … شدیم و مردم بی گناه رو به خاک و خون کشیدیم!!! نسل کشی اجداد ما در ارومیه و نقده(سولدوز) هنوز هم زبانزد و مثل خاری بر چشمان ما کوردهاست!!! همیشه در دام توطئه های استکباری غرب و آمریکا افتادیم، همه پرسی انجام دادیم ولی جز اسرائیل هیشکی ما رو به رسمیت نشناخت!!! هر چند خود اسرائیل هم جعلی و اشغالگر هست یعنی یه رژیم اشغالگر از یه خودخوانده دیگه حمایت کرد و فقط این دو همو به رسمیت میشناسن!!!
   اینها مثل پتکی بر سر ماست و باعث ننگ ماست که همه گروهک های تروریستی منطقه کورد هستن!!!
   وای بر ما کوردها که در عصر تکنولوژی و ارتباطات بجای اینکه مثل آدم سرمون رو بندازیم پایین و زندگیمونو کنیم همش توی کوه ها و در لباس تروریست ها کشیک میدیم، نا امنی ایجاد میکنیم، تحت عنوان کولبری میاییم قاچاق مواد مخدر و سوخت و مواد غذایی(به خارج) که باعث کمیابی و گرانی سوخت و مواد غذایی در کشور میشیم و هم قاچاق اسلحه(به داخل کشور) میکنیم که باعث نا امنی در کشور میشیم!!! اجناس بونجول رو از اون طرف مرز بدون گارانتی میاریم تحویل مشتری میدیم و بخاطر دو زار سود، باعث شکستن کمر کارخونه دار ایرانی میشیم و اونم برای جبران ضرر هی روی قیمت کالاهای تولیدیش میکشه و مردم ما رو بدبخت تر میکنه!!! یعنی این قدر ما کوردها مضر هستیم برای جامعه
   این همه کار خلاف انجام میدیم و بعد میاییم ادعا میکنیم که ما در اکثریت هستیم!!!
   باید اول از کوه بیاییم پایین و اسلحه هامون رو بزاریم زمین و در فکر نا امن کردن کشور نباشیم تا بتونیم به پیشرفت کشور کمک کنیم. الهی به امید تو صلح پایدار بر کشور ما حکمفرما کن و جلوتر از پول و امکانات، اول به ما کوردها عقل و شعور و درک و فهم عنایت بفرما تا با بی عقلی خودمون، بشریت رو به خاک و خون نکشیم و باعث ضرر و زیان انسانها نباشیم. آمین یا رب العالمین

   1. ناشناس می‌گوید

    حرفت درست..بابا خود من از بچگیم توی کلاس هامون یکی دو تا کرد بود که بچه های کلاس مثل خودشون رفتار میکردن یا معلم هامون هیچ فرقی بینشون نمیزاشتن و هنوز هم نمیزارن ما اگه این ادعا ها نبود اصلا کاری به هویت طلبی ارومیه نداشتیم ( البته هویت ارومیه مشخص هست) چه بهتر استانی با جمعیت زیادی میشد ولی زمانی که قضیه ادعای خاک باشه ما هم خون میریزیم و به مسلمانان و مسلم بودن هم توجه نمی کنیم( چطور که زمان نقده توجهی نکردیم)..
    پس بیاید در صلح باشیم.. یاشاسین آذربایجان

  2. ناشناس می‌گوید

   نوچ ارومیه مثل ۲۴۰۰ سال پیش آذربایجانه و هنوز هم یاشاسین آذربایجان لقبش هست 🙃🙂🙃 خواهشان نام هاي جعلی استفاده نکنیم‌‌..اورمو گوله وار اولسون ایستمین یوخ اولسون

  3. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

   گوش هاتو باز کن که خوب بشنوی :

   ارومیه قلب ابدی آذربایجان ☑️

   ارومیه خاک ابدی آذربابجان ☑️

   یاشاسین آذربایجان

   یاشاسین ارومیه

 3. .. می‌گوید

  مرز های آتروپاتن همیشه شامل ارومیه بوده یعنی ۲۴۰۰ پیش بعد از نابودی هخامنشي به دست الکساندر مقدونی هیچ منبعی وجود نداره که کرد ها زندگی قبل از تشکیل شدن مرز های آذربایجان در اون دوره داشته باشن و اگه نگاه کنیم اقوامی باید اونجا زندگی کنن مردم خود اون مناطق هستن و بودن

 4. محمد می‌گوید

  متاسفانه برخورد بعضی از آذری ها با مسافران و کسانی که با زبان غیر آذری صحبت میکنن خوب نیست و اصلا نسبت به غریبه مهمان نواز نیستن و نژاد پرستانه برخورد میکنن

