برای سفر به بالی با خود چه ببریم؟

بستن ساک یا کوله‌پشتی برای سفر به بالی بسیار ساده است. اینکه برای سفر به بالی چه‌چیزی با خودتان ببرید به زمانی بستگی دارد که برای سفر کردن به این جزیره زیبا انتخاب می‌کنید. چراکه بالی در اندونزی که کشوری با آب‌و‌هوایی استوایی است، قرار گرفته و این یعنی زمستان یا تابستان ندارد، بلکه به‌جای‌آن یک فصل مرطوب دارد و یک فصل خشک.

از ماه سپتامبر تا مِی در بالی فصل خشک است و در این زمان می‌توانید انتظار دیدن آسمان آفتابی با آب‌وهوای شرجی را داشته باشید. خیلی از کسانی که سفر به بالی در این فصل را تجربه کرده‌اند ادعا دارند که از آب‌وهوای فوق‌العاده این منطقه در این‌موقع از سال لذت برده‌اند. آب‌و‌هوایی که شرجی است اما باعث نمی‌شود حس کنید که از داخل دارید بخار می‌کنید! تقریبا همان هوایی که در بنگ‌ کوک یا سنگاپور هم می‌توانید آن را تجربه کنید.

آب‌وهوایی که پر از نسیم‌های خنک است و گاه‌و‌بیگاه باران اندکی سطح زمینش را خیس می‌کند. چنانچه امکان آن را دارید که در این وقت از سال به بالی سفر کنید، به شما قول می‌دهیم که فصل خشک بالی قطعا بهترین زمان ممکن برای سفر به آن است.

سفر به بالی

دربیشتر اوقات سال در بالی فصل بارانی است. تقریبا از ماه اکتبر تا آپریل. برخلاف آنچه که از نامش برمی‌آید، فصل بارانی یا مرطوب درحقیقت هنوز هم وقت مناسبی برای سفر  به بالی محسوب می‌شود. پس اجازه ندهید فصل بارانی بالی مانع سفر کردن شما به این کشور زیبا بشود. در این فصول از سال شاهد بارش‌های همه‌روزه در بالی خواهید بود که البته تعداد آن‌ها زیاد نیست.

حتی در فصل مرطوب هم می‌توانید از صبح‌های آفتابی بالی لذت ببرید چراکه بارش‌ها و طوفان‌های بارانی معمولا در ساعت چهار بعدازظهر شروع می‌شوند و در ساعت شش بعدازظهر پایان می‌یابند تا به شما فرصت دهند از غروب مسحورکننده بالی نهایت لذت را ببرید.

فصل بارانی زمانی بسیار شگفت‌انگیز برای سفر به بالی است. تنها نکته‌ای که باید درمورد سفر به بالی در این فصل رعایت کنید آن است که برنامه منعطفی داشته باشید تا بارش‌های پیش‌بینی‌نشده باران نتوانند آن را مختل کنند. همچنین بهتر است لوازم و وسایل مناسبی برای سفر کردن در این آب‌وهوا را به‌همراه داشته باشید.

در ادامه درباره چیزهایی که باید در هنگام سفر به بالی همراه خود ببرید به‌طور مفصل صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

سفر به بالی

حالا که صحبت از بالی شده، بهترین زمان سفر به بالی را هم بخوانید.

وسایل را در چه چیزی جای بدهیم؟

این شاید مهمترین بخش کار باشد. اگر بنا دارید به بخش‌های مختلف جزایر بالی سفر کنید بهتر است به‌جای یک چمدان چرخدار ترجیحا یک کوله‌ مسافرتی مناسب و راحت به‌همراه داشته باشید. به‌خصوص اگر برنامه‌ریزی کرده‌اید تا به مکان‌هایی مانند جزایر گیلی در بالی (که البته شدیدا توصیه می‌شود)، یا دیگر جزایر اندونزی بروید. در بالی پیاده‌رو چندان معنایی ندارد و به‌ همین‌ علت حمل چمدان می‌تواند شما را آزار دهد.

