از عراق کوچک در جنوب شرق تهران چه می‌دانید؟

در سال‌های اخیر اسم محله‌ی دولت‌آباد تهران به نام محله‌ی عرب‌ها سر زبان‌ها افتاده است. وقتی در معابر دولت‌آباد قدم می‌زنید عطر غذاهای عربی شامه‌تان را پر می‌کند، کاسب‌ها و عابران عربی حرف می‌زنند و حتی تابلوهای مغازه‌ها به دو زبان عربی و فارسی نوشته شده‌اند.

قدم زدن در بلوار قدس دولت‌آباد چیزی کم از قدم‌زدن در خیابان‌های نجف و کربلا و کاظمین و بغداد ندارد؛ فلافل و سمبوسه‌های عربی و شیرینی‌های لبنانی و عراقی که مشابهش را جای دیگری در تهران پیدا نمی‌کنید. گاهی چشمتان به مردان و پیرمردان دشداشه‌پوش می‌افتد که گوشه‌ای برای خوردن چای تلخ و شیرین عراقی دور هم جمع شده‌اند.

ساکنان این محله باور دارند هیچ کجای تهران نمی‌توانید فلافل و شاورمای اصل پیدا کنید که طعمی مشابه فلافل و شاورمای دولت‌آباد داشته باشد و انصافا همین‌طور است.

دولت‌آباد کجاست؟از عراق کوچک در جنوب شرق تهران چه می‌دانید؟

دولت‌آباد از محله‌های قدیمی شهرری در جنوب تهران در جوار دو بزرگراه آزادگان و امام‌علی قرار دارد. بر خلاف تصور عمومی از محلات جنوب شهر تهران، دولت آباد محله‌ای است با خیابان‌های دلباز و سرسبز. این محله در اصل در سال ۱۳۴۹ توسط شرکت دولت‌آباد که یک شرکت خصوصی بود، ساخته شد. بقعه‌ امامزادگان ابراهیم و اسماعیل و قلعه‌ی شجاع السلطنه‌ صفوی (اوایل قاجار) در این محله از تفرجگاه‌های مردم تهران قدیم بوده است. این محله علاوه بر ساکنان قدیمی تهرانی، ساکنانی از اقوام عرب، ترک و سایر اقوام ایرانی را در خود جا داده است اما از میان این ساکنان آن‌ها که بیشتر به چشم می‌آیند عرب‌ها هستند.


بیشتر بخوانید: زندگی شبانه‌ی ماه رمضان در تهران


[related id=”2484″]

بیشتر ساکنان عرب این محله را معاودین عراقی تشکیل می‌دهند. معاودین که به فارسی به معنای بازگردانده‌شدگان است، مردمی هستند دو قرن پیش از ایران به عراق مهاجرت کردند و در دهه‌های هفتاد و هشتاد میلادی یعنی در زمان حکومت حسن البکر و صدام حسین از عراق اخراج شدند. در زمان حکومت صدام‌حسین تمام اموال و داشته‌هایشان ضبط شد و از عراق اخراج شدند اما توانستند در ایران کاسبی را دوباره از سر بگیرند و حتی بسیار موفق شوند. محل تجارت اصلی معاودین که به سه گروه کربلایی‌ها، نجفی‌ها و کاظمینی‌ها تقسیم می‌شوند، کوچه‌ی مروی در خیابان ناصرخسرو و سپس دولت‌آباد است اما محل سکونت اصلی‌شان همان دولت‌آباد شهرری است.

امروزه علاوه بر عراقی‌ها ساکنانی از سوریه و لبنان و بحرین نیز در دولت‌آباد زندگی می‌کنند. بلوار قدس دولت‌آباد پاتوق انواع رستوران‌ها و فروشگاه‌های عراقی‌هایی است که از ۳۰ سال پیش به تدریج در این محله ساکن شده و ریشه کرده‌اند. این محله در گذشته سه میدان داشت که در سال ۸۹ به چهار میدان تبدیل شد و اطراف این چهار میدان، فروشگاه‌ها و رستوران‌های خاورمیانه‌ای مختلفی وجود دارند.

فقط نزدیک به ۱۳۰ فلافل‌فروشی عربی در این منطقه وجود دارد که فلافل سید معروف‌ترین‌شان است. اگر ساکن تهران هستید یا به تهران سفر کرده‌‌اید پیشنهاد می‌کنیم شبی را در کنار مردم خونگرم و مهربان این محله بگذرانید. غذاهایی مانند کبّه، ماریا، فلافل کنجدی و شیرینی‌هایی مثل انواع باقلوای لبنانی، کنافه، دهین و چای شیرین عراقی را کمتر جایی در تهران پیدا می‌کنید. فرق چای عراقی با چای ایرانی در غلیظ بودنش است اما غلظتش دهان را اذیت نمی‌کند. ابتدا در استکان دورطلا، یک قاشق مرباخوری شکر می‌ریزند و بعد روی آن چای سیاه اضافه می‌کنند که طعم خوشایندی دارد.

بیشتر بخوانید:

پلاسکو ، زخم مدرن تهران

دیدار با دایناسورها در تهران 

ثروتمندان تهران از کجا خرید می‌کنند؟

با دیدن ۱۰ باغ‌موزه‌ی تاریخی تهران، به دوران قاجار سفر کنید

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. فرید می‌گوید

    توصیف زیبایی از این منطقه نگاشته اید .یاد آور همان مثل معروف وصف العیش نصف العیش است