  1. Nima می‌گوید

   اولن ما چیزی به نام آذری داریم؟ یا قومیتی به اسم آذری؟ ( کلمه آذری دروغ بیش نیست که مورخان روسی و ارمنی بعد جدایی برادر هامون و گیر افتاده بین روس ها سعی کردن که هر طور شده جوری نشون بدن که آذربایجانی توسط مغول ها زبانش تغییر کرده البته پهلوی هم از غریزه استفاده کرد درحالی که در کل تاریخ ما فقط آذربایجانی بودیم) و یک سوال دارم از جناب عالی فیلمی که کرد ها پاشدن رفتن سولدوز زن بچه رو تهدید کردم دیدی نگاه کردی چجوری داشتن اشک میریختن؟ و توی همین کامنت ها دارن خاکی از اول متعلق به ما بوده و کسی که باعث شناختش و ساختش شده ما هستیم اینا در حالی که از عراق پاشدن اومدن میشن آدم خوبه و انتظار جناب عالی هم اینه که با بشقاب برگردیم بگیم مملکت اصلا کلش مال شما بله انتظار جناب عالی اینه ولی ما که هم بهشون منطقه دادیم و حداقل اون هایی کار ندارن هر جور شده براشون کار پیدا می‌کنیم و خونه هامون با اجاره کمتر بهشون میدیم میشیم آدم بده بعد جنگ سولدوز اجازه دادیم توی این مناطق زندگی کنن الان هم با تمام پر رویی میخوان اسم ۲۷۰۰ سال عوض کنن ولی باید کور بخورن با عرب ها همسایه می‌شدیم بهتر بود واقعا بهتر بود حداقل آنقدر عرضه دارن چیزی که حقیقت هست رو قبول کنن..بیا پایین طرف تومار نوشته که چرا ارومیه از اول آذربایجان بوده با تمام اسناد از اسمش گرفته تا اساطیرش ولی انگار نه انگار…..ارومیه آذربایجان بوده و تا آبدیت هم خواهد ماند حتی فقط ی ترک باقی مانده باشه

   1. علي می‌گوید

    تو بيگانه اي بيش نيستي ميخواي افكار عمومي رو به سوي آشوب بكشي كور خوندي اينجا اونجا نيست اينجا ايران است

    1. Nima می‌گوید

     به خواب بابا افکار آذربایجانی ها به خودشون ربط داره مردم من خودشون میدونن چی درسته چی غلطه..و آذربایجان آذربایجانه یک سوال ارومیه تبریز شما فارسها یا لر کرد ها ساختن؟

  2. پانکرد احمق می‌گوید

   ما ترکیم ترک 💪

 5. ممد می‌گوید

  خانلیقلار دؤنه می، آذربایجان تاریخینین، آذربایجان دؤولتچیلیک تاریخینین ماراقلی و مهم صحیفه لریندن بیرینی تشکیل ائدیر. تاریخی منبع لر اورمونون آذربایجانین تاریخی اراضیسی اولدوغونو تصدیق ائدیر. اورمو آذربایجانین قدیم دؤرلتچیلیک مکانلاریندان بیری، ایلک اورتا عصرلرده ایسه یئرلی فئودال حاکملیگینین مرکزی اولموشدور. ایکینجی عصرده اورمونو سلجوقلار، دوردونجو عصرین اوللرینده مونقولار ایشغال ائتدیلر. دوققونجو عصرده اورمو ویلایتی قاراقویونلو و آغ قویونلو دؤولتلرینین ترکیبینه قاتیلمیشدی.

  صفویلرین دؤورونده ایسه اورمودا افشار ائلینین والی لیگی، بیلربیی لیگی مؤوجود ایدی. افشارلار بو بؤلگه نی ایداره ائدیر، اونو دوشمن باسقینلاریندان قورویوردولار. صفویلر دؤولتینین سقوطوندان و نادر شاهین اؤلوموندن سونرا 12-جو عصرین اورتالاریندا اورمو خانلیغی تشکیل تاپدی. آذربایجان خانلیقلاری ایچری سینده اورمو خانلیغی اؤز وارلیغی عرضینده، سیاسی مؤوقعیتینه و حربی گوجونه گؤره اؤنملی یئر توتوردو. سووئت تاریخ شوناسلیغیندا عمومیتله، آذربایجان خانلیقلارینین تاریخینه اعتیناسیز یاناشیلمیش، اونون تدریس ادبیاتی کیمی ایشلنمه سی ایسه دقتدن کنارا قالمیشدیر. آذربایجان موستقیللیک قاراندیقدان سونرا، وطن تاریخینه یئنی باخیشلار سیستیمی فورمالاشمیش آذربایجان خانلیقلارینین تاریخی ارتباطینین آیری – آیری خانلیقلارین تاریخینه یئنیدن باخماق ضرورتی یارانمیشدیر. تحقیقات اوزرینده اورمو خانلیغینین تاریخی، خانلیغی اجتماعی – سییاسی وضعیتی، سوسیال – اقتصادی دورومو، قونشو خانلیقلارلا سیاسی علاقه لری، مدنیتی و … مسئله لر ایشیقلاندیریلمیشدیر. بو اثر حاضرلانارکن، معتبر منبع لر – آرشیو سندلریندن، تاریخ دانشگاهلارینین علمی آرشیویندن، ایستانبولون جمهوریت کیتابخاناسی آرشیویندن، اینترنت صحیقه لریندن، آذربایجان، روس، تورک و فارس تاریخچی لرینین اثرلریندن استیفاده ائدیلمیشدیر….