بهتر است این نکته را هم در ذهن داشته باشید که حمل‌و‌نقل عمومی نیز به آن مفهومی که فکرش را می‌کنید در بالی وجود ندارد. چراکه هرکس معمولا یا تاکسی می‌گیرد یا ماشین دربست، یا اینکه اسکوتر کرایه می‌کند و به راه خودش می‌رود! اما به‌هرصورت اگر تمام چیزی که دارید یک چمدان است و گمان نمی‌کنید که در آینده‌ نزدیک هم بتوانید یک کوله مناسب تهیه نمایید، می‌توانید به همان چمدان خود اکتفا کنید.

سفر به بالی

  • کوله سفری: یکی از بهترین کوله‌پشتی‌هایی که می‌توانید برای سفرهای بلندمدت آن را انتخاب کنید، کوله‌پشتی تورتوگا است. مخصوصا ورژن قابل تنظیم این برند.
  • مکعب‌های بسته‌بندی: اگرچه انتخاب کوله‌پشتی یا چمدان چرخدار برای مسافرات به بالی مناسب است، با این‌حال، صد‌درصد به مکعب‌های بسته‌بندی هم نیاز پیدا خواهید کرد. این مکعب‌ها که درحقیقت ساک‌های زیپ‌دار مکعبی‌شکل هستند می‌توانند در سازماندهی جای لباس‌ها به‌شما کمک کنند و چینش داخل کوله یا چمدان را بسیار آسان‌تر نمایند. به‌طوری‌که دیگر مجبور نباشید با بازکردن چمدان یا کوله با انبوهی از وسایل درهم‌ریخته مواجه شوید. هر مدل مکعب پارچه‌ای زیپ‌دار می‌تواند مناسب کار شما باشد. هرچند می‌توانید به‌جای آن‌ها از کیسه‌های پلاستیکی زیپ‌دار هم استفاده کنید که همان‌کار را برای شما انجام خواهند داد. اگرچه بسته‌های پلاستیکی زود پاره می‌شوند و مجبور می‌شوید آن‌ها را دور بیاندازید.
  • کیسه شستشو لباس: دسترسی به خدمات لباس‌شویی در هیچ‌کجا آسان‌تر از بالی نیست. هزینه شستشو لباس در بالی به‌ازای هرکیلو یک دلار است. مغازه‌های لباس‌شویی که خودتان می‌توانید از ماشین‌هایش استفاده کنید در جای‌جای بالی زیاد هستند. به‌همین‌خاطر به‌همراه‌ داشتن یک کیسه شستشو لباس می‌تواند کار لباس‌شویی را برای شما بسیار آسان‌تر کند.
  • کیسه آویز لوازم‌آرایشی: خیلی از مردم و مخصوصا خانم‌ها هستند که مایلند لوازم‌آرایشی خود را با خودشان به سفر ببرند. استفاده کردن از یک کیسه آویز لوازم‌ آرایشی می‌تواند در این‌ راستا به شما کمک زیادی بکند. کیسه آویز لوازم‌ آرایشی به‌راحتی در هر کوله‌پشتی جای می‌گیرد و فضای زیادی را هم اشغال نمی‌کند. این کیسه بخش‌های جداگانه، جیب و قسمت‌های زیادی دارد که می‌تواند در مرتب نگه‌داشتن لوازم‌آرایشی کمک شایانی به شما بکند.
  • کوله پشتی با زیپ قفل‌دار: اگرچه بالی کشور امنی است، اما بهتر است بدانید که خطر جیب‌بری و جرایم سبک این‌چنینی در آن هنوز هم زیاد است. در هنگام سفر به جزایر بالی همیشه سعی کنید تا کارت بانکی خود را در کیف مخصوص و پنهان نگه دارید. داشتن یک کیف‌دوشی در هنگام گشت‌وگذار در روز ایده خوبی است چراکه همیشه نمی‌توانید همه وسایلتان را در کوله‌پشتی با خود به این‌طرف‌وآن‌طرف ببرید. اما چنانچه برای ‌رفت‌وآمد معمولا از تاکسی یا اسکوتر استفاده می‌کنید بهتر است کوله‌تان را همراه خود داشته باشید. یکی از امن‌ترین و محکم‌ترین کوله‌پشتی‌هایی که زیپ قفل‌شونده ایمن دارد، کوله‌پشتی “پک سیف سیتی سیف”(PacSafe Citysafe backpack) است. این کوله‌پشتی بسیار بسیار راحت است و جای مناسبی برای قراردادن لپتاپ و سایر لوازم الکترونیکی دارد. اگر شرایط آن را ندارید که کوله‌تان در همه‌جا با خود ببرید می‌توانید از کیف‌های دستی یا دوشی که زیپ قفل‌دار مطمئن دارند استفاده کنید. زیپ‌قفلی کار بازکردن کوله را برای جیب‌برها به‌حد غیرممکن سخت می‌کند.