  کتاب اورمو خانلیغی نوشته انور چنگیز اوغلو که بر حسب واقعیت در دوره سلجوقیان یعنی 1200 سال پیش که خان های ترک در ارومو زندگی میکردن و در در آن زمان این منطقه اسمش اورمو بود و نقش حکومت های صفوی و سلجوقی و ایلخانان در ارومیه ذکر میشود یعنی اولین بار که ارومیه تبدیل به محل زندگی میشود و بر قرابت 1400 ساله پدید میشود بر ترک نشین بودن ارومیه چند دلیل دیگه وجود دارد یعنی وارد شدن اقوام سکایی که نیاکان آذربایجانی ها هستند در دوره حکومت اشکانیان از شمال خزر وارد آذربایجان فعلی میشود که ارومیه و تبریز بیشترین اثاری که آن زمان بوده پیدا شده مثل صلاح های جنگی چادر ها و نشانه ها قومیتی..ولی باید گفت ارومیه محلی بوده قبل از ورود اقوام آریایی و فتح زندگی قومیت هایی که در ایران بوده ارومیه هم محل زندگی بوده مثل لولوبیان و مانائیان بوده که شما کرد ها ادعا دارید که از اقوام ماد هستید و با آریایی ها وارد ایران شدید پس چطور ممکنه در ارومیه ساکن شده باشید؟ آذربایجان تا زمان حکومت ساسانی و عباسی محل تازه متوجه میشیم که در شهر هایشان زندگی وجود دارد و اگه باز به تاریخ باشه ارومیه فعلی آذربایجانی ها ساختند هرکی منبع خواست در خدمتم

  1. ممد می‌گوید

   بخش آخرش توضیحات بخونید که فارسی هست و اون بخش های اولی هم ترکی که نشون میده ارومیه فقط ۱۴۰۰ ساله که مکان زندگی بوده و اگه باز به تاریخ باشه منطقه های آذربایجان برای اولین بار که آتروپاتن یعتی نام اولیه آذربایجان نامگذاری شد ارومیه هم شامل آذربایجان بوده و هنوز هم هست پس خواهشان ادعای تاریخی نباشد اگه هم مطرح کردین با سند و مدرک باشد مثلا الان من کتابی معرفی کردم که قابل خرید و حقایقی تاریخی از ارومیه است که متعلق به ۱۴۰۰ سال پیش است

   1. ممد می‌گوید

    و باید گفت زمانی که شهر های آذربایجان نام گذاری می شدند مثل ( تبریز ارومیه اردبیل زنجان قزوین همدان اران) بر میگرده به ۲۴۰۰ سال پیش که بعد نابود شدن هخامنشي توسط الکساندر مقدونی فرمانده ای که زنده مانده به طرف آذربایجان فرار میکنه که اون زمان به جز همدان تمام شهر های آذربایجان فقط بیابان بوده و در زمان اشکانیان اقوام سکایی به آذربایجان سفر می‌کنند که نژاد مادری ما هستند و این نشان دهنده این است آذربایجانی از یک خون مادری بر خورد دارند مثلا قزوینی ها لحجه حرف زدنشون با ارومیه ای ها فرق داره ولی تبار ژنتیکی نزدیکی بهم دارند ..و در بار نام ارومیه باید گفت هیچ وقت اسمش ورمی نبوده هیچ وقت اون زمان ارومیه یا آذرگشب صدا می‌زدند و در زمان وارد شدن ترکان به خاورمیانه اسمش تبدیل به اورمو شد که ما میتونید به دوران ایلخان ببینید که که کلمه اورمو گوله اسم آذربایجان فعلی بود بعضی ها ادعا دارند که اسم ارومیه چی چست بوده ولی راستش هیچ منبعی وجود نداره البته باید گفت چی چست کلمه ترکی است

 6. امین می‌گوید

  کجاست اما تورک سنی همه کردن منطقه دولدزه کجاست چار طرفه ارومیه کردن همه کردن فقط زبانشون تورکیه اونم با لهجه تورک ترکیه ۲درصد تورک باقی مانده ارامنی وزبان های مختلف ارومیه در اصل اسمش ارومیه نبودو ورمه بود به معنای گلابی. عطر آن است که خود بگوید نه این که عطار بگوید برادر
  بالو تنها به اندازه ترک های ارومیه هست
  یا کهریز قولنجی سرمایه دار ترین ملت ارومیه کجاست .بالو کهریز دولدزه العانم که سنده رسمی قدیمی ۱۰۵ ساله پیش العانم در دست کوردهای پیر ارومیه است

  1. کورد احمق می‌گوید

   باز شد اومدن زر زر کردن ی سوال ۲ درصد ترک تو ارومیه باقی مانده؟ جناب عالی اصلا دو درصد بلدی حساب کنی؟ و آذربایجان ها با لحجه ترکیه ای زر میزنن؟ 🤯 انصافا شما از غار پیداتون شده یا از کف عراق؟ و بالو تنها روستای ترک نشین ارومیه نیست ما سولدوز رو داریم گونیه رو داریم قره بغلوی چپان چتی.. که کلا ترک تبارن من خودم قره ّغلی هستم و خود ارومیه کلا ترک شما که طرف گوشچی و آقا قبره زندگی می‌کنید مقصر متاسفانه ما نیستیم و ۱۰۵ سال پیش کردی وجود داشت؟ آمار سال ۶۱ نشون میده ۹۶ درصد ارومیه ترک بوده ولی الان شده ۷۷ درصد درحالی که خیلی هاتون زمان جنگ عراق فرار کردین به روستاها..

   با مدرک زر بزنیم

   1. Kurd boy می‌گوید

    بیا برو گمشو زر نزن ما کورد زرتشتی هستیم ماد هستیم همونجور ک دیاکو فرمانده کورد غیور که از ایران دفاع میکرد اون موقع شما قاطی مغول ها بودید جوجو مهاجرخودتونید زرتی ها

    1. نادر افشار می‌گوید

     شما کورد های زرتشتی عرضه اسلام ندارین چه برسه که بخوای زرتشتی باشین (دینی که با افکار امروزی به جز کثیف کاری چیزی دیگه ای نیست)
     و اوقام ماد شامل لر لک میشد کی میدونه شاید دیاکو لر بوده (درصدی منبع وجود نداره که شاهان ماد خودشون کرد بدون و جای جالبش اینجاس استقلال نژادی کورد در دوره ساسانیان بوده که مثل همیشه دم از شورش بوده)

     و امسال ترک های مثل شاه اسماعیل ایران ساختن ترکی مثل ستارخان نبود ایرانتون مطعلق به روس ها بود به کنار آدم مثل مطهری و یارای ترک های ارومیه ای نبود امروزه کرمانشاهتون بازی چه عرب ها بود و امثال این آدم ها خیلی خیلی زیادن مثل بابک خرمدین عباس میرزا رستم فرخزاد کاظم قوشجی نادرشاه طغرل خان جهان شاه باقر خان و….

     و تا جایی که من میدونم شما کورد ها درصدی کارنامه خوبی نداشتین به کنار بیشترین خیانت قومیتی هم انجام دادین مثل شورش دوره پهلوی حمله به آذربایجان غربی بعد از 7 ماه پس از استقلال جمهوری اسلامی کشتن مفاخر ملی مثل میرزا کوچک خان و باقر خان
     سو استفاده از انقلاب مشروطه
     قتل ها روزان تروریست ها کرکوت و جوری جلوه دادن که مثلا اتفاقی نیافتاده (جنجال شهید ارومیه ای که کانال تلگرامی استانی کرمانشاه)
     و….

     و مغول ها قاطب ترک ها بودن البته زمان وارد شدن غزنویان و سلجوقیان به خاورمیانه فقط ترک ها اغوز حمله کردن ولی زمان امپراتوری مغول چنگیز خان تمام داماد هایش رو مرد های ترک داد مثل امیر تیمور و ارتش طلا رو تشکیل داد و باعث این شد که شهری مثل تبریز از اردبیل و مراغه و خوی پیشرفت خیلی بیشتری کنه ..

     پس با سپاس از مغول های عزیز (هر چند اوایل خون هم ریخیتیم)
     کاش درصدی از عرضه چنگیزی که از برده چینی ها بود در کورد ها بود

     روز خوش

 7. کورد می‌گوید

  چرا الکی حرف میزنید؟ اورومیه کوردستانه، اگه دلیل میخواید ،همین بدونید که زمان صفویه کوردهای ارومیه به خوراسان کوچانده شدند.اگه کوردهای اورومیه عراقی هستن ،پس کورمانج های خوراسان از کجا کوچانده شده اند؟؟؟. الان هم شهرستان اورومیه ۶۷درصد کورد داره، بوکان،مهاباد،سردشت، تکاب،اشنویه و ماکو و سلماس و چالدران کوردنشینه و تورک اندکی دارند. لطفا الکی حرف نزنین

  1. اورمیه قلب آذربایجان می‌گوید

   بزار برات تاریخ روشن کنم منطقه آتروپاتن یا آذربایجان اولیه ۲۷۰۰ که شامل همدان زنجان قزوین ارومیه و تبریز توسط الکساندر نام گذاری می‌شوند دومن کرد کرماجی کرد های ترکیه هستند که در طرف وان زندگی میکردن که صفوی مجبور بود کاری کنه چون قرار داد جنگ چالدران مبنی بر این بود که اگه عثمانی ها پیروز میشدن تبریز و ارومیه رو میگرفتن و اگه صفوی پیروز میشد خاک کردستان ترکیه و شمال آناتولی رو تصرف میکردن بعد شکست صفوی و بعد مرگ شاه اسماعیل شاه تهماسب ارومیه و جنوب ترکیه امروزی میتونه پس بگیره و مجبور میشه اقدامی انجام بده که کرد هارو به خراسان بفرسته هنوز براتون خوبی هم کردن و بر ترک بودن ارومیه قبل از صفوی در آذربایجان دو طایفه قرا قویونلو و آق قویونلو ها وجود داشته که قرا ها طرف تبریز و اردبیل و آق ها طرف ارس و ارومیه و بخشی از زنجان بوده که آق قویونلو پایتخت خودشون خوی و ماکو می‌کنند و از ترک بودن ارومیه آثاری باستانی سکایی در ارومیه و تبریز میشه فهمید آذربایجان از اول ساکن این مناطق بودن و من یک سوال دارم اگه کرماج هارو خراسان فرستان ترک های ارومیه از کجا اومدن..

   مشکل ما نیست درصد تاریخ شما درحد چهارم دبستان هست 😁
   ارومو قلب آذربایجان

  2. مهدی قلی رجب زاده می‌گوید

   خب زیادی زر زر کردی چون من خودم اهل تکابم و چالدران و ماکو و سلماس کرد نشینن؟ ترو خدا ی سرچ بزنن بنویس مردم اشنویه یا سلماس چالدران برو بخش عکس ها ببین چی میبینی ی مشت عراقی شلوار کردی باشون کردن؟؟؟؟
   و مشخصه تولید مثل زن های شما بالا 🤣 البته مرد هاتون زیادی هوالن
   گوش کن چی میگم هر چقدر تعداد باشه ارومیه تا ابدیت آذربایجانه و حتی اگه ی ترک هم تو ارومیه به مونه ما باز هم دهنتون به قل میگیرم