لوازم ضروری برای سفر به بالی

جزایر بالی اندونزی امکانت بسیار مناسبی برای گردشگری دارد که در نتیجه اگر چیزی از فهرست لوازم سفرتان جا ماند، می‌توانید به‌سادگی آن را از خود بالی تهیه نمایید. گرچه چند چیز ضروری هستند که ممکن‌ است پیدا کردنشان در بالی به آن آسانی‌ها هم که فکرش را می‌کنید نباشد. به‌همین‌دلیل در ادامه به وسایل ضروری اشاره خواهیم کرد که در هنگام سفر به بالی هرگز نباید آن‌ها را فراموش کنید:

سفر به بالی

  • بیمه مسافرتی: اگرچه داشتن بیمه مسافرتی چیزی نیست که اختصاصا برای سفر به بالی باید آن را همراه داشته باشد، اما به‌هرحال داشتن آن از نداشتنش بهتر خواهد بود. بالی شهر امنی است اما با‌ این‌حال خطراتی هم در آن وجود دارد. بعد از سفر به جزایر بالی خواهید دید که بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند از اسکوتر استفاده کنند، در کنار اینکه آمار رانندگی در هنگام تاثیر الکل در این شهر هم بالا است. با یک حساب‌وکتاب ساده متوجه می‌شوید که چرا آمار تصادفات اسکوتری در بالی بسیار زیاد است. اگر با هرکسی که تجربه سفر به بالی را داشته صحب کنید، تقریبا همه آن‌ها به شما می‌گویند که حداقل یک‌ بار با یک اسکوترسوار تصادف کرده‌اند. به‌همین‌دلیل برای تضمین ایمنی و آسودگی خیال بیشتر بهتر است خود را بیمه مسافرتی کنید، هرچند این گزینه از ملزومات واجب نیست.
  • دفع‌کننده پشه: اندونزی یک کشور استوایی است و به‌همین‌خاطر پشه‌های مزاحم زیادی در بالی وجود دارند که شما را اذیت خواهند کرد. به‌خصوص در فصول بارانی. احتمال اینکه در هنگام سفر به بالی دچار تب دینگو بشوید زیاد است. دینگو تبی است که هرکس آن را تجربه کرده از آن به‌عنوان یکی از بدترین تجارب زندگی‌اش یاد می‌کند. برای خلاصی از شر ‌پشه‌ها و کم‌کردن احتمال ابتلا به بیماری‌هایی که آن‌ها به انسان منتقل می‌کنند، بهتر است همیشه یک بطری از مایع دفع‌کننده پشه‌ها همراه خود داشته باشید (چیزی که پیدا کردنش در بالی سخت است). همچنین اگر قصد دارید شب را در طبیعت سپری کنید داشتن یک پشه‌بند الزامی است.
  • بطری آب فیلتردار: آب شیرهای خانگی در بالی آشامیدنی نیست و باید قبل‌ ا