  3. قاسم می‌گوید

   یک سوال میشه ی اسطوره نام یا فقط ی آدم ببرید که تو ارومیه زندگی کرده باشه اصلا جهنم فقط ی آدم اسم ببر که ۶۰ سال پیش تو ارومیه زندگی کرده باشه اونم کرد باشه ولی بزار من اسم ببرم میرزا رضا خان افشار یا باقر خان رئیس یا غلامرضا حسنی یا مطهری که اتفاقا ترک میاندوآب بود یا میرزا عشرت یا نادر شاه که ارومیه رو به عنوان خونه خاندانی خود اسم برد و امروزه مردم شاهین دژ از نسل او هستن و اسم باستانی ارومیه چی چست بوده و دریاچه ارومیه به اسم های شیز آذرگشب و تّلا به فرانسوی و به پارسی دری کاپوتا و در زمان تیموریان اورمو گوله فقط نیازه ی سرچ کنی

 8. مهدی می‌گوید

  ارومیه کجاش ۹۰ درصدش ترکه چرا امار غلط می دین بیشتر جمعیت شهرستان کورد هستن

  1. محمد می‌گوید

   ۹۰ درصد ترکه چرت پرت نگو آفرین

   1. Nima می‌گوید

    درسته ۷۰ درصد ترک داره بقیه اش کرد های عراقی هس :)))))) که فکر میکنن مال اوناست درحالی که فقط ۳۰ سال اومدن اونجا و الان ادعا خاکش رو میکنن و جای جالبش اینجاست که خود ترک ها آوردنشون و الان شاخ شدن و بقیه اش هم ی مشت آشوری ارمنی تبار هستند که به جز کشتار کاری نتونستند انجام بدهند

    ارومیه قلب آذربایجان غربی..نه کردستان عراقی 😀

   2. بی نام می‌گوید

    جناب عالی چرت نگو دوست نداری برو کردستان عراقتون آفرین :)))))

    1. کورد می‌گوید

     گوه خور ضر زیادی نرن

     1. قاسم می‌گوید

      والا تنها گوه خور ی مشت عراقی هستند که شمایید

   3. Karlin می‌گوید

    عزیزم ببین ارومیه هم کورد داره هم ترک خودتونو با این مسائل گول نزنید، تا کی تبعیض نژادی؟
    من کوردم ارومیه هم سرزمین منه به بقیه کاری ندارم

    1. Alp arsalan می‌گوید

     جمع کنن بابا هر وقت شعر گویی تموم شد بیاین فاز میهن پرستی بگیرین

    2. بی نام می‌گوید

     ما با این قضیه مشکلی نداریم اتفاقا ترک ها ارومیه بین تمام آذربایجانی ها مهمان نواز تر هستن ولی اگه مهمان ما ادعای خاک مادری مارو داشته باشه باید گفت بیشتر از هر آذربایجانی ما دست بزنمون بالا تره چجور که در زمان جنگ سولدوز نشون دادیم خودش با تمام بدبختی ها

  2. Sajad Bahrampoor می‌گوید

   نوچ اون حرف پان کرد های شما هستند که حزب دمکرات عراق ۱۱ سال پیش خاک کردستان بزرگ اعلام کرد که کرد ها شروع به تفرقه اندازی کردند و حتی می‌خواستند اسمش رو عوض کنن ترک ها سال ۹۵ اجازه ندادند و حتی ارومیه به انوانع قلب آذربایجان اسم گرفت..و آمار ویکی پدیا که توسط منابع غربی ویرایش شدس نشون میده که ۷۰ درصد ترک ۷ درصد ارمنی یا یهود و بقیه کرد و شهر های خوی نقده تکاب ماکو شاهین دژ سلماس که بزرگ ترین ها به حساب میان کاملا تبار آذربایجانی دارند و خود ارومیه فقط ۱۷ درصد کرد اونم تو انضبا زندگی میکنن ( طرف آقا قبره یا قبرستان مشهور ارومیه اونجا برا خودشون خونه ساختن و طرف قوچشی ) که حتی اقلیت حساب نمیشن و از لحاظ شغلی یا بیکارن یاهم برا ترک ها کار میکنن و باید گفت شهر مهاباد قبل جنگ سولدوز روستایی ها در آن مناطق زندگی میکردند که هنوز هستند و بزرگ ترین روستا ها مناطق قره بغلی و جنوب یا ( گونیه) است که حتی قرار بود شهرک بشود که شهرداری قبول نکرد و همچون روستای ارسلان هم از لحاظ جمعیت بزرگ است که کاملا ترک تبار هستند و روستا های کردی تا الان ندیدم درحالی ۱ سال تو ماکو و خوی تدریس میکردم ( البته فقط یک سال الان تو ارومیه هستم) و حتی بعضی وقت ها به روستاهای ( دوزلی آوا میرفتم ) ولی تا الان ندیدم …حرفی نیست ولی اگه ارومیه قرار باشه متعلق به کسی باشه اونم ترک ها هستند با تعداد جمعیت یا تبلیغ های دروغ رسانه ای کفایت نمی کنه عزیزان و باید گفت تمام کسایی که تو آذربایجان غربی ترکی بلدند از کرد تا مسیحی یا یهود چون مجبورن ارض روستایی ها متعلق به شهرداری است و نا خدا گاه یاد میگرن پس از لحاظ زبان میشه گفت ۱۰۰ درصد ترکی بلد هستند و در بار شهرداری ارومیه باید گفت که کردها سعی میکنن هی انتخاب بشن ولی بی هودس و چون رای استانی کم میارن و حتی امسال فکر کنم ۱۴ نفر کاندید بودند که فقط یک نفر دراومد اینم یک دلیل براین که جمعیت ترک ها خیلی بیشتر است این چیزی که خود کرد هایی که اونجا زندگی میکنن قبول دارن…اروميه قلب آذربایجان ..تبریز ارومیه اردبیل زنجان همدان قزوین بیز گارداشیخ

 9. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤

  به دیار آذربایجان ، ارومیه‌ شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش آمدید 💕

  آذربایجان دیارنا ، گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز 💕

  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم 💕

  یاشاسین ایران ❤
  یاشاسین آذربایجان ❤
  یاشاسین ارومیه ❤

 10. پاشازاده می‌گوید

  خیلی عالی

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   خوشحالیم که دوست داشتین 🙂

   1. محمد می‌گوید

    عالی بود دمت گرم

    1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

     سپاس

  2. اورمیه می‌گوید

   همه ی سایت های معتبر نوشتن ۸۵تا۹۰درصد شهر ارومیه و ۷۷درصد کل اذربایجان غربی ترک هستن مثلا ویکی پدیا،ولی این اکراد تروریست باز نمیخوان باورکنن پ.حالا خوبه مهاجرن و از عراق اومدن

   1. علی رضا می‌گوید

    سلام
    به همه دوستان،
    مطالب بالا را در حال خواندن بودم، واقعا متاسف شدم، واقعا مگر همه ما ایرانی نیستیم اعم از کرد و ترک و لر و….
    بنده به عنوان یک ایرانگرد به غیر از شیراز همیشه ارومیه را شهر نمونه ایران از بابت فهم مهمان نوازی و زیبایی شهر و دیگر موارد میدانم،
    خودم چون متولد تهران هستم همیشه توصیه میکنم تمام شهرهای ایران باید از همدیگر بیاموزند، اقتصاد را از یزد و تبریز و اصفهان، مهمان نوازی را از شیراز و ارومیه و البته فرهنگ پلورالیزم را از تهران،
    سوئیس و بلژیک کشورهای چند زبانه هستند، ولی هیچکدام از این مباحت را ندارند،

    1. نادر افشار می‌گوید

     دوست عزیز خواهشان به برادر های هم تبارتون بگین پس ادعای بی جایی به خاک مردم نکنن.
     ما با این اکراد کاری نداریم ولی مهمان داری حد حسابی داره ما همیشه نمی تونیم طرفی باشیم که حرف نزنه از خدا برین دعوا کنید که خیلی از ارومیه ها از قضیه تروریستی حذب کرد ها اطلاعی ندارن یا خون به پا میشد.

     بر این حال برای آذربایجان اول ملت خودش کفایت هست ما نمی تونیم به تمام جنایت های که در همین خاک ها کردن چشم ببندبم چون ایرانی حساب میشن.
     و در باره سوییس و بلژیک باید گفت مردمان اروپایی در خاکی زندگی میکنن چه بخوان چه نخوان از یک نژادن شاید درحدی قرابت خونی پایینی نسبت به هم داشته باشن ولی کشوری مثل بلژیک همیشه در حمله بوده حکومت آنچنانی نبوده که بشه گفت نژاد مستقیمی داشته باشه برای مثال کانادا تشکلیل شده از نژاد فرانسوی و بریتانیایی است یا خود آمریکا حتی سوسیس و برزیل آرژانتین از نژاد پرتغالی ها هستند.

     روز خوش

   2. سمکو ارومیه می‌گوید

    بهتر بود واقعیت رو در مورد جمعیت کوردش بنویسن هر چن ک نوشتن شما چیزی رو عوض نمیکنه ولی سر شماری آن کنی نصف شهر بیشتر کورد هستن ب گذشته آن بر کردی سنگ نوشته موانا غار تمتمان سنگ نوشته گیله شین دها مورد از عصر اورارتو ها همشون قدمت هزاران ساله کوردا تو این شهرو نشون میده جای تعجب نیس ک بخاینن خودتونو ب حق نشون بدین کارتون اینه چون پیشینه ندارین ترکیه هم همین کارش بود جلوی چشم همه جهان تپه کوپکلی ک پیدا شد تاریخ ۱۲ هزا. ساله کوردا رو خاک پدریشونو ب همه دنیا ثابت کرد شما بگین صد در صد ترک ولی خودتون بهتر واقعیت میدونین پنج بخش ارومیه ی روستاشو ترک زبون پیدا کنین ۹۷ درصدشون کورد آن میمونه شهر ک نصف نصف اونم ک زمان صفوی ۷۰ هزا. خانواده کورد ارومیه سلماس ماکو خوی کوچ داد سرحدات ک جلوی تهاجم دشمنانشون بگیره هم کوردا رو ضعیف کنه شما هم شدین مهمان ناخانده ک الان دم از صاحب خانه میزنین ولی مطمئن باشین اگه با رای گیری بدون دغل باشه هم تو ارومیه هم استان شما بازنده ای هستین بازنده

    1. نادر افشار می‌گوید

     جانم بهتر بود واقعیت در مورد مردم کورد بنویسم؟ همه عزیزان تشریف ببرید تمام منابع که گفتم سرچ کنید یا هم از من در خواست کنید که منبع در اختیار بزارم حله؟ حقیقت برات شکوفایی شد؟
     و چرا اتفاقا باعث میشه که مردم بدونن چه بلایی سر شهری که دارن زندگی میکنن قرار بیارین..

     ( البته ما خون جدمون داریم و در همین جنایاتی که انجام دادین مقابله کردیم)

     و بیشتر شهر کردن؟ بزار بینم ادعای شما مبنی بر این بود که در آذربایجان غربی کردی وارد نشده پس منبع که دادم 70 هزار کرد بنظرت کجا احتمال داره زندگی کنن؟ و چرا توی سر شمار سال 61 89 درصد در ارومیه آذربایجانی ها حضور داشتن و بعد سال 81 آمار جمعیت شهر های کرد بیشتر میشه؟اصلا بزار ی مثال واقعی بزنم:( همین چند وقت پیش با ی کرد آشنا شدم که پوشاک زنانه می فروخت در بوکان بود گفت من اصالتا اهل کرمانشاه هستم تقریبا کمتر از 7 سال اومدم با خانوادم بوکان که تو ارومیه هم خونه دارم.)اتفاقا شیعه هم بود

     خب کرد های ایلام کرمانشاه سنندج پا میشن میان اینجا با صد تا بچه بعد انتظار دارین که جمعیت بیشتری نداشته باشین؟(البته این چیزی تغییر نمی ده چون استان آذربایجان غربی مرز بندی امروزیش در دوره باستان حساب نمی شد ولی تا خاک شمال سنندج آذربایجان حساب میشد (با منبع 2400 سال پیش رسمی ) پس با این حساب شمارش جمعیت کار درستی نیست و من اشتباه فهمیدم یا ی کرد بالا اومده گفته کرد ها با چند زن ازدواج میکردن و دستور داشتن که بچه زیادی داشته باشن؟ ( راستش منطقی هم هست )…..

     و وقتی به باستانی ترین شهر های ارومیه دقت می کنیم (تکاب چالدران ارومیه و از همه مهم تر خوی) همشون ترک تبارن و یادت باشه اگه قرار بر حسب یک کشور تاریخ 2400 سال این منطقه رو خاک روش بریزن همین ترک های ارومیه نه فقط شمارو از کل ها خاک هاشون بیرون میکنن.

     پس این قضیه فوقش تو خواب می بینید پس زور بی جا نزن…

     و میریم به شعر دیگه از کرد ها تاریخ 40 هزار ساله کرد های آریایی زاده درسته؟غار تاریخی تمتان
     تو داری منو مسخره میکنی یا خودتو؟و گیله شین؟ میدونی که این معنی ترکی داره یا خودت زدی اون راه؟و اوراتو ها گرجی ارمنی هستن اصلا به شما ها چه ربطی داره مگه شما ادعای آریایی اصیل نداشتین؟خو گلم آریایی های اصیل زاده اون زمان اونجا چه ( با پوزش) غلطی میکردن؟ با این حساب شما ماد زاده نیستین! داری تاریخ خودتو زیر سوال میبری…..

     و ما خودمون داریم حق نشون میدیم؟ جان اومد به خاک 2400 سال اسمش آذربایجان جعل سازی میکنن و بعد منی که دارم حرف هامو با منبع زر میزنم میشم حق گو؟عزیز خودتو با ما اشتباه جا زدی بیا پایین سرم درد گرفت…
     و ترکیه هم کارش همینه طرف اومدن میگن ما 800 سال پیش وارد آناتولی شدیم بعد میشن حق گو علیه مردم مظلوم کرد؟خخ شمارو از آناتولی خاموش کردن هیچ بزرگترین امپراتوری دنیارو (بیزانس یا روم شرقی) نابود کردن هیچ مسلمان سازی کردن هیچ تو دوره حکومت های خود آذری ها باهاشون درگیر شدن هیچ توی این 100 سال اخیر هم دست ارمنستان هم انگلیس هم فرانسه هم یونان بریدن هیچ هنوز هم دارن اونجا حکومت میکنن میشن حق گو….
     کم حق بگو عزیز…..

     پارت اول

    2. نادر افشار می‌گوید

     تاریخ 12 هزار ساله آریایی ها اصیل کرد آره؟آریایی ها اصیل زاده مگه 2800 سال پیش وارد این مناطق نشدن؟(12 هزار سال پیش کجا 2800 سال پیش کجا با ما مغز ما بازی نکنید یهو تصمیم تون سریع عوض میکنید فیوز کل دنیا کنده میشه )..
     و تنها چیزیی که دنیا دربارتون میدون شلوار گشاد می پوشین بعد پ پ ک _ ک ج ک _ حزب دمکرات عراق همین…..

     آزادگان ترکمان بالانج آغ بلاغ آغچه قلعه آغ سقل آلما آباد اباجلوی سولدوز قره بغلی چوپان جتی لر گونه دیزه (البته در تبریزه ولی طابفه ترک های ارومیه هستن) اسلام آباد باجالوی علیا امام‌کندی امامزاده اوخچیلار اوچ‌قبرلر باباگنجه تپه ترکمان توپراق‌قلعه تیزخراب جبل‌کندی جیران سفلی جیران علیا چناقلو حصار آغ‌بلاغ قشلاق بالو……. و

     خب منم از این همه لیست روستا های کل ارومیه حتی اطراف شهرستان ها فقط اون روستا هایی که اسمشون معنی ترکی میدن از ویکی پدیا در آوردم که قطعا بالا 40 تا روستای دیگه ترک هستن پس اون 97 جناب عالی میشه 41 درصد گلم آره همین جور با زر مفت نمیشه .. گفت….

     خخخ اتفاقا کوچ کرد های دوره صفوی به خراسان تنهایی همین جور خشک خالی نبوده…
     (منبع رسمی) در دوره شاه عباس ازبک ها خراسان به ویرانی کشیده بودن که کرد هارو به عنوان تمه میفرست اونجا از اونجا که در اون زمان جمعیت کل مرز های صفوی (دقت کنید) فقط 10 میلیون بوده پس احتمالا ارسال 70 هزار کرد هم بی منطقی حساب میشه هم با عقل جور درنمیاد پس باز شعر گفتی و راستی خیلی ها هنوز علیه اسماعیل شاه شورش کردن که قزلباش ها جلوی شورش وایسادن..ولی تنها کسی که به خراسان فرستاده میشه کرد ها نبودن همون جور که همه میدونن اون زمان حکومت قدرت نیروی اولیه قزلباش ها آذربایجان بودن که شامل طایفه های یا ایل ها میشد مثل آق باشلار قاجار و جد خیلی از ارومیه ای های افشار.
     که همه این خانواده ها از سراسر آذربایجان به هر منطقه میرن که افشار ها با کرد ها به خراسان میرن که قضیه شکست ازبک های ترک از صفوی داستان خیلی روشنی داره..
     و راستی ماکو اون دوره شهرک حساب نمی اومد پس احتمالش صفره..
     و حضور آذربایجانی ها از دوره ساجیان و شورش بابک خرمدین مشخصه که اگه ی مسال هم از دوره صفوی می خوای شاه اسماعیل با حمله ناگهانی عثمانی ها و اوضاع درگیری قزلباش ها با سنی ها جنوب پس از خود چالدران و ارومیه و از اطراف 20 هزار قزلباش(نکته قزلباش ها به ترکی یعنی سر قرمز ها که شامل ترک های شمال غرب شیعه میشد که آذربایجانی ها اون دوره اعظام میشدن و هنوز هم طایفه های قزلباش وجود دارند که نه فقط در اذربایجان بلکه در ترکیه و افغانستان هم حضور دارن) جمع آوری کرد که بعد 20 هزار نفر دیگه به ارتش پیوستن که هر چند تاریخ عثمانی هارو دوست دارم ولی نامردی ترین جنگ تاریخ میشه اسم برد چون شاه اسماعیل در خواست جنگ مردانگی با شمشیر داده بود که عثمانی ها با 100 هزار نیرو و توپ هایی که داشتن قبول نکردن ولی آذربایجانی ها باز تلفات سنگینی وارد کردن…بر این حال این هم یک سند دیگه…

     و خانات ارومیه اورمی پاشالار و… و طایفه های دیگه ترک همیشه اسم ارومیه رو به خودشون و جدشون نمایان کردن درحالی که شما ها میگید کلمه اشوری هست ولی ما همیشه افتخار کردیم سر تاجمون قرار دادیم و اگه دلیل شناخت شده ارومیه وجود داره اونم ما بودیم چون ارومیه حقیقی ما ساختیم ما اونا هایی هستیم که برای دریاچه ارومیه گریه کردن براش هر کاری میکنیم (البته آذری های دیگه هم به اندازه ما برای دریاچشون اشک ریختن) ما همون هایی هستیم که جمهوری اسلامی رو ساختیم ما بودیم که با جنایات آشور ها ارمنی ها وشما تا به الان زنده موندیم ما هستیم هر جور شده در خوبی بدی ی ملت چشم نبستیم (زلزله دوره کرمانشاه که خود ارومیه تبریز با کامیون ها کمک مردمی میفرستان من خودم آب بتری بسته ای فرستادم) صاحب خون ما هستیم که ارومیه رو ساختن و باز هم درمون به همه اقوام بازه ولی فقط درصدی پا پای گلی وارد بشن ما پاشون از جا میکنیم چون به اندازه کافی ملتمون کشیده….
     و باز میگم آیا در 2500 سال پیش شما آیا به ارومیه کردستان میگفتید؟خیر ارومیه و اتفاقا سنندج در اولین بار که مرز های آذربایجان یا آترپاتن باستان پدید میاد شامل میشد که اتفاقا هم خود ارومیه و مخصوصا مناطق جنوبیش به صورت کامل خاک ما حساب میان…شما سر جمع دوتا حکومت داشتین مثل عقده ها میاین زر میزنیم درحالی که حکومت های آذربایجان کل کردستان ترکیه و عراق و جنوب رو کامل در اختیار داشتن (آق قینلو ها قرا قینلو ها اتابکان آذربایجان خانات آذربایجان افشاریه خانات ارومی صفویه حزب دمکرات آذربایجان شوروی و ساجیان و ….) و عزیزم من فهمیدم باتو سر کله زدن مثل این میمونه بخوای یخچال پپسی مال سال 1998 رو از پنجره خونت بندازی وسط محله :/ تو عقده ای هستی شمارتو بده بریم تبریز برات ی وقت بگیریم ببینیم مشکلت چیه (بازنده ای بازنده ) خخ..
     و راستی همین آمار 90 درصد ترک به قول ویکی پدیا سال ها پیش رای گیری شده عزیز که اتفاقا برا همین تمام سایت ها میگن ارومیه ترکه البته تاریخش هم با ترک بودنه….

     و راستی هرکی منبع خواستین بگین ولی فکر نکنم بتونم لینک بفرستم شاید انجمن سایت راضی نباشن پس کمی با زحمت اضافی سعی میکنن از کتاب ها یا منبع ویکی پدیا در اختیار بزارم…

     روز شیکی داشته باشین

     پارت دوم